Gönderen Konu: egsozdan beyaz duman cıkması????  (Okunma sayısı 35314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • patlak gözlüm
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
egsozdan beyaz duman cıkması????
« : Ocak 19, 2011, 20:08:17 »
bugun arabada ılerlerken oglum baba araba yanıyo galıba dedı.Trafıkde oldugum ıcın pek bakamadım ama daha sonra beyaz duman atıyo .baya vapur gıbı=)) neden ???
e11

Toyota Club Türkiye

egsozdan beyaz duman cıkması????
« : Ocak 19, 2011, 20:08:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • patlak gözlüm
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: egsozdan beyaz duman cıkması????
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2011, 20:09:38 »
arac 2000 corolla terra lpg yok.150 bın km de
e11

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2011, 22:53:17 »
ben bir ara coşkun arkadaşımızın son susturucusunu takmıştım (orjinal susturucu, 180.000km civarındaymış sanırım) o egsozu kullanırken beyaz duman çıkıyordu, benim egsozumdan (105.000km civarında) çıkmıyordu, kendi egsozuma döndüğümde çıkmadı, sonra biraz gürültülü bir egsoz taktım ondan da çıkmadı.. egsozu kontrol edebilirsiniz
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Yan cehennem yan, geliyorum yan yan..
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 43 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2011, 22:56:50 »
eğer bildiğiniz bulut çıkıyorsa egzozdan, su karışıyor demektir.. conta yanmış olabilir
2012 Auris - Beyaz- 06UZ 400- 1.4 D-4D- Dizel Comfort Plus
2013 Avensis - Füme - 06UZ 789 - 1.6 - Benzinli Elegant Ex.
2016 Auris - Açık Mavi  - 06 MBM 96 - 1.6 Benzinli Premium
2015 VW Passat Variant - Mavi - 06UZ 776 - 1.6 TDİ Comfortline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2011, 23:00:05 »
eğer bildiğiniz bulut çıkıyorsa egzozdan, su karışıyor demektir.. conta yanmış olabilir
ha bu yorum daha doğru o da ayrı bir konu :D
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2011, 23:01:44 »
ha bu yorum daha doğru o da ayrı bir konu :D

aynısı başıma geldi , ordan biliyorum :D Conta yandığı zaman , klasik beyaz duman çıkmıyor .. Gaza basınca , arkadaki insan kayboluyor :D İlk başlarda az çıkıyor, giderek artıyor , son noktaya gelince böyle oluyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2011, 23:15:24 »
aynısı başıma geldi , ordan biliyorum :D Conta yandığı zaman , klasik beyaz duman çıkmıyor .. Gaza basınca , arkadaki insan kayboluyor :D İlk başlarda az çıkıyor, giderek artıyor , son noktaya gelince böyle oluyor
ben de su karışmış sanıyordum coconun egsozu taktıktan sonra.. kaç kere açtım suya baktım, boruları mıncıkladım :D sonra senin egsozu takınca kesildi demek egsozdan demiştim :D ama bahsettiğim duman asla bulut gibi değil ama az da değil

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • patlak gözlüm
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2011, 23:53:20 »
egsoz degıselı 2 ay kadar oldu.egsoza baktıgımda bıraz su gelıyordu.yağı normal .bırde conta yaktıysa belırtılerı nelerdır tesekkurler
e11

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2011, 00:00:34 »
egsoz degıselı 2 ay kadar oldu.egsoza baktıgımda bıraz su gelıyordu.yağı normal .bırde conta yaktıysa belırtılerı nelerdır tesekkurler

Conta yaktıysa eğer , radyatör su eksiltir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • patlak gözlüm
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 20, 2011, 00:09:26 »
radyatörde su eksıltme  bıraz oluyor
e11

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #10 : Ocak 20, 2011, 00:14:09 »
radyatörde su eksıltme  bıraz oluyor

Kesin conta yanıktır diyemem ama , belirtiler onu gösteriyor..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 20, 2011, 00:32:36 »
Merhabalar bu siteye epey bir sure once uye olduydum fakat daha yeni ilk sorumu sormak istiyorum bu arada emegi gecenlerede ellerine saglik. Benim 2008 corolla dizel aracima chip koydum cekis ve surat hissedilir oranda artti fakat ani hizlanmalarda arkadan duman atiyor yine onu cozmek icin zengin hava girisi icin kutu ici K&N filtre taktim fakat yine arkadan ayni sekilde ani kalkislarda duman veriyor acaba bu normalmidir yoksa bir tavsiyeniz olurmu? Saygilarimla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Araç: Başka Marka
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 20, 2011, 09:12:26 »
Araban mı var derdin var bilader:))))))))))
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 20, 2011, 10:11:23 »
egsozdan su çıkması conta yandığına mı işarettir? trafikte seyir halindeyken bazen gözüm takılıyor, araçların çoğunda egsozdan su damlarken görüyorum. acaba aynı durumdan mı bahsediyoruz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #14 : Ocak 20, 2011, 10:19:05 »
egsozdan su çıkması conta yandığına mı işarettir? trafikte seyir halindeyken bazen gözüm takılıyor, araçların çoğunda egsozdan su damlarken görüyorum. acaba aynı durumdan mı bahsediyoruz?
o bujilerin değişme zamanından da kaynaklanıyor, bujileri çok eskimiş olunca çiğ benzin atıyor egsozdan pıtır pıtır dökülüyor (diye biliyorum, diye duyuyorum) bir de kalitesiz yakıttan da olabilir, katalitik konvektör de sonuçta suya çevirip döküyor (diye duydum) ama nedense söylediklerimin hiç birinden emin olamadım :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 20, 2011, 10:27:12 »
Yav etmeyin, egzozdan sağlıklı yanmada zaten su buharı çıkar o normaldir, ayrıca su damlaması da normaldir...
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #16 : Ocak 20, 2011, 10:41:17 »
araçların çoğunda egsozdan su damlarken görüyorum
Murat Bey, siz Adana'lı olduğunuza göre, özellikle sabah vakti egzostan su damladığını görmeniz son derece normaldir. Çünkü Adana'da rutubet çok yüksek.

Araç sabah çalıştırıldığı zaman, havanın rutubeti henüz soğuk olan egzos sisteminde kısmen yoğunlaşıp suya dönüşüyor, çıkan gazlarla yavaş yavaş ilerleyip egzostan çıkıyor. İçerde kalanlar da susturucuların içerden çürümesine neden oluyor.

Patlak contadan çıkan, genellikle buhar şeklindedir, çünkü motordaki yanmadan sonra dışarı çıkar, iyice sıcaktır. Belki araç çalıştıktan sonraki ilk 10-15 dakika egzos sisteminde yoğunlaşabilir, ama yine de bir kısmı buhar olarak çıkacaktır.

Ben bir kere uzun yolda conta patlatmıştım. 1 saniye içinde oluverdi. Tesadüfen o sırada sıcaklık göstergesine bakıyordum, birdenbire sıfıra düştüğünü gördüm ve hemen sağa çektim. Arkamdan gelen aracın şoförü, dehşet içinde yanıma geldiğinde ilk söylediği, 'arkadan öyle bi duman çıktı ki, araba patladı zannettik' olmuştu. Gece karanlığında o buhar doğal olarak duman gibi görünüyor demek ki. Benim conta tamamen patlamış, silindirlere radyatörün suyu dolmuştu, motor dönmez hale gelmişti.

Uğur Bey'in sorununun sızdıran bir üst kapak contasından kaynaklanıyor olabileceği şeklindeki yorumlara katılıyorum. Fakat egzostan çıkan şeyin duman mı yoksa buhar mı olduğunu iyi değerlendirmek lazım. Bunun yollarından biri de egzosa temiz bir kağıt yaklaştırıp ne çıktığını o kağıt üzerinde görmek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #17 : Ocak 20, 2011, 10:43:46 »
Araban mı var derdin var bilader:))))))))))
Haklısınız. Arabası olmayanların tek derdi var: araba almak! :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 20, 2011, 11:00:12 »
Murat Bey, siz Adana'lı olduğunuza göre, özellikle sabah vakti egzostan su damladığını görmeniz son derece normaldir. Çünkü Adana'da rutubet çok yüksek.
sadece Adana da değil her yerde eksozdan su damlasının gelmesi normaldir
Adana'nın bu konuda bir ayrıcalığı yoktur
normal yanmada motorda bir miktar su buharı oluşur oda su damlası olarak motor soğukken
eksozdan çıkar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ocak 20, 2011, 11:02:46 »
anlatıgınız sorun conta yakma sorununa benziyor .Çok soguk havalarda araç açlıştıgında beyaz duman çıkması normal fakat bulut oluşturacak nitelikte çıkması anormal denebilir.Conta yandıysa yaga su karışıyor ise arbanın yagı beyazlaşır yag yogut kıvamını alır.yedek su tankını açıp gaz verdiginizde su kabracıkları çıkıyor ise conta yanıktır.kompresyon u suya veriyor demektir. araçta çekiş düşer hararet çabuk yükselir.su eksilmesi olur.yag beyazlaşır yogurt kıvamını alır.eksozdan çok fazla beyaz duman atar.

Eksozdan kış aylarında akan su ise .şöyle anlatılabilir evinizin camları kışın komple buhu olur çogu zamanda su gibi pencere önüne akar .Bunun sebebi evin için sıcak dışarı soguk olmasıdır.bu eksoz içinde geçerlidir eksoz içinden geçen hava sıcak eksoz soguktur dogal olarak su buharı meydana gelir .belli aralılarla eksoz dumanıyla birlikte su akar eksozdan .yazın ise bu çok az ve 1 damla şeklindedi o sebepten pek dikkat çekmez.özellikle katalizatörü araçlarda daha fazla görülür.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "