Gönderen Konu: lpg yakıt tüketimi  (Okunma sayısı 54072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Ynt: lpg yakıt tüketimi
« Yanıtla #240 : Şubat 28, 2011, 13:19:30 »
Ben başından söylediğim gibi en sevmediğim konu bu yakıt konusudur.

Ercan arkadaşımız araç kullanım - bakım hakkında bilgi alınabilinecek yeterlilikte bir arkadaşımızdır.
yakıtı doğrudur çünkü deneme yanılma yöntemiyle en iyi yakıtı ayarlamak mümkün oluyor. ercanda deneme konusunda bayagı ıyıdır. en son dikkat etmıssenız yakıt degerlerını v.s ölçen bir alet taktı aracına.
yakıt için amelenin birine gidiyoruz saçma sapan bir bilgisayara bağlıyor mal gibi ayar yapıyor sonra araba 30 krs yakıyor. ama anlıyorsan ve kendın ayar yapabılıyorsan yada adam gıbı bır ustaya ayar yaptırırsan( tabıı kullanımada baglı)  yakıt dusuyor.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #240 : Şubat 28, 2011, 13:19:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #241 : Şubat 28, 2011, 13:29:28 »
Ben başından söylediğim gibi en sevmediğim konu bu yakıt konusudur.

:) Yakıt konusu iyidir iyidir, zihin açar :D İstanbul'un Ankara'nın Eskişehir'in şehir içi diye tabir ettiğimiz trafiğinin birbirinden ne kadar çok farklı olduğunu tahmin edebiliyoruz herhalde değil mi ? O yüzden şehiriçi ölçümlerde sadece ortalama tüketimler önemli. Kimine göre 15 km durmadan gidilen yolda şehiriçi, kimine göre 100 metrede dur kalk yapıp 3. vitesi göremeyenede, kimine göre il sınırları içerisinde karayolunda gitmekte şehiriçi sayılabiliyor ;) İşin çetrefilli kısmı burası asıl :) Ölçümler şehirler arası aynı kriterlerde yapılmalı ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #242 : Şubat 28, 2011, 13:30:39 »
Sevgili kardeşim sen dur kalklara yoğun trafiğe girmiyorsan işine giderken ve dönerken bu verileri elde edebilirsin, ben bunu baştada söyledim,ancak sen işine giderken yoğun trafiğe giriyorsan ki şehir içi diyorsun ve ben ŞEHİR İÇİ konuşuyorum senin aracın fazla yakar.Sıralı sistem dondurucu soğuklarda ki ankara nın soğuğu öyledir genelde maksimum 2-3 km sonra gaza geçer araç,sen bu km leride eklediğin için yanlış sonuca varıyorsun,bende o zaman çalıştırayım aracımı basayım gideyim aracım 2-3 km sonra gaza geçsin ben onları da ekleyim,bende senin ulaştığın sonuca ulaşayım,olurmu,sen deponu fulle aracını çalıştırdığın zaman gaza geçince hareket et ( bunu ankara da anca yazın yaparsın haksızlık etmeyim sana ) ve 1 km si dahi benzinde kullanma yine bu değeri elde edebilecekmisin bakalım.
1996 XEİ 1.6 105 bg 16 v / klimalı / km: 60.262 / sony usb mp3 teyp x-plod hoparlörler 190 w / anahtardan kumandalı inwells marka alarm / BRC MY 07 Sıralı LPG sistemi / değişen yok / servis bakımlı /

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #243 : Şubat 28, 2011, 13:35:20 »
Ercan arkadaşımız araç kullanım - bakım hakkında bilgi alınabilinecek yeterlilikte bir arkadaşımızdır.
yakıtı doğrudur çünkü deneme yanılma yöntemiyle en iyi yakıtı ayarlamak mümkün oluyor. ercanda deneme konusunda bayagı ıyıdır. en son dikkat etmıssenız yakıt degerlerını v.s ölçen bir alet taktı aracına.
yakıt için amelenin birine gidiyoruz saçma sapan bir bilgisayara bağlıyor mal gibi ayar yapıyor sonra araba 30 krs yakıyor. ama anlıyorsan ve kendın ayar yapabılıyorsan yada adam gıbı bır ustaya ayar yaptırırsan( tabıı kullanımada baglı)  yakıt dusuyor.   Sevgili kardeşim benim ercan a bir itirazım olmadı olmazda zaten çünkü ben 1.4 araç hakkında yorum yapamam 1.4 kullanmadım çünkü.

1996 XEİ 1.6 105 bg 16 v / klimalı / km: 60.262 / sony usb mp3 teyp x-plod hoparlörler 190 w / anahtardan kumandalı inwells marka alarm / BRC MY 07 Sıralı LPG sistemi / değişen yok / servis bakımlı /

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #244 : Şubat 28, 2011, 13:38:36 »

Ercan ve 1.4 bağlantısında bir karışıklıkmı var benmi karıştırdım :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • Araç: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #245 : Şubat 28, 2011, 13:48:38 »
abi keçiören ivedik arasında bayağı bi lamba var ayrıca ara ara trafik oluyor. hiç trafik olmadan basıp geçiyorum diyemem.ankarada bahsettiğim güzergahı bilen bilir.
gaza geçiş içinde şunu diyorum 35dereceye ayarlı.evimden gaza geçtiği noktayı şimdi ölçüyorum google maps 350m hadi günlük 350m + 500mde dönüşte desek hadi toplamı 1km olsun 10 günde bir lpg alıyorum 10km düşelim 320km gitsin 0,234kr yapar hadi 0,240kuruş yaksın yine çok çok iyi bir değer

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #246 : Şubat 28, 2011, 13:51:09 »
Ercan ve 1.4 bağlantısında bir karışıklıkmı var benmi karıştırdım :D

Abi aracım 96 model 1.6GLİ AT/AC :D    1.4 nereden çıktı yahu  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #247 : Şubat 28, 2011, 13:53:41 »
bu arada siz bir tiyo vereyim lpgli araçlara lpg geçiş süresinin çabuk olmasını istiyorsanız araç çalıştıktan sonra 300-400 gidip durun 20-30sn kadar bekleyin hemen lpgye geçer. sürekli giderseniz bu 400m 1,5-2kmyi bulur sebebi önden sürekli giren rüzgardır...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #248 : Şubat 28, 2011, 14:04:32 »
Abi aracım 96 model 1.6GLİ AT/AC :D    1.4 nereden çıktı yahu :D

Mustafa kardeşimin alıntı yaptığı mesajının son cümleleri alıntının içerisinde kalmış dikkat edersen ;) 1.4 ordan çıktı :D :D Biliyorum senin aracının 1.6 olduğunu , soru sana değildi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #249 : Şubat 28, 2011, 14:17:10 »
Mustafa kardeşimin alıntı yaptığı mesajının son cümleleri alıntının içerisinde kalmış dikkat edersen ;) 1.4 ordan çıktı :D :D Biliyorum senin aracının 1.6 olduğunu , soru sana değildi :)

Hatlar karışmış :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #250 : Şubat 28, 2011, 14:26:52 »
neyse 200 cc 'den birşey olmaz :P :D :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #251 : Şubat 28, 2011, 14:30:37 »
neyse 200 cc 'den birşey olmaz :P :D :D
Aramızda 200ccnin lafı mı olur metin abi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #252 : Şubat 28, 2011, 14:38:45 »
Aramızda 200ccnin lafı mı olur metin abi :)

Aramızda olmazda... neyse... :D :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #253 : Şubat 28, 2011, 15:02:49 »
gördüğüm kadarıyla ayarlar ercan abiyle aynı..bende de 35 dereceye ayarlı, hatta izmire giderken 32 dereceye ayarlıydı.ancak tekrar 35e çıkarttırdım çünkü aygazdan ve petrol ofisinden aldığım gaz çok soğuk havada hem çekiş problemi oluşturuyordu hem de sadece aygazdan aldığım gazda stop etme sorunu vardı..sürekli shellden alırsam 32 derecede geçiş sorun çıkarmıyor.. milangaz da bu şekilde..

şu an benim lpg ayarlarıma göre neredeyse 1e1 yakıyor denebilir. izmirde şehir içinde 8.5lt ortalama tüketim vardı, ankarada 9-10 civarı.. benzinde de izmirde 8lt, ankarada 9lt yakıyordu benim kullanımımla.. ayar gerçekten çok çok çok önemli.. bir de sürekli aynı gazı kullanıp o gaza göre ayar yapmak gerekiyor sanırım.. çünkü aygaz bende hep çok yakıyor hem performans düşüyor, üstelik gaz yemiyor soğukken.. hep shell kullanıyorum, litresi daha pahalı olmasına ragmen canavar gibi yol yapıyor
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #254 : Şubat 28, 2011, 15:06:19 »
Türkay benimkide 35 dereceye ayarlı gaza geçişler sarsıntısız oluyor hissetmiyorum geçişleri, gazı ilk başlarda hep Shell den alırdım ama son 3 depoyu fullerken hep FULL'den aldım hem daha ucuz hem aynı km yapıyor bir depo ile , Shellden bir depo fullediğimde 85 TL ye doluyorken Full den 70 TL ye dolduruyorum depoyu, gaz fiyatı Shell'de 2,25 iken FULL'de ise 2.04 :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #255 : Şubat 28, 2011, 15:11:19 »
gördüğüm kadarıyla ayarlar ercan abiyle aynı..bende de 35 dereceye ayarlı, hatta izmire giderken 32 dereceye ayarlıydı.ancak tekrar 35e çıkarttırdım çünkü aygazdan ve petrol ofisinden aldığım gaz çok soğuk havada hem çekiş problemi oluşturuyordu hem de sadece aygazdan aldığım gazda stop etme sorunu vardı..sürekli shellden alırsam 32 derecede geçiş sorun çıkarmıyor.. milangaz da bu şekilde..

şu an benim lpg ayarlarıma göre neredeyse 1e1 yakıyor denebilir. izmirde şehir içinde 8.5lt ortalama tüketim vardı, ankarada 9-10 civarı.. benzinde de izmirde 8lt, ankarada 9lt yakıyordu benim kullanımımla.. ayar gerçekten çok çok çok önemli.. bir de sürekli aynı gazı kullanıp o gaza göre ayar yapmak gerekiyor sanırım.. çünkü aygaz bende hep çok yakıyor hem performans düşüyor, üstelik gaz yemiyor soğukken.. hep shell kullanıyorum, litresi daha pahalı olmasına ragmen canavar gibi yol yapıyor

o hiç aklıma gelmedi türkay gaza göre ayar?? ben hep opetten alıyorum çekişi çok iyi menzilini tam ölçmedim çünkü diğer gazlardan çok az aldım aslında bu defa shellden depoyu dolurup denemek lazım..öyle çekiş problemi tekleme falan yada çalışmama motor soğukda sıkıntı hiç yaşamadım sadece 1 kere eskişehire gidip gelirken gaz bitti 40km benzinde gittim mecburen TİP yazan biyerden 10liralık aldım biraz ilerde opet bulup oradan fulledim bi o gün gelirken 90-100 ile giderken arada bir tekledi artık tipten mi opettenmi onu anlayamadım o depo bitti bidaha teklemedi daha doğrusu sürekli 100 civarı ile gidecek yol olmadı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #256 : Şubat 28, 2011, 15:12:22 »
Türkay benimkide 35 dereceye ayarlı gaza geçişler sarsıntısız oluyor hissetmiyorum geçişleri, gazı ilk başlarda hep Shell den alırdım ama son 3 depoyu fullerken hep FULL'den aldım hem daha ucuz hem aynı km yapıyor bir depo ile , Shellden bir depo fullediğimde 85 TL ye doluyorken Full den 70 TL ye dolduruyorum depoyu, gaz fiyatı Shell'de 2,25 iken FULL'de ise 2.04 :)  70TL ile 400 km yol yapıyorum

Mesut bu FULL Eskişehir'e gelmezse çok büyük ayıp eder hemen bir mail yazmam lazım insanlık için yahu :D Desteklerinizi bekliyorum :) Hakikaten litre fiyatları güzel ama  :o 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #257 : Şubat 28, 2011, 15:13:26 »
Türkay benimkide 35 dereceye ayarlı gaza geçişler sarsıntısız oluyor hissetmiyorum geçişleri, gazı ilk başlarda hep Shell den alırdım ama son 3 depoyu fullerken hep FULL'den aldım hem daha ucuz hem aynı km yapıyor bir depo ile , Shellden bir depo fullediğimde 85 TL ye doluyorken Full den 70 TL ye dolduruyorum depoyu, gaz fiyatı Shell'de 2,25 iken FULL'de ise 2.04 :)

ya bu Full ankarayada açılacaktı ne oldu? açılasada bizde alıp denesek

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #258 : Şubat 28, 2011, 15:14:55 »
ya bu Full ankarayada açılacaktı ne oldu? açılasada bizde alıp denesek

yarın açılıyormuş koşun bence :D www.full.com.tr

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #259 : Şubat 28, 2011, 15:21:00 »
full deyınce gazı benzını ıyı degıl falan dıyolar. alan da dıyo almayanda. performansta sorun yasayan deneyen oldumu ?