Gönderen Konu: Yeni Versolarda LPG UYUMU  (Okunma sayısı 16846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: ---
Yeni Versolarda LPG UYUMU
« : Mart 06, 2011, 00:08:06 »

Herkese iyi günler arkadaşlar...

Bir ay önce 2010 model 1.6 Verso Elegant aldım. Versoyu ilk kez kullanıyorum konfor ve kalitesi kesinlikle eşsiz harika bir aile arabası. Yeni

versonun 1.6 motoru bildiğimiz 1.6 laradan daha ekonomik şehir içinde ortalama 7-7.5 litre civarında yakıyor bu ekonomikliği birde tüple

birleştirirsek  bu kadar kalite ve konforu çok ucuza getirmiş olcam fakat aracın LPG uyum noktasın bir sorun olur mu ileriye yönelik bir pronlemi olur mu ?

Bu noktada kafam karısık beynine zarar verir mi vermez mi, performansta nasıl değişiklik olur, etraftan çeşitli yorumlar geliyor ama işin aslı nedir?

Yeni versoyu LPG li olarak kullanan arkadaslar varsa  beni aydınlatabilirlerse çok memnun olacam.. :)

İkinci bir sorumda marka olacak en uyumlu marka nedir bu konuyuda acabilirseniz sevinirim :)

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler diliyorum...   

Toyota Club Türkiye

Yeni Versolarda LPG UYUMU
« : Mart 06, 2011, 00:08:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
Ynt: Yeni Versolarda LPG UYUMU
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2011, 02:08:56 »
uyum sağlamaması için bir sebep yok bence...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2009 (YK) Verso Elegant
    • AB çalýþmalarým
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #2 : Mart 17, 2011, 16:47:52 »
merhaba  

Herkese iyi günler arkadaşlar...

Bir ay önce 2010 model 1.6 Verso Elegant aldım. Versoyu ilk kez kullanıyorum konfor ve kalitesi kesinlikle eşsiz harika bir aile arabası. Yeni

versonun 1.6 motoru bildiğimiz 1.6 laradan daha ekonomik şehir içinde ortalama 7-7.5 litre civarında yakıyor bu ekonomikliği birde tüple

birleştirirsek  bu kadar kalite ve konforu çok ucuza getirmiş olcam fakat aracın LPG uyum noktasın bir sorun olur mu ileriye yönelik bir pronlemi olur mu ?

Bu noktada kafam karısık beynine zarar verir mi vermez mi, performansta nasıl değişiklik olur, etraftan çeşitli yorumlar geliyor ama işin aslı nedir?

Yeni versoyu LPG li olarak kullanan arkadaslar varsa  beni aydınlatabilirlerse çok memnun olacam.. :)

İkinci bir sorumda marka olacak en uyumlu marka nedir bu konuyuda acabilirseniz sevinirim :)

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler diliyorum...   

merhaba  Burak bey, aynı araçtan bende de var ve yavaş yavaş LPG düşünmeye başlıyorum. Siz takdırdınız mı acaba?
... yine yeniden Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • AB çalýþmalarým
« Yanıtla #3 : Mart 17, 2011, 16:54:52 »
Başka bir forumdan ALINTIDIR...

LPG üzerine uzmanlık sahibi arkadaşlara bazı sorularım var.
2011 model Toyota Verso almak üzereyim ama kafamda bazı soru işaretleri var. Verso alırsam muhakkak lpg taktırmalıyım zira benzinli ve verso gibi ağır bir araba yakıt konusunda beni bir hayli üzer. LPG takılamıyorsa, yada problemlere yol açma ihtimali varsa Auris 1.4 Dizel almayı düşünüyorum. İkisinin de fiyatı aynı. Bu durumda soru şu:
Toyota'da çalışan mühendis bir arkadaştan aldığım bilgiye göre, yeni verso eskisine göre daha komplike ve gelişmiş bir motor. Fazla teknik konuştuğu için anlayabildiğim kadarıyla anlatacağım. LPG taktırdığımız zaman lpg ECU sü (beyni) lpg sisteminin çalışması için motor ECU süne fake atıyor. Yani bazı failure (hata) mode ları görmezden gelmesini sağlıyor. Bu durumda araçta problem olduğu zaman gönderilen failure uyarıları da görmezden gelebiliyor. Bunun yanısıra lpg takılan araçlarda bujiler değişiyor buna karşılık aracın akım gönderilen "bilmem neyi hatırlayamadım" değişmiyor. Anladığım kadarıyla ilk kalkışta benzin yakışı normalden çok daha fazla oluyor.

İşin kötü tarafı yeni verso piyasaya çıkalı fazla zaman olmadı ve bu araçlara takılan lpg ler çalışsa bile birkaç yıl sonra motorda ciddi hasarlara neden olabilirmiş. Bu durumda rektifiye yaptırmak gerekebilir yani 3000 TL civarı hatta daha fazla. Eski tip motorların çalışma mantığının çok daha basit olması nedeniyle problem olmadan lpg kullanılabiliyormuş. Bu nedenle yeni alınmış Verso'ya lpg taktırmak ciddi bir risk teşkil edebilirmiş. Tabi bunları söyleyen arkadaş bu saydığı problemlerin çıkmama ihtimali olduğunu da söylüyor ama eski ile yenisi arasındaki farkı dikkate alarak fikir yürütüyor. Ama ya çıkarsa? Dünya para ödeyip motoru ele almak da var sonunda :)

Yeni versoya lpg taktırmış ve uzun süredir kullanan arkadaşlar varsa konu hakkındaki görüşlerini bilmek isterim. Ayrıca lpg işi yapan kişilerin de konu hakkındaki yorumları benim için önemli.
Çünkü lpg yoksa Verso'da ben de yokum... Ama Verso'daki ferahlığı Auris'te bulamayacağımı da biliyorum :(
Selametle...

Ve buna verilen CEVAP...

Yukarıdaki yazınızı okuyan birisi de toyota mühendisleri oturdu ve sırf verso için özel bir motor tasarladı sanacaktır. Verso'daki valvematic motorda LPG dönüşümünü zorlaştıracak herhangi bir teknolojik yenilik yok. Valvematic motor Corolla ve Auris'teki 124 hp lik motorun üst devirleri güçlendirilerek şişirme birkaç beygir elde edilmiş hali o kadar. Ve bu motor avensis'te de kullanılıyor. Valvematic motorlu Avensis birçok araca LPG dönüşümü yapıldı. Onları da referans alabilirsiniz.

Toyota'daki meslektaşımız meseleyi biraz abartmış. Duyan da uzay mekiğinden bahsediyoruz sanır. Ne araçlara sorunsuz dönüşüm yapılıyor. Valvematic motor onların yanında -abartmıyorum- kalfa-çırak işi kalır.

Hata kodlarının yoksayılması diye birşey yok. OBD soketiyle bir bağlantı kurmuyorsunuz ki hatayı silesiniz. Hatta bırakın OBD'yi, ECU ile bile tek bağlantınız enjektör sinyalleri, devir ve map sinyalleri... Kastedilen durum ancak özellikle OBD'ye bağlantı yapılırsa, çok nadir LPG ECU'larında gerçekleştirilebilen, özellikle istenmedikçe ve özellikle bağlanıp ayarlanmadıkça yapılmayan, ilaveten külfetli bir iştir. Uygulamasını da şimdiye kadar neredeyse hiç görmedim.

LPG ECU'sunun aracın benzin ECU'suna sizin tabirinizle "fake attığı" tek nokta enjektör sinyallerini emüle etmesidir. O da aracın benzin tüketmeyi durdurmasının tek yoludur. Şöyle ki;

Benzin ECU'su benzin enjektörüne "benzin püskürteceksin" diye komut veriyor.
LPG ECU'su ise araya girip benzin ECU'sünden gelen sinyali alıp benzin enjektörüne "sen yakıt püskürtmeyeceksin", "çünkü ben LPG püskürteceğim" diyor.
O da "tamam püskürtmüyorum" diye geri dönüş veriyor.
LPG ECU'su da benzin ECU'suna gidecek bu "tamam püskürtmüyorum" komutunu kendinde tutup, benzin ECU'suna "tamam senin istediğin gibi benzin yakıtını püskürtüyorum" diye geri dönüş gönderiyor ki araç enjektör arızası vermesin.

Bu da bir yanıltma, fake atma değildir. Sistemin çalışması için şarttır. Yoksa benzin püskürtmesini durduramazsınız.

Benzin ECU'su yine sistemde eğer herhangi bir hata tespit ederse yine arıza ikazını yakacaktır. Motorun çalışmasındaki en ufak hata yine tespit edilir ve benzin ECU'su yine gerekli düzeltmeyi yapar ve uyarısını da verir. Emüle edilen yalnızca benzin enjeksiyon sinyallerinin geri dönüşüdür. Aracın hata kodları engellenmez, silinmez, görmezden gelinmez.

Bujiler değişiyor demişsiniz. Aracın bujileri iridium veya platinium buji ise değiştirmenize gerek yok. Değilse de daha verimli yanma ve daha düşük akım çekilmesi, daha düşük voltaj ihtiyacı duyulması için değiştiriliyor. Bunu da LPG'ciler değil ben tavsiye ediyorum. Ama bu sizin ismini hatırlayamadığınız "bobin"e ilave yük bindirmiyor, aksine bobinden daha düşük akım çekilmesini sağlıyor. Çünkü bu LPG bujileriyle daha düşük akımla daha iyi yanma sağlanabiliyor.

Kaldı ki aracı orjinal bujisiyle de kullansanız, muadil LPG bujisiyle de kullansanız aracın bobini tüm bu akım ihtiyacı değişimlerini karşılayabilecek kapasitededir. Eğer öyle olmasaydı benzinde de biraz zor şartlarda, örneğin soğuk havalarda veya kötü yakıtta arıza verirdi zaten.

Sonuç;
içiniz rahat olsun. LPG ilk defa valvematic motora takılmıyor. Veya ilk LPG takılan Valvematic motor sizin aracınızın motoru olmayacak. Toyota bu motorla hiç ama hiçbir yenilik getirmiyor ve bu LPG açısından daha fazla sorunsuzluk demek oluyor.

Ha şimdi çıkar da toyota'daki mühendis meslektaşımız size "hayır kardeşim, bilmiyor onlar, biz bu motorda sürekli 2ms'nin altında çalışabilecek bir enjektör teknolojisi geliştirdik, enjektörleri manifolda değil de yanma odasına yerleştirdik, her yanma döngüsünde ikişer öncü, ikişer artçı mini püskürtme ile birçok ayrı patlatmalı bir motor teknolojisi geliştirdik, her silindirin yakıt düzeltmesini ayrı ayrı yaptık, genişbant sensörlerle karışımı gözledik, aşırı besleme ile manifold vakumunu sık sık artı değerlere çıkardık vs... o nereden bilsin bu valvematic motoru da yorum yapsın. bu motora LPG olmaz" derse amenna. Ama bu sıradışı özelliklerin hiçbirinin bu motorda mevcut olmadığını biliyorsa bu motorun LPG ile özellikle uyumsuz olduğu iddiasını ispatlaması da imkansızlaşır.
... yine yeniden Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2011, 17:53:49 »
2011 model verso premium da 4000km dir kullanıyorum gayet uyumlu sıkıntı yok, BRC MY10... enjektörler yeni jenerasyon.
2011 verso premium - Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • AB çalýþmalarým
« Yanıtla #5 : Mart 26, 2011, 23:45:32 »
2011 model verso premium da 4000km dir kullanıyorum gayet uyumlu sıkıntı yok, BRC MY10... enjektörler yeni jenerasyon.
Yusuf kardeş hayırlı olsun sisteminiz. Uyumlu çalıştığına sevindim, kazasız belasız kullanın inşh. Yakında bende BRC taktırmak istiyorum ama bazı şüphelerim var, mesela;
Normalde bizim yeni kasa versolar yaklaşık 8lt/100 km şehiriçi tüketimine sahip, acaba LPG takıldığında beklenen %40 tasarruf bu tüketimin %40 ına mı tekabül ediyor yoksa şehiriçinde 10-11 lt/100km tüketimi olan bir araca takılmış LPG gibi mi verim alınabiliyor?
Sizin ölçümünüze göre a) Deponuz ne kadara doluyor? b) Bu dolu depoyla şehiriçi max kaç km gidiyorsunuz?
yardımınız için şimdiden teşekkürler.
Yardımınız için şimdiden teşekkürler
... yine yeniden Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2011, 21:53:56 »
arkadaşlar öncelikle merhaba.. 2010 model verso premium sahibiyim ve uzundur araştırma yapıyorum..teleflex ve brc arasında yakında bir tercih yapıcam ancak teleflex biraz daha ağır basıyor..ankara teleflex bayisi (tunalı) ile hem mailleştim hemde telefonla görüştüm.. malum araç 7 koltuklu bununla ilgili ve garanti ile ilgili bilgi aldım..versolara pek çok uygulama yaptıklarını ve hiç bir sorunla karşılaşmadıklarını söylediler.. umarım iyi olur

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • AB çalýþmalarým
« Yanıtla #7 : Mart 29, 2011, 22:07:40 »
arkadaşlar öncelikle merhaba.. 2010 model verso premium sahibiyim ve uzundur araştırma yapıyorum..teleflex ve brc arasında yakında bir tercih yapıcam ancak teleflex biraz daha ağır basıyor..ankara teleflex bayisi (tunalı) ile hem mailleştim hemde telefonla görüştüm.. malum araç 7 koltuklu bununla ilgili ve garanti ile ilgili bilgi aldım..versolara pek çok uygulama yaptıklarını ve hiç bir sorunla karşılaşmadıklarını söylediler.. umarım iyi olur

Mehmet bey, firmanın yaptıkları pek çok uygulama eski verso motoruna mıymış yoksa yeni versolara da yapmışlar mı? Yoksa iki motor da aynı mı zaten dediler? Taktırdığınızda tecrübelerinizi ve yeni tüketim değerlerinizi buradan paylaşırsanız çok sevinirim.
... yine yeniden Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Auris 1.6 132HP M/M
  • Araç: Auris
  • 54 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 29, 2011, 22:50:16 »
Taktırın bende yeni taktırdım, şuan için memnunum hiçbir sıkıntı yok. Yukarıda ki ustanın anlattıkları LPG olayını özetlemiş, fazla söze gerek yok.
Kalitenin fiyatı VARDIR..!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Mart 30, 2011, 16:40:34 »
Yeni versolara da (valvematıc 132 hp) eski versolara da yapmışlar Ergin Bey..taktırdığım zaman mutlaka verileri yazarım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • AB çalýþmalarým
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2011, 19:08:32 »
Yeni versolara da (valvematıc 132 hp) eski versolara da yapmışlar Ergin Bey..taktırdığım zaman mutlaka verileri yazarım..
anladım...tamam bekliyorum inşh verilerinizi.
... yine yeniden Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 03, 2011, 23:22:18 »
Mehmet bey, firmanın yaptıkları pek çok uygulama eski verso motoruna mıymış yoksa yeni versolara da yapmışlar mı? Yoksa iki motor da aynı mı zaten dediler? Taktırdığınızda tecrübelerinizi ve yeni tüketim değerlerinizi buradan paylaşırsanız çok sevinirim.
FS Otogaz - BRC / Faruk Sevgili'nin  sadece yeni valvematic motorlu Toyota' larda en az 10-15 belkide daha fazla uygulaması var, arayın  görüşün referans alın , ürünün, montajın devamlı arkasında duran, konuya ve işine son derece hakim bir montajcı.

BRC firması son derece kurumsal ve Türkiye çapında yaygın servis ağı ve uygulama referanslarıyla vs... çok kurumsal bir firma. Daha önceki araçlarımda Tartarini ve OMVL da kullandım ama BRC bana çok güven veriyor , diğer markalarda sorun çıkarsa ne yapacağımı kara kara düşünürdüm , muhattap bulabilirmiyim ? beni oyalarlar mı? araca LPG kaynaklı bir sorun/masraf olsa ne yaparım ? vs... AMA BRC ile bu soruların hiç biri beni rahatsız etmiyor, kafam rahat şimdi, sorun çıksada BRC / 2A mühendisliğe güveniyorum açıkcası ....

ALINTIDIR:
" 13- En önemli hususlardan bir tanesi de ülkemizde hiç üzerinde durulmayan, kimsenin umursamadigi sigorta konusu. Aracınıza takılacak kit "ÜRÜN MALI MESULIYET" ve "3. SAHIS MALI MESULIYET" sigortalarına sahiptir. Yani araciniz LPG nedeniyle bir kazaya ugrarsa can veya mal kayiplarinizi karsilayacak bir sigorta güvenceniz olacaktır. Montajlarımızda elektronik ortamda GARANTİ BELGESİ düzenliyor ve bir çıktısını müşterilerimize veriyoruz. Düzenlenen garanti belgesi anında İstanbul merkezimizdeki sunuculara kaydediliyor. Böylece yetkili bayilerimizde montajını yaptırmış bir kullanıcı herhangi bir 2A yetkili servisine gittiğinde veri bankamızdan aracınızla ilgili tüm detaylara ulaşılabiliyor. Hangi tarihte montaj yapılmış, hangi seri no' lu ürün takılmış v.s.
2A logolu garanti belgesine sahip kullanıcılar otomatik olarak "Ürün Mali Mesuliyet Sigortası" kapsamına alınmış oluyor. Başka hiçbir markada olmayan ve sadece 2A' ya özel bu sigortamız markamızın tercihinde çok önemli bir kriter oluyor. "

2011 verso premium - Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2011, 14:45:38 »
Bir de benim bir sorum olacaktı sizlere;

Ben 2010 Verso Premium kullanıyorum. Aracın garantisini de 5 yıla uzattırmıştım. Ve ben de LPG taktırmayı düşünüyorum. Ancak eğer taktırırsam aracın garantisi otomatikman bitermi yoksa devam edecekmidir. ? Bu konuyu daha önce araştıran varmı ? Var ise beni bilgilendirebilirmisiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 5600
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 16, 2011, 22:33:41 »
arkadaşlar konuya biraz hareket getirelim.bende 2011 model verso aldım ve bu konu tabi benim için önemini arttırdı.bir kere şunu belirteyim ki 7 senedir lpg'li araç kullandığım için uyum veya olurmu gibi konularda hiç tereddütlerim yok.kesinlikle uygulanabilir ve doğru uygulama ve ayarlarla lpg markası farketmeksizin sorunsuz  olacağını düşünüyorum.bence lpg ancak normalde sorunları olan bir arabada bu sorunları ortaya çıkardığı için randımansız olabilir.fakat bizim konumuz olan araçların 2009-2011 model ve toyota olunca sorunları olmadığını biliyoruz.ben aracı almadan önce stepnenin içeri alındığını görünce sevinmiştim.
simit tüp takmak  daha kolay olacağını düşünmüştüm.fakat aracı alıp stepneyı çıkarınca,oraya herhangi bir tüpün yerleştime konusunda olumsuz düşünmeye başladım.belki tüp konulur ama bunun için koltukları söküp tüp yerleştirilince üzerine tekrar takılır.bu konuda görüşünüz nedir.lpg uygulaması yapan arakadaşlar lpg deposunu nereye ve kaçlık  koydunuz acaba.
2017 platinyum Verso premium.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 15, 2011, 12:29:15 »
Merhaba,

Ben yeni Verso sahibiyim. Aracı 2009 eylülünde aldım ve şu anda 33900 km. Hiç sorun yaşamıyorum. 32000 KM. de LPG taktırdım. Uzun araştırmalar ve soruşturmalardan sonra bu işe karar verdim. Şu an çok memnunum. Taktırdım taktıralı hiç bir sorun yaşamadım desem hiç yalan değil.

Bugün takan arkadaşlara arabayı teslim ettim. Motor sabah ilk çalıştığında, soğukken gaza geçiş çok geç oluyordu. Bunun sebebinin de gaz ısıtma suyunun uygun yerden alınmaması olarak belirttiler. Bu da bugün hallolduğunda başka problem kalmayacak sanırım. Gazı takan kardeşim çok genç ve araba aşığı. Servis işletiyor. Ve ne yaptığını çok iyi biliyor. Hatta o derece ki Kendisinin LPG taktığı araba miktarı çok düşük. Bunun sebebi de etraftaki diğer LPG montajı yapan kişi ve servislerin, bu arkadaşa devamlı LPG arızası olan araç(her cins ve markada,mercedes,BMW,VW,vs..) göndermesi(ki ben bunun şahidiyim). Neyse reklam yapmak istemiyorum. Forum boyunca okuduğum sorulara yanıt için yazıyorum.

Araça => Verso Premium(7 koltuk)
Model yılı => 2010
Marka => Vicars
Nevii=> LPG
Depo yeri => İstepne yuvası
Kapasite => 36 Lt simit depo

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 19, 2011, 23:34:16 »
Selam arkadaslar. 2004 model otomatik şanzıman verso alacağım, stepneye takılı olarak aldesa marka lpg sistemi varmış araçta ancak ruhsata işli değilmiş. Ruhsata işletirken sıkıntı çikar mı sizce? Bir de aldesa nasıl bir markadır, versoya uyumlu mudur? Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 33000
  • Model Yılı: '11
  • 93 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Aralık 05, 2011, 22:15:07 »
Arkadaşlar bu konu neden öldü allah aşkına. Versocular konu önemli neredesiniz nerede tecrübeleriniz... Konuyu devam ettirelim derim... Boşuna yeni konu açmayalım...
0 'dan 100 km 'ye 10 saniyede çıkabilirsin belki, ama önemli olan kaç saniyede durabildiğindir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #17 : Nisan 02, 2012, 15:52:58 »
Arkadaşlar 2011 versoma lpg taktıracağım omvl mi yoksa brc mi tavsiye edersiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #18 : Nisan 02, 2012, 22:55:07 »
Selahattin bey öncelikle merhabalar..bahsi geçen markalar oldukça iyi ama birde teleflexi araştırmanızı tavsiye ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Şubat 09, 2013, 20:56:33 »
arkadaşlar yarın gidip taktırmayı düşünüyorum brc mi diyosunuz markaya ne dersiniz
Benim babam toyota gibi adam!!!