Gönderen Konu: Toyota Corolla 93-98 model Efsane kasa sahipleri burayaa  (Okunma sayısı 647092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
Ynt: Ynt: toyota corolla 93-97 model eski kasa sahipleri burayaa
« Yanıtla #280 : Mayıs 14, 2013, 18:59:36 »
1995 model 1.3 xe karbüratörlü corollam var. bir kaç sorum olacak, bilgi sahibi arkadaşlar bilgilerini esirgemezse memnun olurum.
1-)Aracıma uygun lpg bujisi var mıdı? NGK hariç (fiyattan sebep)  marka ve model bilgisi nedir?
2-)Motorun krank keçelerinden yağ kaçırdığı söylenmişti. Başka bir ustaya gittim, sızdırmanın daha daiçeriden olduğunu, krank keçelerinden olmadığını, motorun komple sökülmesi gerektiğini söyledi. Motoru söktükten sonra da sekman atarız gibi şeyler söyledi. Aracım 125.000 km. de. Böyle bir işleme olduğunu düşünmüyorum. Yağ sızdırmayı önleyici katkılar işimi halledebilir mi? Bu tip katkıların yarardan çok zararı olur mu?
3-)Aracıma shell helix 10/40 LGP motor yağı kullanıyorum. Yağ aracıma uygun mudur?
   arabana yağ kaçaklarını önleme özelliği olan mobil1 extended life 10w60 yağ kullanırsan yağ kaçağını önleyebilirsin. sakın katkı maddesi kullanma.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #280 : Mayıs 14, 2013, 18:59:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #281 : Mayıs 14, 2013, 19:52:57 »
selamın aleyküm ilk önce herkese 1.6 xli 1995 modl corlla sahibiyz arabamzda  kaç aydır devm eden bir sıkntı var hala çözemiştm başına gelnler bilenler gerçktn yardımcı olabilrmi sorun eskidn araba patlatma yapıyrdu orginal fabrikadn sipariş ettgimz buji kablolarını taktk dzldi ama hala gaz yememe gibi bir sorunu var nedn olr neysn olr şimdiden teşekkürler :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #282 : Mayıs 14, 2013, 20:57:57 »
selamın aleyküm ilk önce herkese 1.6 xli 1995 modl corlla sahibiyz arabamzda  kaç aydır devm eden bir sıkntı var hala çözemiştm başına gelnler bilenler gerçktn yardımcı olabilrmi sorun eskidn araba patlatma yapıyrdu orginal fabrikadn sipariş ettgimz buji kablolarını taktk dzldi ama hala gaz yememe gibi bir sorunu var nedn olr neysn olr şimdiden teşekkürler :(
lpg var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #283 : Mayıs 14, 2013, 21:08:37 »
var eski sistem tek nokta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #284 : Mayıs 14, 2013, 21:33:05 »
var eski sistem tek nokta
eğer araba benzindede çekiş zafiyeti yaşıyorsa siboblar, boğaz kelebeği triger sentesi ve bujiler kontrol ettirilmeli, yalnız lpgde düşüklük varsa iyi bir sıralı taktırılmalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #285 : Mayıs 14, 2013, 21:41:28 »
benznde gayet güzel gidiyr gazda yapıyor sadece ama corollaları eski sistemde kullananlar varken bizler nedn kullanamıyoruz ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #286 : Mayıs 16, 2013, 09:11:30 »
   arabana yağ kaçaklarını önleme özelliği olan mobil1 extended life 10w60 yağ kullanırsan yağ kaçağını önleyebilirsin. sakın katkı maddesi kullanma.
Atilla bey, mobil1 extended 10w60, shell 10/40 yağın yaptığı işi yapacak, bunun yanında yağ sızdırmasını engelleyecek. Sanırım doğru anlamışımdır.
Ayrıca aracım 1. ve 2. viteslerde, vites değişiminde vitesi zor bırakıyor. biraz güç kullanmak gerekiyor. aldığımdan beri de 3. vitese geçiş normalden biraz daha zor oldu. cartlama falan olmuyor. debriyaj balatasının değiştirilmesi gerektiği söylenmişti. saydığım vites problemleri baltadan mıdır? bu aşamada değiştirilmesi gerekir mi?
Son olarak LPG için buji öneriniz var mı? Yoksa üzerindeki standart NGK'larla devam mı edeyim?
1995 corolla - 1.3 xe - lpg - 120.000 km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #287 : Mayıs 16, 2013, 09:51:29 »
Atilla bey, mobil1 extended 10w60, shell 10/40 yağın yaptığı işi yapacak, bunun yanında yağ sızdırmasını engelleyecek. Sanırım doğru anlamışımdır.
Ayrıca aracım 1. ve 2. viteslerde, vites değişiminde vitesi zor bırakıyor. biraz güç kullanmak gerekiyor. aldığımdan beri de 3. vitese geçiş normalden biraz daha zor oldu. cartlama falan olmuyor. debriyaj balatasının değiştirilmesi gerektiği söylenmişti. saydığım vites problemleri baltadan mıdır? bu aşamada değiştirilmesi gerekir mi?
Son olarak LPG için buji öneriniz var mı? Yoksa üzerindeki standart NGK'larla devam mı edeyim?
10w60 full sentetik yağdır ve ömrünün sonuna yaklaşmış motorları yenilemek amaçlıdır. motoru söktüreceğine bu yağı kullanıp gidişatı bir gör. şanzıman yağının her 100 bin km de değişmesi gerekir ve mutlaka 75w90 yağ kullanılmalıdır. bir çok yer bunun yerine 80w90 yağı ucuz olduğundan kullanır ondan sonra vites geçişleri anormalleşir. şanzıman yağını değiştir ekonomik durumun iyiyse mobilube1 shc 75w90 fulsentetik değilse castrol 75w90 yarı sentetik koy.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #288 : Mayıs 16, 2013, 10:04:52 »
10w60 full sentetik yağdır ve ömrünün sonuna yaklaşmış motorları yenilemek amaçlıdır. motoru söktüreceğine bu yağı kullanıp gidişatı bir gör. şanzıman yağının her 100 bin km de değişmesi gerekir ve mutlaka 75w90 yağ kullanılmalıdır. bir çok yer bunun yerine 80w90 yağı ucuz olduğundan kullanır ondan sonra vites geçişleri anormalleşir. şanzıman yağını değiştir ekonomik durumun iyiyse mobilube1 shc 75w90 fulsentetik değilse castrol 75w90 yarı sentetik koy.

Mobilube ile castrol syntrans multivehicle yağlar aynı fiyat. ikisi de tam sentetik. bu durumda mobilube'yi tercihe ediyorum. 2 litre yağ yeterli olur mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #289 : Mayıs 16, 2013, 10:35:37 »
2lt yeterli ben koydurdum atilla abi tavsiye etmişti litresi 40 tl civarında almıştım ama çok memnun kaldım mobilube koydurun vitaslar gerçekten çok yumuşuyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #290 : Mayıs 16, 2013, 10:41:23 »
atilla bey, aracımın motorundan yağ sızdırdığını söylemem üzerine mobil1 10/60 yağ önermiştiniz. nette yaptığım araştırmada; 10/60 yağın yıpranmış eski motorlar için üretildiği ve yağ sızdırmayı nispeten kesebileceği belirtilmiş. mobil1 5/50 araç yağ ise hafif! eskimiş motorlarda kullanım için üretilmiş.

benim aracım 1.3 karbüratörlü ve şu anda 129 binde. motor açılmadı ve herhangi bir işlem görmedi. normal gaz ayarı ile 170 yapıyor. su eksiltmiyor. sadece krank keçelerinin oradan bir yerden yağ kaçırıyor.

bu şartlarda benim mobil1 5/50 mi 10/60 mı kullanmamı önerirsiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 238000
  • Model Yılı: '05
  • 14 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #291 : Mayıs 16, 2013, 14:46:49 »
Merhabalar Atilla abicim ve tüm arkadaşlar,şimdi sanayiden geldim,arabanın devirdaimini değiştirdim.Ancak başıma gelen bir başka olayı anlatmak ve fikirlerinizi almak isterim.
Aracım biraz sarsıntılı çalışıyordu rolantide,ustam devirdaimi değiştirdikten sonra onu sordum,Lpg sıralı sistem olduğundan enjektörleri kontrol etti ve tekinin çalışmadığını söyledi,Lpg servisine gittiğimde ise bakıp kontrol ettikten sonra benzinde de silindirlerden birinin çalışmadığını dolayısıyla bununda çekiş kaybı,fazla yakıt tüketimi ve sarsıntıya yol açtığını söylediler.Aracım bir süredir babamda olduğundan çekiş farkını anlayamadım.Şimdi ise subap ayarı yapılması gerektiğini,eğer o da kurtarmazsa subapların değişmesi gerektiğini söylediler.Subap ayarı 100 Tl fakat subaplarda çıkarsa 500-600 Tl gibi bir rakam söylendi.Sorum şu olacak aracın sorununun subap ayarından mı yoksa subapların değişmesi gerektiğinden mi olduğunu anlayabilirmiyiz,eğer subap ayarı kurtarırsa yaptıracağım ancak değişim gerekirse pek uğraşmak istemiyorum.Aracım 98 XLİ 109.000 Km oldu ama 60.000 Km'de Lpg takıldı.Lpg takıldıktan sonra 80.000-100.000 Km sonra genelde subap ayarı istiyormuş,benimki neden dolayı erken olmuş olabilir,Arabayı soğukken zorlamıyorum ama yüksek devirlerde kullanıyorum genelde.
Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir..
Emektarlar:99 Passat TDI-98 Fiat Uno 70 S-97 Europa 1.4 RN-2004 Honda Jazz LS-1.6 XLİ 1998-Toyota Corolla 1.4 D-4D Terra Sedan-Honda Civic 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #292 : Mayıs 16, 2013, 14:48:19 »
atilla bey, aracımın motorundan yağ sızdırdığını söylemem üzerine mobil1 10/60 yağ önermiştiniz. nette yaptığım araştırmada; 10/60 yağın yıpranmış eski motorlar için üretildiği ve yağ sızdırmayı nispeten kesebileceği belirtilmiş. mobil1 5/50 araç yağ ise hafif! eskimiş motorlarda kullanım için üretilmiş.

benim aracım 1.3 karbüratörlü ve şu anda 129 binde. motor açılmadı ve herhangi bir işlem görmedi. normal gaz ayarı ile 170 yapıyor. su eksiltmiyor. sadece krank keçelerinin oradan bir yerden yağ kaçırıyor.

bu şartlarda benim mobil1 5/50 mi 10/60 mı kullanmamı önerirsiniz?
Cumhur kardeşim, yağ kaçağın olduğu için ve lpg de kullandığın için 10w60 tavsiye ettim. benim ve oğlumun rav larımızda 10w60 ı kullanıyoruz, yüksek performanslı bmw lerde ve jiplerde kastamonuda  bu yağı kullanıyorlar. çekinmeden kullanabilirsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #293 : Mayıs 16, 2013, 14:54:51 »
Merhabalar Atilla abicim ve tüm arkadaşlar,şimdi sanayiden geldim,arabanın devirdaimini değiştirdim.Ancak başıma gelen bir başka olayı anlatmak ve fikirlerinizi almak isterim.
Aracım biraz sarsıntılı çalışıyordu rolantide,ustam devirdaimi değiştirdikten sonra onu sordum,Lpg sıralı sistem olduğundan enjektörleri kontrol etti ve tekinin çalışmadığını söyledi,Lpg servisine gittiğimde ise bakıp kontrol ettikten sonra benzinde de silindirlerden birinin çalışmadığını dolayısıyla bununda çekiş kaybı,fazla yakıt tüketimi ve sarsıntıya yol açtığını söylediler.Aracım bir süredir babamda olduğundan çekiş farkını anlayamadım.Şimdi ise subap ayarı yapılması gerektiğini,eğer o da kurtarmazsa subapların değişmesi gerektiğini söylediler.Subap ayarı 100 Tl fakat subaplarda çıkarsa 500-600 Tl gibi bir rakam söylendi.Sorum şu olacak aracın sorununun subap ayarından mı yoksa subapların değişmesi gerektiğinden mi olduğunu anlayabilirmiyiz,eğer subap ayarı kurtarırsa yaptıracağım ancak değişim gerekirse pek uğraşmak istemiyorum.Aracım 98 XLİ 109.000 Km oldu ama 60.000 Km'de Lpg takıldı.Lpg takıldıktan sonra 80.000-100.000 Km sonra genelde subap ayarı istiyormuş,benimki neden dolayı erken olmuş olabilir,Arabayı soğukken zorlamıyorum ama yüksek devirlerde kullanıyorum genelde.
Can toyotada siboplarda ayar vidası yok onun yerine şim ler var, bu ayar için serviste ayar şim seti var, dışarıda yapılan ayarların aynı kaliteyi tutturacağını sanmıyorum. en iyisi servise göster bakalım ne diyecekler. bence sibop yakmış olabilir o da lpg yüzünden olur. benim kayınbiraderin efsaneside aynı oldu siboplar değişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #294 : Mayıs 16, 2013, 14:58:47 »
Can toyotada siboplarda ayar vidası yok onun yerine şim ler var, bu ayar için serviste ayar şim seti var, dışarıda yapılan ayarların aynı kaliteyi tutturacağını sanmıyorum. en iyisi servise göster bakalım ne diyecekler. bence sibop yakmış olabilir o da lpg yüzünden olur. benim kayınbiraderin efsaneside aynı oldu siboplar değişti.

Atilla abi,serviste arıza tespitine ücret alıyorlar mı acaba,ayrıca şim setinin ve sibopların fiyatı ne civardadır tahmininizce?
Emektarlar:99 Passat TDI-98 Fiat Uno 70 S-97 Europa 1.4 RN-2004 Honda Jazz LS-1.6 XLİ 1998-Toyota Corolla 1.4 D-4D Terra Sedan-Honda Civic 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #295 : Mayıs 16, 2013, 15:08:48 »
Atilla abi,serviste arıza tespitine ücret alıyorlar mı acaba,ayrıca şim setinin ve sibopların fiyatı ne civardadır tahmininizce?
şim seti satılan birşey değil, balans ayarı yapan ustanın ağırlık seti gibi demirbaş, yani türkçesi her ölçüdeki şimlerden oluşan bir set. arıza tesbitine ücret aldıklarını sanmıyorum, sen şikayetini söyle onlar sebebini ve ücretini söylerler, ister yaptırırsın ister yaptırmazsın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #296 : Mayıs 16, 2013, 15:10:03 »
şim seti satılan birşey değil, balans ayarı yapan ustanın ağırlık seti gibi demirbaş, yani türkçesi her ölçüdeki şimlerden oluşan bir set. arıza tesbitine ücret aldıklarını sanmıyorum, sen şikayetini söyle onlar sebebini ve ücretini söylerler, ister yaptırırsın ister yaptırmazsın.
Peki abi şimdi çıkıp bakıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #297 : Mayıs 16, 2013, 16:03:46 »
Atilla abi yetkili servisten şimdi geldim,motor ustasının dediğini aynen aktarıyorum;
"Sökmeden asla birşey diyemem sübap ayarını 450 Tl'ye yapıyoruz,eğer ki değişim gerekirse en az 1500Tl tutar" dışarıda ayar yaptırıp denemeyi planlıyorum,çünkü servisteki bu fiyatlarla değil aracı sokmak sadece önünden geçerken buji,hava filtresi ve yağ filtresi alabilirim abi. :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #298 : Mayıs 16, 2013, 16:13:52 »
Atilla abi yetkili servisten şimdi geldim,motor ustasının dediğini aynen aktarıyorum;
"Sökmeden asla birşey diyemem sübap ayarını 450 Tl'ye yapıyoruz,eğer ki değişim gerekirse en az 1500Tl tutar" dışarıda ayar yaptırıp denemeyi planlıyorum,çünkü servisteki bu fiyatlarla değil aracı sokmak sadece önünden geçerken buji,hava filtresi ve yağ filtresi alabilirim abi. :(

Şimler değiştirildiği için 450TL tutar demek istemiştir çünkü şimin adedi 21 lira civarlarında x16 yaptığınızda zaten 336 lira gibi bir rakam çıkıyor. Hee hepsinin değişmesi mi gerekiyor? orası ancak ayarlara bakıldığı zaman söylenebilir.Piyasada şimlerin tersini çevirip 250 lira subap ayarı parası alanlarda var...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #299 : Mayıs 16, 2013, 16:28:06 »
lpg li araç patlama yapıp buji kablolarını degiştrdiktn snra nedn gaz yemiyor gibi yapar ki ?