Gönderen Konu: debriyaj ayımıyor  (Okunma sayısı 11355 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
debriyaj ayımıyor
« : Temmuz 17, 2010, 14:11:42 »
arkadaşlar merhaba. 97 model xei kullnayorum.aracaımı 1 sene önce aldım.araç soğukken debriyajın ayırmasında sorun yok ama 45 -60 dk kullandıktan sonra debriyaja basıp geri vitese takmada sorun yaşıyorum.sorun debriyaj kavrama noktasına kadar bırakılıp tekrar basıca sanırım tam manasıyla balata ayırmadığı için aracım geri gitmeye devam ediyor ve geri vitesten çok zor çıkıyor. 1. vitese çok zor geçiyor aynı zamanda motorda silkeleme yapıyor.baskı balata bilya komple set olarak değiştirdim aısın marka taktım.volant taşlattım,debriyaş alt ve üst merkezlerini ve yağını değiştirdim.sorun devam ediyor.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

debriyaj ayımıyor
« : Temmuz 17, 2010, 14:11:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: debriyaj ayımıyor
« Yanıtla #1 : Temmuz 17, 2010, 18:38:16 »
daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya calısırım bu sıkıntılar baskı balatayı değiştirincemi başladı eger daha öncedende varsa buyuk ıhtımalle sanzımanda sıkıntı olabılır sadece geri ve 1 demi yapıyor bence sanzıman yagını kontrol ettirin gerekırse degiştirin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2010, 18:39:20 »
debriyaj telini kontrol edin tel uzamış olabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #3 : Temmuz 17, 2010, 20:33:11 »
baskı balatayı değişyitmeden öncede vardı sanırım. sadece grei vitese geçerken sekromeç sesi geliyor debriyaja tam basmama ragmen araç geri gitmeye devam ediyor.geri vitesten vites kolunu zorlayarak çıkartıyorum 1. vitese geçişte titreme yapıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Temmuz 17, 2010, 22:01:22 »
benm aracımda 93 corolla 3. vitese geçerken lık dıye geçiyordu ve geri vitese atarken zorlama yapıyordu.yağını telini vs hepsine baktırdım vites dişlilerinden dediler. artık 3. vitese atarken arabada kamyoncuların yaptığı gibi çift debriyaj bile yapmaya başlamıştım :)) usta bı arkadaşım var arabayla dolaştı geldi arkadaş debriyaj baskı balatan bitik dedi değiştirelim dedi tamam dedik değiştirdik.valeo marka kullandık. vites geçişlerinde rahatlma oldu vede 3 vitesteki sorun ortadan kalktı ....
Make Way For The Bad Guy ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 17, 2010, 23:11:33 »
 Ahmet Bey,
 Öncelikle yeni kaydolan üyelerimizin kendilerini Tanışma bölümünde açtıkları başlık altında tanıtmaları gerekiyor.
 Sizi de bu kapsamda Tanışma bölümüne davet ediyorum.
 Sorunuzun yanıtına gelince ise, aracınızda yukarıda bahsedildiği gibi debriyaj ayırma teli bulunmamaktadır. Hidrolik ayırma sistemi mevcuttur. Hidrolik sistemlerin özelliği gereği yağ kalitesi çok önemlidir. Eğer debriyaj hidroliği özelliğini yitirdi ise sıcak havalarda daha belirginleşerek ayırma silindirini çalıştırmaz ve debriyaj ayrışması sağlanamaz.
 İkinci ve zayıf ihtimal ise kalitesiz debriyaj setidir. Özellikle ısındığında soğuyamayan zayıf malzemeler de mevcut piyasada. Sizden önceki sahibi bu tip bir debriyaj seti takmış olabilir.
 İyi akşamlar.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 17, 2010, 23:11:49 »
debriyaj telini kontrol edin tel uzamış olabilir
Bahsedilen araçta debriyaj teli yoktur arkadaşım yani uzama kısalma olayı olamaz yağ konusuna gelince sanırım arkadaş şanzıman yani vites kutusunun yağını değiştirdiğini belirtmiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '11
  • 7 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 18, 2010, 09:38:52 »
Benim aracım da geri vitesine zor geçiyor.Ne olabilir (1.6 avensis)
2000 Avensis,2005 Avensis,
2007 Avensis,2011 Avensis
Bir kere Avensis,herzaman Avensis.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 18, 2010, 11:04:18 »
piyasada sahte ürünler çok.debriyaj setin sahte olmasın,ayrıca debriyaj merkezlerin havası iyi alındımı,debriyaj çatalı arızalı olabilir.şanzıman yağını kesinlikle castrol yarısentetik 75w90 koy.yağ çok mühim ben az daha şanzımanı söktürüp senkromeçleri değiştirtecektim.yağı değişince süper oldu.öncelikle çok iyi bir tamirci edinin gerisi çok kolay.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Temmuz 18, 2010, 11:08:55 »
ümitciğim öncelikle şanzıman yağını değiştir,demin yazdığım yağı kullan.çok faydasını göreceksin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 18, 2010, 14:35:11 »
Bahsedilen araçta debriyaj teli yoktur arkadaşım yani uzama kısalma olayı olamaz yağ konusuna gelince sanırım arkadaş şanzıman yani vites kutusunun yağını değiştirdiğini belirtmiş.

evet haklısın tebriyaş teli yok.

Sanırım arkadaş her şeyini değiştirmiş bana kalırsa buyuk ihtimalle havasını iyi alamamış olabilir ler yanlış bilgi verğim için arkadaşlardan özür dileri.. saygılar..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 18, 2010, 15:38:40 »
+1

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '11
  • 7 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Temmuz 18, 2010, 21:57:39 »
Deneyeceğim Atilla abi.
2000 Avensis,2005 Avensis,
2007 Avensis,2011 Avensis
Bir kere Avensis,herzaman Avensis.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #13 : Kasım 20, 2010, 11:57:48 »
Güncel
Arkadaşlar ve abilerim herkese merabalar.. Benimde debriyaj ayırma konusunda bir problemim var sanırım, tam olarak bilemiyorum ancak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..
Aracım 2006 model toyota corolla terra. Sorunum araçta debriyaja basık tuttuğumda (kısa sürede olsa mesela bir yere park etmek için yanaşırken) araç vitesteyse vitesten cıkmıyor yada çıkarmak için çok zorlamam gerekiyor. Ayağımı dabriyajdan kaldırmasam bile araç yürümeye çalısıyor. Vitesten cıkmadıgı içinde stop etmek zorunda kalıyorum. Aynı durumda eğer viteste deilse de vitese girmiyor. Debriyajı bırakıp tekrar basmam gerekiyyor. Bu sorun her zaman olmuyor. Hatta hareket halndeyken hiç olmuyor. İlk bayramdan birkaç gün önce meydana geldi. Ispartada yaşadıgım için burda da taknik servis olmayınca götürüp gösteremedim ancak bir tamirciye gösterdim bana dabriyaj ayırmıyor dedi ve büyük ihtimal dabriyaj hidroligi azalmiş biraz, ondan olabilir yada hidrolik yajı pislenmiştir oldan olabilir falan dedi. Onlardan degilse iki dabriyaj merkezi varmış sanırım, bunlardan birinde sorun olabilir dedi. Bana ne yapmam gerektiği konusunda yol gösterebilirseniz çok sevinirim sorunun sebebi acaba ne olabilir.
TEŞEKKÜRLER.....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 20, 2010, 13:49:47 »
 Merhaba Burak k,
 Kayıt olurken sanırım dikkatini çekmedi ancak forumumuzun bazı önemli kuralları var;

1- Gerçek ad ve soyadınızla üye olmalısınız.
 2- Kendinizi Tanışma Bölümümüzde tanıtmanız gerekir.

Bu kapsamda gerçek ad ve soyadınızı Yönetim'e bildirerek gerekli düzeltmenin yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 Kendinizi Tanışma Bölümümüzde tanıtmanızı da tekrar önemle rica ederim.
 İyi forumlar.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #15 : Kasım 23, 2010, 14:00:10 »
Arkadaşlar ve abilerim herkese merabalar.. Benimde debriyaj ayırma konusunda bir problemim var sanırım, tam olarak bilemiyorum ancak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..
Aracım 2006 model toyota corolla terra. Sorunum araçta debriyaja basık tuttuğumda (kısa sürede olsa mesela bir yere park etmek için yanaşırken) araç vitesteyse vitesten cıkmıyor yada çıkarmak için çok zorlamam gerekiyor. Ayağımı dabriyajdan kaldırmasam bile araç yürümeye çalısıyor. Vitesten cıkmadıgı içinde stop etmek zorunda kalıyorum. Aynı durumda eğer viteste deilse de vitese girmiyor. Debriyajı bırakıp tekrar basmam gerekiyyor. Bu sorun her zaman olmuyor. Hatta hareket halndeyken hiç olmuyor. İlk bayramdan birkaç gün önce meydana geldi. Ispartada yaşadıgım için burda da taknik servis olmayınca götürüp gösteremedim ancak bir tamirciye gösterdim bana dabriyaj ayırmıyor dedi ve büyük ihtimal dabriyaj hidroligi azalmiş biraz, ondan olabilir yada hidrolik yajı pislenmiştir oldan olabilir falan dedi. Onlardan degilse iki dabriyaj merkezi varmış sanırım, bunlardan birinde sorun olabilir dedi. Bana ne yapmam gerektiği konusunda yol gösterebilirseniz çok sevinirim sorunun sebebi acaba ne olabilir.
TEŞEKKÜRLER.....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Kasım 23, 2010, 18:42:03 »
Burak o tamirci arkadaş doğru söylemiş.büyük ihtimalle alt veya üst debriyaj merkezi kaçırıyor,veya hava var.rahat bir şekilde tesbiti yapılıp tedavi uygulanabilir.o kadar mühim bir arıza değil.