Gönderen Konu: Benzin ışığı yandıktan sonra kaç km ?  (Okunma sayısı 44893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
Benzin ışığı yandıktan sonra kaç km ?
« : Nisan 26, 2011, 19:50:19 »
Arkadaşlar toyota yaris 1.33 terra sporty sahibiyim sorum ise şu benzin ışığı yandığı anda depoda nekadar yakıt kalıyor?

Toyota Club Türkiye

Benzin ışığı yandıktan sonra kaç km ?
« : Nisan 26, 2011, 19:50:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris 1.4 D-4D comfort extra MM
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 6 kere teşekkür edildi
Ynt: Benzin ışığı yandıktan sonra kaç km ?
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2011, 20:10:06 »
7 lt. rahat şehir içi 100 km gider

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2011, 14:30:54 »
Benzin ışığı yanıp sönmeye başlayınca depoyu doldurdum.36 Lt aldı.Depo 42 Lt olduğuna göre 6 Lt kalıyor. Aracı yeni aldım.
Bir şey sormak istiyorum.
Start/Stop sistemi ne zaman devreye giriyor.Hava şartlarına mı bağlıdır?Bazen motor soğuk işareti yanarkende devreye giriyor.bazen girmiyor.Belirli bir yol gitmem mi gerekiyor.Havalar soğuyunca 300 km de 6,4 lt olan tüketim,550 km de 6,8 lt çıktı.5000 kmden sonra tüketim değerleri düşermi?Yakında 1000 Km bakımına gideceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 27, 2011, 20:51:47 »
start stop dakka başı dur kalkta  çalışmaz. keza motorun biraz ısınması gerekiyor gibi. bunlar benim gözlemlerim tabi. bu arada o değişik yakıt tüketimleri görmenin sebebi belli aralıklarla ölçüm aldığı için o anki kullanımına bağlı olarak yüksek veya düşük gösterir ben max 6.6-6.7 gördüm min ise 5.8 ama ortalama 6.2-6.4 arası.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 28, 2011, 11:17:38 »
ben aracı ilk aldığım zaman, satışı yapan görevli arkadaş, yakıt ışığı yanıp sönmeye başladığı andan itibaren 50 km daha gidebilirsin demişti. şahsen hiç test etmedim ama bu mesafe sehir içi ya da şehirler arası yol kullanımına göre değişir.
2011-Yaris-1.33-Terra Sporty-Saten Gümüş

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2011, 08:25:35 »
Arkadaşlar bu konu ile ilgili onlarca yazıyı inceledim ama kesinlikle aradığım cevaba ulaşamadım. O yüzden yazıyorum. Daha acemisiyim de arabanın.

Geçen ay 2011 Auris d-4d aldığımda depoyu fulledim. Dijital göstergelerde 8 kademe var benzin için. Dün bir kademeye düştüğünde sarı ünlem ışığı  yandı. Low fuel yazısı çıktı bilgisayarda. Ayrıca o son basamak yanıp sönmeye başladı. Gerçi yol bilgisayarı 50 km falan gidilebilir yazıyordu neyse.

Bu arabanın "benzin ışığı yanması" bu mudur? Yoksa o son kademe bitince mi normal bir kırmızı ışık falan yanacak mı? Eski arabamda son kademe bitince kırmızı ışık yanardı.

Yani ben benzin ışığı yanmasını bekliyorum yakıt almak için. Şu anda beklediğim ışık yanmış mıdır. Yoksa bu sadece azaldı uyarısı da son kademe bitince mi kırmızı benzin ışığı yanacak bir yerlerde?

Saygılar,

2011 Auris 1.4 D-4D Comfort Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 26, 2011, 09:44:35 »
Sinan Bey Aurislerde yol bilgisayarında range 0 yazdığı zaman depoda yaklaşık 8 litre yakıt kalıyor. Buna göre kaç km gideceğinizi hesaplayabilirsiniz. Zaten 2 dişten bir dişe düştüğü zaman yanıp sönmeye başlıyor. Fakat dikkatinizi çektiyse eğer yavaş yavaş yanıp sönüyor. Range 0 dedikten sonra daha hızlı yanıp sönmeye başlar. Benim aracım da dizel ve range 0 yazdıktan sonra şehirler arası yolda en az 150-170 km arası yol gidiyorum. Şehir içinde de 20-30 km daha az gider işte.
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 22 kere teşekkür etti
  • 83 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2011, 22:59:15 »
Arkadaşlar Toyota araçların şamandırası biraz yüksekte olduğundan önceki efsane kasa aracım gibi buda 100 km yol yapabildi. Neticede bizzat test etmiş biri olarak söylüyorum şehir içinde low fuel yazdıktan sonra km saatini sıfırladım 115 km yol yaptı ve yolda kaldım sonra bagajdan yedek benzini doldurdum ve yoluma devam ettim. NOT: Ölçümler Denizli içinde şehir trafiğinde yapılmıştır, Denizli şehir  trafiği yoğun , bol sinyalizasyonu ve kazı çalışmaları  olan bir şehrimizdir kırmızı yandımıydı 90 sn sönmez yaniii bilen bilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2011, 23:51:07 »
Arkadaşlar Toyota araçların şamandırası biraz yüksekte olduğundan önceki efsane kasa aracım gibi buda 100 km yol yapabildi. Neticede bizzat test etmiş biri olarak söylüyorum şehir içinde low fuel yazdıktan sonra km saatini sıfırladım 115 km yol yaptı ve yolda kaldım sonra bagajdan yedek benzini doldurdum ve yoluma devam ettim. NOT: Ölçümler Denizli içinde şehir trafiğinde yapılmıştır, Denizli şehir  trafiği yoğun , bol sinyalizasyonu ve kazı çalışmaları  olan bir şehrimizdir kırmızı yandımıydı 90 sn sönmez yaniii bilen bilir.
bende bi kere benzin bitene kadar denemek istiyorum, bagajda kaç litre yedek benzin bulunduruyordun ibrahim, benzini tamamen bitirmek bir sorun yaratmadı değilmi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • 3 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 27, 2011, 02:16:27 »
7 lt. olarak biliyorum. Ama denemenizi tavsiye etmem depoda ne kadar pislik varsa çekersiniz ve aracınızın benzin pompası ve girişlerini tıkarsınız. Mecbur kalmadıkça denemeyiniz.
Toyota Corolla 1,6 Comfort Extra Benzin+LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2011, 02:21:33 »
bende bi kere benzin bitene kadar denemek istiyorum, bagajda kaç litre yedek benzin bulunduruyordun ibrahim, benzini tamamen bitirmek bir sorun yaratmadı değilmi

Kemal abi benzinli araçta sorun yaratmaz ,en azından bende olmadı ama dizeli olanlar denemesin zira  hava yapıyomuş servis falan uğraştırıyormuş. Benzin olarakta ne olur ne olmaz bi 8 -10 lt bulundurmak gerek ,gerçi ben 5lt koydum sanırım az olunca  biraz pompalamak icap etti....sonuçta denemesen iyi olur pislik falan gelebilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Haziran 27, 2011, 02:25:26 »
7 lt. olarak biliyorum. Ama denemenizi tavsiye etmem depoda ne kadar pislik varsa çekersiniz ve aracınızın benzin pompası ve girişlerini tıkarsınız. Mecbur kalmadıkça denemeyiniz.

Aracı ilk aldığım zaman denemiştim sanırım 2nci fullememde falandı. Aslında haklısınız ben biraz gözü kara davranırım bide yeni araçta pislik olacağı zayıf bir ihtimaldi... ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Haziran 27, 2011, 02:44:57 »
benim depo 50 litre, sanırım en az 10 litre yedekle yola çıkmam lazım
depoda pislik yoktur sanırım , bu güne kadar benzini hep aynı güvenilir yerden aldım
zaten filtre süzgeç falanda vardır mutlaka
genellikle ışık yanınca alıyorum benzini ama en fazla 43 litre aldığını gördüm,
şehir içi genellikle 400 km de yanıyor, benzini bitirene kadar denemem lzım hemde 2 kere bir şehir içi birde uzun yolda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 27, 2011, 08:22:40 »
Değerli dostlar bende son raddye kadar denemk görmek istiyordum ama daha çok yeni araba kıyamadım dün doldurdum.

Son basamak gösteriyordu kadran. Yanıp sönüyordu. Low Fuel yazısı vardı. Ve range 49 km daha gidebilir gösteriyordu. Gittim benziye depoyu doldurdum. 46 lt aldı. Depo 55 lik. Yani 9 lt varmış içerisinde.

Arkadaşlar açıklamalar için çok teşekkürler. Ama şu soruyada bir cevap verirseniz çok sevinirim, arada kaynamış. Son kademe yanıp sönüyorken oda bittiğinde kademeler boş kalacak ve bir yerde kırmızı bir ışık yanacak mı?

Sevgiler,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Haziran 27, 2011, 09:05:32 »
Sinan bey sizin söylediğiniz tamamen depoyu bitirip yolda kalmaya geliyor. Hiç o şekilde yolda kalmadım ama kaldıktan sonra kırmızı değiL hangi renk yanarsa yansın durum değişmez :D Sizin range 49 km yazdığında ışık yanıp söner fakat yavaş yavaş yanıp söner. Range 0 olduğu zaman biraz daha hızlı yanıp sönüyor. Zaten low fuel yazdıktan sonra ortada sarı bir ünlem işareti çıkıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 27, 2011, 09:58:31 »
Serkan Bey sizi de yordum bayağı :) Çok teşekkürler.

Evet aynen dediğiniz gibiydi. Yavaş yavaş yanıp sönüyordu son kademe ve sarı ünlem işareti çıkmıştı. Acaba dedim bu erken uyarıda son kademe bitince, kırmızı eskiden beri bildiğimiz bir benzin ışığı mı yanacak?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 27, 2011, 10:06:58 »
Serkan Bey sizi de yordum bayağı :) Çok teşekkürler.

Evet aynen dediğiniz gibiydi. Yavaş yavaş yanıp sönüyordu son kademe ve sarı ünlem işareti çıkmıştı. Acaba dedim bu erken uyarıda son kademe bitince, kırmızı eskiden beri bildiğimiz bir benzin ışığı mı yanacak?

Ne demek Sinan abi önemli değiL, kımızı olayını denemeye hiç cesaret edemedim :D Biliyosunuz bizde depo tamamen bittiğinde hava yapıyor ve araç çalışmıyor. Aslında bir düğme gösterdiler hava yaparsa burda havasını alabilirsiniz diye ama ben cesaret edemedim açıkcası :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Haziran 27, 2011, 17:49:12 »
Öğrenmenin en kestirme yolu yedek benzin alıp  depo tam biteme kadar devam etmek
yol bilgisayarları daima bir emniyet tedbiri düşünüyor, bu da yanıltıcı oluyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #18 : Ağustos 03, 2011, 13:02:31 »
Arkadaşlar selamlar. 2010 model yaris 1.0 terra sahibi oldum yaklaşık 20 gün önce. sorum şudur ki; benzini fulledim bir güzel gezdim 8-) şimdi gösterge çizelgesindeki çizgiler bitti. yanıp sönmeye başladı gidebileceğim km "0" olarak görünüyor. böyle bir durumda daha kaç km. gidebilirim.
;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Canım Doyodam!
« Yanıtla #19 : Haziran 14, 2012, 16:48:08 »
Beyler,

50 km'den fazla gitmeyin. Evet zorlarsan 90'ı da bulursunuz ama 50'den fazla gitmeyin....Şahsen benim ışık 560 da yanmaya başlıyor, 50 de öyle yapıyorum (şehir içi)=610 km. Benzini (14.06.2012) 4,06 dan alıyorum, depo 42 lt. 50 km den sonra 40 lt ancak alıyor yani 2 lt kalıyor sadece. Ha ne kadar mı yakıyor?  ((42 lt x4,06 TL)/610 km))=0,278 TL/km. Yeter mi? Bence yeter:)
2011, Toyota Yaris 1.33 MMT Terra Sporty,Benzinli