Gönderen Konu: corolla teker ebatları  (Okunma sayısı 30752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
corolla teker ebatları
« : Nisan 20, 2011, 01:16:13 »
iyi geceler, 2000 model corollamın tekerlekleri çok yıprandığından değişecem,  orjinal teker ebadı 175/65/14. bilirsiniz toyotolar yere yakındır bu yüzden arka tekerlekleri daha farklı daha yüksek bi teker alırsam sorun olurmu. bir yararı veya zararı varmıdır 

Toyota Club Türkiye

corolla teker ebatları
« : Nisan 20, 2011, 01:16:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No Stock+
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
Ynt: corolla teker ebatları
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2011, 01:52:35 »
Arka ön farklı değilde mesela ön arkayı  185/65/R14 olarak takarsanız daha iyi olur. ;)
2005 Corolla 1.6 (2005 - 2018)
2013 Avensis 1.6 (2018 -         )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2011, 11:50:26 »
herkes o araca boyut olarak 185/65/14 ü tavsiye ediyor. toyotanın bir bildiği vardır ki 175/65/14 ü kullanmıştır diye düşünüyorum o yüzden kararsız kaldım. ne tavsiye edersiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 48 kere teşekkür etti
  • 146 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2011, 12:05:10 »
Farklı ebat jant ve lastik kullanmak araç için çok uygun değildir orjinali neyse o en iyisidir farklı ebat jant ve lastik kullanırsanız daha fazla yakıt tüketmeniz  garantidir ben tavsiye etmiyorum örneğin 175 yerine 185 veya daha üstü taban genişliği olan bir lastik takarsanız yere temas eden yüzey büyüyeceğinden aracın motoru daha çok zorlanacak ve fazla yakmanıza sebep olacaktır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis hastası..
  • Kan Grubu: AB+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2011, 12:11:48 »
şimdi Ahmet bey bir anlam karışıklığı var ilkönce onu düzeltelim isterseniz.. arabanızın yerden yüksekliğini artırmak istiyorsunuz, sizin mevcut lastiğiniz belirttiğinize göre 175/65/14 ebatlarında.. diğer karşılaştırdığınız lastik ebatı 185/65/14 ebatlarında.. bu iki lastiğin de yerden yüksekliği aynı diye biliyorum.. 185 ile 175 değerleri lastiğin yere temas eden yüzey alanı kalınlığı.. yükseklik değil yani..

185.... yere temas eden yüzey alanı
65...... lastiğin yanak kalınlığı
14....... jant ebatı

selamlar

2012 Opel Astra 1.3 CDTİ var ama sıkı bir Avensis hastası..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2011, 13:16:12 »
bugün torpido gözünde iki lastik ebadınında uygun olduğu yazıyordu. iki lastik ebadında yerden yüksekliği aynı ise hangisini kullanmak daha mantıklı olur. yakıt tüketimi çok artarmı mesela 100 km de ne kadar artış olabilir tahminen arkadaşlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2011, 13:24:04 »
Çok farkedilir bir artış olmaz diye düşünüyorum. Aracın ağırlığı aynı. Sadece sürtünme miktarı yaklaşık 1cm kadar artacak. Jant sac jant olacaksa çok değişmez. Çelik jant olacaksa muhtemelen sac janttan daha ağır olur. Ağır jantla geniş lastik az bir fark yapabilir. Ağır jant, ön takımı kötü yönde etkiler.
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2011, 13:33:39 »
teşekkürler jant sac janttır, pek bir fark olmuyorsa daha geniş bi lastik kullanmak daha doğru gibi geldi bana. bu arada tavsiye edeceğiniz lastik markası hangisidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2011, 14:05:25 »
  Aracı yükseltmek lastikler ile sağlıklı olmaz.
 O aracı lastik modifiyesi (175-65-14) yerine 185 tabanda 185-60-14 olur.
 Aracı yükseltmeniz yol tutuş açısından sıkıntı doğurabilir. Sorun bence araçta değil yollardadır. Aracı buna uygun şekilde sürmek gerekir. Ancak arka tarafın yayları nispeten kolay deforme olduğundan muhtemelen sıkıntınız arka yayalardadır. Onları değiştirmeniz size bir nebze yardımcı olur. Araç yinede alçak diyorsanız daha yüksek bir araç almanızı tavsiye ederim. Sonuçta önemli olan sürüş güvenliğidir her zaman.

Arkadaşlar, yanlış bilgi vermeyelim lütfen. 175-65 ile 185-65 lasitklerin yanak yüksekliği kesinlikle aynı değildir. Verilen (65) yanak değeri; lastiğin taban genişliğinin % cinsinden yanak yüksekliğidir.

Linkdeki bilgilere göz gezdirmeniz faydalı olabilir.
 http://www.toyotaclubtr.com/otomobil-dunyasindan-haberler/lastik-19889/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 48 kere teşekkür etti
  • 146 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2011, 14:13:35 »
Geniş tabanlı lastik görünüş olarak göze daha hoş görünür yol tutuşuna da bir katkı sağlar ama orjinal lastiklerinize göre biraz fazla yakarsınız Bridgestone Türkiye şartlarına göre daha uygun sert yapılı bir lastik Toyota'da Türkiye'ye gönderdiği çoğu araçlarda Bridgestone kullanmıştır B330 çok iyi bir lastik eski Corollamda orjinal satarken üstündeydi hala çok iyi durumdaydılar 4 yıl 41000 km de fakat B330 şu an yok ER300 olabilir şimdi herkes Michelin tavsiye edecek ama yumuşak hamurlu ve Türkiye yol şartlarına çok uygun bir lastik olmadığını düşünüyorum tabi Michelin kalite konusunda tartışmasız önemli bir markadır şu an benim aracımda (2011 Corolla) Dunlop lastikler var ve memnunum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2011, 14:48:33 »
aracın üzerindeki orjinal lastikler 175/65 ti. sonra aracın torpido gözünde aynen şu yazıyı farkettim.
175/65/R14 82H
185/65/R14 86H
VE OLMASI GEREKEN BASINÇ MİKTARLARI FİLAN YAZIYORDU.
ikiside uyumlu diye düşündüm ve hangisini almalıyım karar verememiştim.
zaten anlamıyorumda  H serisi lastiklerimi almalıyım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2011, 15:40:22 »
  Orjinali 175-65-14 ise 185-65-14 'de hem taban genişler hemde lastiğin çevre uzunluğu artar. Bu da hem aracı yorar, hemde yol tutuş açısından bir nebze olumsuz etkisi olur.
 Sitemizde Lastik Ebat değişim grafikleri mevcut. Oradan değerlerinizi girip uygun ölçüleri öğrenebilirsiniz değişim için.
 Yukarıda verdiğim linkide incelemeniz gerçekten çok faydalı olur sizin için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2011, 15:58:31 »
şimdi Ahmet bey bir anlam karışıklığı var ilkönce onu düzeltelim isterseniz.. arabanızın yerden yüksekliğini artırmak istiyorsunuz, sizin mevcut lastiğiniz belirttiğinize göre 175/65/14 ebatlarında.. diğer karşılaştırdığınız lastik ebatı 185/65/14 ebatlarında.. bu iki lastiğin de yerden yüksekliği tıpatıp aynı.. 185 ile 175 değerleri lastiğin yere temas eden yüzey alanı kalınlığı.. yükseklik değil yani..

185.... yere temas eden yüzey alanı
65...... lastiğin yanak kalınlığı
14....... jant ebatı

selamlar

Kesinlikle yanlış bilgi veriyorsunuz, 185 yere basan genişliktir doğru, ancak 65 dediğimiz yanak değildir , lastiğin yere basan 185 mm lik alanın   taban genişliğinin % cinsindenn yüksekliğidir

Bakın burda bahsedilen 2 ebattaki lastiğide karşılaştırdım sizce bu 2 lastik aynımı hala yükseklik olarak ? nedense 185 taban olan 90km hız yerine kadranda 88km gösteriyor ?

sitede birde kendiniz deneyin isterseniz : http://www.halaogullari.com/LastikTablo/lastikhesap.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2011, 16:00:41 »
verdiğin bilgiler için teşekkürler aşağı yukarı bir fikir edindim gibi sadece H, V, T serileri önemlimi alırken buna dikkat etmelimiyim sadece bu konuda kafamda bir netlik oluşmadı. birde ayrıca arabanın torpido gözüne toyota tarafından yapıştırılan bantta şu bilgiler yazıyordu.
175/65/R14 82H
185/65/R14 86H
bu durumda böyle yazınca  orjinal lastikler ikiside olabilir anlamına gelmezmi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2011, 16:03:24 »
verdiğin bilgiler için teşekkürler aşağı yukarı bir fikir edindim gibi sadece H, V, T serileri önemlimi alırken buna dikkat etmelimiyim sadece bu konuda kafamda bir netlik oluşmadı. birde ayrıca arabanın torpido gözüne toyota tarafından yapıştırılan bantta şu bilgiler yazıyordu.
175/65/R14 82H
185/65/R14 86H
bu durumda böyle yazınca  orjinal lastikler ikiside olabilir anlamına gelmezmi ?

Ahmet bey bildiğim kadarı ile öyle değil, aynı kasadan 2 farklı tipte lastik seçenekli olarak fabrikadan çıkmış, sizinki hangisi ise onu almalısınız, diğeri farklı donanıma sahip bir araçtır büyük bir ihtimal,

örneğin AE101 dediğimiz efsane kasalardada hem 13 inçlik olanı var hemde 14 inçlik olanı var,  13 inç jantlar 1.3 karbüratörlü motorlu kasalarda kullanıldı , 14 inç jant ise 1.6 enjeksiyonlu motorlu kasalarda kullanıldı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #15 : Nisan 20, 2011, 16:13:04 »
kafam karıştı bantın üzerinde hem 175 hemde 185 yazıyor . aracım 2000 model 1.4 vvt-i toyota corolla orjinal lastiği hangisi anlayamadım. :-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Nisan 20, 2011, 16:21:40 »
aslında sizin aracın orjinal lastik ebatları  165/70 R14 imiş  ancak TR ye satarlarken ölçüleri 175/65 /14 diye değiştirmişler her ikiside olur ancak 185/65/14 olmaz

bu sitelerde lastik ebatlarına bir bakın her ikisindede 165/70 R14  diye geçiyor  2000 model 1.4 E11 kasa corolla

bu sitede Running Gear yazan kısımda Tire diye belirtmiş : http://www.new-car-model.com/toyota/corolla/toyota_corolla_e111.4%2812686%29/

bu sitede en sonda yazıyor lastik ölçüleri : http://auto-specifications.eu/?f=showCar&car_id=3332

mesela yerli bir ikinci el sitesi bunada bakın, teknik özelliklere tıklayın sayfa açılınca ve ordanda lastik ebadına bakın oda 165 / 70 / 14 demiş :)

http://www.hurriyetoto.com/ikinci-el-otomobil/ilan-detay/83030/resim/sahibinden-toyota-corolla-14-linea-terra-izmir-merkez-merkez-merkez

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #17 : Nisan 20, 2011, 16:21:48 »
  Hatırladığım kadarı ile 1.6lt. lik olanlarda orjinal 185 tabanlı idi. Yani durum aynen Mesut yöneticimizin belirttiği gibi.
 Hız endeksleri konusunda da Lastik linkimizi gözden geçirmenizi tavsiye edeceğim. Yine sorunuz olursa burada sorabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #18 : Nisan 20, 2011, 16:44:04 »
teşekkürler tüm bilgiler için araçta öyle yazınca kafam karışmıştı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis hastası..
  • Kan Grubu: AB+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 20, 2011, 16:51:34 »
Kesinlikle yanlış bilgi veriyorsunuz, 185 yere basan genişliktir doğru, ancak 65 dediğimiz yanak değildir , lastiğin yere basan 185 mm lik alanın   taban genişliğinin % cinsindenn yüksekliğidir

ya adaşım Mesut kardeşim ben bile bile yanlış bilgi verirmiyim, senin verdiğin değerlerde de 65 rakamına yanak yüzdesi yazmış, ben de aynı şeyi kastetmek istemiştim, yüzde yerine kalınlık yazmışım.. yani anlayacağın kelimeyi yanlış yazmışım kusura bakma adaşım :) Ahmet bey aracın yere yakınlığından şikayet edip aracını yükseltmek istediğini yazmış ve bunu sağlamak için 185 ile 175 değerleri arasında kaldığını belirtmiş.. ben de buna isitnaden 185 ve 175 değerlerinin yere temas eden yüzey alanı olduğunu yükseklikle alakalı olmadığını belirtmek istedim sadece.. selamlar :)
2012 Opel Astra 1.3 CDTİ var ama sıkı bir Avensis hastası..