Gönderen Konu: Karbüratörü açmadan nasıl temizlerim.  (Okunma sayısı 39010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Karbüratörü açmadan nasıl temizlerim.
« : Ocak 05, 2011, 22:57:45 »
Bugün gaz kelebeğini kontrol ettim simsiyah olmuş. Arkadaşım bana;
-Ustaya karbüratör açtırayım,deme. açar temizler ama sanayiyi 5-10 kez yol edersin, bi yerinde bi yamuk bırakabilir, yahut iyi bir usta bul dedi. iyi usta arayacak vaktim yok.
Karbüratörü açmadan temizleme önerilerinizi bekliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Karbüratörü açmadan nasıl temizlerim.
« : Ocak 05, 2011, 22:57:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: Karbüratörü açmadan nasıl temizlerim.
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2011, 18:22:53 »
Aracınızın karbüratör üzerindeki hava filtre üst kapağını açın,hava filtrenizi sökün kapağın üst kısmında ünce bir vakum hortumu olacak bunu çıkarın ve kazanın üst tarafını geriye doğru geri gelmicek şekilde yatırın, karbüratör temizleme spreyi alınız veya tineri basınçlı püskürtecek bir donanımınız var ise bu donanim ile selülozik tineri hazrılayın, aracınızı çalıştırın (mümkünse yüksek rölantide) kelebek gövdesi üzerinde C şeklinde gaz telinin bağlı olduğu manivela ile gaz vererek 3000-4000rpm seviyelerinde sabit tutarak spreyi karbüratörün iç duvarlarını temizleyecek şekilde gezdirin,karbüratör duvarında ucu slashcut (eğik kesilmiş) bir kapış memesi göreceksiniz onu daha da iyi temizleyin :), aracınız stop etme eğilimi gösterdiğinde spreyi kesin gazı az daha arttırın motor silkelenecek ve normal çalışmasına dönecektir,normal çalışmasına geri döndüğünde tekrar deviri sabitleyin ve bu çevrimi gerektiği kadar tekrarlayın,sökmüşken hava filtrenize basınçlı hava tutmayı (en azından bir yerlere  çırpmayı :D ) ihmal etmeyin.

Kolay gelsin...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2011, 23:21:41 »
Eyvallah sağol, Ufuk bey..
bi de sprey ismi versen çok daha iyi olacak. belli ki tecrübelisiniz.
Yalnız, motor çalışırken sprey sıkma riskli olmaz mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2011, 23:42:50 »
Eyvallah sağol, Ufuk bey..
bi de sprey ismi versen çok daha iyi olacak. belli ki tecrübelisiniz.
Yalnız, motor çalışırken sprey sıkma riskli olmaz mı?

Merhaba;

Karbüratör temizleme spreyleri genelde tiner ve sovent bazlı güvenilir bir marka olmasında fayda var (Wurth,Tunap,Berner,Henkel,IPONE,Valvoline,STP gibi).

Motor çalışırken benzeri spreyler sıkmak tabiki tehlikeli olabilir (nadirende olsa geri patlatma denilen olay olabilir ama deviri 3000-4000rpm seviyesinde ve sabit tutarsanız stop etmeye yakın silkeleme başladığında spreyi vermeyi keserseniz karşılaşmanız zor)  bu yüzden yüzünüzü direk karbüratörün üzerinde değil yan açı ile kollarınızın yettiğince uzağında tutunuz işlemi yaparken uzun kollu bir giysi ile yapınız.

Yine de korkutucu olmasın merak etmeyin çok elzem bir olay değildir karbüratör temizleme, sanayideki karbüratör ustaları çıraklarına bir kere gösterirler o kadar basit yani :)

Kolay gelsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '00
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2011, 23:05:22 »
Arkadaşlar ben  karbüratörü temizlemek istiyorum. Karbüratörü tutan galiba 4 adet 10 anahtar vida var. Onlari soksem yeterlimi. Karbüratörün dagitmak basitmi.Bu  arada elim buişlere yatkın.fabrikada elektrik ustasıyım.
2000 COROLLA SOL SPC AC -2008 KYMCO ACTİVE-ENFES DONDURMA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2011, 00:57:43 »
Bugün gaz kelebeğini kontrol ettim simsiyah olmuş. Arkadaşım bana;
-Ustaya karbüratör açtırayım,deme. açar temizler ama sanayiyi 5-10 kez yol edersin, bi yerinde bi yamuk bırakabilir, yahut iyi bir usta bul dedi. iyi usta arayacak vaktim yok.
Karbüratörü açmadan temizleme önerilerinizi bekliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
İmla kuralları süper :D Yasin bey, benim aracımda karbüratörlü ve bence en sağlıklı temizleme şekli; komple söküp benzin ve fırça yardımı ile kelebek boğazları,miller ve boğazları temizlemek gayet işinizi görecektir. Hava ile kurutup çalışan parçaları yağlayıp geri taktığınızda farkı görürsünüz. Ben içini açtırdım ve başıma gelmeyen kalmadı. En sonunda Çıkma temiz bir karbüratör aldım içini açmadan benzinle temizledim taktım. Ustamla güzelce rölanti,avans ve otomatik jikle ayarı yaptıktan sonra yoluma devam ettim :)
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2011, 00:42:39 »
Karbüratör göründüğü kadar basit bir parça değil,her ne kadar mekanik olarak ve fizik kuralları hesaplamasına göre üretildikleri nedeniyle yapıyor olsalarda çok zor bir iş olan hava-yakıt karışım oranı,sıca-soğuk havalarda çalışma düzeni,gaz kontrolü vs. bugün birçok araçta sensörler,elektronik beyinler,voltaj ile çalışan enjektröler'in koordinasyon halinde çalışmasını bir zamanlar karbüratörler tek başına (diyaframlarıda karbüraötürün elemanı sayıyorum) yapıyordu.

Eğer daha önce karbüratör sökmediyseniz (sökeceğiniz karbüratör daha önce söktüğünüz ile aynı karbüratör değil ise yine dokunmayın derim) ve install manual'i elinizde yok ise kesinlikle sökmeyiniz, söktürmeyiniz.Ufacık bir accelarate nozzle'ın ters takılması (ben biliyorum diyen biri bile ters takabilir) bile kaza sebebiyeti olabilir (otobanda giderken sollamaya çıktığınızda tam gaz yaptınız ve araç stop etti,ne olacağını düşünün).Yukarıda basitçe temizlemenin yolunu anlattım daha ilerisi karbüratör revizyonu olur buda basit bir işlem değildir,yarardan çok başınıza iş açar.

Saygılar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2011, 00:50:25 »
Bu arada unutmadan hatırlatayım,aracınız sürekli LPG ile çalışıyor ise periyodik olarak karbüratör kelebek milinin gövdeye tutunduğu noktaları çok çok az bir yağlayıcı sprey ile yağlamanızda fayda var zira LPG bu noktaları kuruttuğundan (benzinin bir nebzede olsa yağlama etkisi var) gövde üzerindeki yuvalar aşınacak kelebek (gaz) hassasiyetinizazalacaktır.

Not: Yağlayıcı olarak yanıcı yada patlayıcı ürünler kullanmayın (WD-40 yada HHS-2000 tarzı ürünler kullanabilirsiniz,bu işlemi araç çalışmıyorken yapın ve karbüratör duvarından aşağı süzülmeyecek kadar az sıkılmasına itina gösterin.

Saygılar...