Gönderen Konu: far temizligi  (Okunma sayısı 2655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
far temizligi
« : Aralık 03, 2010, 20:28:23 »
ahmetsahip

Toyota Club Türkiye

far temizligi
« : Aralık 03, 2010, 20:28:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: far temizligi
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2010, 21:36:02 »
ahmetsahip

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • karakus11.blogcu.com/
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2010, 21:39:55 »
Ahmet bey bu faydalı link için teşekkürler.....
Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarfediyorsun!
" Zaman gösterdi ki, Cennet ucuz değil, Cehennem dahi lüzumsuz değil "
" İnsan bir yolcudur. Sabavetten (çocukluktan) gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder." (Mesnevi-i Nuriye)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2010, 18:41:50 »
bu konu hakkında epey bir araştırma yaptım,yaptıkça kafam karıştı yok cilasıdır markasıdır,kalitesidir, aparattır yok makina lazım yok iyi marka cila lazım yapabilirmiyim yapamazmıyım ve sonunda yaptım arkadaşlar.bir torba üstübü 2 tl,2 adet zımpara 1200 ve 2000 su zımparası 1 tl,1 adet pasta cila 6tl ufak tüp,bir adet boya bandı 2tl hepsi bu yani toplam 11 tl.boya bandı ile farların etrafını sardım ,farları yıkadım zımparayı ısladım önce 1200 nolu zımparayı kullandım,hem farlar hem stopları biraz matlaşma oluyor korkmayın sonra 2000 nolu zımparayı kullanıp farları suyla beraber güzelcene zımparalayıp farları yıkadım.kuru bezle sildikten sonra zımpara yaptıgım farların üzerine pasta cilasını sürüp üstübü ile iyice yedirdim başka bir temiz üstübü ilede sabırla güzel bir ovalamadan sonra farlar ve stoplar inanılmaz bir şekilde pırılpırıl tertemiz oldu.kullandıgım malzemenın 5/3 hala duruyor yani maliyet 5 tl artı 2 saat zaman. farları çok kötü durumdaki arkadaşlar önce 800 no su zımparası ile başlaması sonra 1200 ve 2000 kullanması daha iyi.kolay gelsin
ahmetsahip

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • oğlum, ben ve kızım :)
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2010, 19:33:33 »
*** Farın dışını temizlemek için gerekenler:
1- 600-800 kumlu zımpara (ben 600 kullandım)
2- 1200-1500 kumlu zımpara (ben 1500 kullandım)
3- 2500-3000 kumlu zımpara (bulamadım, plexiglass işi yapan bir tanıdığın tavsiyesiyle bir önceki aşamada kullandığım ve dişi azalmış 1500lük zımparayı kulladım)
4- orta sertlikte (aldığım yer öyle dedi) pembe renk pasta cila. (mavisi daha iyi sonuç veriyormuş sonradan duydum ama emin değilim) ve uygulamak için bir miktar kot bezi ya da üstüpü.
5- eğer farı yerinden sökmeyecekseniz kağıt bant. ( ben farı söktüm böylece hem boyayı tehllikeye atmadım hem de daha rahat oturduğum yerden çalıştım.)

işlem aşamalarına geçiyorum:

öncelikle tek far yaklaşık 30-40 dk sürüyo.
*** Farın etrafına zımpara işleminde boyaya zarar vermemek için bant çekiyorsunuz. kağıt bant boyaya zarar vermez.
*** Far kuru iken 600 lük zımparayla iyice zımpara yapıyorsunuz. sadece leke olan yerleri değil tamamını. çok bastırmadan, daire çizerek. leke kalmayıp far dış yüzeyi tamamen beyaz flu bir şekil alıyo. ( laf aramızda bu aşamada çok korktum tekrar eskisi gibi şeffaf olmayacak diye).
*** Aynı işlemi 1500 lük zımparayla yapıyoruz. bu arada 600lük zımpara baya baya çizik bırakıyo farda. bu 1500lük zımpara temizliyo çizikleri ve fluluk devam ediyo. far yüzeyinde zımpara yapılmamış yer kalmayacak. leke kalmış gibi görünen yer varsa o kısma biraz daha zımpara uygulanabilir.
*** Farı iyice yıkayın. mümkünse musluk sürekli açık halde farın üstüne akarken, yoksa benim yaptığım gibi bir arkadaştan yardım isteyip bidondan su akıtarak ıslak bir şekilde 2500 lük zımparayı uygulayın. farın tekrar şeffaflaştığını göreceksiniz. iyice şeffaf olana kadar devam edin.
*** suyu kapatın, farı iyice kurulayıp üstüpüyle ya da kot beziyle pasta cilayı yine daireler çizerek iyice uygulayın. bu işlemi kolunuz yoruluncaya kadar yapıyorsunuz. cila far yüzeyinde koruma oluşturuyor. o yüzden pasta cila işiniz bittiğinde farı yıkamayın, temiz bir bezle kalıntı varsa silin.

İşlem tamamdır

http://www.modpark.com/forum/kendi-modifiyeni-kendin-yap/gunes-yanigi-olan-farlari-temizlemefar-temizleme-yollarifar-temizleme-1832/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2010, 15:29:29 »
üstübü ile sildigim farları içime sinmedigi için bir dostumdan emanet aldıgım polisaj makinası ile tekrar cilaladım gerçekten ilk günkü gibi oldu dogrusu yaptıgım işten keyif aldım,hadi kolay gelsin. :alkis:
ahmetsahip