Gönderen Konu: torpidonun altından gelen su....  (Okunma sayısı 24211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
torpidonun altından gelen su....
« : Kasım 09, 2010, 15:15:21 »
selamlar.. arkadaşlar bugün arabamı aksaray ilinde shellden otomatik yıkama makineleri ile yıkattım... yıkama bitimi aracı çalıştırdım, klimayı açtım camın buğusunu alsın diye.. 1 nci viteste gaza yükleniyorum çok az gidiyordu, sonra göstergeler çalışmadı. arabayı durdurduktan sonra birde baktık sağ ön koltuğun altı su almış su torpidodan gelmiş, bir özel servise gittik giderken p/s lambası yandı direksiyon sertleşti.. özel serviste hava makinesi ile torpidonun altında bulunan aracın beynine bağlı 4 kabloyu kuruttu, geri taktı p/s lambası söndü..acaba o kadar su (yaklaşık 2-3 tas) sağ önden kaputun altından girmiş olabilir mi? biz sileceğin altındaki su tahliye yerinden gelebileceğini düşünüyoruz... acaba bu durumda ne yapmalıyım suyu nerden içeri almış olabilir, her zaman su girme şansı varmı, beyinin orda olması beni baya korkuttu. gaza bastığımda göstergeler bir süre hiç çalışmadı... özel servisteki eleman ön tarafı komple sökmemiz lazım dedi. söktürmedim..sizce acaba neden olmuş olabilir geçicici mi yoksa ciddi bir sorun mu ne yapmam lazım...ön taraftaki tahliye borusu tıkanmış olabilir mi????? cevaplarınız için teşekkürler... servise gitesem bu arıza ne kadar tutar...
2007 model toyota corolla linea

Toyota Club Türkiye

torpidonun altından gelen su....
« : Kasım 09, 2010, 15:15:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2011 Auris Sport
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '11
  • 120 kere teşekkür etti
  • 222 kere teşekkür edildi
Ynt: torpidonun altından geln su....
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2010, 15:31:55 »
büyük ihtimalle giderler tıkanmıştır. geçenlerde birisinin daha tıkanmıştı. forumda araştırırsanız bulabilirsiniz konuyu.
2011 Auris Sport
Atiker Nanofast, Eibach Pro-kit, Philips LumiLeds 5000k(farlar), Photon Xenon Effect 5000k(sisler), Cree Led 6000k (uzunlar), Amerikan Park(ayna ve sinyaller), Ayna Altı Kartalgöz Led, Ayakaltı Aydınlatma

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2010, 15:47:12 »
su giderleri tıkanmış olabilir.ızgaraların orası sökülüp giderler temizlendikten sonra tekrar denemek lazım.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2010, 18:08:42 »
cevaplarınız için teşekkür ederim...

su giderleri tıkanmış olabilir.ızgaraların orası sökülüp giderler temizlendikten sonra tekrar denemek lazım.

kendimin yapabileceği birşey mi tarif edebilirmisiniz..yoksa özel servise mi, orjinal servise mi götürüyüm... her hangi biri yapabilir mi? sonuçta  beyin ıslandı, araç bir anda sapıttı...

büyük ihtimalle giderler tıkanmıştır. geçenlerde birisinin daha tıkanmıştı. forumda araştırırsanız bulabilirsiniz konuyu.

formu araştırdım şubat ayında bir konu açılmış araç eski kasa olduğu için konu beni tatmin etmedi..kaportadan ve araç altındaki deliklerden bahsediyor... benimkinde su torpido gözünün altından gelip paspasda göllendi.. bunun sonucunda araba sapıttı, göstergeler çalışmadı, direksiyon sertleşti, araba gaz yemez oldu... hava ile kurutunca sıkıntı çözüldü ama ya bir daha yaparsa... bu konuda cevaplarınızı bekliyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 84000
  • 1 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
Ynt: torpidonun altından gelen su....
« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2010, 19:14:56 »
benim 97 corollamda da torpidonun altından su damlıyor ve paspas göl gibi oluyor her klima açmama. Ancak benim aracımın klimanın tahliye borusunda sorun olduğunu düşünüyorum ondan dolayı damlatıyor.
   Tabi ki sizin öteki sorunlar daha acayip...
2004 Ford Mondeo 2.0i Ghia X, G. Gri OV.
2011 Toyota Yaris 1,4 D4D Manuel...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2010, 20:38:52 »
benim 97 corollamda da torpidonun altından su damlıyor ve paspas göl gibi oluyor her klima açmama. Ancak benim aracımın klimanın tahliye borusunda sorun olduğunu düşünüyorum ondan dolayı damlatıyor.
   Tabi ki sizin öteki sorunlar daha acayip...

benimde klimayı açtıktan sonra oldu..ama 1-2 dk. klima çalışmasıyla 2 tas su göllenmez diye düşünüyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2010, 20:56:09 »
Klima motoru var orda ben dayımın arabasında elimi kaptırıyordum az daha oraya büyük ihtimalle o etken olmuştur
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 10, 2010, 10:05:58 »
benimde klimayı açtıktan sonra oldu..ama 1-2 dk. klima çalışmasıyla 2 tas su göllenmez diye düşünüyorum..

ee tabi ki 1.2 dakka ile olmaz o kadar su bende en aşağı yarım saat o da içerinin nemini aldıktan sonra o nem suyunu tahliye borusuna veriyor. Zannedersem o tahliye borumda yırtık var. kimse yapamadı ve toyotacı ustalar da bunu ya osmaniyeye (çukurovanın en iyi en kapsamlı sanayisine sahip) götür ya da serviste yaptır dediler. ama ben kış ayına girdiğimiz için önemsemiyorum artık kalorifer kullanıyorum klima açmıyorum o yüzden öyle su derdi falan olmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2010, 10:06:59 »
Ercüü sende dikkat et dostm.. hele de o bilmediğin yerlere hiç hiç sokma elini.dediğin gibi klima motoru orada.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2010, 14:54:04 »
Aynı olay benim başımada geldi..Sileceğin altındaki gider tıkanmış olabilir..Söküp temizleme çok uzun iş..Tanıdık bir oto elektrikçiye gittim..İnce ve uzun bir tel ile biraz uğraştı ve giderleri açtı..Toz çamur vs. birikip tıkıyor...
keser döner sap döner gün gelir hesap döner!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2010, 23:22:24 »
Dogukan sen ilk değilsin sonda olmayacaksın..Dikkat etdim şimdiye kadar su giderleri tıkanan torpidonun ordan su  giren araçların hepsi sedan..Hİç bir hb kullanıcısı daha buzamana kadar aracımın içine sur girdi demedi.ozaman bence sedanların çamurluk dizaynında bir sorun var gibime geliyor..
Dogukan bey aksaraydaymışsınız servise gidip gider yerlerini temizletin veya kendiniz yapın.Vedatın verdiği linkte vardı.Su gideri ön paçalıkların hemen ön tarafında.Ozaman orayı lifte kaldırıp içini temizleyin veya ön camın dibindeki siyah havalandırmayı cıkarıp yukardan aşaggı salı verin demiri..
Dediğim gibi sedanların çamurluk dizaynında bir sorun var gibime geliyor.Hb lerde neden tıkanma olmuyorlarda  sedanlarda var
...
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Kasım 11, 2010, 09:10:06 »
Dogukan sen ilk değilsin sonda olmayacaksın..Dikkat etdim şimdiye kadar su giderleri tıkanan torpidonun ordan su  giren araçların hepsi sedan..Hİç bir hb kullanıcısı daha buzamana kadar aracımın içine sur girdi demedi.ozaman bence sedanların çamurluk dizaynında bir sorun var gibime geliyor..
Dogukan bey aksaraydaymışsınız servise gidip gider yerlerini temizletin veya kendiniz yapın.Vedatın verdiği linkte vardı.Su gideri ön paçalıkların hemen ön tarafında.Ozaman orayı lifte kaldırıp içini temizleyin veya ön camın dibindeki siyah havalandırmayı cıkarıp yukardan aşaggı salı verin demiri..
Dediğim gibi sedanların çamurluk dizaynında bir sorun var gibime geliyor.Hb lerde neden tıkanma olmuyorlarda  sedanlarda var
...
+1

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2010, 09:48:49 »
Ne biliyorsunuz olmadığını hadi warsa şansınıza burada yoksa. Sadece TCT üzerinden konuşmak olmaz tuncay abi daha binlerce vatandaşımız var buraya kayıt olmayan hb toyotacı ;) Onlarında başına gelmiş olabilir ama burada olmadıkları için haberimiz yok şansımıza da o sorunu yaşayan sedancılar burada demek ki. Bence öyle düşünmemek lazım. Birde yaşanan memlekete bağlı bu çok tozlu çamurlu bi memlekette yaşıyorsan çok doğal bişe.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2010, 10:20:02 »
Ne biliyorsunuz olmadığını hadi varsa şansınıza burada yoksa. Sadece TCT üzerinden konuşmak olmaz tuncay abi daha binlerce vatandaşımız var buraya kayıt olmayan hb toyotacı ;) Onlarında başına gelmiş olabilir ama burada olmadıkları için haberimiz yok şansımıza da o sorunu yaşayan sedancılar burada demek ki. Bence öyle düşünmemek lazım. Birde yaşanan memlekete bağlı bu çok tozlu çamurlu bi memlekette yaşıyorsan çok doğal bişe.
Burası Türkiyeden bir demet Oğuz :). Anketler de küçük bir topluluk üzerinde yapılır. İstatistikler de aynen. Tuncay'ın yaptığıyda buydu ve haklı olma ihtimali yüksek. Küçükyalı'da çamur yok ama giderler tıkandı işte :).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2010, 12:04:28 »
Oguzcum abicim şikayet var com sitesine gir bak sonra burda kullancıların yazdığı  mesajların hepsi sedan kullanıcılarına ait.Yani enazından bir tane hb çıksa genel bir sorun diyeceğim.Ama hepsi sedan kullanıcıları.Toz pislik olayına gelince ben mardinin kızıltepe ilçesinde çalısıyorum.Burdan tozlusunu çamurlu yeri zor bulursun.Extradan çıkan toz fırtınaları da hariç.Vedatın aracıda küçükyalıda belki asfaltsız yer bulamazsın oda tıkanıyor..
Hb sedanların ön dizaynı farklı dolayısıyla çamurluklarda farklı.Bence Çamurlugun içindeki plastik davlumbaz tıkıyor.ÇAmurlukta ne gibi dizayn hatası olacak.Davlumbaz suyun geçmesi için yeterli boşlugu yaratmıyor.Yada dediğim gibi çamurlugun  gövdeye monte edildigi yerde ayrı bir su gideri varsa orada sorun var..
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #16 : Kasım 11, 2010, 13:47:12 »
Genel denilebilecek bir sorun var galiba..Ama sedanlarda mı yoksa model yılı üretim hatası falan mı bilemiyorum..Bende Mardin'de görev yaptım ve çok tozlu zamanlarda bile yıllarca tıkanmadı..Samsun'da toz falan yok ama tıkandı..
keser döner sap döner gün gelir hesap döner!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 11, 2010, 14:04:06 »
Bizimde tıkalı gibiydi paçalığı söktüm sağdaki yarım kova çamur çıktı pes dedim temizledim kablo soktum ama hem kısa hemde esnek geldi daha sonra tekrar yaparım büyük ihtimalle :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 11, 2010, 14:18:35 »
Genel denilebilecek bir sorun var galiba..Ama sedanlarda mı yoksa model yılı üretim hatası falan mı bilemiyorum..Bende Mardin'de görev yaptım ve çok tozlu zamanlarda bile yıllarca tıkanmadı..Samsun'da toz falan yok ama tıkandı..
Ali bey tıkanma işi genellikle E12  kasa araçlarda ve şikayet edenlerin hepsininde sedan araç olması bir genel sorun oldugunu düşündürüyor.Daha hiçbir hb kullanıcısı şikayet etmedi.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Kasım 12, 2010, 18:48:16 »
tuncay abi senin dediğin sadece hb corolla demi auris falan değil !!