Gönderen Konu: Toyota Corolla 93-98 model Efsane kasa sahipleri burayaa  (Okunma sayısı 647010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Corolla 93-98 model Efsane kasa sahipleri burayaa
« Yanıtla #920 : Nisan 26, 2016, 21:50:48 »
Benim de sw aracımda arka cam suyu çalışmıyor kolu çevirince ses de gelmiyor, ön ve arka cam suyu aynı bidondan mı su çekiyor ?
Sw araç kullananlar daha iyi bilirler. @Osman Şenyurt (4631)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #920 : Nisan 26, 2016, 21:50:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 273000
  • Model Yılı: '96
  • 49 kere teşekkür etti
  • 42 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #921 : Mayıs 10, 2016, 14:42:01 »
Benim de sw aracımda arka cam suyu çalışmıyor kolu çevirince ses de gelmiyor, ön ve arka cam suyu aynı bidondan mı su çekiyor ?

ben de sw kullanıyorum. arka cam suyu deposu ayrı değil. aynı depodan su çekiyorlar.
çıkarım senle her yola... 96 corolla SW 1,6 xei
ahmet - 1980 / samsun
Arh+

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #922 : Mayıs 10, 2016, 16:28:41 »
Sw araç kullananlar daha iyi bilirler. @Osman Şenyurt (4631)

Aynen ayrı bir su kabı yok, aynı kaptan çekiyor suyu. Ama su çekmesi için kolu normal sola tık çevirmek yetmiyor.Biraz daha soldan sağa çevirip o yaylı kısımda su çekiyor, yani çevir bırak modu su çekmesi için.   Bu arada @Yaşar Akgün (20123) ,  ne yaptın nasıl yaptın bilmem ama, bu linke bahsedilenler kısmından eriştim ilk defa.  :tamam:
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '10
  • 160 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #923 : Mayıs 10, 2016, 20:36:16 »
Arkadaşlar bugün sonax konsantre cam suyu ilacı koyup denedim püskürttü tıkanmış herhalde :) Teşekkür ederim herkese.
1984 Kadett D 1.3 Gls 211.000 Km
2010 Astra HB 1.3 CDTI 118.000 Km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #924 : Mayıs 10, 2016, 21:23:29 »
Aynen ayrı bir su kabı yok, aynı kaptan çekiyor suyu. Ama su çekmesi için kolu normal sola tık çevirmek yetmiyor.Biraz daha soldan sağa çevirip o yaylı kısımda su çekiyor, yani çevir bırak modu su çekmesi için.   Bu arada @Yaşar Akgün (20123) ,  ne yaptın nasıl yaptın bilmem ama, bu linke bahsedilenler kısmından eriştim ilk defa.  :tamam:
Bahsedilenler linki biraz garip bazen banada uyarı geliyor. Nasıl oldu bende bilmiyorum Osman bey  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #925 : Mayıs 11, 2016, 08:37:00 »
Forumumuzun bahsedilenler linki forumdan ayrı bir cumhuriyet kurmuş kendisine. Bazen yanında rakam oluyor tıklıyorsun bomboş. Bazen bakıyorsun rakam yok ama birşey var. Biz böyle de mutluyuz, link kendi keyfine baksın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 204
  • Model Yılı: '95
  • 22 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #926 : Haziran 28, 2016, 00:32:49 »
Geçen ay arabanın muayenesi gelmişti randevu alıp gittim arka servis freni sanırım sapmaydı yüzde 30 dan yüksek diye agır kusurlu çıktı doğru özel servise gittim kagıdı gösterdim usta arka balataları söktü  orjinalle değişti ayar çekti arka kampanalarda taşlandı gittik fren testine yine hatalı çıktı arabanın ön göğüste fren borularının bağlı olduğu küçük  bir parça var limitör sanırım sökmesi baya zor onu söktüler sibopları yanmış dedi bi yere götürdü orda ne yaptılar bilmiyorum geri taktı parçayı ayar çekti dot 4 hidrolik ekledi tekrar teste girdik şimdi düzeldi dediler bu kagıdı muayeneye girince ver dediler frenler çok yumşadı bu işlemden sonra ani frende kızaklama olayıda bitti neyse 1000 km falan yaptım gittim muayene tekrarına sordular agır kusuru yapıldımı diye yaptırdık dedim fazla incelemediler frenleri farları lpg kaçagını test ettiler onayı aldık yaklaşık 3 bin km yol yaptım arabanın frenleri çok güzel tutuyor bozulma falan olmadı, arka balata değişimi kampana taşlanması fren testi gögüsteki fren limitörü nün tamiri 1lt fren yagı işçilik 265 tl ye hallettik.

Kafama takılan bir konu var geçen sene arkalarda 185 65 14 lastik takılıydı önde de aynı ful doluyken arka teker çamurluğa sürttü bende arkaya 175 70 14 taktım şimdi sürtmüyor,aynı bi arabada gördüm 185 60 14 takmış biraz küçük gibi duruyor bende 4 lastiğide 185 60 14 e çevirsemmi diyorum sanırım yükteyken arkada sürtme olmaz boşuna almayalım lastikleri 200 tl tanesi netten sipariş vercem herkese Hayırlı Ramazanlar
95 GLİ .16-16v 204 Bin Benzin+Lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #927 : Haziran 28, 2016, 01:45:10 »
Geçen ay arabanın muayenesi gelmişti randevu alıp gittim arka servis freni sanırım sapmaydı yüzde 30 dan yüksek diye agır kusurlu çıktı doğru özel servise gittim kagıdı gösterdim usta arka balataları söktü  orjinalle değişti ayar çekti arka kampanalarda taşlandı gittik fren testine yine hatalı çıktı arabanın ön göğüste fren borularının bağlı olduğu küçük  bir parça var limitör sanırım sökmesi baya zor onu söktüler sibopları yanmış dedi bi yere götürdü orda ne yaptılar bilmiyorum geri taktı parçayı ayar çekti dot 4 hidrolik ekledi tekrar teste girdik şimdi düzeldi dediler bu kagıdı muayeneye girince ver dediler frenler çok yumşadı bu işlemden sonra ani frende kızaklama olayıda bitti neyse 1000 km falan yaptım gittim muayene tekrarına sordular agır kusuru yapıldımı diye yaptırdık dedim fazla incelemediler frenleri farları lpg kaçagını test ettiler onayı aldık yaklaşık 3 bin km yol yaptım arabanın frenleri çok güzel tutuyor bozulma falan olmadı, arka balata değişimi kampana taşlanması fren testi gögüsteki fren limitörü nün tamiri 1lt fren yagı işçilik 265 tl ye hallettik.

Kafama takılan bir konu var geçen sene arkalarda 185 65 14 lastik takılıydı önde de aynı ful doluyken arka teker çamurluğa sürttü bende arkaya 175 70 14 taktım şimdi sürtmüyor,aynı bi arabada gördüm 185 60 14 takmış biraz küçük gibi duruyor bende 4 lastiğide 185 60 14 e çevirsemmi diyorum sanırım yükteyken arkada sürtme olmaz boşuna almayalım lastikleri 200 tl tanesi netten sipariş vercem herkese Hayırlı Ramazanlar
Mehmet Bey aracın fren ana merkezi bozulmuş. Geçmiş olsun ciddi ve en önemli sorundur. Bana acı tecrübesi olmuştu. Muayenede ortaya çıksa başımla beraber. Ama kazada ortaya çıktı. 2bin lira cebimden ödedim. Üstünd ana merkezde değiştirdim. Arac o zaman frenlemesi şahane olmuştu. 10 gün önce sattım aracı. .
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 999
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #928 : Haziran 28, 2016, 09:41:16 »
Benim araçta sağ ön kızaklıyor:). Ama bir iki pompaladıktan sonra harika tutuyor. Fren ana merkezi mi bu kızaklama sorunu ?
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #929 : Haziran 28, 2016, 14:24:52 »
Benim araçta sağ ön kızaklıyor:). Ama bir iki pompaladıktan sonra harika tutuyor. Fren ana merkezi mi bu kızaklama sorunu ?

Süspansiyon, disk, balata, lastik ve bir ihtimal ön düzen (rot ayarı vs.) gibi mekanik parçalardan emin olduktan sonra fren merkezi aklımıza gelmeli.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 28, 2016, 14:27:35

Benim araçta 185-65-R14 lastik var. Sıkıntım yok. 185 olması daha iyi, tavsiyemdir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #930 : Haziran 28, 2016, 14:38:09 »
Madem frenden gidiyor bi sorum var. Benim araç aldığımda sağ teker kızaklıyordu teker havası inen lastik için sol tarafı söktük tesadüf gördüm balata bitmiş sebebide kaliper pimi korozyondan dolayı takılı kalmış sorunu giderdim balatalarıda yeniledim. Frencide sol teker kaliper contaları değişti frenlerden mennunum dengeli tutuyor. Sorum şu benim araçta frene dokunduğum anda araba etkili şekilde duruyor arkadaşların gli xli xe araçlarını kullandım üçünün frenide benimkine göre zayıf ve pedal benimkimde üstten kavrıyor, onlarda biraz aşağıda kalıyor ve fren mesafesi uzun ( üçününde fren bakımları tam)Fren hidroliğini değiştirmedim aklıma gelen acaba dot4'mü konuldu  fikri olan?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #931 : Haziran 29, 2016, 16:34:06 »
Madem frenden gidiyor bi sorum var. Benim araç aldığımda sağ teker kızaklıyordu teker havası inen lastik için sol tarafı söktük tesadüf gördüm balata bitmiş sebebide kaliper pimi korozyondan dolayı takılı kalmış sorunu giderdim balatalarıda yeniledim. Frencide sol teker kaliper contaları değişti frenlerden mennunum dengeli tutuyor. Sorum şu benim araçta frene dokunduğum anda araba etkili şekilde duruyor arkadaşların gli xli xe araçlarını kullandım üçünün frenide benimkine göre zayıf ve pedal benimkimde üstten kavrıyor, onlarda biraz aşağıda kalıyor ve fren mesafesi uzun ( üçününde fren bakımları tam)Fren hidroliğini değiştirmedim aklıma gelen acaba dot4'mü konuldu  fikri olan?

Arka kampana ayarı geliyor ilk olarak aklıma. Ayrıca kaliperlere yaptığınız bakım ve hidroliğin yeni olmasının da hatrı sayılır bir farkı vardır. Ama tekrar edeyim, fren pedalının yüksek olması arka kampana ve balata mesafesinden. O kullandığınız diğer araçların frenlerini bir de el frenini bir diş çekerek deneyin hem pedal yukarıda olacak hem de bu yukarı gelen pedal fren gücünü daha artıracak. 
  Şahsen bende böyle. Gereken zamanda ayarlıyorum kampanayı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #932 : Haziran 29, 2016, 18:11:39 »
  Arka kampana ayarı geliyor ilk olarak aklıma. Ayrıca kaliperlere yaptığınız bakım ve hidroliğin yeni olmasının da hatrı sayılır bir farkı vardır. Ama tekrar edeyim, fren pedalının yüksek olması arka kampana ve balata mesafesinden. O kullandığınız diğer araçların frenlerini bir de el frenini bir diş çekerek deneyin hem pedal yukarıda olacak hem de bu yukarı gelen pedal fren gücünü daha artıracak. 
  Şahsen bende böyle. Gereken zamanda ayarlıyorum kampanayı.
Fren hidroliğini yenilemedim hiç  balata değişiminden sonra üzerine ekleme yaptım. Sol arka sağa göre az tutuyordu (boş arazide karlı havada denedim) frenciye gittim durumu anlattım kampanaları söktü,balatalar orta ayarlıyayım istersen dedi. Sökülmüşken yeni tak fren önemli diye belirttim yeniledi sol tarafıda ayarladı,el freni sert olur bikaç gün sonra normale döner dedi sonradan normalleşti. Önler ve arkalar değişeli 4 yıl oldu sorunsuz biniyorum 2 kez muayeneye girdim sapma farkı çok az şekilde geçti. Dik yokuşlarda park ederken pedala sert basarak el frenini çekiyorum haricinde pek kullanmam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #933 : Haziran 29, 2016, 19:34:16 »
185-60-14 en sagliklisi oluyor o araclarda bence.
Dot3 sisteme ya da ustune dot4 eklemeyin.
Fren ana merkez, p valfi ve kaliper contalari kontrolu iyi olur, contalar degisecekse kaliteli urun olmali.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #934 : Temmuz 02, 2016, 21:46:23 »
Benim araba sapıttı :) lpg de depoyu  fullemişdim dur kalksız 140 km yol gittim arada klima açtım bi doldurayım ne yakmış diye bakayım dedim 2.20 den fullettirdim 23 tl gaz aldı 1,64 kuruş yakmış bazen 20 kuruşa çıkıyor geçen gaz ayarını açmışdım araba şaha kalkıyordu yakıt 2,70 e çıkmışdı hemen kıstım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #935 : Temmuz 02, 2016, 21:49:14 »
Benim araba sapıttı :) lpg de depoyu  fullemişdim dur kalksız 140 km yol gittim arada klima açtım bi doldurayım ne yakmış diye bakayım dedim 2.20 den fullettirdim 23 tl gaz aldı 1,64 kuruş yakmış bazen 20 kuruşa çıkıyor geçen gaz ayarını açmışdım araba şaha kalkıyordu yakıt 2,70 e çıkmışdı hemen kıstım
Şu an 20 krssa sorun yok. Klima bu araçlarda 2kuruş etkiler yakıtınıza(%10) iyi bir test yap mehmet abi.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
« Yanıtla #936 : Temmuz 02, 2016, 23:36:03 »
Arada değişkenlik gösteriyor. Benim araba 1.3 17/21 kuruş arası yakıyor bi ara deneme amaçlı pırinç vidayı ve gaz vanasını açtım araba fişek oldu. Ölçmedimde 30/35 kuruş yakmıştır. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #937 : Temmuz 03, 2016, 17:31:00 »

Bir istasyon bomboş LPG tankına 33 LT dolum yaparken farklı istasyon aynı tanka 39 LT gaz dolumu yapabiliyor. LPG tankı tam boşalmadan hesabı tam tutturmak mümkün değil. Sadece tahmini bir ortalama değer hesaplıyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #938 : Temmuz 04, 2016, 23:20:52 »
Bir kaç ay önce arabaya 70 liralık benzin koymuşdum içinde de biraz vardı gösterge yarıya yakın yerde duruyordu , 25-30 km anca benzinde kullanmışımdır şu anda benzin göstergesi en aşada duruyor acaba benim benzin bittimi göstergemi şamandıramı bozuk koku falan yapmadı yere dökülmede yok biyerden kaçıyorıyo desek, uçuyormu ne ediyor bu benzin lambada yakmıyor, geçen eğilip bakdım deponun hortumuda kıvrımlı gidiyor bi çubukla bakacakdım bakamadım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
« Yanıtla #939 : Temmuz 12, 2016, 17:04:51 »
Bir kaç ay önce arabaya 70 liralık benzin koymuşdum içinde de biraz vardı gösterge yarıya yakın yerde duruyordu , 25-30 km anca benzinde kullanmışımdır şu anda benzin göstergesi en aşada duruyor acaba benim benzin bittimi göstergemi şamandıramı bozuk koku falan yapmadı yere dökülmede yok biyerden kaçıyorıyo desek, uçuyormu ne ediyor bu benzin lambada yakmıyor, geçen eğilip bakdım deponun hortumuda kıvrımlı gidiyor bi çubukla bakacakdım bakamadım

Bizim araçların benzin göstergeleri tamamen doğru değil. Ben tam bir buçuk sene benzinle kullnadım ve bu yakıt hesaplama konusunda çok uğraşan bir adamım, tecrübemi aktarayım:
  - Araç depo hacmi 50 LT. Benzin ışığı yandıktan sonra çok gezmeden depoyu tam doldurmak için yaklaşık 34-36 LT yakıt alıyor. Bu ne demek? Benzin ışığı yandığı anda depoda 15 LT benzin var. Dİyelim ki ışık yandı ve gidip 100 TL benzin aldık, neredeyse ibre tam dolu gösteriyor. 50 TL alırsak hemen hemen yarım depo gösteriyor. Fakat çarçabuk ibre aşağıya iniyor. İbre tam dipte veya tam üstte değilse, önünü yokuş aşağı çevirip 5-10 dk bekleyin benzin ibresi yükselir, tam tersine önünü yokuş yukarı çevirin ibre aşağı inecektir. Efsanenin gizli özelliği :))
  Gerekirse daha da uzun ve açık açık yazarım ama bu yukarıda yazdıklarım özet olarak açıklıyor sanırım.