Gönderen Konu: Toyota Corolla 93-98 model Efsane kasa sahipleri burayaa  (Okunma sayısı 646612 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 221000
  • Model Yılı: '08
  • 78 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Corolla 93-98 model Efsane kasa sahipleri burayaa
« Yanıtla #1000 : Aralık 02, 2016, 22:05:48 »
Tadın damağımda kaldı....
Mercekli far uygulaması mı o süper olmuş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1000 : Aralık 02, 2016, 22:05:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 307000
  • Model Yılı: '96
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1001 : Aralık 18, 2016, 10:47:43 »
Herkese merhaba bende efsane kasa 96 model 1.6 XLI sahibi oldum. Öncelikle Bursa'da usta arayışındaydım tavsiyeler üzerine İsa Oto'ya gitmeyi düşünüyorum dün uğradım pazartesi müsaitim getirirsen hallederiz dedi.

Aracı alırken bildiğim bazı eksiklikleri var dı (Direksiyon kutusu yağ kaçağı ve aks körükleri değişimi) bir de ustanın bakmasını başka birşey varmı kontrol etmesini istedim.

Yapılacak işlemler :
1- Direksiyon kutusu yağ kaçırıyor düzeltilmesi (500 TL)
2- Ön aks körüklerinde yırtık var değiştirilmesi ve fren diskleri değişimi titreme yapıyor frene basınca. (Bu forumdaki özellikle atilla abinin tavsiyesi ile TRW marka
internetten kendim aldım montajını yapacak) (150 TL)
Artı olarak ustanın tavsiyesi ile
3- Triger değişimi,
4- Üzerindeki bujileri kontrol ettiğinde bu araca ait olmadığını ve değişmesi gerektiğini.
5- Eksantrik mili kurulması ayarlanması gerekiyor dedi.
(3, 4, 5 maddeleri için 550 TL)

Yapılacak işlemler ve fiyatlar hakkında fikriniz nedir.

Özellikle 5. madde Eksantrik mili kurulması ayarlanması gerekiyor dedi, bu ne demek olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. İnternette de herhangi bir bilgi bulamadım. Eksantrik üzerindeki kapak sökülecek ve dişliler ayarlanacak gibi birşeyler dedi. 550 TL içerisinde sadece 150 TL si bunun için yazdı.

Bilgi ve fikir paylaşımında bulunan herkese şimdiden teşekkürler.
Corolla 96 Xli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1002 : Aralık 18, 2016, 12:03:13 »
Herkese merhaba bende efsane kasa 96 model 1.6 XLI sahibi oldum. Öncelikle Bursa'da usta arayışındaydım tavsiyeler üzerine İsa Oto'ya gitmeyi düşünüyorum dün uğradım pazartesi müsaitim getirirsen hallederiz dedi.

Aracı alırken bildiğim bazı eksiklikleri var dı (Direksiyon kutusu yağ kaçağı ve aks körükleri değişimi) bir de ustanın bakmasını başka birşey varmı kontrol etmesini istedim.

Yapılacak işlemler :
1- Direksiyon kutusu yağ kaçırıyor düzeltilmesi (500 TL)
2- Ön aks körüklerinde yırtık var değiştirilmesi ve fren diskleri değişimi titreme yapıyor frene basınca. (Bu forumdaki özellikle atilla abinin tavsiyesi ile TRW marka
internetten kendim aldım montajını yapacak) (150 TL)
Artı olarak ustanın tavsiyesi ile
3- Triger değişimi,
4- Üzerindeki bujileri kontrol ettiğinde bu araca ait olmadığını ve değişmesi gerektiğini.
5- Eksantrik mili kurulması ayarlanması gerekiyor dedi.
(3, 4, 5 maddeleri için 550 TL)

Yapılacak işlemler ve fiyatlar hakkında fikriniz nedir.

Özellikle 5. madde Eksantrik mili kurulması ayarlanması gerekiyor dedi, bu ne demek olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. İnternette de herhangi bir bilgi bulamadım. Eksantrik üzerindeki kapak sökülecek ve dişliler ayarlanacak gibi birşeyler dedi. 550 TL içerisinde sadece 150 TL si bunun için yazdı.

Bilgi ve fikir paylaşımında bulunan herkese şimdiden teşekkürler.
eksantrik millerinini sentesi kaçık demek istiyor kendi kendine olmaz miller söküldüyse dişliler sentesi kaçık takılmıştır., bence başka iyi bir ustanın da fikrini alırsan iyi olur.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1003 : Aralık 19, 2016, 10:48:26 »
Hayırlı olsun. O araçta eğer triger değişecekse devirdaimi de mümkünse kaliteli bir ürün ile değiştirin.
Balata seçimi de çok önemli, keza P valfi kontrolü de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1004 : Aralık 19, 2016, 22:23:11 »
Bugün ustaya aracı bıraktım yarın akşama ancak yetişir dedi usta. Öncelikle Atilla abi teşekkürler, eksantrik ile ilgili ustanın demesi bunu daha önce ustası olmayan biri sökmüş ama ayarlamayı bilmeyen toyotadan anlamayan biriymiş ondan böyle dedi. Hatta sen bittiğinde aracını bir gör performansın hissedilir şekilde değişecek dedi bilmiyorum ne kadar doğru görezeğiz.

Hakan bey ilginize teşekkürler, inşallah hayırlı olur, bir hevesle bakımlarını önce yapalım dedik. Diskler ile birlikte balatalar da değişiyor TRW marka hepsi. P valfi kontrolü ile ilgili ustayı yarın arayacağım. Triger değişecek ancak devirdaim değişimi yada gerekliliği ile ilgili usta birşey demedi. Siz şimdi yazınca internetten baktım fiyatlar çok farklı, hangisini takmam gerektiğinide bilmiyorum. Devirdaim kısa sürede bozulabilecek birşey midir ve triger değişimi dışında başka zaman sökülmesi ve değişimi olabilir mi?

Bu arada bugün öğlen tatilinde aracı görmeye gittiğimde direksiyon kutusu benim araçtan çıkan kenarda, usta başka bir tane takıyordu. Sorduğumda tamir için anlaştığı yerden yapılmış bir tane göndermişler vakit kaybı olmasın diye oda benim direksiyon kutusunu onlara gönderecekmiş onuda tamir edince başka birine gönderiyorlarmış. Sistem böyle dedi ancak pek içime sinmedi. Çünkü benim direksiyon kutumda herhangi bir problem yoktu, ne bir tıkırtı ne bir takılma yada gıcırtı. Sadece yağ kaçağı. Acaba bir sorun ile karşılaşma ihtimalim var mı?

Herkese tekrar teşekkürler.

Corolla 96 Xli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1005 : Aralık 19, 2016, 22:36:51 »

Bu arada bugün öğlen tatilinde aracı görmeye gittiğimde direksiyon kutusu benim araçtan çıkan kenarda, usta başka bir tane takıyordu. Sorduğumda tamir için anlaştığı yerden yapılmış bir tane göndermişler vakit kaybı olmasın diye oda benim direksiyon kutusunu onlara gönderecekmiş onuda tamir edince başka birine gönderiyorlarmış. Sistem böyle dedi ancak pek içime sinmedi. Çünkü benim direksiyon kutumda herhangi bir problem yoktu, ne bir tıkırtı ne bir takılma yada gıcırtı. Sadece yağ kaçağı. Acaba bir sorun ile karşılaşma ihtimalim var mı?

Öyle saçma şey olur mu? Bir keçe setinin değişimi için komple direksiyon kutusu değişir mi? O direksiyon kutusunun orjinalliğinden eminler mi? Hadi orijinal diyelim, kremayer durumu nedir?.

Şahsi fikrim böyle bir işlemi kabul etmeyin (yada etmeseydiniz), ne sizin hakkınız başkasına ne başkasının hakkı size geçmesin.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1006 : Aralık 19, 2016, 22:52:38 »

Öyle saçma şey olur mu? Bir keçe setinin değişimi için komple direksiyon kutusu değişir mi? O direksiyon kutusunun orjinalliğinden eminler mi? Hadi orijinal diyelim, kremayer durumu nedir?.

Şahsi fikrim böyle bir işlemi kabul etmeyin (yada etmeseydiniz), ne sizin hakkınız başkasına ne başkasının hakkı size geçmesin.

İlk gördüğümde içime sinmedi zaten ustaya zaten araç yarına kalacak benimki tamir olsun gelsin dedim, Araç fazladan bir gün daha kalır (yani 3 gün toplam olacaktı). Ben yine de olsun sorun değil beklerim dediğimde ustanın söyledikleri şöyle : "Rahat ol, direksiyon kutusu bu da orjinal, ayrıca bir sorun çıkarsa asıl bana bir sürü iş çıkacak, sökmesi uğraştırmalı 1 sene garantisi var" gibi şeyler söyledi yaklaşık yarım saat beni ikna etmek için dil döktü birşey diyemedim öğle tatili molası idi işe dönmem gerektiğinden olsun artık diyerek ve üstelemeden ayrıldım.  Bahsettiğiniz kremayer durumu nedir onu bilmiyorum.
Corolla 96 Xli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1007 : Aralık 19, 2016, 23:00:03 »

İlk gördüğümde içime sinmedi zaten ustaya zaten araç yarına kalacak benimki tamir olsun gelsin dedim, Araç fazladan bir gün daha kalır (yani 3 gün toplam olacaktı). Ben yine de olsun sorun değil beklerim dediğimde ustanın söyledikleri şöyle : "Rahat ol, direksiyon kutusu bu da orjinal, ayrıca bir sorun çıkarsa asıl bana bir sürü iş çıkacak, sökmesi uğraştırmalı 1 sene garantisi var" gibi şeyler söyledi yaklaşık yarım saat beni ikna etmek için dil döktü birşey diyemedim öğle tatili molası idi işe dönmem gerektiğinden olsun artık diyerek ve üstelemeden ayrıldım.  Bahsettiğiniz kremayer durumu nedir onu bilmiyorum.
13. Ay sorun çıkarırsa kafanızda soru işareti olmayacak mı?

Meslektaşlarım, sektörümdeki insancıklar yüzünden bazen mesleğimden soğuyorum.. .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1008 : Aralık 19, 2016, 23:02:57 »
Bugün ustaya aracı bıraktım yarın akşama ancak yetişir dedi usta. Öncelikle Atilla abi teşekkürler, eksantrik ile ilgili ustanın demesi bunu daha önce ustası olmayan biri sökmüş ama ayarlamayı bilmeyen toyotadan anlamayan biriymiş ondan böyle dedi. Hatta sen bittiğinde aracını bir gör performansın hissedilir şekilde değişecek dedi bilmiyorum ne kadar doğru görezeğiz.

Hakan bey ilginize teşekkürler, inşallah hayırlı olur, bir hevesle bakımlarını önce yapalım dedik. Diskler ile birlikte balatalar da değişiyor TRW marka hepsi. P valfi kontrolü ile ilgili ustayı yarın arayacağım. Triger değişecek ancak devirdaim değişimi yada gerekliliği ile ilgili usta birşey demedi. Siz şimdi yazınca internetten baktım fiyatlar çok farklı, hangisini takmam gerektiğinide bilmiyorum. Devirdaim kısa sürede bozulabilecek birşey midir ve triger değişimi dışında başka zaman sökülmesi ve değişimi olabilir mi?

Metin kardeşim Ufuk arkadaşımızın dediği çok doğru senin kutunun keçelerini değiştirip kontrolunu yapsınlar, başkasının kutusunda belki daha büyük arıza vardı mesela kremayer dişlisi arızalıdır kaynakla doldurup tornalamış olabilirler, sen diret kendi kutunu tamir ettir.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1009 : Aralık 19, 2016, 23:08:11 »
13. Ay sorun çıkarırsa kafanızda soru işareti olmayacak mı?

Meslektaşlarım, sektörümdeki insancıklar yüzünden bazen mesleğimden soğuyorum.. .

Şu an bile kafamda halen soru işaretleri var. Benim ısrarlarıma rağmen usta çok üsteleyince kabullenmek zorunda kaldım ancak içime hiç sinmedi.
Corolla 96 Xli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1010 : Aralık 20, 2016, 11:45:12 »
Şu an bile kafamda halen soru işaretleri var. Benim ısrarlarıma rağmen usta çok üsteleyince kabullenmek zorunda kaldım ancak içime hiç sinmedi.

Affınıza sığınarak birkaç sorum olacak;
 -Aracı kaç paraya aldınız?
 -Aldığınız veya alırken baktırdığınız kişi(ler) bu tamir itmeye çalıştığınız arızalardan bahsitti mi?
 -Klima-kalorifer (ısıtma/soğutma) sistemini kontrol ettiniz mi?
 -Fren ve direksiyon yağları ne durumda? (Bakan/değişen bi kişi oldu mu?)
 -Amortisör ve rot/rotil gibi bağlantı padçaları kontrolü sağlandı mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #1011 : Aralık 20, 2016, 12:31:08 »
Ufuk, her sektörün durumu çok farklı değil, çok şey var da söylenecek.

Devirdaim için kaliteli bir ürün seçilmeli, değişimi triger değişiminde kolay olur. Aracın ve üstündeki devirdaimin yaş ve kalitesine göre karar vermek doğru olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1012 : Aralık 21, 2016, 21:30:30 »
Atilla abi ve Ufuk bey ilginize teşekkürler. Direksiyon kutusu ile ilgili halen tam içime sinmiş değil. Buradaki mesajlardan sonra sabah erkenden ustanın yanına uğradım. Benim direksiyon kutusunu yaptırıp takalım dedim usta içine sinmiyor ise onu takarız ancak bana tekrar iş çıkacak direksiyon kutusunu kontrol ettim, sorun yok garanti veriyorum ayrıca direksiyon kutusunu tamir eden yer ile telefonda görüştürdü. Onlarda kutuda hiçbir sıkıntı yok garanti veriyoruz vs dedi. Usta bin bir aracınla gez kontrol et çok güzel oldu dedi. Kullandığımda herşey güzel görünüyordu bende üsetlemedim. Bakalım zaman içerisinde göreceğiz, birşey olur ise buradan bilgi veririm. Ayrıca direksiyon yağ pompası hortumunda çatlak varmış oradan yağ sızdıryordu, sonradan fark edildi aracımı teslim almadan önce usta onuda değiştirdi. Şu an aklıma acaba direksiyon kutusunu yağ sızdırıyor diye düşündüğümüz sadece o hortummuydu bilemiyorum.

Hakan bey ben triger daha değişmemiştir diye düşünüyordum ancak usta geç saate çalışıp gece değiştirmiş devirdaim işi kaldı yalnız usta açtığında bakmış, devirdaim değişmiş daha öncesinde ve iyi bir markanın (marka adını şu an unuttum) devirdaimi varmış üzerinde ne zaman değişti bilinmiyor ama ustanın görüşü ve tahmini sıkıntı çıkartmaz. Sizinde ilginize teşekkürler.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 21, 2016, 21:52:38
     Affınıza sığınarak birkaç sorum olacak;
 -Aracı kaç paraya aldınız?
 -Aldığınız veya alırken baktırdığınız kişi(ler) bu tamir itmeye çalıştığınız arızalardan bahsitti mi?
 -Klima-kalorifer (ısıtma/soğutma) sistemini kontrol ettiniz mi?
 -Fren ve direksiyon yağları ne durumda? (Bakan/değişen bi kişi oldu mu?)
 -Amortisör ve rot/rotil gibi bağlantı padçaları kontrolü sağlandı mı?

- Aracı 18.650 TL'ye aldım 96 model 1.6 XLI enjeksiyonlu, hidrolik direksyion klima.
- Aldığım kişi aracı yıllarca kullanmış bir yakınından almış iyi niyetli güzel insanlardı detaylarını onlarda çok fazla bilmiyorlardı. Ekspere gösterdiğimizde direksiyon kutusu yağ kaçağı ve aks körükleri yırtığı söylendi.
- Klima ve kalorifer çalışıyordu ancak klima motorunun altında da yağ kaçağı var ve biraz cızırtılı ses  yapıyor. Şu an kış olduğundan yaza doğru yaptırmayı düşünüyorum. Karter etrafında hafif terleme şeklinde yağ kaçağı denildi onuda yaptırmadım ustanın demesi şuan kalabilir. Şanzıman yağ kaçağı veya terleme yok. Şase, alt takım vs düzgün ve sıkıntısız.
- Fren ve hidrolik yağları iyi durumda. Amortisorler orta, rot rotil iyi durumda yanal kayma çok düşük eksper raporunda. Aracı Bursa'ya getiriken çevre yolunda biraz hız ve deneme yaptım direksiyonu bıraktığımda ne sağa ne sola çekme yapmıyordu.

İyi geceler.
Corolla 96 Xli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Dürüstlük en büyük servettir.
  • Kilometre: 260000
  • Model Yılı: '95
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1013 : Ocak 15, 2017, 22:31:47 »
merhabalar abilerim.
Burada tecrübeli efsane corolla kullanıcıları olduğunu görüyorum. aracımla ilgili bir çok sorum var yeni bir konu mu açmalıyım yoksa burdan mı devam etmeliyim bilmiyorum :/ forumda yeniyim kusuruma bakmayın lütfen iyi akşamlar dilerim
Engineer

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #1014 : Ocak 16, 2017, 10:26:52 »
Hoş geldiniz, genel durumlar için buradan devam etmeniz daha faydalı olur. Cevaplara daha kolay ulaşırsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1015 : Ocak 19, 2017, 09:27:38 »
selam  arkadaslar bende 1997 xli  var yeni aldım 3 gibi bi sure oldu lpg de 2.40 yakıyo normalmi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #1016 : Ocak 19, 2017, 14:50:08 »
Hayırlı olsun.
3? 2 ,40?
Yanında birimleri verirseniz, imlaya özen gösterirseniz daha güzel olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • CCCXXXXVIII-RollaFx Usdm
    • Rc Garage & Fotoğraf Albümü
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 999
  • Model Yılı: '95
  • 171 kere teşekkür etti
  • 351 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1017 : Ocak 19, 2017, 14:55:48 »
Kış aylarında biraz fazla yakması normaldir:).
http://etna81.blogspot.com/ AE101TR Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon ve Arka Stop Reflektör(Kırmızı Beyaz) <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far(Mercek Bi-Xenon) <--> Anatomik Spoiler <-->  Japan Pioneer Müzik Sistemi <--> 15” Darwin Racing GTX Jant <--> Eibach ProKit Yay <--> https://goo.gl/JM6Hqh

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1018 : Şubat 02, 2017, 15:23:57 »
Herkese merhaba,  aracı aldığımda önceki sahibi tarafından1000 km önce yağ bakımı yapıldığından yağ değiştirmedim, diğer bakımlarını yapmıştım. Üzerindeki km tarih yazan kartta kullanılan yağ 10w-40 olarak görünmekteydi kartta total yazıyordu yağın markası nedir bilemiyorum total olabilir. Araçta yağ kaçağı vs yok.

Aradan belli bir zaman geçtikten sonra yaklaşık 1000 km ben yaptım araç yağ eksiltti ustaya götürdüm ustanın demesi şimdilik biraz yağ ekleyelim (1.5 lt 15w-40 eklendi), sonrasında yağ değişimine gel müsait bir zamanda biraz daha kalın bir yağa geçeriz, ve eksiltme azalana kadar adım adım kalınlaştırırız dedi. Ben de internetten araştırdım, normalde 10w-40 kullanıldığını ancak mobil'in castrol'den biraz daha iyi olduğu ile ilgili yorumlar olduğundan bende yağ değişimine kadar yağ seçmeye karar verdim. Mobil kendi sitesinde bana 0w-40 new life tam sentetik yağı önerdi. 2 değişim bu yağı kullanmaya eğer eksiltme olur ise kendimce bir sonraki aşamada 5W-50 oda olmadı 10W-60 yağa geçmeyi düşündüm. Atilla abi genelde kalın yağı öneriyor ve bir sıkıntı olmaz diye düşündüm ancak hemen değil de aşama aşama geçmek uygun olur dedim.

4 lt. 0W-40 new life aldım. Ustama gittiğimde bana bu yağ ince daha çok eksiltir koymayalım dedi ben yinede bir deneyelim, takip edeceğim eksiltme olur ise adım adım kalınlaştırırız oldu. Usta kalan yağı bana verdi bagajda duruyor eksiltme olur ise eklemek için. Şu an yaklaşık 1000 km oldu sürekli kontrol ediyorum dün yine baktığımda hiç yağ eksiltmediğini gördüm. Konuşmak için daha erken tabiiki ancak şu an güzel gidiyor. Gelişmeleri buradan sizinle paylaşmaya devam ederim. Yağ kaçağı olmayan ve yağ eksilten araçlar için bilgi olabilir diye düşünüyorum.

Bir de, bir sorum olacak. Aracı aldığımda ön disk ve balataları TRW ile değiştirdim, arka balataları da almıştım ancak usta şu an gerek yok dedi, bagaj da duruyor zamanı gelince değiştirmek için. Frene basınca 50 km den hızlı isem ön tarafta titreme vardı, diskler değişince düzeld. Ancak yeni farkettim hızım 100 ve üzerinde ise aynı titreme yine var. Diskler ilk değiştiğinde o kadar hızlı fren titremesi kontrolü yapmadım. Yani disk değişiminde yine de var mıydı yoksa yeni mi oldu bilemiyorum. Ancak bunun sebebi ne olabilir, diskler de yeni değiştiğine göre. Yardımcı olabilecek ve cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi günler.
Corolla 96 Xli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1019 : Şubat 02, 2017, 17:26:21 »
Lastiklerin balans ayarına ve rot ayarına baktırın, en son kaç km önce rot-balans yapıldığına dair bilgi yok ise lastikleri de kontrol ettirerek rot ve balans yaptırmanızı öneririm, güle güle kullanın aracınızı.
2001 1.4 Terra Special