Gönderen Konu: LPG Sıralı Sistemler Hakkında Soru-Cevap Köşesi  (Okunma sayısı 649765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG Sıralı Sistemler Hakkında Soru-Cevap Köşesi
« Yanıtla #40 : Temmuz 07, 2010, 18:59:39 »
İthal enjektörleri 200 tl den aşağı montajını ve ayarını yaptırmanız cok zor.Yerli enjektörler için  150 tl isteyebilirler...
aralık olarak bir kaç marka yazmanız mümkün mü? Önceki cevabınız için de teşekkür ederim. Kendi obd cihazımla zaman zaman kontrol ediyorum.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Temmuz 07, 2010, 18:59:39 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür etti
  • 200 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Temmuz 07, 2010, 19:01:36 »
Pardon sorunuzu tam anlayamadım.

maralık olarak bir kaç marka yazmanız mümkün mü? Önceki cevabınız için de teşekkür ederim. Kendi obd cihazımla zaman zaman kontrol ediyorum.
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ
BRC İç Anadolu ve Karadeniz Bölge Bayi ,Teknik Destek ve Lojistik Merkezi
www.ozenclerotogaz.com.tr Facebook sayfamız https://facebook.com/BRCOzenclerOtogaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Temmuz 07, 2010, 19:02:21 »
Pardon sorunuzu tam anlayamadım.

düzelttim. çok hızlısınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #43 : Temmuz 07, 2010, 19:32:04 »
Aralıktan kastınız fiyat aralığı ise ve konumuz enjektör ise ;

valtek italyan enjektör takımı ile rail enjektör takımı fiyatları hemen hemen aynıdır yaklaşık 200 tl dir.
Yerli olarak mımgas ,voltran ve bir kaç markanın kendı urettiği enjektörler ise 150 tl civarındadır.Umarim sizi doğru anlayabilmişimdir.Hız konusunda ise evet biraz hızlıyım kendi aracım turbo vti +400hp :)

aralık olarak bir kaç marka yazmanız mümkün mü? Önceki cevabınız için de teşekkür ederim. Kendi obd cihazımla zaman zaman kontrol ediyorum.
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ
www.ozenclerotogaz.com.tr Facebook sayfamız https://facebook.com/BRCOzenclerOtogaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Temmuz 07, 2010, 23:28:04 »
Mehmet bey selamlar :) benim soru listem biraz fazla kızmayın :D ben 3 ay evel 93 corollama( 1.6 karbüratörlü) lpg taktırdık lavato marka.Lpg takıldığında 302.000 km deidi şuan ise 309.000kmde. ilksorum;
Lpg supaplarda yakma v.s yaparmı ben haftada birgün keyfi benzinde biniyorum ve performans çok çok fark ediyor abicim :( bugün eksoz muayenesi yaptırdım adam değer 3.50 max değer diyor benimki 0.66 mı ne değer verdi çok iyi dedi.Önceki yorumlarınızda fakir karışımı okudum aceba bu kadar düşük değer vermesi normalmi? ikinci sorum?
Aracım yaz ayları dahil daha dün en basitinden her sabah rahat 2. marşı istiyor zor çalışıyor.Benzinde  tek marşı 2.saniyeye bile ulaştırmadan çalışma meydana geliyor.lpg varkende yokkende bu böyleydi kış aylarında bile fark yoktu.Montaj yapılan yer normal dedi ayarlara ama verebileceğiniz bir akıl varmı? üçüncü sorum;
Lpgli araca( benimki gibi karadüzen monte edilmiş lpg kiti) neden açık hava filtresi takamıyoruz? ben denedim taktım çok başarılıydı fakat. 2. boğazı açtığında karbüratör özellikle 4000rpm devir de araba boş bağırıyor sağırlık meydana geldi. taktığım filtre ufak deneme amaçlı zaten havamı yetişmiyor yoksa başka bir sorunmu meydana geliyor?dördüncü sorum;
Belirli bir hızdan yukarı çıktığım zaman(hava koşuluna göre değişiyor ama ortalama 50 km ) boşa atınca neden stop ediyor aracım?beşinci sorum;
lpgde uzun yolda seyahat ederken niçin yüksek hızlara çıkmamamız gerekiyor ve adana v.s gibi 40 derece gibi sıcaklıkta lpgde araç kullanmanın herhangi bir sakıncası varmıdır?
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #45 : Temmuz 07, 2010, 23:42:00 »
mustafa bey 5, sorunuz tam yerinde oldu benim efsanede sanki sıcaklarda çekişten düşüyor gibime geldi.buna bi cevap bulalım lütfen;

sıcak havada lpg kullanımı tehlikelimi_?????

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #46 : Temmuz 08, 2010, 12:17:35 »

1- Motor soğukken tüksek devirlerde araç kullanmadığınız sürece subaplarınıza hiç birşey olmaz.
Emisyonun düşük değerde çıkması ayarınızın (Rolantede) iyi olması anlamına gelir
2- Bu durum ayarla giderilebilir, servisinize giderek start ayarını biraz açmasını isteyin. Ve sabah kontağı açar açmaz marşa basın bekleme yapmayın.
3- Yakıt ayarınız eski filitreye göre yapıldıysa yeni taktığınız filtreden geçen hava miktarı arttığı için aracınıza yeniden ayar yapılması gerekir. performans filtresi dediğimiz filtreden takılabilir hiç sorun değil.
4- performans filtresi direkt hava alacak şekilde yerleştirilmi ise stop eder, endirekt olarak hava almasını sağlayın yada önüne hava akışını kıracak seperatör yapın.
5- Yüksek hıza çıkılmaması diye birşey yok  Emniyet ve trafik kurallarını unutmamak kaydı ile dilediğiniz hızda araç kullanabilirsiniz.
Saygılar :)

Mehmet bey selamlar :) benim soru listem biraz fazla kızmayın :D ben 3 ay evel 93 corollama( 1.6 karbüratörlü) lpg taktırdık lavato marka.Lpg takıldığında 302.000 km deidi şuan ise 309.000kmde. ilksorum;
Lpg supaplarda yakma v.s yaparmı ben haftada birgün keyfi benzinde biniyorum ve performans çok çok fark ediyor abicim :( bugün eksoz muayenesi yaptırdım adam değer 3.50 max değer diyor benimki 0.66 mı ne değer verdi çok iyi dedi.Önceki yorumlarınızda fakir karışımı okudum aceba bu kadar düşük değer vermesi normalmi? ikinci sorum?
Aracım yaz ayları dahil daha dün en basitinden her sabah rahat 2. marşı istiyor zor çalışıyor.Benzinde  tek marşı 2.saniyeye bile ulaştırmadan çalışma meydana geliyor.lpg varkende yokkende bu böyleydi kış aylarında bile fark yoktu.Montaj yapılan yer normal dedi ayarlara ama verebileceğiniz bir akıl varmı? üçüncü sorum;
Lpgli araca( benimki gibi karadüzen monte edilmiş lpg kiti) neden açık hava filtresi takamıyoruz? ben denedim taktım çok başarılıydı fakat. 2. boğazı açtığında karbüratör özellikle 4000rpm devir de araba boş bağırıyor sağırlık meydana geldi. taktığım filtre ufak deneme amaçlı zaten havamı yetişmiyor yoksa başka bir sorunmu meydana geliyor?dördüncü sorum;
Belirli bir hızdan yukarı çıktığım zaman(hava koşuluna göre değişiyor ama ortalama 50 km ) boşa atınca neden stop ediyor aracım?beşinci sorum;
lpgde uzun yolda seyahat ederken niçin yüksek hızlara çıkmamamız gerekiyor ve adana v.s gibi 40 derece gibi sıcaklıkta lpgde araç kullanmanın herhangi bir sakıncası varmıdır?
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Temmuz 08, 2010, 16:32:53 »
Hayırlı olsun ,aracınızı güzel günlerde kullanın.Aklınıza takılan soru ve sorunlar için bana yazabilirsiniz.Selamlar.

Teşekkürler cümlemize :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Temmuz 09, 2010, 01:33:29 »
Mehmet abi yazdıklarınız cevaplarınız için çok teşekkür ederim. bütün cevapları aldım ama bana şu açık hava filtresini nasıl bağlayacağımı anlatın :D ben boru yaptırdım hemde ısı yalıtımlı havası ısıtmasın diye. orj hava giriş kısmına filtreyi yerleştireceğim. dediğiniz gibi boruyu taktım filtre yoktu araç dengesiz çalıştı.fitreyi taktım düzelti ama dediğim gibi 2. boğazı açtığında sağırlık vardı abicim. avans ayarı o fitreye göre yapılırsa sorun kalkar demi ?
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Temmuz 09, 2010, 10:32:37 »
Aynen öyle ,tüm ayarları bu flitreye göre yaptırman gerek.

Mehmet abi yazdıklarınız cevaplarınız için çok teşekkür ederim. bütün cevapları aldım ama bana şu açık hava filtresini nasıl bağlayacağımı anlatın :D ben boru yaptırdım hemde ısı yalıtımlı havası ısıtmasın diye. orj hava giriş kısmına filtreyi yerleştireceğim. dediğiniz gibi boruyu taktım filtre yoktu araç dengesiz çalıştı.fitreyi taktım düzelti ama dediğim gibi 2. boğazı açtığında sağırlık vardı abicim. avans ayarı o fitreye göre yapılırsa sorun kalkar demi ?
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • henüz toyota kullanmıyorum ama sevdim buraları..
  • Kan Grubu: B-
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Temmuz 09, 2010, 20:42:27 »
Atikerden buz gibi soğumaya başladım arkadaşlar. Baya bir kimseye tavsiye etmiş olmama rağmen dün mailime gelen cevap beni baya baya kızdırdı. İki varklı servislerinde yapılan 4 kalibrasyon sonucu aracımın arıza ışığı yaktığını ve son seferde çekiş problemide yaşamaya başladığımı bildirdim ve beni etrafımdaki 3 yerleşim yerinden birine hangisinde doğru düzgün yapılacaksa yönlendirmelerini istedim. Cevap olarak sadece aracınızda başka bir sorun olabilir yetkili bir servisimize başvurunuz şeklinde baştan savma bir cevap gönderdiler. Bakalım kendilerine durumu iyi anlatamadım heralde diye bugün daha ayrıntılı bir mail göndereceğim. Ona ne yumurtlayacaklar...
2001 vtec Civic-2000 vvt-i Corolla- 97 Efsane Kasa Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 94000
  • Model Yılı: '08
  • 46 kere teşekkür etti
  • 44 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Temmuz 09, 2010, 21:32:26 »
Çok yararlı bir konu olmuş..Şimdiden değişik bilgiler edindim..Teşekkürler..
Her şey suretin suretinin sureti...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Temmuz 10, 2010, 08:05:13 »
Böyle durumlarda o bayinin bağlı bulunduğu bölge bayisi teknik ekibini o ile göndererek sorunu çözmeli.Diğer firmaların böyle uygulamaları mevcut.Umarım bir an önce sorununuz giderilir.

Atikerden buz gibi soğumaya başladım arkadaşlar. Baya bir kimseye tavsiye etmiş olmama rağmen dün mailime gelen cevap beni baya baya kızdırdı. İki varklı servislerinde yapılan 4 kalibrasyon sonucu aracımın arıza ışığı yaktığını ve son seferde çekiş problemide yaşamaya başladığımı bildirdim ve beni etrafımdaki 3 yerleşim yerinden birine hangisinde doğru düzgün yapılacaksa yönlendirmelerini istedim. Cevap olarak sadece aracınızda başka bir sorun olabilir yetkili bir servisimize başvurunuz şeklinde baştan savma bir cevap gönderdiler. Bakalım kendilerine durumu iyi anlatamadım heralde diye bugün daha ayrıntılı bir mail göndereceğim. Ona ne yumurtlayacaklar...
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Temmuz 10, 2010, 21:48:23 »
Ben LPG'yi sevmiyorum ama bilgiler güzel ve faydalı. Yönetim konuyu sabitlerse iyi olur, faydalı bilgiler olduğunu düşünüyorum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Birde profil bilgilerinize bulunduğunuz şehri yazabilirseniz güzel olur diye düşünüyorum.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #54 : Temmuz 11, 2010, 19:30:58 »
merhaba peki siz bu lpg sistemlerinden hangisini tavsiye edersinşz ya da şöyle sorayım en iyisi hangisi size göre maliyet kısmı mühim değil cevap bekliyorum teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Temmuz 11, 2010, 20:02:48 »
Mehmet Bey Merhaba.

Bende yeni nesil corolla var 1.6 vvti yaklaşıl 5 ay önce lpg taktırdık. ( Zavoli ) taktırdıktan yaklaşık 15 gün sonra 1000 km lpg bakımına girdi. Şuan lpg' de 5000 km oldu...Şimdi sorum şu olacak; Yaz için ayrı bir ayar yaptırmamız gerekir mi?  2. sorum ise;  benim depo simit 48 lik. max, 36 litre alıyor ve bunla yaklaşık, 390 km yapıyorum. ( klima kapalı ) sizce bu değerler normal mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Temmuz 11, 2010, 22:07:27 »
Mehmet bey bir sorum daha var benim. Araç karbüratörlü ilk giriş boğaza flanş gibi bir parça koydular ordan lpg gidiyor karbüratöre. fakat benzinde iken 2. boğazı açtığında araç bir kafayı yıkıp geri şahlanıyor resmen.montaj yapan yer flanşın dar olduğunu havayı tam çekemediğini ve tedavisinin olmadığını kasdetti. benzinde iken o parçayı çıkardım cidden sorun kalktı. ama benzinde bindiğinde özellikle araç sollarken sıkıntı oluyor. Ustama daha büyük kelebeğin ağzını kapatmayacak birşey olmazmı dedim yok olmaz dedi abicim :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Temmuz 12, 2010, 09:09:10 »
LPG Sıralı gaz sistemlerinin yaz kış ayarı yoktur ;sonuçta sistem belli bir ısı derecesinin üzerine çıktığı zaman devreye giriyor ve bu ısıyı sabitleyerek devam ediyor.Yakıt değerleri konusunda yorum yapmak pek tarzım değil ama ilk ve son kez sizin için yapalım :)  Yaklaşık 9.2 lt/100 km lpg tüketiminiz var ,aynı şartlarda benzinde 8 lt tüketiyorsanız bu değerler idealdir.selamlar...

Mehmet Bey Merhaba.

Bende yeni nesil corolla var 1.6 vvti yaklaşıl 5 ay önce lpg taktırdık. ( Zavoli ) taktırdıktan yaklaşık 15 gün sonra 1000 km lpg bakımına girdi. Şuan lpg' de 5000 km oldu...Şimdi sorum şu olacak; Yaz için ayrı bir ayar yaptırmamız gerekir mi?  2. sorum ise;  benim depo simit 48 lik. max, 36 litre alıyor ve bunla yaklaşık, 390 km yapıyorum. ( klima kapalı ) sizce bu değerler normal mi?
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #58 : Temmuz 12, 2010, 09:12:10 »
Sorunun nedeni ustanızın da belirttiği gibi takılan parça.Orjinal mikser bulursanız sorununuz giderilebilir,Fakat orjinal mikser bulma günleri çok eskide kaldı.

Mehmet bey bir sorum daha var benim. Araç karbüratörlü ilk giriş boğaza flanş gibi bir parça koydular ordan lpg gidiyor karbüratöre. fakat benzinde iken 2. boğazı açtığında araç bir kafayı yıkıp geri şahlanıyor resmen.montaj yapan yer flanşın dar olduğunu havayı tam çekemediğini ve tedavisinin olmadığını kasdetti. benzinde iken o parçayı çıkardım cidden sorun kalktı. ama benzinde bindiğinde özellikle araç sollarken sıkıntı oluyor. Ustama daha büyük kelebeğin ağzını kapatmayacak birşey olmazmı dedim yok olmaz dedi abicim :(
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Temmuz 12, 2010, 09:31:41 »
Benim tavsiyem BRC .Fakat bu demek değil ki dünyanın en iyi markası BRC ,bunun dışındaki cihazlar işe yaramaz! Tabiki sektörün kaliteli cihazları var ; Prins ,vialle,landi renzo omegas,zavolli...
Siz aracınızda lpg sistemi tercih ederken önce markayı belirlemelisiniz ;sonra bu markayı en iyi şekilde takacak servisi.Bir çok forumda körü körüne İŞÇİLİK ÇOK ÖNEMLİ GERİSİ MÜHİM DEĞİL şeklinde bana göre çok yanlış yorumlar yapılıyor.Madem marka önemli değil ozaman sektörün kötü cihazlarını bu sektörün en iyi ustalarına montaj yaptırın sonucun eninde sonunda hüsran olacağı açıktır.Zaten iyi usta kötü ürünün montajını yapmayacaktır.
Markayı belirlerken 3 önemli özelliği bir arada bulmamız gerekiyor.Madem BRC yi tevsiye ettik peki neden?

)KALİTELİ BİR ÜRÜN OLMALI: BRC my-07 malzeme kalitesi olarak diğer marka ürünlerden oldukça farklıdır.Bu farklılığın başında plug and driwe yani tak sür programı gelir.Bu program ile yapılan lpg kalibrasyonu maksimum %5 hata ile işlemi tamamlar.Yani montajcının müdehalesine gerek kalmaksızın ayarı doğru olarak tamamlar.Klasik lpg markalarının kalibrasyonu standarttır.sadece rolanti bölümündeki enjeksiyon sürelerini eşitleyip,kalan parametreler için standart bir yakıt haritası çıkarırlar,bu standart haritadan dolayı aracınızda zengin yada fakir karışımdan dolayı motor ikaz lambanız yanabilir.
BRC yi diğer markalardan ayıran bir diğer özellik ise kullandığı ino3 enjektörleridir.Diğer marka lpg sistemleri selenoid valfli enjektörler kullanır,bu enjektörler içerisindeki yay zamanla ilk günki özelliğini yitirip motora farklı yakıt gönderebilir.bu tarz takılan enjektörler yaklaşık 5.000 km de bir ayar farklılığı yaşatır.bu enjektörler oldukça yavaştır.tepki süreleri zayıftır.Çalışan tüm parçaları gaz ile temas eder ve dolayısıyla pis gazdan etkilenirler.BRC ino3 enjektörleri benzin enjektör prensibinde çalışır.tepki hızları oldukça yüksektir,montaj yapıldığı günden itibaren ilk günkü debilerini 100.000 km sonrada korurlar.çalışan parçaları lpg gazı ile temas etmez dolayısıyla kirli gazdan etkilenmezler.uzun ömürlüdürler.

2)YAYGIN SERVİS AĞI VE GARANTİ: Aracınıza BRC marka gaz sistemi taktırdığınızda,aracınızın plaka ve şase numarası başlığı altında BRC 2A Mühendisliğin internet sitesinde bir sayfa açılır.bu sayfaya aracınza takılan tüm BRC ürünlerinin seri numaraları ,aracınıza ait tüm bilgiler,size ait iletişim ve adres bilgileri,montajı yapan servisin bilgileri ,tek tek sanal garanti belgenize işlenir.Tüm Türkiye çapında herhangi bir bayimize başvurduğunuzda aracınız web sitemizden sorgullanır ve 2 yıl 100.000 km koşulsuz garanti hizmeti alırsınız.Tüm ülke çapında garanti hizmeti vermeyen bir ürün tercih ederseniz ki bu ürün çok kaliteli bir ürün olsa dahi şehir dışında karşılaşacağınız bir sorunda hizmet alamayacaksınız .

3)İTHALATÇI -ÜRETİCİ FİRMANIN ÖNEMİ:Tercih edeceğiniz ürün her ne kadar kaliteli ve yurt çapında hizmet veren bir ürün olsa dahi üreticisi yada ithalatçısı güvenilir değilse uzun vadede muhatap bulamayabilirsiniz.Ülkemizde bugune kadar 50 nin üzerinde lpg markası ürün satmıştır.fakat çoğu malının arkasında durmayıp ithalatı ya da üretimi bırakmış gerek lpg montaj firmaları gerekse son kullanıcılar magdur edilmiştir.

Bu uç özelliği aynı markada bulabiliyorsanız o ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.Bu nedenlerden dolayı benim tavsiyem BRC.

merhaba peki siz bu lpg sistemlerinden hangisini tavsiye edersinşz ya da şöyle sorayım en iyisi hangisi size göre maliyet kısmı mühim değil cevap bekliyorum teşekkürler.
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ