Gönderen Konu: arka cam rezistans sorunu...  (Okunma sayısı 41751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
arka cam rezistans sorunu...
« : Ekim 14, 2010, 13:34:39 »
Merhaba arkadaşlar...

Benim aracımın arka cam rezistansı çalışmıyor... düğmeye bastığımda göstergedeki ışığı yanıyor fdakat hiç bi şekilde ısıtma yapmıyor...malum kış ayları geldi...cam rezistansı çok önem taşıyor...sorun nerdedir nasıl halledebiliriz fikri olan arkadaşlarım varmı?
Ev Alma... Toyota Al...

Toyota Club Türkiye

arka cam rezistans sorunu...
« : Ekim 14, 2010, 13:34:39 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Ynt: arka cam rezistans sorunu...
« Yanıtla #1 : Ekim 14, 2010, 13:54:28 »
Mutlaka arka camda tam ince rezistans kısmına gelen soketle iletken çizgiler  arasında kopukluk  vardır. Orayı şöyle dikkatlice bir  kontrol et. Eğer bahsettiğim sorun varsa da iletken boyalar  vardı  galiba rezistans tamiri için. Forumda bir ara konusu geçmişti  bir  araştır istersen.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 14, 2010, 13:55:48 »
Mutlaka arka camda tam ince rezistans kısmına gelen soketle iletken çizgiler  arasında kopukluk  vardır. Orayı şöyle dikkatlice bir  kontrol et. Eğer bahsettiğim sorun varsa da iletken boyalar  vardı  galiba rezistans tamiri için. Forumda bir ara konusu geçmişti  bir  araştır istersen.

tmm abi hemen araştırıyorum...sağolasın
Ev Alma... Toyota Al...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • (Toyota Corolla 1996-Volkswagen Jetta 2008)
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 131000
  • Model Yılı: '08
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ekim 14, 2010, 21:15:20 »
O boya ile boyarsanız telleri eski haline döner. Cam filmi takanlar sert bir şekilde çekerlerse filmi o teller kopuyor
Volkswagen Jetta
2008 Primeline Man
102 Hp / 148 Nm
Derin Siyah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2006 1.4 S/D Terra
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 19, 2010, 17:03:23 »
Bu gün elektirkçiye sırf bu nedenle gittim, Elektrik geldiğini söyledi gözümlede gördüm ışık yandı camı değiştireceksin dedi benim anlamadığım bunun hepsimi koptu biri bile çalışmazmı ya kardeşim anlamadım gitti, oysa yakından incelediğimde rezistanslarda bir kopukluk görünmüyor kış geldi çok sıkıntı yapıyor, sorunu halleden olurda paylaşırsa sevinirim.
Aldanma insanların samimiyetine Menfaatleri uğruna gelirler vecde, Cenneti vaad etmeseydi eğer Allah'a bile etmezlerdi secde. .
''Mehmet Akif ERSOY''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 93 1.6 Corolla GLİ Bej
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 19, 2010, 17:07:45 »
al benden de o kadar, garajım yok malesef sabah işe gidecek oluyorum bazen, dikiz aynası off... arka cam kapalı. :S
Sevgi nefiste  yaşanırsa  ihtiras, kalpte yaşanırsa Aşk olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 19, 2010, 17:37:19 »
bende baktım baktım bi sorun göremedim... karda kışta çok iş görüyor cam rezistansı...olmayınca sıkıntı... cam değiştirme çok saçma bence...vardır elbet bir yolu...
Ev Alma... Toyota Al...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • (Toyota Corolla 1996-Volkswagen Jetta 2008)
  • Kilometre: 131000
  • Model Yılı: '08
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ekim 19, 2010, 23:23:27 »
Cam değiştirme hepsi yalan sırf para koparabilmek için !
Volkswagen Jetta
2008 Primeline Man
102 Hp / 148 Nm
Derin Siyah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
« Yanıtla #8 : Ekim 20, 2010, 00:19:43 »
Bir video da bahsettiğiniz gibi arka cam rezistans sorunu vardı.Arka cam sökülerek ve rezistanslarının direncini hesaplayarak ona uygun kalınlıkta bir bakır teli üzeri lak kaplı  50 cm genişlik 120 cm uzunluğunda şefaf bir banta dışarıda döşedi bunu yaparkende cam daki rezistans çizgilerinin arasını ölçerek dış görünüme önem verdildi sonuç gayet başarılıydı.
Orjinal arka cam rezistanslarında 5 tane rezistans arıza yaptıktan sonra zaten hepsi bozuluyor.Direnç değiştiği için ısı ve iletim artıyor sağlam rezistanslarda  bir süre sonra yanıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Ekim 20, 2010, 11:56:41 »
 Hiç biri çalışmıyorsa yandaki ana bağlantıların birisi çıkmış/kopmuş olabilir.Plastikleri sökerek bakabilirsin.
Aracımı aldığımda hiç çalışmıyordu.Soketin takıldığı uç cam üzerindeki lehimlenebilir yerden kopmuştu diğer tarafa baktım presliydi neyse 2dk.da kendim lehimleyerek hallettim.Fakat 1 tanesi araladaki kopuklardan çalışmıyor o kısmı lehim veya boya ile yapamadım.

oto elektrikçi bakmış gerçi,dikkatle mi baktı acaba? işin ehli birine daha baktırabilirsen iyi olur.
bu resistanslar parelel olduğu için bir kaçı bozulsada diğerlerini hiç etkilemez
95 Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 20, 2010, 13:41:31 »
çok dikkatle inceleyin, elektriğin geldiği ilk yerlerden kopma vardır camda.. o yüzden hiç ısınmıyordur...veya rezistansın kablosu var, sanırım sol arka tarafta idi yanlış hatırlamıyorsam, sol arka plastik kapağı sökün (birbirine geçmelidir, çekince çıkar) orada değilse bağlantı sağ tarafa bakın, elektriğin geldiği kısmı da inceleyin, kopmaz ama hani olur da kopmuşsa diye..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 20, 2010, 13:47:04 »
gündüz vakti bi boş olsam inceleyecemde eve gidince hava kararmış oluyor...ama pazar günü detaylı bakacam inşallah...
Ev Alma... Toyota Al...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2006 1.4 S/D Terra
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 20, 2010, 18:59:38 »
elektrikçi bakmıştır diyecem ama bende bir kendim kontrol edeyim.
Aldanma insanların samimiyetine Menfaatleri uğruna gelirler vecde, Cenneti vaad etmeseydi eğer Allah'a bile etmezlerdi secde. .
''Mehmet Akif ERSOY''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 20, 2010, 19:16:18 »
  Malesef çok ilginç bir sorun bu. Özellikle arka camı içeriden silerken dikkat etmek şart. İletken, oje şeklinde küçük boyalar var, gümüş boya falan deniyor nispeten işe yarar ama çok birşey bekleme bence. Çünkü işin içinde direnç var ve kalın ya da ince boya yine sorun oluyor. İnce olunca oradan çabuk atıyor, kalın olunca da ssistem oradan değil daha kısa yerden geçiriyor elektriği ve o hat çalışmıyor. Tabi hattın şeklide önemli. Soketlerde problem varsa oraya da müdehale etmek zor. Bence ilk başta sigorta gibi kolay yerlerden kontrole başlamak lazım. Lehim ise keisnlikle kullandırtmayın bence, arka camı patlatabiliyor. Eskiden komple o rezistans kitleri satılırdı ama artık yok. En iyi çözümde malesef cam değişimi. Bir ohmmetre ile ve çizmeden, o hatlardan nerede kopma olduğu keşfedilebilir. İtinali bir gümüş boya işi bir süre faydalı olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 20, 2010, 19:39:57 »
Resistansı temizlemedeki önemli nokta rezistansların paralel silinmesidir.Ama sizin sorununuz için teknik olarak ne yapılabilir buna bir şey diyemeyeceğim.
Avensis  2005  1.6 Elegant    Düz  Benzin (Tüpsüz)
Corolla   1996  1.6 GLİ           Düz  Benzin(Tüpsüz)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 21, 2010, 10:05:12 »
  Malesef çok ilginç bir sorun bu. Özellikle arka camı içeriden silerken dikkat etmek şart. İletken, oje şeklinde küçük boyalar var, gümüş boya falan deniyor nispeten işe yarar ama çok birşey bekleme bence. Çünkü işin içinde direnç var ve kalın ya da ince boya yine sorun oluyor. İnce olunca oradan çabuk atıyor, kalın olunca da ssistem oradan değil daha kısa yerden geçiriyor elektriği ve o hat çalışmıyor. Tabi hattın şeklide önemli. Soketlerde problem varsa oraya da müdehale etmek zor. Bence ilk başta sigorta gibi kolay yerlerden kontrole başlamak lazım. Lehim ise keisnlikle kullandırtmayın bence, arka camı patlatabiliyor. Eskiden komple o rezistans kitleri satılırdı ama artık yok. En iyi çözümde malesef cam değişimi. Bir ohmmetre ile ve çizmeden, o hatlardan nerede kopma olduğu keşfedilebilir. İtinali bir gümüş boya işi bir süre faydalı olabilir.

hakan abi benimkinin bazı yerlerinde kopukluk yok... hiç bi yeri çalışmıyor...yani düğmeye basıyorum göstergedeki ıık yanıyor ama arka camın hiç bi yerinde bi değişiklik yok yani...dediğiniz gibi bi kısmı çalışıp bi kısmının çalışmama olayı yok...
Ev Alma... Toyota Al...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Küçük Balık yoksa Büyük Balıkta yok!
« Yanıtla #16 : Ekim 21, 2010, 10:16:30 »
P
hakan abi benimkinin bazı yerlerinde kopukluk yok... hiç bi yeri çalışmıyor...yani düğmeye basıyorum göstergedeki ıık yanıyor ama arka camın hiç bi yerinde bi değişiklik yok yani...dediğiniz gibi bi kısmı çalışıp bi kısmının çalışmama olayı yok...

Pazar günü bir bak bakalım Osman belki sigorta belki de ilk bağlantı noktası çıkabilir. Benimde iki çizgi arasını ısıtmıyor. Geçen kış çalışıyormuydu?
Zeynel-Tekirdağ 1980 0 rh +
Yavaş beya... Arabada kızan var....:)
96 XLİ/ac Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 21, 2010, 11:09:52 »
P
Pazar günü bir bak bakalım Osman belki sigorta belki de ilk bağlantı noktası çıkabilir. Benimde iki çizgi arasını ısıtmıyor. Geçen kış çalışıyormuydu?

sigortası nerde acaba?
Ev Alma... Toyota Al...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 21, 2010, 11:23:11 »
Elinize bir ölçü aleti  alınız, eğer  varsa. (-) probunu  şaseye değdirerek (+) probunuda soketten başlayarak yer yer diğer  hatlara değdiriniz. Elektriği nereye kadar okuyabiliyorsunuz  bakınız. Eğer hiç bir şekilde  değer alamıyorsanız  ya sigorta  atmıştır, yada sigorta ile rezistans bağlantı soketi arasındaki kabloda problem vardır.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2006 1.4 S/D Terra
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 21, 2010, 13:38:05 »
bende elektrik  camda resiztans dağılım noktasına geliyor ama hiç biri çalışmıyor.
''Mehmet Akif ERSOY''