Gönderen Konu: Toyota Corolla 93-98 model Efsane kasa sahipleri burayaa  (Okunma sayısı 646609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1. Gülen bebek sesi 2) corollanin ekzoz sesi...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Ynt: toyota corolla 93-97 model eski kasa sahipleri burayaa
« Yanıtla #220 : Mart 31, 2013, 02:44:59 »
merhaba arkadaşlar.  1.3 XL corolla aracım 5000 kmde 1.5litre yağ (10w-40) eksiltmiş.  bir ara bir ustanın tavsiyesiyle 20w-50 yağ koymuştuk eksiltmiyordu ama sonra baktım olması gereken yağ 10w-40 idi. ve onu koyduk şimdi bu durum var sizce neden olabilir ??

Aynı şey hepimizin başına geliyor. Bana göre ustanız kötü bir şey tavsiye etmemiş. eğer aracınızın km si yüksekse ve lpg li ise 10-40 yağda eksiltme yapması normaldir. castrol, mobil vb markaların yağ kataloglarına baktığınızda aracınıza 1. olarak önerilen 10-40 2. olarak önerilen ise 20-50 dir. içiniz rahat olsun. siz yine 20-50 koyun ama her 5000 de bir değiştirin.

önemle belirtmek istediğim uyarım ise şudur: bu araçların yağ hazneleri 2.8 litredir.  yağ filitresini de değiştirdiğinizde -ki her yağ değişiminde değiştirmelisiniz- 3 litre yağ koymanız yeterli olacaktır. usta yağ filitresini değiştirmeden tutup 4 litre yağ koyarsa o zaman alt keçeye zarar verme ihtimali olabilir.
Dost gerçekleri..
Düşman işine geleni..
Deli ağzına geleni..
Aşık içinden geçeni söylermiş...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #220 : Mart 31, 2013, 02:44:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #221 : Mart 31, 2013, 13:57:39 »
Aynı şey hepimizin başına geliyor. Bana göre ustanız kötü bir şey tavsiye etmemiş. eğer aracınızın km si yüksekse ve lpg li ise 10-40 yağda eksiltme yapması normaldir. castrol, mobil vb markaların yağ kataloglarına baktığınızda aracınıza 1. olarak önerilen 10-40 2. olarak önerilen ise 20-50 dir. içiniz rahat olsun. siz yine 20-50 koyun ama her 5000 de bir değiştirin.

önemle belirtmek istediğim uyarım ise şudur: bu araçların yağ hazneleri 2.8 litredir.  yağ filitresini de değiştirdiğinizde -ki her yağ değişiminde değiştirmelisiniz- 3 litre yağ koymanız yeterli olacaktır. ancak hesap kitap bilmeyen sanayi ustaları yağ filitresini değiştirmeden tutup 4 litre yağ koyarsa o zaman alt keçeye zarar verme ihtimali olabilir.

iyi gunler beyefendi benim kafama takılanda bi soru var bunuda açıklarmısınız zahmet olmazsa

- çalışma normlarından daha kalın bir yağ konuldugunda araca başta yağ pompasında daha sonra sekman blok arasındaki dahada krank çalışma bileziklerindeki yani motorun genel yağlanması istenilen çalışma boşluklarında birim zamanda geçecek olan yağın miktarı yeterli yağ görevini ihtiva edebilir mi_? yani yağın amacı olan film tabakası ve çalışma parçalarının soğutması işini gerektiği kadar yaparmı_?

- 20w50 çalışma viskozitesini incelediğimizde 100 derecede yaklasık 10w40 yağa göre 3te 1 oranda daha kalın bir yağ oluyor ve buda motorda bahsettiğim zorlugu yaşatmaz mı _?

- 15w40 yağ ise markalara göre viskoziteleri değiştiği için net rakam veremiyorum ama 10da 1 daha kalın bir yağ oldugundan hem aşıntı boşlugunu bahsettiğiniz gibi doldurup hemde çalışma ve sogutma görevini 10w40 gibi yağa yakın ihtiva edecektir....

- merakım şudur ki yağ pompası limitleri nelerdir yani dakika da 1000rpm de 2000rpm de 3000rpm de ve daha yüksek devirlerde kaç psı çıkış basıncı  oluşturup kaç lt/dk yağ basabilmektedir sadece yağ pompası için konusuyorum....

- bu değerleri öğrendiğimiz zaman bu motorun 10w40 yağıyla test edelim ve birde 20w50 ile test edelim aradaki farka bakalım undır utmayalım pompanın çalışma kleransları var daha ince yağ koyduğumuzda da tersi durum oluşur....

- emin olabildiğim bişi vardırki kalın yağı daha az akışla sisteme basacak ve genel olarak sistemde uzun süreçte yaşanacak olan sıkıntılar çıkaracaktır... bu sıkıntıların basında sürtünen parçalar normal çalışma sıcaklığına göre daha yüksek hararette çalışacaktır....

benim eğitimim ve bilgim bu yönder takdir sizin istediğiniz yağı koyabilirisiniz....
daha detaylı kafanıza takılan bişi olursa dahada detaya inerek açıklama yapabilirim...
:d

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #222 : Mart 31, 2013, 14:08:11 »
iyi gunler beyefendi benim kafama takılanda bir soru var bunuda açıklarmısınız zahmet olmazsa

- çalışma normlarından daha kalın bir yağ konuldugunda araca başta yağ pompasında daha sonra sekman blok arasındaki dahada krank çalışma bileziklerindeki yani motorun genel yağlanması istenilen çalışma boşluklarında birim zamanda geçecek olan yağın miktarı yeterli yağ görevini ihtiva edebilir mi_? yani yağın amacı olan film tabakası ve çalışma parçalarının soğutması işini gerektiği kadar yaparmı_?

- 20w50 çalışma viskozitesini incelediğimizde 100 derecede yaklasık 10w40 yağa göre 3te 1 oranda daha kalın bir yağ oluyor ve buda motorda bahsettiğim zorlugu yaşatmaz mı _?

- 15w40 yağ ise markalara göre viskoziteleri değiştiği için net rakam veremiyorum ama 10da 1 daha kalın bir yağ oldugundan hem aşıntı boşlugunu bahsettiğiniz gibi doldurup hemde çalışma ve sogutma görevini 10w40 gibi yağa yakın ihtiva edecektir....

- merakım şudur ki yağ pompası limitleri nelerdir yani dakika da 1000rpm de 2000rpm de 3000rpm de ve daha yüksek devirlerde kaç psı çıkış basıncı  oluşturup kaç lt/dk yağ basabilmektedir sadece yağ pompası için konusuyorum....

- bu değerleri öğrendiğimiz zaman bu motorun 10w40 yağıyla test edelim ve birde 20w50 ile test edelim aradaki farka bakalım undır utmayalım pompanın çalışma kleransları var daha ince yağ koyduğumuzda da tersi durum oluşur....

- emin olabildiğim bişi vardırki kalın yağı daha az akışla sisteme basacak ve genel olarak sistemde uzun süreçte yaşanacak olan sıkıntılar çıkaracaktır... bu sıkıntıların basında sürtünen parçalar normal çalışma sıcaklığına göre daha yüksek hararette çalışacaktır....

benim eğitimim ve bilgim bu yönder takdir sizin istediğiniz yağı koyabilirisiniz....
daha detaylı kafanıza takılan bişi olursa dahada detaya inerek açıklama yapabilirim...
katılıyorum. özellikle soğuk kış aylarında 20w-50 yağ sorun olabilir tabikide bu sorunlar bugün yarın değil 60.000-70.000 gibi km.ler (çok uzun vadede) sonra sıkıntı yaratabilir.  İlkay Bey de bir yönden haklı olabilir  motora çok masraf edip komple yaptırmak istemiyorsak 20w-50 kullanmalıyız ya da 10w-40.ı eksilttiği kadar ilave ederek kullanmalıyız.
1992 Corolla 1.3 XL / 2005 Lexus GS300

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1. Gülen bebek sesi 2) corollanin ekzoz sesi...
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #223 : Nisan 01, 2013, 06:54:56 »
kitapta verilen değerler ortalama değerlerdir. Arabaya konulacak yağ arabanın km sine göre ve hatta mevsimlere göre değişir. soğuk iklimlerde farklı yağı sıcak iklimlerde farklı yağ kullanılır. Türkiye şartları için 1,3 xl için 10-40 yağı kullanmak normaldir. ancak arabanının kilometresi ilerlemişse motor içindeki aşınmayı da düşünerek 20-50 kullanmak daha yararlı olur. lpg li araçlar için uzmanlar 20-50 yağı tavsiye ediyor. 20-50 kalın bir yağ olduğundan 10-40 a göre daha az eksilme yapar. Dikkat edilmesi gereken husus 10-40 yağları 10000 km de 20-50 yağları ise  5000 km de bir değiştirmek gerekir.

söylenenleri çarpıtma salih
biz 20-50 yağ 10-40 yağdan daha iyidir sürekli bunu kullanmalısınız demedik. arkadaşın arabası 10-40 yağ eksiltiyor 5000km (yaklaşık 1.5 litre) ki. bu durumu göz önünde bulundurarak 20-50 kullanmasının daha mantıklı (yaz mevsimini de düşünerek) olacağını söyledik. eğer bu kadar fazla yağ yakan bir araba varsa o arabanın motor ömrü zaten ortadadır. Bu kadar ince düşünmeye gerek yok.
kaldı ki Türkiye şartları için 20-50 yağ yüksek kilometreli araçlarda yazın hiçbir problem çıkarmaz. Kışın karasal iklimde sıcaklığın düşük olduğu yerlerde belki...

bilgi olayına gelince hayatta eğitim alan mı yoksa yaşayan mı daha çok bilir orası tartışılır. sen belki eğitim almış olabilirsin ama hayatında kaç kez motor indirdin.  sanayi ustası deyip de insanların işlerini kötülemeye kalkma....
Dost gerçekleri..
Düşman işine geleni..
Deli ağzına geleni..
Aşık içinden geçeni söylermiş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #224 : Nisan 01, 2013, 20:40:03 »
söylenenleri çarpıtma salih
biz 20-50 yağ 10-40 yağdan daha iyidir sürekli bunu kullanmalısınız demedik. arkadaşın arabası 10-40 yağ eksiltiyor 5000km (yaklaşık 1.5 litre) ki. bu durumu göz önünde bulundurarak 20-50 kullanmasının daha mantıklı (yaz mevsimini de düşünerek) olacağını söyledik. eğer bu kadar fazla yağ yakan bir araba varsa o arabanın motor ömrü zaten ortadadır. Bu kadar ince düşünmeye gerek yok.
kaldı ki Türkiye şartları için 20-50 yağ yüksek kilometreli araçlarda yazın hiçbir problem çıkarmaz. Kışın karasal iklimde sıcaklığın düşük olduğu yerlerde belki...

bilgi olayına gelince hayatta eğitim alan mı yoksa yaşayan mı daha çok bilir orası tartışılır. sen belki eğitim almış olabilirsin ama hayatında kaç kez motor indirdin.  sanayi ustası deyip de insanların işlerini kötülemeye kalkma....

uslubundan cevap verdiğinden dolayı teşekkür ederim....

1. benim aracımda 1000km de 1.5 lt yağ tüketiyodu (10w40) sanayideki ustalara kalaydı aracıma motor yapardım ama ben öyle bindim devam ettim hatta 20w50 koydurdular tecrübe ettim araştırdım incelemelerim sonunda 15w40 daha uygun oldugunu gördüm ve bu yağla da aracım ön keçeden kaçak dahil 1000km de 0.3 lt gibi yağ eksiltiyodu motora çok yüklenince 5000d/dk gibi devirlerde mavi duman söz konusu oluyodu ben daha da detaya indim pcv valfinden kaynaklanan sesi duymaya basladım ve bu valfi değiştirdikten sonra 1000km de 0.1 lt bile yağ eksiltmiyodu aracım bilmem anlatabildim mi.....

2. sanayideki ustaları küçümsemiyorum asla kimseyi küçümsemem ama tecrübeyle bilginin birleşimi muhteşemdir derim bişileri yaşayarak öğrenmeyi sevmem eğer sanayideki ustalara kalsaydım aracıma motor yapıcaktım 2000tl gibi para harcatıcaklardı...

3. söylenenleri çarpıtmıyorum sadece en kalın yağı değil orjinal olan yağı biraz kalınlaştırmayı yada biraz daha kalın yağı kullanmayı öneriyorum yani önce 10w40 yağa katkı atarak viskoziteyi artırmayı yeterli olmazsa 15w40 yağ kullanmayı tavsiye ediyorum en son herşey denendikten sonra ya motor yapmalı yada sizin düşündüğünüz ve ustalarımızın tavsiyeleri gibi 20w50 kullanılmalı diyorum....

4. ben zaten 20w50 yağ ile ilgili problem olarak kısa vade de problemlerden bahsetmedim dikkatli okuyun lütfen uzun vade de mutlaktır zararı dedim

5. motor imalatını tasarımını düşünücek olursak kleransların nasıl verildiğini nekadar küçük toleranslarla çalışıldığını araştırın bence ufak bi örnek veriyim fiat motorlarında 20w50 yağ kullanılmalıdır der örnek uno kaputunun altına bakabilirsiniz ancakki bu araç toyota 10w40 der 20w50 ile 10w40 yağ arasındaki temel farklılıklarıda isterseniz paylaşabilirim isterseniz yağın viskozitesinin akışı nasıl etkilediği konusunda da açıklama yapabilirim istersenizde siz flowmetrelerin nasıl çalıştığı konusunda ufak bi araştırma yaparsanız neyi demek istediğimi daha iyi anlarsınız....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #225 : Nisan 02, 2013, 00:37:29 »
Salih kardeşim 50 viskoziteye ve kalın yağlara haksızlık ediyorsun. benim sattığım 94 efsane acentadan itibaren 15w50 mobil super s yağı kullandı çünkü servis onu koyuyordu. bir gramda eksiltme olmazdı. sonra mobil super s 10w40 a dönüştü. ben uzun zaman eski imalat 15w50 arayıp buldum. bulamayacak hale gelince 10w40 kullanmaya başladım. şimdi mobil1 5w50 ve 10w60 yağları çıkardıda rahatladım. oğlumun ve benim rav4 lerimizde artık 10w60 var ve 10w40 kullanırken olan yağ eksilmesi olayı oradan kalktı.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #226 : Nisan 02, 2013, 00:53:03 »
atilla abicim haksızlık etmek istemiyorum ama bilinçli kullanılsın istiyorum konuldugunda nelerle karsılasılacak bilinsin sanayide usta koy dedi de bizde koyduk olmasın istiyorum kim ne yapıyorsa fabrika talimatlarının dışına çıkılıyosa nelerle karşılaşılacak sadece bilmesini istedim arkdasların seninde dediğin gibi fabrika tasarımcıları kullanın diyorsa kesinlikle kullanılmalı kalın yağ tekrar söylüyorum abi uno kaputunun altında 20w50 kullanın diyor ben demiyorumki ona kalkıpta 10w40 kullanalım talimat 20w50 diyor onu koyalım hatta yetmediğinde bir derece kalını koyalım sonrada buji yağlandığı zaman motor yaptırırız diyorum başka bişi demiyorum ki abi....

benim aracımın kaputunda kullanılacak yağ talimatında 10w40 yazıyor....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 193000
  • Model Yılı: '96
  • 6 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #227 : Nisan 09, 2013, 16:18:02 »
değerli dostlar benim efsanenin orjinal eksoz sesi çıkmıyor benden önceki sahibi ucunu kestirip krom eksoz ucu taktırmış eksoz sistemim hala komple orjinalmiş sadece ucundan dolayı o efsane sesi alamıyorum nasıl orjinal sesi alabilirim yardımlarınızı bekliyorum saygılar
===Denenmiş Denenmez===

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #228 : Nisan 10, 2013, 00:34:27 »
merhaba arkadaşlar 92 model 1.3 xl aracımın bujilerini değiştirirken farkettim    1.silindir bujisi biraz kolay söküldü şaşırdım ve yenisini takarken tam sert olarak sıkışmadı ben de bıraktım büyük ihtimal yalama olmuş hangi usta yaptıysa ve söylemediyse artık    ne yapmam gerekiyor ??  başıma iş açar mı ??

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #229 : Nisan 10, 2013, 00:52:18 »
merhaba arkadaşlar 92 model 1.3 xl aracımın bujilerini değiştirirken farkettim    1.silindir bujisi biraz kolay söküldü şaşırdım ve yenisini takarken tam sert olarak sıkışmadı ben de bıraktım büyük ihtimal yalama olmuş hangi usta yaptıysa ve söylemediyse artık    ne yapmam gerekiyor ??  başıma iş açar mı ??

sayın özgür bey yalama olmamıştır inşallah ama taktıktan sonra siz motor çalışırken kompresyon kaçağı yapıyor mu kontrol edin bence kompresyon kaçağı yoksa maddi durumunuz elverene kadar erteleyin yada bir sonraki buji değişimine kadar tercih sizin....

eğer yalama olmuş ve kompresyon kaçağı yapıyorsa vay halinize ALLAH yardımcınız olsun.....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #230 : Nisan 10, 2013, 09:00:49 »
aynı hadisenin daha korkuncu evvelki gün benim başıma geldi, benim BMW 2002 ye ükelalık yapıp yeni bujiler aldım, halbuki üzerindekiler yeni sayılırdı. üç bujiyi taktım fakat ikinci buji tamamen boşa girdi, m10 motorda buji yuvası ve deliği görünmediğinden fotoğraf makinesiyle deliğin resimlerini çektim. resimlerde yuvada hiç diş kalmadığını gördüm ve çok üzüldüm. gözüm gibi baktığım, elimin devamlı üstünde olduğu güvercinimin bu duruma gelmesi canımı sıktı. gece interneti tarayarak HELİCOİL diye bir sistemin varlığını öğrendim moralim düzeldi, bir bujisi eksik arabayla bir km yol alarak sanayiye gittim , bir ilçe olmasına rağmen ARAÇ ta bu işi yapanı bulup kısaca tel atma diyebileceğimiz bu sistemle buji yuvası orijinalinden çok daha sağlam oldu. 35 liraya yapıyorlarmış benden 20 lira aldılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #231 : Nisan 10, 2013, 21:28:33 »
yorumlarınız için teşekkürler. şu anda kompresyon kaçağı yok ama muhtemelen sonraki buji değişiminde riskli olacaktır. o zaman da atilla abinin dediği yöntemle yaptırırım inşallah...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 700
  • Model Yılı: '18
  • 3 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #232 : Nisan 11, 2013, 14:02:51 »
Arkadaşlar hurda araç indirimi ile ilgili bu sefer çok ciddi gelişmeler var.Devletimizin yapacağı bu uygulamanın bizim efsane kasaların değerini karşılayamayacağı kesin ben aracımı öyle 7-8 bin TL ye vermem.
sizce;
-Hurda araç indirimi bizim efsane kasaların piyasasını nasıl etkiler?
-Değişecek olan mtv yaş ve ekzoz emisyonu ile vergileme yapacak efsana kasaların vergileri ne olur sizce ?
Corolla 1.6 Life

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #233 : Nisan 13, 2013, 20:08:21 »
merhaba arkadaşlar. bugün aracımın (corolla 1.3xl )  yağını tekrar kontrol ettim ve aşırı şekilde eksiltmişti 1000kmde yarım litre gibi.  fakat motorda hiiçç yağ kaçağı yok her yer (karter contası, krank keçesi vs.. ) yapılmıştı çünkü. bu da demek oluyor ki motor yakıyor.  ben de artık 20w-50 yağ koydum  aracımın orjinal katalogunda yağ tablosuna baktığımda zaten 25-30 C derece ortamlarda 10w-40 değil 20w-50 uygun görünüyordu yanlış mıyım acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #234 : Nisan 16, 2013, 13:53:03 »
Selamlar. Benim 96 model XEI aracım var. 2008'de alıp, 2009'da vikars lpg sistemi taktırmıştım. Kısa bir süre sonra çekiş baya düşmüştü. Herneyse...  Geçen hafta arıza yaptı. Sabah işe giderken trafik ışıklarından kalkışta gaz verdiğimde araç silkeleyerek stop etti ve zar zor çalıştı. Gaza bastığımda silkelediğinden ben de gaza basmadan ilerledim, işyerine yakın bir yerde stop etti ve bir daha da çalışmadı. Çekerek servise götürdük. Bujileri değiştirdiklerinde aracın çalışma sorununun ortadan kalktığını, ancak aracın gitmediğini söylediler. Bobininde bir modül varmış, onun yandığını ve Çanakkale'de bulunmadığını, dışarıdan getirteceklerini söylediler. Eğer bilen bir arkadaş bana yardımcı olabilirse bu konularda hiç bilgim olmadığından öğrenmek istediğim, bu parça(modül) pahalı bir parça mıdır, fiyatı nedir? Servisten fiyatın gelince belli olacağı falan gibi yarım yamalak cevap verdiler. Ben biraz araştırdım lpg'li araç bobini yakabilirmiş. Ben servise yeni bir bobin taksak modül de yenilenmiş olmaz mı dedim. Yok dediler bobin ayrı modül ayrı olarak satılıyor. Bu konuda yardımcı olabilecek, bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #235 : Nisan 21, 2013, 15:26:56 »
Arkadaşlar Merhaba.Benim 97 model 1.3 xl nin orjinal anahtarı yok benden önceki sahibi kaybetmiş daha sonra herhangi bir anahtarcıya yaptırmış.Orjinal anahtar bulabilir miyim acaba?
'97 Corolla XL 1.3 Gümüş Grisi
Aldesa
Bridgestone B330 Evo 175/65/R14

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #236 : Nisan 21, 2013, 17:19:59 »
Arkadaşlar Merhaba.Benim 97 model 1.3 xl nin orjinal anahtarı yok benden önceki sahibi kaybetmiş daha sonra herhangi bir anahtarcıya yaptırmış.Orjinal anahtar bulabilir miyim acaba?
servisten ham anahtar alıp anahtarcıya şimdiki anahtarınızdan kopyalatacaksınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #237 : Nisan 21, 2013, 17:24:48 »
merhaba arkadaşlar. bugün aracımın (corolla 1.3xl )  yağını tekrar kontrol ettim ve aşırı şekilde eksiltmişti 1000kmde yarım litre gibi.  fakat motorda hiiçç yağ kaçağı yok her yer (karter contası, krank keçesi vs.. ) yapılmıştı çünkü. bu da demek oluyor ki motor yakıyor.  ben de artık 20w-50 yağ koydum  aracımın orjinal katalogunda yağ tablosuna baktığımda zaten 25-30 C derece ortamlarda 10w-40 değil 20w-50 uygun görünüyordu yanlış mıyım acaba ?
yağ tablosu her zaman işe yaramaz. yapacağın tek şey mobil1 10w60 yağ kullanmaktır. bu yağ, eksiltmeyi büyük oranda azaltacaktır.otostart.com da 79 liraya indirim yapmışlar kaçırma.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #238 : Nisan 21, 2013, 17:28:22 »
Selamlar. Benim 96 model XEI aracım var. 2008'de alıp, 2009'da vikars lpg sistemi taktırmıştım. Kısa bir süre sonra çekiş baya düşmüştü. Herneyse...  Geçen hafta arıza yaptı. Sabah işe giderken trafik ışıklarından kalkışta gaz verdiğimde araç silkeleyerek stop etti ve zar zor çalıştı. Gaza bastığımda silkelediğinden ben de gaza basmadan ilerledim, işyerine yakın bir yerde stop etti ve bir daha da çalışmadı. Çekerek servise götürdük. Bujileri değiştirdiklerinde aracın çalışma sorununun ortadan kalktığını, ancak aracın gitmediğini söylediler. Bobininde bir modül varmış, onun yandığını ve Çanakkale'de bulunmadığını, dışarıdan getirteceklerini söylediler. Eğer bilen bir arkadaş bana yardımcı olabilirse bu konularda hiç bilgim olmadığından öğrenmek istediğim, bu parça(modül) pahalı bir parça mıdır, fiyatı nedir? Servisten fiyatın gelince belli olacağı falan gibi yarım yamalak cevap verdiler. Ben biraz araştırdım lpg'li araç bobini yakabilirmiş. Ben servise yeni bir bobin taksak modül de yenilenmiş olmaz mı dedim. Yok dediler bobin ayrı modül ayrı olarak satılıyor. Bu konuda yardımcı olabilecek, bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
modül yandıysa araba hiç çalışmaz, başka bir tamirciye göstermeni tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #239 : Nisan 21, 2013, 19:24:00 »
 :) merhaba arkadaşlar kalın yağ kullanmak bence çözüm değil benimkide eksiltiyor şahsi fikrim tabi ben sürekli 10w40 kullanıyorum aracın yağ çubuğunda max çizgisinin üstünde 10w40 ve 15w30 yazıyor 93 1.3 xl bende çok yol denedim 1000kmde yarım litre eksiltiyor