Gönderen Konu: Başbakanlığa Yazdığım Şikayet Dilekçesi  (Okunma sayısı 20001 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Başbakanlığa Yazdığım Şikayet Dilekçesi
« Yanıtla #20 : Mart 29, 2011, 18:37:06 »
Beyler, konuyu siyasete girmeden tartisin lütfen.

3 mesaji siliyorum.

+1.

Ayrıca şunu da ekleyeyim, Dağhan'ın şikayet dilekçesinde hükümeti eleştirmesinin siyaset ile uzaktan yakından bir alakası yok. Yürütmenin başı kim? Tabi ki AKP. E, kimi eleştirecekti Dağhan, MHP'yi mi, CHP'yi mi, BDP'yi mi... Dağhan'ın durumu için kullandığı "Eşeği süren..." tabiri bu hükümet için de geçerlidir.  Beğenmiyorlarsa ya bırakırlar ya da her türlü eleştiriye katlanırlar. Bu işin kuralı bu. Kimsenin de onların adına konuşmasına gerek yok. Dünyanın her yerinde de bu işler böyle yürür. Hayatından memnun olmayan hükümeti eleştirir, bundan kimse gocunmamalıdır. Tabi ki eleştirinin de bir sınırı vardır. Bu forumda hiç kimsenin, siyasi tercihinden dolayı eleştirilmesine veya aşağılanmasına izin verilemez.
Folgsamkeit macht frei...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 29, 2011, 18:37:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 29, 2011, 18:54:01 »
Aracın vizesi yılda 1 ise
vergisi ticari araç vergisiyse
sen ne dersen de kullandığın "kamyonet"
paşa paşa 85 le gideceksin :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mart 29, 2011, 20:59:31 »
Aracın vizesi yılda 1 ise
vergisi ticari araç vergisiyse
sen ne dersen de kullandığın "kamyonet"
paşa paşa 85 le gideceksin :D

+81 :islik: :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • chappuler
  • Kan Grubu: 0+
  • 34 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mart 29, 2011, 22:53:45 »
fiorinoyu satıp honda alsın şirket....
Tüm üye ve üye olacakların dikkatine! lütfen forum kurallarını gözden geçiriniz....
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=3.0
"Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır..."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
  • Araç: Yaris
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mart 29, 2011, 23:05:59 »
siyasete girmeden sormaya çalışayım o zaman.dünyanın hangi ülkesinde malum araçlar, kamyonet statüsünde ,ayrı vergi ödeyip her yıl muayene olup,daha düşük hız sınırlarına sahip?mecliste alınan kararlar siyasidir.ister vergi olsun ister rejimle ilgili isterse atamayla ilgili isterse emeklilik yaşıyla ilgili olsun.siyaset yapmayın demek biraz yanlış oluyor.bence doğrusu siyasi partilerle ilgili tartışmayın olmalı.zira emeklilik yaşı siyasi bir karardır ve benim 5 yıl daha geç emekli olmama neden olur. şimdi ben buna da mı karşı çıkamayacağım? benzindeki vergiler de siyasi karar sonucu(meclisten) alınmıyor mu?olayın silivrisi beni ilgilendirmiyor ancak 5 yolcu 2 çuval şekerden ağırdır ve fren mesafesi daha da fazladır.arkadaşlar bu tip araçların kamyonet olarak kabul edilmesine karşı yapacakları eleştirilerde, bence haklıdırlar. ha  siyasete GİREREK SÖYLÜYORUM ha a partisi ha b partisi ha z partisi iktidar demek birilerine karşı gücü ele almak değil mi?olan araba üreten firma sahiplerine değil bize oluyor.ha kamyonet ha binek oto ....DÜZENE KARŞIYIM !
imza: siz anladınız......
2011 YARİS 1.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • auris 1.33
  • Araç: Auris
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mart 29, 2011, 23:11:40 »
Burda gerekli açıklama yapılmış ama limitler biraz saçma mesela kamyonet bölünmüş yolda 90 gidi gelişte 85 ne yani o kadar duble yol 5km/h içinmi yapıldı :D

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1022915

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 16100
  • Model Yılı: '13
  • 6 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mart 29, 2011, 23:34:45 »
siyasete girmeden sormaya çalışayım o zaman.dünyanın hangi ülkesinde malum araçlar, kamyonet statüsünde ,ayrı vergi ödeyip her yıl muayene olup,daha düşük hız sınırlarına sahip?mecliste alınan kararlar siyasidir.ister vergi olsun ister rejimle ilgili isterse atamayla ilgili isterse emeklilik yaşıyla ilgili olsun.siyaset yapmayın demek biraz yanlış oluyor.bence doğrusu siyasi partilerle ilgili tartışmayın olmalı.zira emeklilik yaşı siyasi bir karardır ve benim 5 yıl daha geç emekli olmama neden olur. şimdi ben buna da mı karşı çıkamayacağım? benzindeki vergiler de siyasi karar sonucu(meclisten) alınmıyor mu?olayın silivrisi beni ilgilendirmiyor ancak 5 yolcu 2 çuval şekerden ağırdır ve fren mesafesi daha da fazladır.arkadaşlar bu tip araçların kamyonet olarak kabul edilmesine karşı yapacakları eleştirilerde, bence haklıdırlar. ha  siyasete GİREREK SÖYLÜYORUM ha a partisi ha b partisi ha z partisi iktidar demek birilerine karşı gücü ele almak değil mi?olan araba üreten firma sahiplerine değil bize oluyor.ha kamyonet ha binek oto ....DÜZENE KARŞIYIM !
imza: siz anladınız......

yusuf bey;

iyi guzel soylemissinizde devlet bu araclari zorla kamyonet olarak kaydettirmiyorki. size 2 secenek sunuyor. Bu araclari hususi olarakda kullanabilirsiniz; ticari olarak da.

hem dusuk vergi odeyeyim hemde hususi olan kurallar gecerli olsun derseniz; ayni araci hususi kaydetmek icin sizden daha fazla para odeyen kisiden farkiniz ne?

bu sinif araclarla hem yuk hemde yolcu tasinabildigine gore; nasil kullanmak isterseniz o sekilde kaydettirirsiniz. yok ben sadece binek olarak kullanicam derseniz vergisini odersiniz kullanirsiniz; yok yukde tasiycam, binek olarak kullanicam derseniz az vergi odersiniz ama kamyonet olmasinin eksilerini goze alirsiniz. bu eksileri goze alan kisininde kamyonet olmasindan kaynaklanan eksiler hakkinda sikayet etmesini hakli bulmuyorum.

(not: vergilerin adaletsizligi konusuna cekmeyin konumuz vergi adaletsizligi degil)
2013 Corolla 1.6 Premium MultiDrive S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Mart 29, 2011, 23:37:54 »
sanırım yakın zamanda kimse bu tarz araçları almak için teşebbüste bulunmamış.artık bu araçlar hususi alınamıyor.hepsi ruhsatta ticari geçiyor hepsi her yıl muayneye giriyor .araç sıfır alınırken sadece firmalar ticari olduğu için vergi avantajı sağlıyor şahıslara alınanlar  o vergi indiriminden yaralnamıyor ama geri kalan her konuda yasal hız sınırları muayene vb ticarilerle aynı oluyor.kısaca ZORLA TİCARİ YAPIYORLAR.
2011 YARİS 1.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A-
  • 46 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mart 29, 2011, 23:47:21 »
Arkadaşlar işin daha komik tarafı araç ruhsatta kamyonet gözüküyor ama gidin vergi dairesine panelvan muamelesi görüyor.
Neden mi?
-Panelvanın yıllık vergisi kamyonetin tam 2 katı...
2006 corolla sol A/T LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mart 29, 2011, 23:54:31 »
Cevdet Bey daha iyi anlamanız için şöyle anlatayım fiorino 1.3 dizel aracı kendinize, ailecek binmek için alsanız bile ödeyeceğiniz vergi kamyonet vergisi yani 1,3 motor değil 2200 veya 2500 cc ye kadar olan ticari araç vergisi.her yıl muayene olacaksınız ve hız sınırlarınızda 50 nc ile aynı....son 3 yıldır bu tarz araçlar hususi ruhsat alamıyor.ister camlı olsun ister koltuklu.eskiden 5 yılı dolduran bu tarz araçlar hususi işletilebiliyordu artık o da yapılamıyor.yani  zorla  rahat olsun geniş olsun az yaksın diye aldığınız 1.3 motorlu araca kamyonet vergisi ödüyorsunuz.her yılda muayeneye gidiyorsunuz.bunun kararı bizim muhtar heyetinden değil meclisten çıkıyor.yani siyasi bir kurumda alınan kararla.bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanı onayıyla....teşekkürler
2011 YARİS 1.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mart 30, 2011, 00:01:42 »
Dağhan gibi bende geçen hafta bu kamyonet saçmalığından dolayı ceza yedim Citroen Nemo ile gerçi tek ben değildim. Caddy Fiorino Bipper ne bulurlarsa giydiriyorlar. Polis kendi ağzıyla diyorki Otomobile 120 ye kadar ceza yazmıyoruz ama biz 85 i geçince giydir gitsin en fazla 93 diyor. Bide ruhsata bakıp diyorki sen bunu yeni almışsın yazık sana adam 80 model Anadolla yanımdan 120 ile geçse yine yazamıyoruz. Kafayımı sıyırırsın yoksa arabayı mı yakarsın. Ha bide diyor son model araba en son teknoloji buna koymuşlar 85 hız limiti. Oydu buydu derken 140 TL kitlediler. Dalga geçer gibi anlattılar durdular belki forumda bir kaç kişiyiz ama bizim gibi yüzlerce kişi bu konudan dolayı sürekli ceza yiyor. Ha bide şirket aracı ise bu cezalar aracı kullanan personele yıkılıyor direk.

Bu arada benim ceza yediğim araç van modeli değil 5 koltuklu küçük bir araç nasıl kamyonet oluyorsa :D
Burak Tolga Erdoğan Kardeşimizi Saygıyla Anıyoruz.
Bir zamanlar Yaris i vardı :S

Artık Corolla sı var :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mart 30, 2011, 00:30:29 »
sanırım yakın zamanda kimse bu tarz araçları almak için teşebbüste bulunmamış.artık bu araçlar hususi alınamıyor.hepsi ruhsatta ticari geçiyor hepsi her yıl muayneye giriyor .araç sıfır alınırken sadece firmalar ticari olduğu için vergi avantajı sağlıyor şahıslara alınanlar  o vergi indiriminden yaralnamıyor ama geri kalan her konuda yasal hız sınırları muayene vb ticarilerle aynı oluyor.kısaca ZORLA TİCARİ YAPIYORLAR.
   Fiat hem Doblo'da hemde Fiorino'da iseteyene bu araçları binek yani %37 ÖTV'li olarakta satabiliyor.Özünde arabalar aynı arabalar ama ÖTV farkından dolayı böyle bir durum karşımıza çıkıyor.
   Örnek vermek gerekirse Doblo'yu "ikinci sıra koltuklu panelvan"(ruhsatta böyle geçiyor) olarak aldığınızda karşınıza 3 çeşit motor seçeneği çıkıyor.1,3 ve 1.6 Multijet (bunların vergileri aynıdır) ve birde 2,0 olarak alabiliyorsunuz.Bu versiyonunda vergisi bir üst dilimdedir.Ticari sıfatıyla araç bu durumda.Gelelim işin binek versiyonuna.Aracı binek,yani %37 ÖTV'ye tabii bir şekilde alacaksanız ticaride ki 2,0 seçeneği hemen eleniyor.Yani üretilmiyor.30 bin TL'lik bir Doblo'ya sırf 2,0 motor seçeneği var diye kimsenin kalkıpta bu araca 50 bin TL vereceğini sanmıyorum.

Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mart 30, 2011, 01:05:21 »
Kamyonete farkli, otomobile farkli hiz siniri nasil oluyor yahu?
Hiz siniri tum araclar icin ayni olmali.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Kiþisel Sitem
« Yanıtla #33 : Mart 30, 2011, 01:19:29 »
Hangi şey doğruki? Ordan giydir, burdan giydir.
Türkiye' de araçlar devlet için en büyük gelir kapılarından birisidir. Sıfır araç alımında vergi, satarken vergi, akaryakıtta vergi, trafik cezaları, yıllık vergiler, muayane yaparken vergiler gibi birçok vergi var. Bunların hepside çok yüksek ve fahiş oranlarda.  İktidar partisi bunları bize köküne kadar giydirirken iyi oluyorda vatandaş karşı çıkıncamı kötü. Allah bunları başımızdan alsın. Bir halk bu kadar keriz yerine koyulamaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mart 30, 2011, 07:50:49 »
fiorinoyu satıp honda alsın şirket....

Ayneeen; zaten bu tür tasarruf yöntemllerini düşünemedikleri için batıyor şirketler,
trafik cezası ödemekten batıracaklar koskoca güzelim şirketi; bir şey değil Dağhan işsiz kalacak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Mart 30, 2011, 11:25:06 »
Bir de yapılan başvuruyu takip etmem için bir yol göstermişlerdi. Onu da paylaşayım. Yazdığım yazı nereden nereye gitmiş ve sonuç(!) GEREĞİ YAPILDI!!! Güler misin ağlar mısın...

Başvuru Hareket(ler)i
Başvuru Tarihi;   Gönderen Kurum                                                    Gönderme Tarihi   Alan Kurum
Dilekçe Hakkı   BİMER(Başbakanlık İletişim Merkezi)                              03.03.2011   İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
Dilekçe Hakkı   İÇİŞLERİ BAKANLIĞI                                                          03.03.2011   EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Dilekçe Hakkı   EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ                                          05.03.2011   TRAFİK UYGULAMA VE DENETLEME DAİRE BAŞKANLIĞI
Dilekçe Hakkı   TRAFİK UYGULAMA VE DENETLEME DAİRE BAŞKANLIĞI   08.03.2011   EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Dilekçe Hakkı   EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ                                         08.03.2011   İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
Dilekçe Hakkı   İÇİŞLERİ BAKANLIĞI                                                           08.03.2011   BİLECİK VALİLİĞİ
Dilekçe Hakkı   BİLECİK VALİLİĞİ                                                         09.03.2011   İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Yapılan İşlem(ler)
İşlem Yapan Kurum              Yapılan İşlem           İşlem Tarihi
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ      Gereği Yapıldı   22.03.2011

yorumların ancak yarısını okudum ve adeta koptum:)
değerli dostum bimere başvuruda bulunmak anayasal bir hak olarak önümüze sunuldu ve bir çok kişinin bu kanalla sorunlarını çözdüğünü biliyorum ;en azından benim gibi devletle çok sık yazışan birisinin bilgisinin olduğunu söyleyebilrim:)....bundan 15 yıl evvel arzuhalciye yazdırılan bir dilekcenin kayıt numarası bile verilse işleme konulacağı şüphesin bir tarafa kaybolmayacğaınında garantisi yoktu maalesef,şimdi ise oturduğumuz yerden bir iki satır yazdığımızda mutlaka cevap veriyorlar ...verilen cevap ne derece doğru yanlık o ayrı mesele:))))
dilekçenin geçtiği yollara bakarken ayrı bir komedi olduğunu görüyorum zira bende bir çok sefer çok basit bir nedenden dolayı senin aktardığın gibi dilekçem yoğun bir trafik içine girdiğini görüyorum...gelelim cerilen cevaba :))))dağdan bu cevabı yazan her kim ise kısaca "de get babo beni uğraştırma aga":)) yada"s....tir git " demek istemiş:)) kusura bakma alınmada lütfen aynı taraftayız emin...eklenecek bir cevap yok demek nerdeyse bunlarla eşdeğer demektir.biz genede bardağın dolu tarafına bakalım en azından cevap vermişler diyelim:)))
en bariz örneğini şöyle açıklayayım nedmek istediğimin:oğlum anaokuluna gidiyordu ilk okula yazdıracağım ama milli eğitimin sisteminde görünmüyor nüfus kayıdında sorun var diyorlar???? iç işlerine yazıyorum dönüp milli eğitime yazıyorum ilk dönem bitti bizim yazışmalar bitmedi ama hala sorunu çözemedim...gerçi meseleyi osmanlı usulü çözmüştüm okula götürüp hocam etide kemiğide senin al ne yaprsan yap dedim:)) kaydını yapmak zorunda kaldı müdür:)))) ama gel görki brokratik yazışmalar nerdeyse ilk yıl bittiğinde bitmişti:)))) geçmiş olsun..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Lütfen Trafik Kurallarına Uyalım
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '15
« Yanıtla #36 : Mart 30, 2011, 13:39:25 »
Dağhan, kamyonla ne işin var senin yaa genç adamsın, bin 4 kişilik bir otamobile  :lol:
Dağhan, Şaka bir yana sonuna kadar haklısın...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Kiþisel Sitem
« Yanıtla #37 : Mart 30, 2011, 18:15:19 »
Bir zamanlar sırf bu sebebten ve kişisel kullanacak olmama rağmen SRC Belgesi gibi bir belge alınma zorunluluğundan dolayı vazgeçmiştim. O belgeyi almadan kullanmanın cezasıda 5000 küsur civarlarında bir meblağ.

TEMEL'İN TAVUKLARI

Temel tavukçuluk yapmaya karar vermiş. Şehirden 1000 tane tavuk alarak köyüne gelmiş ve bunları bacaklarından toprağa gömmüş günde 3 kez sulamış ancak 2 gün sonra bir bakmış tavukların hepsi ölmüş Bu duruma çok kızan ve ne yapacağını bilemeyen Temel hemen Trabzon'daki Ziraat Odasına durumu anlatan bir mektup yazmış. Mektupta tavukları toprağa ayaklarından gömdüğünü ancak tavukların öldüğünü ve ne yapması gerektiğini sormuş Bir kaç gün sonra Trabzon'dan yanıt gelmiş:

- Yazdığınız mektup elimize ulaştı. Durumu anladık ancak daha iyi bir araştırma için topraktan örnek yollamanız gerekmektedir.