Gönderen Konu: Hasarlı araca sigortanın yan sanayi parça yollaması  (Okunma sayısı 15079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür edildi
merhaba arkadaşlar,

kurban bayramı arife günü kavşakta beklerken arkamdan gelen araç duramadı ve benim aracıma sol arka köşeden çarptı. kaza sonucu tamponumda çizikler oluşurken stop lambası tamponun esnemesi ile kırıldı. kaporta olarak herhangi bir sorun yok çok şükür. raporumuzu tuttuk vs.

çarpan aracın trafik sigortası AK Sigorta. ihbarımızı yaptıktan sonra eksper geldi ve stop lambasını biz yollayacağız dedi. 2 gün sonra stop lambası geldiğinde yan sanayi ürün olan DEPO marka stop lambasının geldiğini gördük, kabul etmeyerek getiren kargoya iade ettim. Ak sigortanın anlaşmalı tedarikçisi olan firmayı aradım ve dosya numaramı vererek yan sanayi ürünü kabul etmeyeceğimi belirttim. görüştüğüm kişi eksperle görüşmemi söyledi. eksperle görüştüğümde trafik sigortaları yönetmeliğinde "eşdeğer ürün verilebilir" diye hüküm varmış. buna sığınarak yan sanayi yollayabiliyorlarmış. ben de aracımı yetkili servise götürüp orada yaptırmak istiyorum dediğimde, birşeyin değişmeyeceğini, serviste bizim yolladığımız ürün takmak zorunda dedi.

bunun üzerine ak sigorta merkezi aradım ve durumu onlara anlattım. eksperin dediklerini tekrarladılar. trafik sigortasında bu şekilde davrandıklarını söylediler.

şimdi ben bu konuda ne yapabilirim? hukuki olarak bir hakkım var mıdır? tüketici mahkemeleri vs. başvurmamın bir faydası olur mu?
aracım kaskolu. kendi kaskom üzerinden hasarımı yaptırırsam kazada haklı olduğum için hasarsızlığım bozulur mu?

ya da seve seve yan sanayi ürünü takmak zorunda mıyım?

teşekkürler.
2015 vw golf 7 1.4 comfortline (2018- ...)
2014 honda crv 1.6 elegant (2016- ... )
2011 toyota yaris 1.33 terra sporty (2012- 2018), 2011 toyota corolla comfort extra 1.6 d-vvti (2011- 2016), 2004 toyota corolla terra sedan 1.4 vvti (2007-2011)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 899 kere teşekkür edildi
Ynt: Hasarlı araca sigortanın yan sanayi parça yollaması
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2010, 23:16:40 »
Murat abi geçmiş olsun :( elinden geldiğince orjinali taktırmaya çalış zaten ben bu sigorta şirketlerini anlamadım gitti poliçeyi yaptırıken bu var şu var ihtiyacımız oluncada böyle yapabiliriz canınız isterse hesabı tavır yapıyorlar. >:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2007 Auris 1.6 Elegant - 5 İleri Mekanik
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 131000
  • Model Yılı: '07
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2010, 23:28:05 »
Mahsustan ucuz olsun diye yan sanayi gönderiyorlar, yarın bir gün yazın öğlen güneşinde portakal sarısına döner bahsettiğiniz markanın stop rengi, bence de orjinalini bizzat isteyin...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2010, 23:40:52 »
Gecmıs olsun
Sınır bozucu bır durum gercekten...
Bıraz daha ısrarcı olun, hıc olmadı alın yan sanyı olanı parcacıda fark odeyerek orıjınalı ıle degıstır.
Ama gecen arkadasım bır kaza yaptı sol arka stop bagaj kapagı ıle beraber hasar gordu ama orıjınalını gondermısler fakat karsı tarafın sıgorta sırketını maalesef bılmıyorum.
Pruva Neta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2010, 00:23:14 »
merhabalar,
sigortaların bu tutumları çoğu zaman kaba dayatma ile bu bu şekildedir, başka şekli yok vs.. gibi yıldırma bıktırma taktikleri..

hukuki olarak bu gibi durumlarda yapılabilecek şey:
mahkeme kanalı ile tespit yaptırılır.
aracınızın kaza neticesindeki tamir masrafı ve değer kaybının ve kusur oranının tespitini istersiniz
mahkeme bilirkişi ile yapacağı tespit raporu doğrultusunda parça ve işçilik bedeli **** tl + *** tl de değer kaybı oluşmuştur şeklindeki rapora göre karar verir.
sizde bu karar doğrultusunda hem kazadaki diğer tarafa hemde sigortaya dava açarsınız
tabi sizin olayda zararınız sadece stop lambası olduğu için bu yolları deneyip denememek ( yapacağınız masraflar açısından) takdirinizde..

diğer yandan ilk planda sigorta şirketini;
Sigorta eşdeğer parça adı altında aracın değerini düşürecek yan sanayi parça temin etmektedir. Bu durum Hazine Müsteşarlığının 06.11.2009 tarihinde yayınladığı genelgenin e) bendinde belirtilen;

"Mevzuat gereği, zorunlu trafik sigortasında eşdeğer parça uygulaması mümkün iken, bunun da ötesine gidilerek yan sanayi veya çıkma parça tabir edilen parçalar takılarak sigortalı/hak sahibinin aracının değerinin düşülmesine yol açıldığı, Mevzuatın izin verdiği sınırlar dışına çıkılarak araç değerini düşürecek nitelikte parça takılması uygulamasından vazgeçilmesi" şeklindeki kararı sigorta şirketine ileterek bu karara aykırı olan uygulamasını şikayet edeceğinizi söyleyerek bir zorlayın derim.. ;)
Gaye dost uğruna ölmek değil,
Uğruna ölünecek dostu bulmaktır!..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2010, 07:44:05 »
teşekkürler arkadaşlar,

aksigortaya tekrar mail attım, mustafa beyin vermiş olduğu mevzuat bilgisini de ekleyerek.
kendi kasko firmama da ulaşarak durum hakkında ne yapabileceğimi soracağım.

iyi günler.
2011 toyota yaris 1.33 terra sporty (2012- 2018), 2011 toyota corolla comfort extra 1.6 d-vvti (2011- 2016), 2004 toyota corolla terra sedan 1.4 vvti (2007-2011)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2010, 09:57:36 »
Murat Bey günaydın,

Seyrek forumculardan olduğum için konuya biraz geç müdahil oluyorum birde şunu deneyin.

Kasko şirketinizin anlaşmalı olduğu Yetkili orjinal servise gidin. Kaza rapor tutanaklarınızı gösterin bu evraklar ile gerekli işlemleri sizin kaskonuzdan yapıp yapamayacaklarınızı sorun. Böyle olunca servis masrafı sizin kaskonuzdan alıyor. Sizin kasko şirketinizde kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden tahsil ediyor siz yorulmuyorsunuz.

Benimde başıma öyle bir olay geldi. Sigortanın anlaşmalı kaportacısına götürdüm sağ arka far değişti yan sanayi. Kalıbından kaynaklanan kusurdan dolayı yamuk, yerine de tam oturmadı. Ama acemiliğimizden öyle yedik kazığı bir kere. Sonra başka bir vukuat için bakım zamanı yetkili servisteyken "abi bu kazanın tutanakları varsa bakalım biz yaparız" dediler. evrakları incelediler. Tamam bunu biz yapar sigorta şirketi de işleri halleder dedi.

Yetkili servis Toyota Tarabya, Kasko şirketim Güneş sigorta, karşı şirket Başak sigorta.

Geçmiş olsun. Hiçbir şey yapamazsanız Selçuk Güzeler arkadaşımızın dediği yapmanızı öneririm yan sanayiyi fark vererek orjinali ile değişin.
Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • oğlum, ben ve kızım :)
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2010, 10:05:05 »
bence onların taktiğini siz kanunu öne sürerek haklı olduğunuzu ve orjinal parçayı takmalarının zorunlu olduğunu belirtin...gerekirse bir avukatı şirket yetkilisi ile telefonla görüştürün bu onları kesinlikle ikne edecektir....Allah cc kolaylık versin....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2010, 10:12:42 »
Yan sanayi parça taklit ürün olduğundan kanunen yapılması ve kullanılmasının yasak olması lazım. Tabiki hepimiz kullanıyoruz. Ancak sigorta şirketine bu parçayı gönderdiğinizi TOYOTA'ya şikayet ederim ve geri kalan hukuksal mücadeleyi onlarla yaparsınız gibi birşeyde denebilir.
Opel Corsa D Enjoy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2005 corolla hb sol A/T "CC" lü :D
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 27, 2010, 10:40:36 »
hakkınızı sonuna kadar arayın..zaten böyle yapa yapa milletin tepesine çıktılar..her gecen gün farkında iseniz çeşit çeşit sigorta şirketleri ortaya çıkmaya başladı..müthiş bir rant sağlıyorlar..bu ne muhabbettir..çıkmış bir auto kıng muhabbeti estetik cerrah falan filan..parça paramparça olmuş eksper beyler..yazıyor tamir..olacak diye..poliçe şartları ve ücretleri önümüze koyduklarında atıp tutuyorlar..bu tür olaylarda istediğinizi almak için üstünde durunuz..gerekirse araç 1 ayda toplansın..ama adam gibi olması için elinizden geleni yapınız..öyle 3 kuruşu 5 köfte yok..;) kimse parasını yolda bulmuyor..
Benim pekmezim oldukça.. sineği bağdattan gelir..;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 27, 2010, 10:48:20 »
Bayramda kayınçom Megane'nın ön tamponunu dağıttı. Sigorta şirketi önce yan sanayi takarız demiş. Biz üsteleyince yetkili serviste orjinali takıldı.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2005 corolla hb sol A/T "CC" lü :D
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 27, 2010, 10:57:36 »
Bayramda kayınçom Megane'nın ön tamponunu dağıttı. Sigorta şirketi önce yan sanayi takarız demiş. Biz üsteleyince yetkili serviste orjinali takıldı.
buyrun burdan yakın..şuraya bak ya...ne kadar terbiyesizlik..sanki haasrlı olan parça yan sanayiymiş.. gibi..ya bizim burada sanayide eksperleri dövüyolardı..diyodum bu adamların suçu ne ? boşuna dayak yemiyolarmış..gerçi onlarda emir kulu ama..:D
Benim pekmezim oldukça.. sineği bağdattan gelir..;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 27, 2010, 18:57:48 »
ak sigortanın sayfasından şikayet formunu doldurup yolladığımda tarafıma yollanan cevap aynen aşağıdadır:

Sonuç: Trafik sigortasından yapılan başvurularda Yetkili servis dışında yapılan tamirde tarafımızdan istenen parçalar eşdeğer parça olarak tedarik edilmektedir.

bu cümleden anlaşılan Toyota yetkili servisine gidersem orjinal parça kullanılabileceğidir. yanlış mı anlıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 27, 2010, 19:13:50 »
Bende aynı senın anladıgın gıbı anlıyorum :)
Pruva Neta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '11
  • 7 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 27, 2010, 19:16:42 »
Hocam kusura bakma ama saflık sende.Adam sana arkadan vurmuş.Ne işin var milletin anlaşmalı servisinde?
Hocam gidiyorsun yetkili servise,tutanakları veriyorsun orjinal parça takıyorsunuz değilmi diyerek onay alıyorsun ve olayı hallediyorsun.Varsın sigorta şirketi ne istiyorsa yazsın:)
Toyota kendi parçalarını kendi pazarlıyor.Dolayısıyla neden sana yan sanayii taksın.2kere para kazanacak adamlar.
2000 Avensis,2005 Avensis,
2007 Avensis,2011 Avensis
Bir kere Avensis,herzaman Avensis.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 27, 2010, 19:42:02 »
Hocam kusura bakma ama saflık sende.Adam sana arkadan vurmuş.Ne işin var milletin anlaşmalı servisinde?
Hocam gidiyorsun yetkili servise,tutanakları veriyorsun orjinal parça takıyorsunuz değilmi diyerek onay alıyorsun ve olayı hallediyorsun.Varsın sigorta şirketi ne istiyorsa yazsın:)
Toyota kendi parçalarını kendi pazarlıyor.Dolayısıyla neden sana yan sanayii taksın.2kere para kazanacak adamlar.

anlaşmalı servise gitmedim. kendi kaportacıma gittim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '11
  • 7 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 27, 2010, 19:47:09 »
Anladım ama onu da boşverin.%100 haklı olduğunuz durumlarda servisi tercih edin.Parası sizden çıkmıyor nasıl olsa.
2000 Avensis,2005 Avensis,
2007 Avensis,2011 Avensis
Bir kere Avensis,herzaman Avensis.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 27, 2010, 20:17:56 »
geçmiş olsun murat hocam... eksperler en az masrafla aracı onarttırmaya çalışıyorlar,dolayısıyla bazı işlemlerin yapılması eksperlere kalıyor...  aynı durumda kendi aracımı servise götürdüm,servis benim kaskom üzerinden yapıp daha sonra karşı tarafdan masrafı rucu etmişti...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla GLİ Special
  • Kilometre: 164000
  • Model Yılı: '98
  • 54 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 27, 2010, 21:02:14 »

+1 Ümit arkadaşın söylediklerine aynen katılıyorum.
Toyota Corolla 1.6 GLİ Special G.Gri 1998

Ne Kadar Bilirsen Bil, Söylediklerin Karşındakinin Anlaya Bildiği Kadardır. HZ.MEVLANA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2011 VVT-I Corolla Elegant
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #19 : Kasım 27, 2010, 21:15:07 »
benim emmoğlunun 2010 civic'ine tıpkı sizinki gibi arkadan çarptılar. onun arabada kaskoluydu herşeyini seviste orjinal parçaları ile değiştiler.