Gönderen Konu: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?  (Okunma sayısı 228289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Svenska Aeroplan Aktie Bolaget
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 8 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?
« Yanıtla #300 : Nisan 12, 2012, 17:02:43 »
selamlar,
sorunuzun sağlıklı yanıtı için servise gitmeniz daha doğru olacaktır. buradan yazılacaklar tahminden öteye gidemez.
yakıt karışımınız fakir olabilir.
hava, benzin filtreleriniz bitik olabilir.
motorunuzda ciddi aşınmaların sonucunda olabilir.
lpg niz verimsiz çalışıyor olabilir.
motorunuz kirlenmiş olabilir-içerden-
servisiniz test sürüşü yaptıktan sonra kontrollerini yapar ve eminim ki sorunu tespit edip, tamirini gerçekleştirir.
SAAB 9.3 LPT

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #300 : Nisan 12, 2012, 17:02:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • TOYOTA CARİNA-E 2.0 GLİ 1998
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #301 : Nisan 26, 2012, 19:16:05 »
merhabalar sormak ıstedıgım bır konu var carınama ön tampon eki aradım bulamadım bıldıgınız bır sıte flan varmı yada unıversal takabılcegımız şımdıden sagolun
TOYOTA CARİNA-E 2.0 GLİ 1998

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
« Yanıtla #302 : Mayıs 04, 2012, 19:04:30 »
Merhaba, aranıza yeni katıldım :)
bolca sorum var aslında ama konu çok güncel değil galiba? :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 265700
  • Model Yılı: '98
  • 18 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #303 : Mayıs 05, 2012, 12:25:15 »
merhabalar sormak ıstedıgım bır konu var carınama ön tampon eki aradım bulamadım bıldıgınız bır sıte flan varmı yada unıversal takabılcegımız şımdıden sagolun
enes bende baya aramıştım ama bulamadım. fiberciler yapıyor sanırım, hasan ok isimli abimiz carinasını yenilemişti konusu burada bakabilirsin http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=14760.0

Merhaba, aranıza yeni katıldım :)
bolca sorum var aslında ama konu çok güncel değil galiba? :islik:
konu aslında güncel sayılır ama arkadaşlar genelde sorunları dile getirdiği için fikri olmayan arkadaşlar yazmıyor olabilir. :)
2013 mk3 leon style, 98 Carina E 2.0 GLİ (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #304 : Mayıs 05, 2012, 13:14:03 »
Madem güncel ortaya sorayım o zaman bilgisi olan cevaplar elbet :)
-Aracın kapı fitil ve menteşelerini değiştirmek istiyorum çok ses yapıyor, nereden bulabilirim en ucuz şekilde orjinal olması şart değil
-Araç 70-80 km hızla giderken ve çok yavaş hızla giderken rölanti sorunu oluyor gaza basarken sıkıntı yok ama boşta gibi giderken bi kendini ileri atma tekleme gibi birşey yapıyor.  (araçta atiker sıralı sistem mevcut sorun gazla giderken)
bu sorunu gidermek için buradaki yazıları okudum boğaz kelebeği ve maf sensörüne baktırtmayı düşünüyorum, farklı önerisi olan var mı?
-Henüz ölçemedim ama önceki sahibi 270-280 kuruş yaktığını söylüyordu gazla, sizin araçlarınız ne yakıyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 18 kere teşekkür etti
« Yanıtla #305 : Mayıs 05, 2012, 16:26:17 »
kapı fitili ve menteşeler için ilk seçeneğiniz servisler ancak pahalı olur, yan sanayisinin pek randumanlı olacağına inanmıyorum. ikinci seçenek ise çıkmacılar, onlarda mecbur olduğumuzu hissettikleri için analarının kızlığını istiyorlar, istanbul yenibosnada çelik oto var bildiğim tel:0 212 654 27 79 arayıp sorabilirsiniz.
rölanti sorunu ise benzinde problem olmadığına göre öncelikle gaz aldığınız istasyonu değiştirip bir denemenizi, düzelmezse gaz ayarlarına baktırmanızı, sorun yoksa söylemiş olduğunuz seçeneklere bakmanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #306 : Mayıs 06, 2012, 10:28:56 »
Shellden alıyorum sürekli gerçi daha 3 gün oldu biraz daha deneyeyim bakalım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • bir alimden zalim, bir zalimden de alim doğar...
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #307 : Mayıs 11, 2012, 10:25:53 »
merhabalar değerli forumcular ve carina sahibi dostlar.daha önce 2 adet toyota corolla 1.6 gli kullanmış birisi olarak bu defa deyşiklik olsun istedim ve görüntü olarakta hep hoşuma giden toyota carinalara yöneldim.araba alacağım zaman çok fazla araştırmam.kısa sürede en doğru kararı vermeye çalışırım.ikinci el siteleri gezer renk kilometre orjinallik durumuna bakar en geç 1 hafta içinde en doğru kararı vermeye çalışırım.bu arada tabi temizi ucuza almak için mücadelede vermem  temiz araç illaki pahalı olur. dün itibari ile 1997 model toyota carina marka aracımızı almış bulunuyoruz.renk beyaz.manuel vites.kazasız.2-3 parça çizik boyası mevcut.kilometre 175 bin de.atiker marka tüp var.araç isterseniz direk tüpte çalışıyor.isterseniz benzinde çalışıp tüpe öyle geçiyor.isterseniz de direk benzinde çalışıyor.tüpü taktıran sahibi bu şekilde istemiş ve taktırmış açıkcası benim de hoşuma gitti.önceki aracım olan corolla gli de kış aylarında aylık 100 tl lik benzin rahat harcıyordum.benzine geçti geçecek derken.bu arada aracı sakarya dan alıp getirdik.uzun yolda 120 civarı hız ve 2 kişi ile kilometrede 195 kuruş yaktı.
sizlerle ilk izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.corollalara göre yol tutuşu daha güzel.corolladan daha geniş daha oturaklı.savurma daha az.corollada hep rahatsız olduğum lastik sesi nerdeyse yok.frenleme mesafesi daha kısa.abs olması çok çok güzel.yakıt uzun yolda 0,2-0,3 kuruş daha az şehir içi nasıl olur bilmem ama uzun yolda corolladan daha az.görüntü olarak daha sevimli.manevra kabiliyeti olarak corolla daha iyiydi.onunda dönebildiğim yerlerden carina ile dönemiyorum.ama olsun.iç aksam da kullanılan malzeme sanki corolla da biraz daha kaliteli gibi ama açıkcası carina da çok iyi.şimdilik ilk izlenimlerim bunlar.zamanla edindiğim tecrübeleri ki inşallah olmaz yaşadığım sıkıntıları sizlerle paylaşırım.şimdilik 2 küçük sıkıntı var.birisi klima ve kaleriförü açtığımda az üflemesi.usta polen filitresinden olur dedi.diyeride altında çizgi olan yağ lambası kliması veya farı açtığım zaman yağ seviyemiz tamam olmasına rağmen göz atıyor , diyeride bu.bu iki küçük sorun hakkında sizlerinde görüşleri varsa dikkate alacağımdan hiç kuşkunuz olmasın.bu arada araç bana ufak tefek bakımları yol masrafları sigorta masrafları vs lerle 15 bin 300 15 bin 500 tl gibi mal olacak.saygılarımla.
her şerde bir hayır vardır...

1997 toyota carina 2000 gli beyaz renk.manuel vites.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #308 : Mayıs 12, 2012, 18:02:56 »
Selamlar
Osman Bey hoş geldiniz, hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.
Bahsettiğiniz yağ göstergesi problemi bende de var yağ dolu olmasına rağmen ara sıra yanıp sönüyor, özellikle geceleri daha sık oluyor farlar açık olduğu zaman.
1 yıldır kullanıyorum bu şekilde bi sakıncasını görmedim sanırım kronik bir sorun bu.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 18 kere teşekkür etti
« Yanıtla #309 : Mayıs 12, 2012, 18:43:07 »
ben kronik bir sorun olduğunu düşünmüyorum, böyle bir sorun yaşamadım ve çokta şikayet duymadım bu konuda, sorununuz muhtemelen motor yağı seviye sensöründen (yağ seviye müşürü) kaynaklanıyordur, yağ çubuğundan kontrol edin seviye normal ise problem yaratacağını sanmam, göstergeye göz takılması haricinde tabi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #310 : Mayıs 12, 2012, 21:09:03 »
Selamlar
Osman Bey hoş geldiniz, hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.
Bahsettiğiniz yağ göstergesi problemi bende de var yağ dolu olmasına rağmen ara sıra yanıp sönüyor, özellikle geceleri daha sık oluyor farlar açık olduğu zaman.
1 yıldır kullanıyorum bu şekilde bir sakıncasını görmedim sanırım kronik bir sorun bu.

çok saolun.iyi dilekleriniz içinde ayrıyetten teşekkürler.bende kronik olduğu düşüncesindeyim.mesala bir corolla da bu sorunu hiç duymadım.aracı alalı 3-4 gün olduyağını suyunu hep kontrol ediyorum ettiriyorum hiç bir sıkıntı yok.motoru ustma özellikle gösterdim.kesinlikle üfleme dahi yok sıfır problem dedi.bende de bu problem dün akşam farlar açıkken bir kaç kez oldu.bende sıkıntının müşürle alakalı olabileceğini düşünüyorum.neyse çok önemli de deyil açıkcası.

bu arada aracı ustama götürdüm.deyim yerindeyse alttan girdik üstten çıktık önden girdik arkadan çıktık.ön düzen -alt takım -buji-buji kabloları- balatalar - debriyaj balatası - akü - muane - lastikler -motor yağ ve filitre bakımlarını - sadece kontrol etmekle yetindik.benden önceki sahibi saydığım mekanik aksamların bir çoğunu yeni deyiştirmiş.sedece ben polen filitresini deyiştirdim.oda tamamen tıkanmış.klimayı denediğimde pek memnun kalmamıştım.ama şimdi rahat bir oh çektim.klimanın hem üflemesi hemde soğutması iki kat deyişti.ayrıca klima üfleçlerinden gelen garip kokuda gelmez oldu.

e tabi bir yerlere masraf edemeyince içim pek rahat etmedi doğrusu.trigiyer seti 98 bin km de deyişmiş.şuan araç 176 bin km de ama ben kafam rahat olsun diye deyiştirmek istiyorum.her ne kadar ustam trigiyer ile ilgili en küçük bir problem olursa bana ait deyiştirmeyelim desede ben deyiştirmek istiyorum.ustamın dediğine göre 120-130 bin km de bir çok carinanın trigiyer kayışını deyiştirdim hepside sıfır gibi çıktı diyor.ama dediğim gibi içimin rahat olması için ben yinede deyiştirecem.bu arada bir dikkatimi çeken husus ise aracımın performansı benzinde ve lpg de çok farklı.onun içinde pazartesi tüpçüden randevu aldım.o sorunu da hallettik mi tamamdır.

bu arada aracımı gün geçtikce deyilde saat geçtikce bile çok sevmeye başladım.hele de nerdeyse sıfır masraf çıkınca daha daha çok sevdim.

baskı balata yeni - buji yeni - buji kabloları yeni - akü yeni - muane yeni - lastikler yeni - ön düzen yeni - fren balataları yeni  renk beyaz :) insan daha ne isterki. saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #311 : Mayıs 13, 2012, 00:53:02 »
Teşekkür ederim Osman Bey, sağolun.
Carina ların triger kayışı kullanım kılavuzunda 100.000 km' de değiştirildiği yazıyor. ama tabi sürekli aklınızda kalması yerine değiştirmenizde bi sakınca yok tabi biraz masraf dışında :)
Yağ göstergesi sorunuda Murat Bey in dediği şekilde müşürden olabilir muhtemelen, baktırmak lazım.
Ayrıca benim ABS normal olarak çalışıyor olmasına rağmen ikaz lambası ara sıra yanıyor, bu konuda bilgisi olan varmı acaba !
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Camry
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #312 : Mayıs 13, 2012, 08:02:00 »
Osman bey, foruma hoş geldiniz, aracınızı iyigünlerde kullanın, kazasız-belasız ..

Önder bey, geçen yıl bende de Abs ışığı arada bir yanıyordu, usta fren yada direksiyon hidrolik seviyesi düşmüş(çok iyi hatırlamıyorum hangisi olduğunu) dedi ve ekleme yaptı, sonra bidaha yanmadı..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #313 : Mayıs 13, 2012, 09:08:08 »
Osman bey, foruma hoş geldiniz, aracınızı iyigünlerde kullanın, kazasız-belasız ..

Önder bey, geçen yıl bende de Abs ışığı arada bir yanıyordu, usta fren yada direksiyon hidrolik seviyesi düşmüş(çok iyi hatırlamıyorum hangisi olduğunu) dedi ve ekleme yaptı, sonra bidaha yanmadı..

çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için de ayrıyetten teşekkürler Tahir bey.aslında ben eski toyotacılardanım ama işte zaman zaman ayrı kalmak zorunda kalıyoruz toyotalarımızdan.ufak bir maddi sıkıntımızda nazımız en çok toyotalarımıza geçiyor.satmayı düşünmemiz bile satılmasına yetiyor.tabi herşeyden önce ALLAH sağlık versin kazalardan belalardan bizleri esirgesin gerisi olur olur gider.bu arada aşağıdaki linkteki jant modelini sizlerle paylaşmak istiyorum.tüm fikirlere saygılıyım.taktırmayı düşünüyorum ama yakışıp yakışmayacağını konusuda tamamen karar veremedim.ince siyah bir cam filmi , krom bir egzoz ucu , birde bu jantlarla beyazın uyumu nasıl olur diye düşünüyorum.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-jant-14-jant-5x100-yeni-model-jantlar-475-00tl-ucretsiz-kargo-85475203/detay/
aslında ustamın dediğine göre jant kapaklarımın hala orjinalleriymiş ama bakalım.gelen yorumlara göre bir değerlendirme yapacam artık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #314 : Mayıs 13, 2012, 17:27:21 »
Tahir Bey, ben direksiyon hidrolik yağını bikaç gün önce doldurmuştum hala ikaz lambası yanıyor ara sıra, o halde fren yağı kalıyor geriye, onuda bi kontrol etmek lazım :)
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #315 : Mayıs 14, 2012, 09:04:27 »
ALLAH nasip ederse ustama trigiyer setininde siparişini verdirdim.orjinalini taktıracağım.100 bin km de deyişen dedi ustam.demekki yan sanayi ürünler daha erken kilometrelerde deyişebiliyor.200-250 tl arasıdır dedi fiyatı.2 tane bilya ve 1 tane de kayış.

bu arada ustama uğradığım da bir dönem birlikte araba alım satımı yaptığımız bir abim rast geldi.carina içine söylediklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

temizini bulursan 10 tane 1.6 gli çıkarır cebinden dedi.ama üstüne basarak temizinin olması gerektiğini belirtti.şu an araba alım satımını bıraksam kendime binmek için carina alırım dedi.13-15 bin liralık arabadan 50 binliralık  zevk alırsın dedi.birde toyota carinayı tercih edenlerin gerçekten kaliteden arabadan anlayan kişilerin olduğunu söyledi ki bence de kesinlikle öyle.yakıt olarak ta şehir içinde 1,6 dan biraz fazla ama uzun yolda ise 1,6 dan daha az yakar dedi.saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #316 : Mayıs 14, 2012, 18:36:58 »
evet carina daha uzun yıllar binilecek bir araç.

Bu arada benim arka amortisörlerden biri patlak, amortisörleri ve z-rotları değiştirmem gerekiyor, carina için hangi marka ve fiyatlarda amortisör tavsiye edersiniz.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #317 : Mayıs 17, 2012, 20:26:34 »
trigiyer seti deyişti - 10 bin lik motor yağı değişti - yağ pompasının altındaki contadan hafif yağ sızdırıyordu trigiyer için kapak açılınca keçede deyişti-

yağ filitresi deyişti - bor konuldu - polen filitresi deyişti -frenlere komple bakıldı  arkalar 100 de 80 önler daha sıfır gibi onlarda yeni deyişmiş-

boğaz kelebeği tertemiz temizlendi ( sıfırdan beridir hiç temizlenmemiş arabanın rolantisi düzeldi)  - 4 teker söküldü - v kayışlarına bakıldı yeni deyişmiş

devir daim kontrol edildi yeni deyişmiş - 4 amatisör e bakıldı yeniye yakın - alt takım ön düzen tek bir şey deyişmesi gerekmiyormuş ki gerçekten de aracın

süspansyonu yol tutuşu çok güzel.baskı balata bilya 20 bin önce 155 bin de deyişmiş ilk kez deyişmiş - egzoz boğazı çürümüş deyişti.komple detaylı temizlik     

yapıldı.otomatik anten çalışmıyordu deyişti.komple çizilmez cam filmi

çekildi.plakalar karbon folyo ile yazıldı.paslanmaz kromdan egzoz ucu takıldı.dreksyon-vites-el freni adı ne bilmiyorum ama ahşap görünümlü folyo ile sarıldı.

jameson marka sd ve usb kart girişli radyo teyp takıldı.ön cama karbondan folyo çekildi. şimdi sadece bir yer var oda şarz dinamasunun bilyası.oda deyiştimi

tamamdır.hafiften ses veriyor.ne olur ne olmaz.tüm bunlar için yaklaşık bin tl civarı harcadım.trigiyer seti 100 bin km de deyişenmiş.bi dahaki sefer 276 bin km de deyişecek.biraz yoruldum ama şuan kafam o kadar rahatki anlatamam.bu arada aracıma gün geçtikce bağlanıyorum.temiz bir araca denk geldiğim içinde ayrıyetten mutluyum.ALLAH herkese nasip etsin.lastiklerim yeni.akü yeni.muane yeni.bakım yeni.insan daha ne isterki.tekrar diyorum.ALLAH tüm almak isteyipte alamayanlara dahada güzelini nasip etsin....saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #318 : Mayıs 17, 2012, 21:04:14 »
Osman Bey, yağını ve suyunuda eksik etmedikten sonra en az iki sene masrafsız binersiniz inşallah. ;)

benim aracında temmuzda muayenesi var biraz masraf yapıcaz artık  :huh:
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #319 : Mayıs 18, 2012, 16:59:43 »
Osman Bey, yağını ve suyunuda eksik etmedikten sonra en az iki sene masrafsız binersiniz inşallah. ;)

benim aracında temmuzda muayenesi var biraz masraf yapıcaz artık  :huh:

senede ortalama 15-18 bin km yapan biri olarak ben şahsen sadece yağ bakımları ile en az 5 yıl binerim diyordum önder bey siz 2 sene deyince üzüldüm :)

şaka bir yana 5 yıl sanırım sadece fren balatalarını yağını filitrelerini deyiştiririm sanıyorum.tabi ufak tefek masraflar da illaki çıkar ama sonuçta 2000 motor

bir yer uçağına biniyoruz onunda bir bedeli olmalı.bu arada temmuzda muane var demişsiniz.aracı aldığımdan beridir dikkatimi çeken birşey oldu.

bu araçların mekaniğinden ben hiç korkmuyorum.parçası biraz pahalıda olsa var.benim korktuğum tek yer ıvır zıvır aksesuarlar.tek çare çıkmacılar.

çıkmacılar bile o parçanın olmadığını bildiklerinden sıfır parça parası istiyorlar.yani size diyeceğim siz muaneyi dert etmeyin.en azından size mekanik kısım

gerekecek o da zaten her türlü var çok şükür.