Gönderen Konu: Avensis Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 60485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 106000
  • Kan Grubu: 0+
  • 288 kere teşekkür etti
  • 181 kere teşekkür edildi
Ynt: 10.000 Bakımına gideceğim
« Yanıtla #660 : Şubat 22, 2017, 13:54:54 »
Öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın. ALJ ile DÖRTNAL'ı kıyaslamanız mümkün değil. Her durumda ALJ fiyatları fazla çıkacaktır. Nihayetinde ALJ servis. DÖRTNAL derseniz özel servis. Ancak DÖRTNAL'da fiyatlar çok uygun ve işçilik servislere beş basar. Bence garantiniz yoksa direk DÖRTNAL'da yaptırın bakımınızı.
Metalik Mavi, 2011,  Toyota Corolla Comfort Extra, CC, A/T ve artık Navigasyon

Toyota Club Türkiye

Ynt: 10.000 Bakımına gideceğim
« Yanıtla #660 : Şubat 22, 2017, 13:54:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Gayrimeşgul
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 60
  • Kan Grubu: B+
  • 598 kere teşekkür etti
  • 1861 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis Periyodik Bakım
« Yanıtla #661 : Şubat 22, 2017, 14:50:57 »
Merhaba Arkadaşlar,

Geçen hafta corollamı satıp 2013 elegant extra avensis aldım şimdilik çok memnunum. Servisteki dostlarımın ısrarıyla ve yapacakları indirimle Ankara'da ALJ'de yaptıracağım bu sefer. Normalde yine burası aracılığıyla öğrendiğim Dörtnal Toyota ile de fiyat karşılaştırması yapıp sizlerin fikrine sunacağım. Böylece hemşehrilerim için Avensis bakım maliyetleri arasındaki farkı görmelerini istedim. Konuyu güncelleyeceğim onun dışında standart yağ ve filtre değişimleri ortalama ne kadar tutar tahminleri alalım :) Muhtemelen balata değişimi de yapılacak.

Avensis için periyodik bakım konusu mevcut. Yeni konu açmanıza gerek yok

Servis iyi b'indirim yapabilir. Nasıl mı? Poleni değiştirmez, yağ zaten meçhul. Extra olarak enjektör temizleyici vs kullanmaz. Fiyat düştü gözükür size. Ama şoku faturayı görünce yaşayabilirsiniz. Dikkat edin
born to race

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '04
  • Kilometre: 130000
  • Kan Grubu: A+
  • 9 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Avensis 2.0 T25 130 Bin Bakımı
« Yanıtla #662 : Nisan 29, 2017, 21:47:09 »
Selam arkadaşlar. Bu sabah servisteydim, periyodik 10 bin bakımı yapıldı, ancak inceledikten sonra ön arka fren disk + balatalarının, ön amortisörlerin ve direksiyon şaftının değişmesi gerektiği söylendi. Periyodik bakım + arka disk ve balatalara 485 TL ödedim, diğerlerini sonra halledeceğim dedim, çünkü ön disk + balatalara 1000 TL, direksiyon şaftına 500 TL, amortisörün çiftine ise 740 TL fiyat çıkardılar. İşçilik dahil 2500 TL tutar dediler (20% yedek parça, 30% işçilik indirimli hali).

Direksiyon şaftına benim şikayetim üzerine baktılar, hem sert, hem ara sıra uğultu yapıyor. Şaft ve amortisör için acil değil dediler, ancak diskler çok acilmiş, salıncaklara zarar vermeye başlayabilir dedi usta.

Bana çok fazla geldi bu fiyat, ancak şu yaşına kadar sanayi görmemiş bir aracı da bilmediğim ustalara bırakmak istemiyorum. Ne yapmalı? Orijinal parçaları uygun fiyata bulma imkanım olur mu, aradaki fiyat farkı dışarıda uğraştığıma değer mi?

Araç 2004 model 2.0 Sanırım diskler de amortisör de 1.6'ya göre farklıymış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 75000
  • 501 kere teşekkür etti
  • 121 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis 2.0 T25 130 Bin Bakımı
« Yanıtla #663 : Nisan 29, 2017, 23:31:02 »
parça fiyatları konusunda pek bir malumatım yok ama disk+balata 1000 tl bence de çok gibi parça konusunda @Ufuk Sönmez (16363) 'e danışabilirsiniz
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #664 : Haziran 15, 2017, 10:22:13 »
Avensis 2016 1.6 lpg li aracımın ilk 10000 bakımı geldi. Bayramdan sonra yaptırayım diyorum. Bilen varmı ne cıkar bize?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 8000
  • 27 kere teşekkür etti
  • 208 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #665 : Haziran 15, 2017, 12:05:34 »
Avensis 2016 1.6 lpg li aracımın ilk 10000 bakımı geldi. Bayramdan sonra yaptırayım diyorum. Bilen varmı ne cıkar bize?
570 tl civarında tutar denilmişti.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 15, 2017, 12:09:35
Selam arkadaşlar. Bu sabah servisteydim, periyodik 10 bin bakımı yapıldı, ancak inceledikten sonra ön arka fren disk + balatalarının, ön amortisörlerin ve direksiyon şaftının değişmesi gerektiği söylendi. Periyodik bakım + arka disk ve balatalara 485 TL ödedim, diğerlerini sonra halledeceğim dedim, çünkü ön disk + balatalara 1000 TL, direksiyon şaftına 500 TL, amortisörün çiftine ise 740 TL fiyat çıkardılar. İşçilik dahil 2500 TL tutar dediler (20% yedek parça, 30% işçilik indirimli hali).

Direksiyon şaftına benim şikayetim üzerine baktılar, hem sert, hem ara sıra uğultu yapıyor. Şaft ve amortisör için acil değil dediler, ancak diskler çok acilmiş, salıncaklara zarar vermeye başlayabilir dedi usta.

Bana çok fazla geldi bu fiyat, ancak şu yaşına kadar sanayi görmemiş bir aracı da bilmediğim ustalara bırakmak istemiyorum. Ne yapmalı? Orijinal parçaları uygun fiyata bulma imkanım olur mu, aradaki fiyat farkı dışarıda uğraştığıma değer mi?mutlaka fark olacaktır.tem toyota dan forumdan ufuk sönmez beyden rakamları öğrenip,parçaları tedarik ettikten sonra marmariste güvendiğiniz usta yoksa izmir de bayraklı çınarlı da oğuz toyota ile irtibata geçebilirsiniz.

Araç 2004 model 2.0 Sanırım diskler de amortisör de 1.6'ya göre farklıymış.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #666 : Temmuz 07, 2017, 04:03:10 »
Tokay bey dediğiniz gibi 525+25 tl 550tl toplam tuttu. Hediye 1 lt yağ düşüldükten sonra oldu bu. Demekki 600 civarı servis ucreti var. Servisin biraz pahalı oldugunu soyledim. 10000 in kısa bir periyot oldugunuda ilettim. Kol dayamanın kılıt mekanizmasındaki boya atmasınıda soyledim. Değiştirecekler yada oneride bulunacaklarmıs daha sonra. Simit depom 43 lt alıyor. uzun yolda 500 u sakin kullanımda rahat geciyorum. Sehir ici de 300-400 arası yapıyorum. Trafiğe bağlı. Kayıncomun focus biraz daha az yakıyormus. O da sınıfından diye düsünüyorum.

Arabadan memnunum. Uzun yolda tam aile arabası genis ferah. Param olsa spurb alacaktım bagajı yuzunden buna karar verdim buna binecegim. Herkese iyi forumlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 27 kere teşekkür etti
« Yanıtla #667 : Temmuz 30, 2017, 21:09:09 »
oğlum ait avensis ilk 10.000 km bakıma girdi ankara da 521 tl ödemiş.yağ,yağ filtresi,polen filtresi değişmiş,hava filtresi değişmemiş,toyota nın yaklaşımı ilginç,ya da bu hava filtreleri bu tozlu yollara nasıl dayanıyor hayret.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 180000
  • 21 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
174000 km Avensis'in bakımı
« Yanıtla #668 : Ağustos 03, 2017, 20:39:08 »
Arkadaşlar benim Avensis 2007 model, 170000 kmde aldım. Manuel vites. Şanzıman yağı ne zaman değişti hiç bilmiyorum. Alır almaz standart bir bakım yapıldı, motor yağı filtreler değişti. Araçta rahatsız edecek derecede bir sorun yok ama bunca yıl kim nasıl kullandı biraz kapalı kutu yani. Ne yapmak lazım ? Bir tavsiye bekliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 27 kere teşekkür etti
« Yanıtla #669 : Ağustos 03, 2017, 21:05:12 »
mümkün olursa resmi servisten plaka ve şase no göre hangi bakımlar yapılmış öğrenmeye çalışın,olmuyorsa bütçe müsait ise klasik motor yağı,filtreler gibi değişimlerin yanında,şanzıman yağı 80 bin km de veya 48 ayda bir değişiyor,2 kademede,uzun yıllar bineceğinizi varsayarak 4 teker açılsın bilyalara varıncaya kadar kontrol ettirin,fren hortumları ve hidrolik yağları vs değişsin,elektrik düzenini kontrol ettirirsiniz,iyi toyota ustası bulunca forum üyesi tem toyotadan şase numarası verilerek yedek parça fiyatları ve temini konusunda yardım alabilirsiniz,80.000 km ağır bakım,belki 160.000 km de ağır bakımlar yapılmıştır ama bilgi edinilemiyorsa izlenecek yol bu olmalı.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 55000
  • Kan Grubu: ---
  • 878 kere teşekkür etti
  • 628 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #670 : Ağustos 09, 2017, 14:10:32 »
Merhaba arkadaşlar
Aracın 50k bakımını yaptırdım.Bunun üzerine öncelikle yetkili servis aradı ve memnuniyetimi sorguladı,teşekkür edip kapattık,sonrasında genel merkez aradı ve onlarda memnuniyet anketi yaptı.
Bu olayların üstünden yaklaşık 20 gün geçti bira önce gene genel müdürlük aradı ve aracınızın 50k bakımı geldi dedi :))))))))))))
Demek bizim toyota nında sistemden vs haberi yok halen.
Canım ülkem benim
Sadece benzin hatta nitro-Anti LPG TEAM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 27 kere teşekkür etti
« Yanıtla #671 : Ağustos 09, 2017, 15:06:11 »
genel müdürlük her konuda ilgisiz ve bihaber,her türlü soru ve sorunda cevap vermek yerine bayilere yönlendiriyorlar,dış şirketlere anket yaptırıyorlar bilgi almak için,geçen hafta ankete katılmak ve şikayetlerimi fırsat bu fırsat diyerek anlatmak için katılma gafletinde bulundum,sizi dinlemiyorlar,beklentileri memnuniyet anketinde 9-10 demenizi istiyorlar,bir daha aradılar bu defa hayır dedim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 52000
  • 495 kere teşekkür etti
  • 857 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #672 : Ağustos 12, 2017, 20:23:58 »
50k bakımını dün itibari ile yaptırdım.
Mobil 1 0w-20 Yağ, Hava-Yağ ve Polen Filtreleri kendim götürdüm.
Enjektör temizleyici,işçilik,karter tıpa contası,balata temizlik spreyi toplam 440 tl tuttu.(Toyota Çavdarlı)
220 tl işçilik alındı.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Model Yılı: '10
  • Kilometre: 115000
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #673 : Ağustos 15, 2017, 23:24:42 »
Herkese merhabalar,

Geçen 2016 Kasım ayında ilk sahibinden aldığım şu an 114000KM civarındaki 2010 Stationwagon Avensis'ime Ankara'da tanıdığım iyi bir ustada 10000 rutin bakımını 200TL'ye yaptırmıştım.
Tahminimden de ucuz olduğu içib bir dahaki sefere yağ dahil sarf malzemeleri kendim tedarik edip gideyim diyorum.
Aracımla ilgli tek sıkıntım ilk sahibinden de olsa 40000KM ye kadar yetkili serviste sonrasında bildikleri bir özel serviste bakım yaptırmışlar fakat bahsi geçen özel servis ise her ne kadar inandırıcı gelmese de bilgisayar sistemlerini yenilerken verileri kaybetmiş ve yaklaşık 40000-102000KM arası bakımları soru işareti.
Aracım 120000KM'ye yaklaşırken yaptırmam gereken bakımlar konusunda bilgi alabilirsem çok sevinirim.
2.0LT Benzinli motora sahip bizim tosun.

Şimdiden teşekkürler.
'10 2.0lt Stationwagon Premium Avensis

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 27 kere teşekkür etti
« Yanıtla #674 : Ağustos 16, 2017, 09:51:55 »
özel serviste ciddi bakımlar yapıldığını düşünmüyorum,verilere sahip olamadıklarından belli,aracınızı uzun yıllar kullanacağınızı düşünüyorum,yenisi olsa 200.000 tl ye ancak alınabilir,bu nedenle 120.000 km bakımını ağır bakım kabul etmek durumundasınız,ben olsam motor yağı,filtre grubu gibi basit işlemlerin yanında şanzıman yağını,hidrolik yağını,direksiyon kutusu yağını,kayışları,fren hortumlarını değiştiririm.4 tekeri açıp disk balata durumuna,tüm rulmanlara,ön düzenciden alacağım reçeteye göre hareket ederim ,bilgisayara bağlayıp nerede ne var tespit ettiririm,çıkacak sonuca ve yapılmasını isteyeceğiniz işlemlere göre tem toyotadan şase no vererek orijinal parçaları temin edip ,başında durup yaptırırım,kimseye de güvenmeyip faturalarıda biz evimizde dosya halinde saklıyoruz,hem ne yapıldığını biliyor ve takip ediyoruz,hem de aracı satarken yeni sahibine elden veriyoruz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 501 kere teşekkür etti
« Yanıtla #675 : Ağustos 16, 2017, 18:21:31 »
bende nasipse 100.000 bakımına gireceğim (97.000) aracı kuvvetle muhtemel 5-6.000 km daha kullanıp yenisini almayı düşünüyoruz hangi işlemleri yaptırmalıyım bir de dötnal'a parçayı dışarıdan tedarik edip gidebilir miyim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 27 kere teşekkür etti
« Yanıtla #676 : Ağustos 17, 2017, 10:42:07 »
100.000 km de klasik bakımların yanında iridium bujiler değişecektir,en uygunu bahsettiğiniz servise telefon açıp,dışardan parça getirmenin mümkün olup olmadığı(neden olmasın)ve önerecekleri hangi marka ve yedek parça listesini önerdiklerini sorun,bujinin özellikle orijinal olanını tercih edebilirsiniz,çünkü aracınızı satsanız bile avensisi yine bir toyotasever alacaktır.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 501 kere teşekkür etti
« Yanıtla #677 : Ağustos 21, 2017, 00:11:40 »
100.000 km de klasik bakımların yanında iridium bujiler değişecektir,en uygunu bahsettiğiniz servise telefon açıp,dışardan parça getirmenin mümkün olup olmadığı(neden olmasın)ve önerecekleri hangi marka ve yedek parça listesini önerdiklerini sorun,bujinin özellikle orijinal olanını tercih edebilirsiniz,çünkü aracınızı satsanız bile avensisi yine bir toyotasever alacaktır.

teşekkür ederim, bujileri 85.000 de orjinalleriyle değiştirmiştim , hem aracı kendim kullandığım için hem sizinde değindiğiniz gibi araç toyota sever birine gidecek onu düşündüğüm için hava filiresine kadar orijinal ürün almaya özen gösteriyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 102000
  • Kan Grubu: B+
  • 233 kere teşekkür etti
  • 294 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #678 : Eylül 13, 2017, 21:26:40 »
bugün kocaeli zirve otoda 100k bakıma girdim. sustina 0w-50, asakashi filtre seti, denso bujiler ve erken olmasına rağmen gazprom cvt yağ ile şanzıman yağı değiştirdik. sustina ve bujileri n11'den almıştım, diğer malzemeleri de tem otomotivden temin ettim. işçilik için 80 tl (gayet makul) aldılar :tamam: alternatör kayışı, disk (orjinal, sadece 1 kez torna gördü) ve balatalar makul seviyede çıktı.
2009 avensis 2.0 mds premium (BRC)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • Kilometre: 71000
  • 2489 kere teşekkür etti
  • 1407 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #679 : Eylül 13, 2017, 21:44:49 »
Bu servisin ismini @Cavit YORDAM (26016) abiden sıklıkla duyuyorum. Bana çok yakın olmasa da gidilebilir bir yer gibi geliyor. Özellikle baskı balata vs değişiminde sizce tercih edilebilir mi?

İkinci konu bu 0w20 yağın pabucu dama atılacak gibi. Murat abi 0w20 den 0w40ma geçti kesinlikle çok iyi çekiş farkı var rölantideki subap sesi de kalmadı dedi. Beraber almıştık mobil 0w40 yılbaşında ben de değiştireceğim bakalım nasıl olacak.
0w20 den memnunken 0w40/0w50 daha iyiyse şimdiden heyecanlanmaya başladım diyebilirim.
Selamlar
Romano Risn +Obd2
Eneos 0w-20 Fs Kullanıcısı
Ne Mutlu Türk'üm Diyene!