Gönderen Konu: Hyundai'nin Yenİ Modelİ İ30  (Okunma sayısı 18720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Hyundai'nin Yenİ Modelİ İ30
« Yanıtla #20 : Ağustos 31, 2007, 21:44:35 »
bana dizel kadar az yakan bi benzinli araba söylermisin

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ağustos 31, 2007, 21:44:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ağustos 31, 2007, 23:23:28 »
Alper Bey sanırım az km yapıyorsunuz yılda. Malesef herkes sizin kadar şanslı değil. Başkalarını da düşünün.

Benim yıllık 35-40bin km nin altına inmiyor.
km de 10 kuruş  yani ayda 400ytl kadar az yakıyorum dizel ile.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 01, 2007, 10:14:19 »
Tamam, şu şekilde anlatayım.

Corrolla Dizel aldınız, tükettiği 4.9l/100km.
ya da
Corolla Benzinli aldınız, tükettiği 6.7l/100km

burda 100km başına 1.8l benzinden kar ediyorsunuz, yaklaşık 30 kuruş ta fiyattan. Yani toplam 1.8 x 30 = 54 kuruş  0,54 + 1.8 * 2.75 = 5,49

Comfort Dizel 4 bin YTL daha pahalı.

100km'de 54 kuruş kar ediyorsanız bu 4 bin YTL'nin masrafını çıkarmak için:

4000 / 5,49 = 728 kere 100 km gitmeniz gerekiyor. Yani bir bakalım ne oluyor: 72,800km

740 bin km yapmış olanınız var mı? Sanmıyorum.

Yani 70 bin km'den sonra ekonomik olmaya başlıyor. Şimdi ikinci el araçlara bakıyorum, çoğu 40bin-50bin civarında satılıyor. Bu da demek ki ekonomik olmadan çoğu araba zaten satılıyor.

(birisi mantığımı kontrol etsin yahu, hakkaten çok uçuk rakamlar gibi geldi şimdi  ) - teşekkürler Yaman bey

Not: daha bunun yarisleri, honda city'leri var ki onlar 5.6, 5.8 seviyesinde yakıyorlar...
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Eylül 01, 2007, 17:36:58 »
Bunlar ufak detaylar, senin dediğin gibi hesaplarsan, veya onu geç, dizeli uzun yol, benzinliyi şehir içi (en büyük tüketim farkı) ile bile hesaplarsan 200bin km gibi bir rakam çıkıyor ortaya.

Bakım masrafları modelden modele değişiyor, bunu hesaba eklemek zor, ancak çok fark edeceğini zannetmiyorum.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #24 : Eylül 01, 2007, 20:09:06 »
insan psikolojisini unutuyorsun arca verdiğimiz 3 4 milyar farkı benzinle kapatmayı düşünürsünüz ama sonra 1 depo benznle ne kadar km gittiğine bakıp rahatlarsın yani anlatmak istediğim uzunzamanlı düşünmeyiz anlık düşünürüz  1 depoyla 600 km gitmek yerine 800 850 km gitmek daha hesaplı gelir ve mutlu eder

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • teknikoto.forumup.com
  • Araç: Hilux
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #25 : Eylül 01, 2007, 20:11:27 »
zamanı geldiğinde gidip 6 silindir benzinli bir bmw alacağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Eylül 01, 2007, 21:02:53 »
hesap hatası var, keşke sizin dediğiniz gibi olsa

ALINTI
burda 100km başına 1.8l benzinden kar ediyorsunuz, yaklaşık 30 kuruş ta fiyattan. Yani toplam 1.8 x 30 = 54 kuruş [/quote]

100km başına  1.8litre  yakıt farkı zaten fiyatlar aynı olsa bile 2.75(benzin fiyatı) * 1.8 = 5ytl eder artı birde mazot daha ucuz 1.8x 30 = .54 kuruş      5+ 5.54 = 5.54ytl 100km başına kardayız.

sizin hesaptan gidersek 74bin km gidince eşitlenmiş oluyor. bu da benim zaten 2 senede yaptığım bir miktar. Zaten ben de bunu hesaplayarak dizel aldım.
ayrıca bundan sonraki her km de kardayım, ayrıca dizel corolla beninzli corollaya gore ikinci elde her zaman daha yuksek fiyata gidiyor.

zaten araç satıcılarının da soylediği yılda 20bin km den az yapıyorsanız benzinli alın.

Sonuç : yılda 20.000km ve fazlası yapan için dizel, daha az kullanan için benzinli avantajlı.

aslında ben şu aracı alıp lpg taktırmak istiyorum ya neyse konuyu dağıtmayalım
http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=3447494
Saygılar, Yaman.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Eylül 02, 2007, 00:21:10 »
tamam, böylesi daha mantıklı, neyi düşünmüyorum diye 5 kez kontrol ettiysemde bulamamıştım
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Eylül 02, 2007, 02:28:02 »
Benzinli araçdan şaşmam benim 2001 corolla uzun yolda km'de 17kuruş yaktı.125ytllik benzinle tam 730km yol yaptı.Bursadan ayvalık'a  git gel birazda şehir içi dolaştım.Benzin istasyonuna geldiğimde araç tam 43.9lt benzin aldı içinde 1lt kalmış, ne kadar yaktıgını öğrenmek için baya bi lamba yanık bi şekilde gezdim :)Yani benzinli bana uyuyor.

Şunuda inkar etmem eger ki dizel olsaydı çok daha az yakardı depoda daha yakıt olurdu ve bu insanın hoşuna gider aşıkcası.Benimde benzine düşkünlüğüm olsada disel adamı fazlasıyla cezbediyor tabi benide...

''Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.''

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Eylül 04, 2007, 09:16:49 »
Valla arkadaşlar konu sapmış biraz.  Hyundai inceleyip yorum yaparken konuyu dizel benzinli araçlar meselesine getirmişsiniz.

Bence araç hoş değil fotolardan. Birde canlı canlı görmek lazım ve 40.000 ytl buna verene kadar gider toyota corolla alırım, hemide dizel. Alperin dediği gibi her yerini ısıtsalar ne olur? Arabamı bu fırın mı?  Ha hyundainin Türkiye'de büyük kazanç sağladığı yer eğer kışı ağır geçen doğu illerimiz ise okey. Oraya gider. Aracı bi aurisle kıyaslamam bile. Adı yeter abicim toyotanın.

Yakıt meselesine gelince Yaman beye hak veriyorum. Ve hepsinden önemlisi 20.000 inin altındada gitseniz (eğer maddi durumunuz çok çok iyiyse iş değişir) dizel araç aldınmı depoyu doldurup 125-130 ytl ye 850-1100km yol gidebiliyosunuz şehiriçi yada şehirler arası. Benim aracım şehirler arası 90 sabit giderken düz bi yolda katalog değerini veriyo. 4.0 lt anlık yakıt gösteriyo.

Ben dizel tercih etmemim nedeni, aracımı sürerken az yakmasıydı. Gönül rahatlığı ile ona binip gezebileyim. Yoksa benzinli olsaydı hemen lpg ye döndürürdüm. Bende yaman bey gibi 2001 model 3.20 bi bmw bulmuştum çiziksiz ve full bi araç. alıp sıralı sistem attırayım hiç değil araba binerim diye düşündüm. Araç 32.000 ytl idi. aracımıda 32.000 ytl ye aldım. Kredi kullanımında çok fark vardı sıfırla ikinci elde. Hem bu 2006 model olacak dedim. Hemde dizel. Vazgeçtim. O kadar masrafa değermiydi bilmiyorum ama 307 1.6 hdi, fabia 1.4 tdi, seat cordoba 1.4 tdi,  corsa ve meriva 1.3 jti, accent era 1.5 crdi, kia sephia 1.5 crdi test ettiğim araçlardı. Aralarında en rahatı, en sessizi ve en sağlamı (ön takımlara tek garanti veren firma) toyotaydı. fiyatları birbirine çok yakın. 307 daha pahalıydı hatta. 28 - 33 bin ytl arasında fiyatlar.

Doğru tercih. Herkes düşüncesine ve hesaplarına göre hatta sürüş keyfine göre araç tercih etmeli. Dediğim gibi maddi durumum iyi olsa ayda 2000-3000 km yol yapsam 500 bin ytl benzin parası bana dokunmasa o bmw yi alır tüp bile takdırmazdım. Yani her şey tamamen duygusallığa bakıyo.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Toyota Club Türkiye
  • Model Yılı: '13
  • 34 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Eylül 04, 2007, 16:21:39 »
Haklısınız İsmail Bey, konu benzin-dizel kıyaslamasına dönmüş. Toparlamak gerek  Hyundai'yi donanım olarak çok zengin gördüm. Fiyatına göre epey kalabalık bir listesi var. Fakat bu donanımların uzun vadede ne kadar stabil çalışacağını da çok merak ediyorum doğrusu. Resimlerden araba bana pek bir çekici gelmedi, canlısı belki başka duygular uyandırabilir  

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim Alper; "Corolla Benzinli aldınız, tükettiği 6.7l/100km" demişsin ya. Bu rakamı görmek, İstanbul şartlarında imkansız ile eşdeğer bir şey. En azından ben göremiyorum, sağolsun belediyemiz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Eylül 04, 2007, 19:53:57 »
Tabi ki canım, tamamen teorik konuştum zaten

pratikte dizellerde o verdikleri seviyede yakmıyor zaten
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Eylül 04, 2007, 21:14:17 »
bir kere dizele geçen bir daha benzinliye dönmez
Saygılar, Yaman.

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Eylül 06, 2007, 13:03:26 »
ALINTI
bir kere dizele geçen bir daha benzinliye dönmez [/quote]

Diyosun.  

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Eylül 07, 2007, 02:52:44 »
Ben i30'u canlı canlı gördüm ve inceledim çok küçük ve çok hoş bi alınır yanı yok görüntüsü resimlerdeki gibi aldatıcı olmasın gerçi resimde de bi alınabilirliği ve çekiciliği yok.
''Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Eylül 09, 2007, 12:19:37 »
bu izlenimleri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim OZAN HABİBOĞLU..
teknik verilerden çok böyle yazılar araba seçiminde daha etkili oluyor..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #36 : Eylül 10, 2007, 13:43:12 »
haftasonu denizlide ki hyundai bayisine gittik. bakalım bu i30 nasıl bişeydir ve test edelim. ama daha ilk dakikada i30 itici olmaya başladı biz çünkü direk olarak aracın başına gittik ve bakmaya başladık. ama nedense hiç bir satış temsilcisi bizimle ilgilenmedi.

neyse aracın malzeme kalitesi bence çok iyi değil. kapıların açılmasında dahi bunu hissedebiliyoruz. Hatta arka kapının iç kısımda kaynak yeri o kadar bariz ortada ki şaşarsınız. onu gördüm şok oldum.

aracı test etmeye çıkamadık. arkadaşlar çok yoğunlarmış hatta kimse ilgilenmedi bizimle oradaki sekreter ile görüştük bir netice alamadık.

sonuç olarak çok kaliteli bir araba olmadığı kanaatindeyim.
Hayat bazen insana sürprizler yapıyor.
Bazılarını farkediyoruz, bazılarını ise fark ettiğimiz zaman çok geç oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Toyota Modeli
« Yanıtla #37 : Eylül 18, 2007, 14:11:41 »
tipi güzel olmuş ama kalitesinden şüpheliyim...Motor kalitesinden değil tabi-plastik kalitesinden...
2009 TİBURON

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.viteste farkı hisset . . .
« Yanıtla #38 : Eylül 23, 2007, 12:41:38 »
ilk gördüğümde bende bmw 1 serisine çok benzettim
2005 COROLLA 1.6 SEDAN SOL  BUZ MAVİSİ . . . """""" MAVİ ŞEYTAN""""""   :)
2007 YARİS 1.3

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #39 : Eylül 23, 2007, 22:51:44 »
bmw 1'in (özellikle arkası tamamen) dıştan kopyası ama iç malzeme kalitesi berbat. Güvenlik soru işareti.
--dünya dönüyor--