Gönderen Konu: Köprü ve otoban geçişleri ücretleri hakkında  (Okunma sayısı 6546 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
Köprü ve otoban geçişleri ücretleri hakkında
« : Eylül 23, 2010, 21:21:58 »
Arkadaşlar malum çanakkalede oturdugum ıçin benım aracımda otoyoldan ve köprülerden geçmek için ogs-kgs v.b birşey yok ama gecen ramazan bayramı ve gecen hafta istanbula gelişimde her ikisinide kullandım bolca :) her neyse bana herkez fecı mıktarda ceza yemışşsındır dıyordu.bugun kart extrelerıne baktım.trafik ceza ödemesı 22.00 tl yazıyordu ben 3 defa kopruden 4 defa otoyoldan gecıs yapmıştım.bu ceza mıktarı doğrumudur acaba yoksa ılerde benı yuksek faiz beklermı trafık subeye gidip araştırayımmı ???

Toyota Club Türkiye

Köprü ve otoban geçişleri ücretleri hakkında
« : Eylül 23, 2010, 21:21:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Köprü ve otoban geçişleri ücretleri hakkında
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2010, 09:11:00 »
Bence araştırmana gerek yok Taylan, hemen ödemende fayda var :)
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2010, 09:22:02 »
sen bu cezayı ödeyiver, yüklü cezan sonra gelecektir büyük ihtimalle,
yaptığın kaçak köprü geçişlerinin cezası genelde şu şekilde hesaplanlanır 3,60 tl x 10 = 36,00 tl olur, yani 10 katını alıyorlar ve sen bunu 3 ile çarp ... otoyolda da en uzun mesafeyi misli düşün 4 ile çarp :))))

yada şuradan kontrol edebilirsin, http://ihlal.kgm.gov.tr/otoyol/

karayollarının sayfasından alıntıdır;

KGS  YA DA OGS’DEN GEÇİŞ İHLALİ (KAÇAK GEÇİŞ) YAPILMASI DURUMUNDA NE YAPILABİLİR?

OGS ya da KGS’ den kaçak geçiş yapıldığı durumlarda; kaçak geçiş yapılan plaka üzerine, geçişin yapıldığı günden itibaren 10 (on) gün içinde OGS ya da Kredili KGS alınması ve hesapların bankalar tarafından aktif duruma getirilmesi durumunda kaçak geçiş cezası normal geçiş ücretine otomatik olarak çevrilecektir. Bu durum, ön dolumlu olan Nakit KGS alınması durumunda geçerli değildir.

Hesabın 10 gün içinde aktif olup olmadığı bilgisi 0212 444 11 17 nolu OGS-KGS Çağrı Merkezinden kontrol edilebilir.

KGS’DEN YAPILAN GEÇİŞ İHLALİ CEZASI (KAÇAK GEÇİŞ) NASIL ÖDENEBİLİR?

www.kgm.gov.tr internet adresimizin ‘’OGS-KGS Geçiş İhlal Sorgulama’’ menüsünden cezalar öğrenilebilir.

Geçiş ücreti ve idari para cezalarının, Kabahatler Kanunu’na göre cezalı geçiş tebligatı gelmeden ya da tebligatın alındığı tarihi izleyen 15 gün içinde yatırılması durumunda geçiş ücretinin;  10 (on) katı tutarındaki idari para cezası %25 (yüzde yirmi beş) indirimli ödenebilmektedir.

Otoyol ve Köprü Geçiş ihlal cezaları PTT’nin herhangi bir şubesinden 351113 nolu posta çeki hesabına araç plakası belirtilerek ödenebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: <'90
  • 9 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2010, 09:24:48 »
bayramlarda geçişler ücretsiz değil miydi
???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 41000
  • Model Yılı: '11
  • 59 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2010, 09:35:16 »
bayramda köprüler ve otıyollar ücretsizdi Ercan.ama geçen hafta içide geçtim diyosun o gelen 22 tl cezada beni ekmenin faturası ;) asıl yüklü ücreti daha sonra tahsil edecem :D
İnsanlara verdiğimiz değerin karşılığını alamadığımız için,arabalarımıza insanlardan daha çok değer verdik..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2010, 17:55:31 »
Yok reis ödemişti zaten kredi kartında  otomatik ödemeyle :) az once sorguladım borcunuz bulunmamaktadır yazıyor ama  neyse bu işte bir var :) Yagız senı eklmenın bedeli 22 tl cıkmı :D  o zaman haftayada edremitte  bekliyorum senı :D D artık yuklu faturayı sen direk lapsekiye gelince 100 cl'lik yenı rakıyla öderim ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 41000
  • Model Yılı: '11
  • 59 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 24, 2010, 18:28:56 »
neee 100 'lük rakımı allaaahhh :D
İnsanlara verdiğimiz değerin karşılığını alamadığımız için,arabalarımıza insanlardan daha çok değer verdik..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2020 Corolla Hybrid Dream
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '20
  • 173 kere teşekkür etti
  • 188 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 01, 2021, 09:54:31 »
Ankara’dan istanbul’a gelirken biraz trafik var diye Gebze’den kuzey marmara yoluna girip 2.köprüye gelmeden ümraniye çıkışından çıktım. 6 parça şeklinde toplam 42tl ücret kesildi. Buna karşılık devlet otoyolu’ndan erken çıktım diye (çamlıca yerine gebze’den çıktım) 4tl az ödedim. Yani 38tl fazla verip 13km fazla yol katederek trafiksiz yoldan gittim.

Ama bundan sonra çok yoğun trafik olmadıkça hayatta girmem bu yola. Fiyat çok yüksek. Resmen ayakbastı parası gibi etten koparır şekilde para çekiyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 01, 2021, 10:27:17 »
İzmir-Çandarlı otoyolu 56 km,otomobil için ödenen tek geçiş ücreti 33.50 tl aman hızlı gitmeyin(faydalı ikaz) rüzgar var diye ikazlarda var,hem güzergah hatalı hem pahalı,hafta sonu Ayvalık yöresine gitmek ve dönmek isteyenler için yüklü tutar.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 01, 2021, 16:07:26 »
Başka bir konuda yazmıştım. ben de bir gün yeni havalimanından halkalı istikametine doğru geçiş yolunu kullanayım dedim. Yalan olmasın yola girdikten 1-2 km sonra ilk gişeden geçtim.. Bu mesafa için ayakbastı parası 10,5 TL  !!! Totalde yolu 13 km kısaltıyor, toplam ödediğim rakam 26 TL idi.. Başka sözüm yok hakim bey.. :nija:
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 01, 2021, 17:57:14 »
Başlığı değiştirebiliriz isterseniz, otoyol yerine parayol şeklinde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 173 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 01, 2021, 19:26:34 »
Başlığı değiştirebiliriz isterseniz, otoyol yerine parayol şeklinde.

Şimdi şakalar komiklikler yaptık eğlendik. Kuzey marmara yolu ne tesadüf silivri’de bitiyor. Durduk yere üşümeyelim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 100380
  • Model Yılı: '10
  • 12 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 02, 2021, 10:49:12 »
Bayram tatili için memlekete gitmek bu sene farklı bir güzergah denememe vesile oldu,her ne kadar zorunluluktan kaynaklansa da.

Normalde İstanbul-Giresun arasını Gerede'ye kadar otobandan devam eder,sonrasında Samsun istikametine dönerim.Yıllar önce(2008 yılı)yine memlekete giderken otobandaki yoğun trafikten ötürü bir daha bayramlarda memlekete gitmeme kararı almıştım,ya öncesinde giderim ya da sonrasında giderim demiştim.Herkes aynı anda yola çıkınca güzergah işkenceye dönüyor.

Bu sene şartlar öyle gerektirdiği için 16 Temmuz günü akşam saatleri gibi yola çıkmaya niyetlendim,tabi hayaller ve gerçekler olayını yumruk gibi yedik.Ne mümkün yollar Kartal gişelerden Bolu Dağına kadar direk mor,kırmızı bile değil.Ara ara sarı gibi olan kısımlar var,google maps diyor ki Bolu'ya 8 saatte gidersin.Gece çıkalım hiç olmazsa belki biraz hafifler dedik yine aynı.Yatalım bari saat başı uyanırım yol durumuna göre çıkarız dedim yine yollar mor.

Sabah 7 gibi evden çıktık durum yine aynı,bu sefer gözü karartıp kuzey marmara oto yolu  Paşaköy gişelerinden girip İzmit doğu gişelerinden çıktım ve Sapanca gölünden sonra Antalya güzergahına döndüm.Çünkü gideceğim istikamet yine kötüydü özellikle de Gerede gişelerden çıkış kilit durumdaydı.Planım Eskişehir yönüne dönüp Ankara üzerinden Merzifon ayrımına kadar yine aynı yola girmekti.Ve yaptığıma değdi hiç trafik yaşamadan dura kalka güzel bir yolculuk yaptım ta ki Merzifona kadar.Keşke Amasya tarafına dönüp Suşehri üzerinden Giresun'a gelseymişim dedim sahil yoluna girdikten sonra.Üst yolu kullansam 2 saat daha erken varırdım.

Toplam 17 saat sonunda Giresun'a varabildim.Sadece Merzifon'dan sonrası işkence oldu.Otobanı kullansam daha uzun ve stresli olacağı aşikardı.Çünkü hemen hemen aynı saatlerde kuzenim otobanı kullanmak gafletinde bulundu 15 saate Samsun'a gelebildiler ve o gün orada konakladılar daha gitmeye mecali olmadığı için.

Sonuç;yine bayramlarda gitmeme kararı aldım :)) Kuzey Marmara Otoyolunu 67 tl ödeyerek kullanmış oldum.Pahalı mı evet,bu gibi zamanlarda alternatif olarak kullanır mıyım evet.Zengin kesim artık zaten bu yolu kullanıyordur,para var huzur var :))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Eylül 02, 2021, 11:21:40 »
Ben de yaklaşık 10 sene önce bir bayram dönüşü izmirden istanbula dönme gafletinde bulundum. Son 200 km'yi 10 saatte alınca bir daha bayramda yola çıkmadım..Yola çıkacağımda da yenikapı- bandırma feribotunu kullanarak gidiyorum..

Bu arada Osmangazi köprüsü başta olmak üzere bazı köprüler ve otoyollara temelde itirazım yok. Büyük konfor sağladıkları aşikar.. Kabullenemediğim iki husus var.. Muadilleri ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan korkunç inşa maliyeti ve halka hizmet için yapılmış olan bu yolların halkın kullanamayacağı kadar yüksek fiyatlı olması.. Daha da yazardım ama @Tansu  Kalafatoğlu (51740) beyin dediği gibi, durduk yere üşümeyelim :D

2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 02, 2021, 11:37:48 »
Geçen haftasonu İstanbul-Niğde-İstanbul seyahati yaptım.
Geçen seneye kadar, Ankara akıncılar gişesinden çıktıktan sonra otoyol devam eder, ileride Samsun-Eskişehir-Konya-Adana yönlerine doğru otoyoldan çıkardık. Bu sefer yol direkt o-21 denilen ücretli Ankara-Niğde otoyoluna bağlanıyor. Ama ücretli yola girildiğini kimse anlayamıyor zira gişeler otomatik. Ben yıllardan beri kullandığım bir yol olduğu için bir tuhaflık olduğunu fark ettim ve Gölbaşı sapağından çıkarak eski adana yoluna bağlandım. Ama bu durumu çoğu kişi fark edemiyor ve günün sonunda çıktığı gişeye göre otoyol ücreti ödüyor. Ankara Niğde arası 115 TL. (144 TL iken indirime olmuş).

O güzergahı kullanacak ve eski yola girmek isteyen varsa Gölbaşı sapağından, orayı kaçırırlarsa Haymana sapağından çıkılması gerekiyor.
Bu arada yol daha kısa değil, ancak Şereflikoçhisar, Aksaray gibi kalabalık merkezlere girmeden, ışıklara takılmadan daha hızlı gidiyorsunuz.
Tercih sizlerin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #15 : Eylül 02, 2021, 18:16:07 »
Şimdi şakalar komiklikler yaptık eğlendik. Kuzey marmara yolu ne tesadüf silivri’de bitiyor. Durduk yere üşümeyelim :)
Soğuktan değil de, haksızlıklar, adaletsizlikler, kötülükler sonucu gidilebilecek sıcak yerlerden endişe duymak gerek. Sonuçta haksızlık ya da yanlış karşısında susmak da o yanlışa ortak olmaktır Tansu Bey. Bu konuda sizin ve buradaki bir çok kişinin hemfikir olduğuna eminim.
Köprü güzergahı ile ilgili zamanında burada zaten görüşlerimizi dile getirmiştik. Önemli bir hizmet olduğunu ancak ekonomik açıdan soru işaretleri içerdiğinden bahsetmiştik. Marmara Denizi çevresinde Batı-Doğu bağlantısından çok Kuzey-Güney bağlantısına ihtiyaç olduğundan, o kadar Kuzey'den giden bir karayolu hattının çok makul olmadığından dem vurulmuştu. Sonuçta ulaştırma amaçlı plan ve yeni bir yatırım yapılırken öncelikli amaçlar, daha güvenli daha ekonomik, daha hızlı, daha kısa, daha çevreci güzergahlar oluşturabilmektir. Daha farklı detaylara da değinebiliriz, keza farklı görüşler de olacaktır değişik yönlerden. Bilgisi ve fikri olanlar bunları doğru şekilde ortaya koyacak ki, gelişme doğru yönde olsun, hatalar önlenebilsin.
Mevcutta var olan yollarda çift şeritli ve gidiş-dönüşlü hale çevirme çalışmaları ise yol güvenliği açısından çok yerinde çalışmalar. Bunu da kısmen ilgilendiren bir çalışmayı bir ara paylaşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 173 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Eylül 05, 2021, 19:25:06 »
@Hakan Öztürk (3676) işin mizahındaydım biraz :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #17 : Eylül 06, 2021, 18:21:05 »
Farkındayım Tansu Bey.

Türkiye gibi bir ülkede deniz ulaşımından bu kadar az yararlanılmasını da anlamak güç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Eylül 06, 2021, 18:26:01 »

Türkiye gibi bir ülkede deniz ulaşımından bu kadar az yararlanılmasını da anlamak güç.

Ek olarak raylı sistemler de aynı şekilde..Yaygın ve güvenli hale getirilmesi çok faydalı olur aslında..

edit: ifade bozukluğu düzeltimi..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #19 : Eylül 06, 2021, 18:36:52 »
Ek olarak raylı sistemler de yaygın ve güvenli hale getirilmesi çok faydalı olur aslında..
Bunu dile getirmeniz çok önemli, özellikle üzerinde durulması gereken (yıllardır bunun için uğraşıyorum) bir konu, ancak gelişme çok az, yavaş, engebeli. Özellikle vatandaşların bu konuda (raylı sistemlerle ulaşımın yaygınlaşması ve güvenliği) sizin gibi talepkar olması çok önemli.
Son hemzemin kazalarını takip ettiyseniz, genel olarak müdahale edilmesi gereken, unutulmuş çok konu olduğu görülebilir.