Gönderen Konu: 2009 model versoma lpg taktırmak istiyorum ama hangisi?  (Okunma sayısı 9239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
2009 model versoma lpg taktırmak istiyorum ama hangisi?
« : Ağustos 27, 2010, 14:07:46 »
2009 model versomun yakıtı gerçekten can yakmaya başladı bu nedenle lpg taktırmak istiyorum fakat bu güne kadar hiç lpgli araç kullanmamış biri olarak malumunuz üzre hiç birşey bilmiyorum. hangi lpgyi taktımalıyım? lpg kitleri modele markaya göre değişiyormu? bagajımı çok küçültürmü?
motorun performanısına etkisi ne olur ? özellikle versosu olupta tüp kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. şimdiden ilginize teşekkürler..."
Benim babam toyota gibi adam!!!

Toyota Club Türkiye

2009 model versoma lpg taktırmak istiyorum ama hangisi?
« : Ağustos 27, 2010, 14:07:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: 2009 model versoma lpg taktırmak istiyorum ama hangisi?
« Yanıtla #1 : Ağustos 27, 2010, 14:14:14 »
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 27, 2010, 15:01:48 »
Ben 3-4 ay önce zavolli marka taktırdım. Performans açısından hiçbir kaygın olmasın. Bagaj küçülme olayı ise, depo stepne yerine altta takıldığı için sadece boşa çıkan stepnenin bagajda kapladığı yer var. oda ince stepne olduğu için ve duruma göre istediğin yere koyabileceğin için sorun yaratmıyor. Yakıta gelince yol yük durumu göre 0,16-0,25 arasında bi yakıt sarfiyatı oluyor ki bence çok iyi değerler. ortalama 9-10 lt lpg yakıyor gibi düşünebilirsin. Ben İzmir de taktırdım Gayem otogaz da. yaklaşık 10000 km oldu takdıralı ve gayette memnunum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 28, 2010, 01:23:24 »
ikinizede çok teşekkürler osman abi o konuyu inceledim. bizim araçlar sedana göre biraz daha ağır olduğu için en korktuğum şey performans. teoman abi anladığım kadarıyla benzinle litre olarak kafa kafaya gidiyor. yine bir yerde denk gelmiştim stepne bagaj kapağına taktım diyodu bir arkadaş peki stepne bagaj kapağında nasıl durur? birde stepne depo yerine bagaj konan bu küçük depolar acaba hangisi arabayı daha az delmemize sebep olur. tekrar teşekkürler vakit ayırdığınız için

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2010, 01:57:58 »
birde şamndırayla aşağıya hiç arabanın içine sokmadan bagajın altına dışarıya montaj gördüm acaba bunlarda güvenlik nasıldır?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #5 : Ekim 04, 2010, 10:57:08 »
yanlış bilmiyorsam kanunen lpg tankını aracın dışına monte edemezsiniz yasaktır. muayenedende geçmez. ayrıca performans kaybıda yok denecek kadar azdır. marka olarak ta brc-lovato-zavolli bunlardan birini taktırın. ben lovato kullanıyorum gayet güzell
fd

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 04, 2010, 12:41:59 »
vallahi mehmet bey var aynı zamanda çorumda brc bayileriymiş. o bir kaç arabaya araç dışına monte etmiş. sanırım yasal olmasaydı bunu bana tavsiye etmezdi. ben hala araştırıyorum fakat bu mayene işi kafamı karıştırdı. bir onu da sorim bakalım. fatih bey teşekkürler ilginiz için

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 04, 2010, 12:47:40 »
murat benimde verso var biz zavolli kullanıyoruz gayet memnunuz ve tüp'üde istetme'nin oraya taktırdık güzelde duruyor sanki istetme varmış gibi duruyor resimlerini birazdan gönderirim.Yakıt konusuna gelince 32lt gaz alıyor 300 km yol yapıyor aşagı yukarı 200-210 krş kadar yakıyor.
SKODA SUPERB STYLE 1.6 TDI 2017
SKODA OCTAVİA STYLE CR 1.6 TDI 2015
SUBARU FORESTER 2.0 TDİ 2018

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 04, 2010, 13:03:37 »
resimler bunlar ama biraz karanlık

SKODA SUPERB STYLE 1.6 TDI 2017
SKODA OCTAVİA STYLE CR 1.6 TDI 2015
SUBARU FORESTER 2.0 TDİ 2018

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Kan Grubu: ---
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 04, 2010, 13:09:45 »
Murat, bu işte en önemli kural aslında araştırarak en bilgili kaliteli ustayı bulmak kesene göre olanını taktırmak. neticede 800 tl 'dan başlıyor sanırım sistem fiyatları (tomasetto).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #10 : Ekim 04, 2010, 16:45:34 »
yakın bi arkadaşım opel zafira aracına atiker taktırdı.600-700 km ancak kullanmıştır gayet memnun. lpg tankınıda 40 lt  lik incesinden taktırdı. gayet kullanışlı oldu. ince tüp olayını bi araştırmanızı tavsiye ederim...
fd

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 05, 2010, 21:49:22 »
hepinizin ilginize teşekkürler. fotoğraflar içinde ayrıca teşekkür ederim. bu içerdeki istepne yerine değil de bir askı yardımıyla aracın arka kısmına takılabiliyormuş. açıkcası arabanın içinde olmayacağı için ve hiçbir alan kaybetmeyeceğim için bu çok mantıklı geldi fakat bu seferde depoyu vururmuyum korkusu saldı. maddi olarak tank fiyatı hiç önemli değil çünkü uzun ömürlü olsun istiyorum. bu nedenle tanka vereceğim paraya acımam zaten tasarrufuyla geri dönecek. fakat halil arkadaşımızın söylediği kafama takıldı 32litreyle 300 km buda 100 kmde 11 lt eder oda şu anki lpg fiyatıyla 23lira yapar. benim aracım şu an 100km 8l benzin yakıyor. bu da 30 lira eder buna göre 100km de araç 7 lira cebime sokacak. 1400 liralık bir tank taktırdığımızı düşünürsek kaba bir hesapla 20000 km de tank parası cebime geri girecek. ondan sonra ancak araç kar etmeye başlayacak yakıttan. 20000 km den sonra peki bana lpg kaynaklı bakım vs. masrafları olacakmı yani aynı arabayı bakıma soktuğumuz gibi. lpgyide bakıma sokacazmı. arkadaşlar vaktinizi aldığımın farkındayım. tekrar tekrar teşekkürler yardımlarınız için

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 05, 2010, 23:34:25 »
Öncelikle araştırmalarıma göre pek duyulmasa da toyota için teleflex marka bi lpg gözüme çarptı. gayet iyi ve toyotaya çok uygun olduğu söyleniyor fiyatta bilgim yok ancak sitesine girip araştırma yapabilirsin bnm baya kafama yattı çünkü firma öyle araçlara lpg takıyor ki insanın ister istemez dikkatini çekiyor. eğer taktıracak olursanız ısrarla simit tüp öneririm. simit tüpte arkadaşların dediği gibi aracın stepne haznesine konulur ve 32 lt. yakıt alır. bence bunu bi araştırın çok kaliteli bi markaya benziyor çünkü istek ve icraat çok. sitesinde de çok çok aydınlatıyor. halil arkadaşın dediği de doğru olabilir aracına göre bnm aracım da 380 km. yol gidiyor 32 lt. ile. tüpün bakımı olmaz sadece muaneye gireceğiniz zaman belli yerlerden gaz sızdırmazlık raporu almanız gerekiyor bunun maaliyeti de 25 lira fazla bişe değil yani başka da masrafı yoktur lpg'nin. lpg benzinden fazla yakar çoğu zaman tek avantajı litre fiyatının düşük olması normalde benzin litreye göre daha hesaplı lpg'den.
2004 Ford Mondeo 2.0i Ghia X, G. Gri OV.
2011 Toyota Yaris 1,4 D4D Manuel...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 06, 2010, 10:33:46 »
+1

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 06, 2010, 22:36:15 »
oğuz arkadaşım teşekkür ederim. teleflexin sitesini inceledim gerçekten taktıkları arabalar hep üst sınıf. versonun eski modelinede bir montaj yapmışlar; bagajın altına. açıkcası bu montaj bana en uygun montaj diyebilirim. birde tankı sağa sola vurmaktan korkmasam bugün gidip taktıracam hem tank dışarda olunca daha güvenli gibi geliyor hemde arabanın içinde hiçbir hacim daralmasıda yaşanmıyor birde teleflexin bayi ağı çok geniş değil. balıkesirde yaşıyorum fakat şu an mesleğim dolayısıyla bitlisteyim dolayısıyla en azından buraya yakın bir yer olması lazım. yani bence lpg taktırırken servis ağının genişliğide etkili.brc düşünüyorum fakat araç altı olursa mükemmel olur.  bir inceleyip yorumlarsanız sevinirim. tehlikelimi yoksa değilmi? .http://www.teleflexgfiturkiye.com/LPG-Montaj-Resimleri/118/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 07, 2010, 09:03:24 »
Sızdırmazlık raporunun bu tip bir montajla alınabileceğini hiç sanmıyorum. Netice montaj güzel olabilir fakat tankı, tankın dışarıdan alabileceği etkenleri, şamandırayı ve özellikle egzozu da unutmamak lazım kanımca.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 08, 2010, 00:42:09 »
yav hiç böyle montaj yaptırıp muayeneye giren arkadaş yokmu aramızda. egsoz metin abinin dediği gibi sorun gerçekten ama bu tarz montaj yaptıran bir arkadaş bulsak daha ayrıntılı aydınlatır bizi kanımca.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 08, 2010, 11:14:45 »
Teleflex 'in Türkiye distrubutoru böyle bir montajı resmi sitesinde yayınlıyor ve bu montajla o araç trafikte gezebiliyorsa Türkiye'de, diyecek hiçbirşeyim yoktur. Sızdırmazlık istasyonlarında bırakın böyle dışarda durmasını, gaz dolum ağzındaki plastik kapak bile yoksa, bagajda içerde olmasına rağmen iki yanlardan bir tarafındaysa silindir tipteki tank ona bile raporu vermemesi gerek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 08, 2010, 12:28:02 »
öncelikle rica ederim dediğiniz gibi üst sınıf araçlara takmaları da bnm çok dikkatimi çekti. bu sağa sola vurma konusunda çok endişe yaşayacak olursan sanayiden iyi bi yere o tüpün alt kısmına demir kestirip yaptırabilirsin tanktan önce demir yere çarpar ve sorun olmaz ki verso da yüksek bi araba öyle çok endişen olmasın. zaten simit tüpün tek güzelliği bagajda yer kaplamaması. maalesef ben bayi ağını araştırmadım o yüzden bilgim yok doğrudur. en ağır duyduğum kelime yeni nesil toyotalar için en uygun lpg sistemiymiş haa yok brc diyorsan ona da lafım olmaz çünkü hiç kötü diyeni duymadım brc için yine taktırabilirsin simit olarakta takarlar tahminimce. şimdi öteki abiler simit egsoz yüzünden olmaz diyorlar bi nevi haklılar ve mantıklı bi düşünce ancak 2000 model doğan şahin türü araçlara bakarsanız onların üzerinde fabrika çıkışlı orjinal simit tüp var  demek ki bi sakıncası yok ki çıkartabiliyorlar. bnm aracımda egsoz sağ tarafta tüpte sağdaydı sızdırmazlık raporundan geçiremedim ve 85 lira masrafla sola aldırdım egsoz yüzünden sırf bu yüzden insan çekiniyor adam egsozun üstündekini kabul etmiyor egsozun yanı başında ki tüpü nasıl kabul edecek diye ama dediğim gibi kabul ediliyor ki takılıyor lpg firmalarının takması bi yana doğan gibi araçların fabrikadan orjinal simit tüp takması bnm gözümde endişeleri indiriyor yine de araştırmak lazım...
2004 Ford Mondeo 2.0i Ghia X, G. Gri OV.
2011 Toyota Yaris 1,4 D4D Manuel...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 08, 2010, 14:12:23 »
öncelikle rica ederim dediğiniz gibi üst sınıf araçlara takmaları da bnm çok dikkatimi çekti. bu sağa sola vurma konusunda çok endişe yaşayacak olursan sanayiden iyi bi yere o tüpün alt kısmına demir kestirip yaptırabilirsin tanktan önce demir yere çarpar ve sorun olmaz ki verso da yüksek bi araba öyle çok endişen olmasın. zaten simit tüpün tek güzelliği bagajda yer kaplamaması. maalesef ben bayi ağını araştırmadım o yüzden bilgim yok doğrudur. en ağır duyduğum kelime yeni nesil toyotalar için en uygun lpg sistemiymiş haa yok brc diyorsan ona da lafım olmaz çünkü hiç kötü diyeni duymadım brc için yine taktırabilirsin simit olarakta takarlar tahminimce. şimdi öteki abiler simit egsoz yüzünden olmaz diyorlar bi nevi haklılar ve mantıklı bi düşünce ancak 2000 model doğan şahin türü araçlara bakarsanız onların üzerinde fabrika çıkışlı orjinal simit tüp var  demek ki bi sakıncası yok ki çıkartabiliyorlar. bnm aracımda egsoz sağ tarafta tüpte sağdaydı sızdırmazlık raporundan geçiremedim ve 85 lira masrafla sola aldırdım egsoz yüzünden sırf bu yüzden insan çekiniyor adam egsozun üstündekini kabul etmiyor egsozun yanı başında ki tüpü nasıl kabul edecek diye ama dediğim gibi kabul ediliyor ki takılıyor lpg firmalarının takması bi yana doğan gibi araçların fabrikadan orjinal simit tüp takması bnm gözümde endişeleri indiriyor yine de araştırmak lazım...

Doğan, Şahin'e fabrikada orjinal LPG tankı veya sistemi takıldığını ilk sizden duydum. Araştırılacak birşey yok aslında. İlgili mesajdaki linkte yer alan resimde kendi gözümle gördüğüm teknik montajı, ne mantık olursa olsun güvensiz ve mantıksız buluyorum. Bagajda stepne yeri varken, bagaj daralmasın, güvenlik önemli değil diyor resmen firmanın montajı :)