Gönderen Konu: Sıfır km aracı kullanırken nelere dikkat etmeliyim  (Okunma sayısı 6829 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B-
Sıfır km aracı kullanırken nelere dikkat etmeliyim
« : Kasım 04, 2010, 12:55:56 »
Herkese selam benim öğrenmek istediğim konu şuan 250 km de olan dizel aurisi kullanırken nelere dikkat etmem gerekiyor ilk bin km kadar fazla hız yada sıkıştırma yapmayın diyenler var bu araçların motoru alıştırılmış oluyormu fabrika çıkışı değerli youmlarınız için teşekkürler...

Toyota Club Türkiye

Sıfır km aracı kullanırken nelere dikkat etmeliyim
« : Kasım 04, 2010, 12:55:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Sıfır km aracı kullanırken nelere dikkat etmeliyim
« Yanıtla #1 : Kasım 04, 2010, 18:29:38 »
Yakın zamanda Discovery kanalında bir belgesel izlemiştim. Yanılmıyorsam Amerika'daki hyundai fabrikasıydı.

Araçların üretim bandından indikten sonraki araç kontrol testini çekmişlerdi. Araç direksiyon koltuk vs. herşey ambalajında fabrikanın önündeki piste sokuluyor, seri direksiyon kontraları (lastikler ciyak ciyak bağırıyor), ani hızlanmalar, 100kmde ani fren, kasisli yoldan geçiş, ıslak zemin testi ve diğer elektroniklerin denenmesi.

Ben sıfır diye aldığımız arabanın, henüz sahiden sıfırken her türlü yol ve kullanım şartlarında denendiğini görünce, o kadar da kıyamamazlık yapmamak lazımmış diye düşünmeye başladım. 0-100 sanıyorum hızlanıldı ve 100-0 ani olarak durduruldu.

Dizelde araç kullanıldıktan sonra turbo şarjının aşırı ısıdan zarar görmemesi için 1dk kadar rölantide bekletilip sonrasında kontak kapatılması gerektiğini biliyorum.

Hocam o yüzden pek çekinmeyin, benzin sarfiyatınız artar sadece. Motor açma işini bir türlü anlayamamışımdır zaten.

Keyifli sürüşler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 04, 2010, 19:19:58 »
Ben sıfır diye aldığımız arabanın, henüz sahiden sıfırken her türlü yol ve kullanım şartlarında denendiğini görünce, o kadar da kıyamamazlık yapmamak lazımmış diye düşünmeye başladım. 0-100 sanıyorum hızlanıldı ve 100-0 ani olarak durduruldu.
   Fabrikalarda üretilen her parti'den bir araç alınır ve sadece o denenir.Üretilen tüm araçlar denenmez.Secilen araçta herhangi bir sorun yoksa o partide ki araçlarda sorun yok demektir.Yok eğer sorun varsa o parti üretimdeki tüm araçlar kontrolden geçirilir.

Gelelim Hakan bey'in sorusuna...Dizel araçlar hava sıcaklığı,mevsim ne olursa olsun günün ilk çalışmasında 2-3 dakika rölantide çalıştırıp öyle kullanılmalıdır.Bunu "motor ısıtma" olarak algılamayın sakın.Bu turbonun yağlanması ile ilgilidir.Gün içindeki diğer çalıştırmalarda bunu tekrarlamanıza gerek yoktur.Takribi bir saati geçen yolculuk sonrasında 1-2 daha uzun süreli yolculuklarda ise turbo'nun sağlığı  için 5 dakika rölantide çalıştırıp Stop etmelisiniz.
   İlk 1.000 km kuralına uymalısınız.Motoru tam devrinde kullanıp öyle vites değiştirmelisiniz.Yakıtınızı depoyu tam boşaltmadan 4/1 yakıt kaldığında almalısınız.Aksi halde deponuzun dibinde biriken maddeler yakıt filtrenizi tıkayabilir.Ani ve sert kalkış ve frenlerden sakınmalısınız.
   Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.Aracınızı güzel günlerde,kazasız ve belasız kullanmanız dileği ile...Emniyet kemeriniz bağlı,farınız ve yolunuz açık olsun....
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2010, 20:08:39 »
   Fabrikalarda üretilen her parti'den bir araç alınır ve sadece o denenir.Üretilen tüm araçlar denenmez.Secilen araçta herhangi bir sorun yoksa o partide ki araçlarda sorun yok demektir.Yok eğer sorun varsa o parti üretimdeki tüm araçlar kontrolden geçirilir.

Gelelim Hakan bey'in sorusuna...Dizel araçlar hava sıcaklığı,mevsim ne olursa olsun günün ilk çalışmasında 2-3 dakika rölantide çalıştırıp öyle kullanılmalıdır.Bunu "motor ısıtma" olarak algılamayın sakın.Bu turbonun yağlanması ile ilgilidir.Gün içindeki diğer çalıştırmalarda bunu tekrarlamanıza gerek yoktur.Takribi bir saati geçen yolculuk sonrasında 1-2 daha uzun süreli yolculuklarda ise turbo'nun sağlığı  için 5 dakika rölantide çalıştırıp Stop etmelisiniz.
   İlk 1.000 km kuralına uymalısınız.Motoru tam devrinde kullanıp öyle vites değiştirmelisiniz.Yakıtınızı depoyu tam boşaltmadan 4/1 yakıt kaldığında almalısınız.Aksi halde deponuzun dibinde biriken maddeler yakıt filtrenizi tıkayabilir.Ani ve sert kalkış ve frenlerden sakınmalısınız.
   Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.Aracınızı güzel günlerde,kazasız ve belasız kullanmanız dileği ile...Emniyet kemeriniz bağlı,farınız ve yolunuz açık olsun....

Hocam atışmak için değil merak olarak soruyorum, o görevlinin işinin o olduğu söylendi. Yaptığı işten de keyif alıyormuş, her gün onlarca araba. Sormak istediğim madem dediğiniz gibi peki neden 0 araç aldığımızda araba yaklaşık 3kmde oluyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2010, 17:07:40 »
Hocam atışmak için değil merak olarak soruyorum, o görevlinin işinin o olduğu söylendi. Yaptığı işten de keyif alıyormuş, her gün onlarca araba. Sormak istediğim madem dediğiniz gibi peki neden 0 araç aldığımızda araba yaklaşık 3kmde oluyor?
   Merak ettiğiniz bir şey varsa elbette soracaksınız.0 km aldıgınız araç 3 km'deyse çok iyi.0 km olarak alınan araçta 30-40 km'ye kadar kullanım normaldir.Üretilen her araç bant'tan lojistik sahasına uçarak gitmeyeceği için bu km normaldir.İthal araçlarda bu km daha fazla olur.Banttan lojistik sahasına,sahadan gemiye,gemiden ithalat yapılan ülkenin lojistiğine,bayiye ve son kullanıcıya kadar geçen süreçte yapılıyor bu km'ler.Bu nedenle 0 km alınan araç 0 km'de ise bu pekte gerçekçi görünmüyor.
   Dipnot:Crafter aracımızı 35,A4 aracımızı da 23 km'de teslim almıştık.....
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR