Gönderen Konu: Bölünmüş Yollarda Hız Sınırı Arttırıldı  (Okunma sayısı 15253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ....
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Ynt: Hız Sınırları artmış
« Yanıtla #60 : Haziran 28, 2010, 15:16:04 »
ahmet ümit abi'nin tecrübeleriyle yazdığına inanıyorum ve faydalı olduğu düşüncesindeyim. geçmiş yıllarda bir abim nalıhan civarıda ankara ya dönerken 50nc kamyon ile eşege çarpmış araç ne hale gelmişti sanki düz duvara çarpmış gibiydi ve araç en fazla 85km. hıza çıkıyordu. bölünmüş yolda olsa aniden yol daralıp tek şeride binebiliyor, yolda parçlanmış kamyon lastikleri aniden gözünüze belirebiliyor, dik bir rampayı çıktığın anda yolda kırmızı ışıkların yandığını görüyorsunuz ani fren vs. heleki sağ şeritten giden arka stopları yanmayan traktörler.... hem atıyorum 500km. bir yolu hiç durmadan 90 ile gitsem 5,5saat civarıda giderim. 110 ile gitsem de 4,5 saat civarı giderim, (benim fikrim) 500km. yola gidiyorsun bir saat erken çık; sen kendini sıkmadan yolculuk yap, aracın az yakıt tüketsin, motorun daha az aşınsın, daha komforlu yolculuk ve en önemlisi daha az risk alarak yolculuk yapmış olursun.
1998-1.3-xe

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Haziran 28, 2010, 15:16:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • ***AVENSIS***
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Haziran 28, 2010, 16:44:46 »
Arkadaşlar bugün gazetede yasalaşsa bile yönetmelik çıkmadan eski sisteme göre uygulama yapılacakmış. Bilginiz olsun haberin linki de aşağıda

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15158960.asp?gid=373
2013 Avensis 1.6 Elegant Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hergün biraz daha fazla Toyota sevgisi... <3
    • JDM TÜRK
  • Kan Grubu: 0+
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Haziran 28, 2010, 17:52:44 »
Bu işin yararı ne olacak?

Birincisi ; Eskiden polisler kuraa çeker gibi , geçen iki arabadan birine ceza yazarlardı , sizinle aynı hızda giden bir araca ceza yazılmazken size yazılma ihtimali vardı. Şimdi en azıdan biraz daha adil olacak...

İkincisi  ; 90 kmh yeni arabaların en çok benzin yaktığı aralığa geliyor , mesela benim arabamın vites aralıklarına göre aracın en rahat gittiği aralık , 120 kmh ile 130 kmh arası , eğer bu hızda gitmezsem motoru yormamak için 70e düşmem gerek , Ben 160kmha çıkmam ama beni 70 e düşürmesinler. Vites düşürüp yükseltmek benim 500kmlik yolu 60 lira yerine 80 liraya gitmeme sebep oluyor. Benim en çok şikayetçi olduğum konu bu...  Ben çocukken bir vosvosumuz vardı , onunla bile 130 kmh ile şehirler arası yolculuk yapıyorduk. Ve oldukça güven veriyordu. Hele birde yeni arabalara bakarsak 130kmh  bence bir hız bile değil.

(konu yasal düzenlemeler olduğu için yazdığım hızların üzerinde oynama yapılmamasını rica ediyorum)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Haziran 28, 2010, 17:55:46 »
Bu işin yararı ne olacak?

Birincisi ; Eskiden polisler kuraa çeker gibi , geçen iki arabadan birine ceza yazarlardı , sizinle aynı hızda giden bir araca ceza yazılmazken size yazılma ihtimali vardı. Şimdi en azıdan biraz daha adil olacak...

İkincisi  ; 90 kmh yeni arabaların en çok benzin yaktığı aralığa geliyor , mesela benim arabamın vites aralıklarına göre aracın en rahat gittiği aralık , 120 kmh ile 130 kmh arası , eğer bu hızda gitmezsem motoru yormamak için 70e düşmem gerek , Ben 160kmha çıkmam ama beni 70 e düşürmesinler. Vites düşürüp yükseltmek benim 500kmlik yolu 60 lira yerine 80 liraya gitmeme sebep oluyor. Benim en çok şikayetçi olduğum konu bu...  Ben çocukken bir vosvosumuz vardı , onunla bile 130 kmh ile şehirler arası yolculuk yapıyorduk. Ve oldukça güven veriyordu. Hele birde yeni arabalara bakarsak 130kmh  bence bir hız bile değil.

(konu yasal düzenlemeler olduğu için yazdığım hızların üzerinde oynama yapılmamasını rica ediyorum)
130 km/h hız değil diyorsan,başka ne diyeyim.Hiç kaza yaptınız mı?Bence hayır.Yoksa böyle demezdiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Haziran 28, 2010, 18:01:38 »
bencede aslına bakılırsa 130 km yüksek bir hız. uzun yolda en güvenli hız 90 km dir. 90 km hızla gitmekle 110 km hızla gitmek arasında ölümle yaşam arasındaki kadar fark vardır.açıkcası 90 km den sonra durma mesafesi çok uzuyor. yani 130 km hızla gitmek pekte iyi bişey değil kısacası...ama hep 90 km hızlamı gidiyorsun derseniz cevabım maalesef hayır.... :(
Ev Alma... Toyota Al...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • JDM TÜRK
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Haziran 28, 2010, 18:04:52 »
130 km/h hız değil diyorsan,başka ne diyeyim.Hiç kaza yaptınız mı?Bence hayır.Yoksa böyle demezdiniz.
evet yaptım , kafamla yan camı kırdığım bir kazaydı , ayrıntıları Ö.M. yoluyla göndereyimde forumdan ceza yemeyelim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Haziran 28, 2010, 18:10:16 »
.... mesela benim arabamın vites aralıklarına göre aracın en rahat gittiği aralık , 120 kmh ile 130 kmh arası , eğer bu hızda gitmezsem motoru yormamak için 70e düşmem gerek , ...

Erdem tahmin ettiğim kadarıyla aracın 1.6 motorlu. Ben senin söylediklerini sadece 3.0 motorlu büyük araçlarım olduğu zamanlarda söyleyebiliyorum. Eğer ki aracınız 2000 - 2500 devir gibi belirttiğin sürate ulaşıyorsa o zaman ayrı ;)
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #67 : Haziran 28, 2010, 18:16:31 »
hız sınırının artırılması doğru bir iştir.özellikle zaten duble yollarda 90 ile sol şeritte barınamazsınız hatta en sağda bile dibinize yapışırlar.demek ki o yollarda daha hızlı gidilebiliyor.e gidiliyorsa neden gidilmesin.karşılıklı yollarda da kesinlikle hız sınırı 90 da kalmalı ve esass denetim  bu yollarda yapılmalı..aynı yöne giderken yapılan kaza ile karşılıklı birbirine kafa kafaya çarpma arasında nasıl fark olur biliriz hepimiz..
bu yeni araçlarda hız farkedilmiyor aslında araçlar yere sağlam basıyor ve sarsılmıyor 90 ile kasmak zorunda olmamalıyız ...
ben hergün E5 kullanan biri olarak 102 ve 105 ile iki kere ceza yedim şimdi bu cezalar olmayacaktı zaten 120 yi geçen biri değilimdir bana yarar bu uygulama...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • JDM TÜRK
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #68 : Haziran 28, 2010, 18:46:09 »
Erdem tahmin ettiğim kadarıyla aracın 1.6 motorlu. Ben senin söylediklerini sadece 3.0 motorlu büyük araçlarım olduğu zamanlarda söyleyebiliyorum. Eğer ki aracınız 2000 - 2500 devir gibi belirttiğin sürate ulaşıyorsa o zaman ayrı ;)
Söylediğim tamamen doğru Mehmet abi , çünkü aracım otomatik vites , Ankaraya gelirsen araşalım , gösteriyim ne demek istidiğimi , Yada bir video çekip koyayım
Benim bilgilerim eksik yada yanlış olabilir ama yalan söylüyor muamelesi yapmanız hiç hoş olmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #69 : Haziran 28, 2010, 20:21:55 »
  Erdem, kuralların dışındaki hızları belirttiğimizde yazımızın altında kendimiz de uyulması gereken kuralları, limitleri uyarı şeklinde paylaşabiliriz. Bu şekilde özendirici olmayız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Haziran 29, 2010, 06:38:36 »
Söylediğim tamamen doğru Mehmet abi , çünkü aracım otomatik vites , Ankaraya gelirsen araşalım , gösteriyim ne demek istidiğimi , Yada bir video çekip koyayım
Benim bilgilerim eksik yada yanlış olabilir ama yalan söylüyor muamelesi yapmanız hiç hoş olmuyor.
Yanlış anlama paşam, ben yalan söylüyorsun demek istemedim :) Benim demek istediği örnek ile açıklayayım sana; 1 kg'lık bir yükü 5 yaşındaki bir çocukta 2 saat boyunca taşıyabilir, sen de. Ama 2 saat sonra o çocuğun kollarında derman kalmaz, sen o yükün farkına bile varmazsın ;)

Düzenleme: Ayrıca, konuyla ilgili bir de özel mesaj gönderdim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • JDM TÜRK
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #71 : Haziran 29, 2010, 07:17:25 »
Evet abi mesajını aldım teşekkürler. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #72 : Haziran 29, 2010, 10:06:40 »
  bende aşırı hızı sevmeyen biri olmama rağmen  duble yollarda hız sırının yükseltilmesine sevindim. tabiiki sınır yükseltildiği için 110 km/h ile gidilmesi gerekiyor diye bir kaide yok. yolun asfalt durumu ve trafiğin yoğunluk durumuna göre hızımızı güvenli sürüş yapabilecek  şekilde ayarlayabiliriz. 

çoğumuzun aracında yol bilgisayarı vardır. aracımızın hangi viteste hangi hızlarada yakıt tüketiminin minimum olduğunu az çok biliriz. şu an kullandığın benzinli c4'dümün otoyolda kullanırken takip ettiğim kadarı ile 5. viteste 105 -115 km/h hızlar  arasında tüketimin alt sınırlarda olduğudur. 5. vitesle bahsettiğim hızlarda motor devri maksimum tork sınırına yakın seyrettiği için motor daha verimli çalıştığından yakıt tüketimi düşüyor.

c4'ten önce  98 model 1.6 corolla'm vardı. inanın aracı 5. viteste 90 km/h saat hızda sabit tutmak için yoğun çaba harcıyordum. bir anlık dalgınlık sonrasında bir bakıyorum aracın hızı 100 - 105 olmuş. çünkü araç 5. viteste bu hızı istiyor. 90 km ile gitmek istiyorsanız 4. vitese atıp gaza yüklenip tüketimi arttıracaksınız.  bu hususta erdem arkadaşıma katılıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #73 : Haziran 29, 2010, 10:50:25 »
    c4'ten önce  98 model 1.6 corolla'm vardı. inanın aracı 5. viteste 90 km/h saat hızda sabit tutmak için yoğun çaba harcıyordum. bir anlık dalgınlık sonrasında bir bakıyorum aracın hızı 100 - 105 olmuş. çünkü araç 5. viteste bu hızı istiyor. 90 km ile gitmek istiyorsanız 4. vitese atıp gaza yüklenip tüketimi arttıracaksınız.  bu hususta erdem arkadaşıma katılıyorum.
:alkis: kesinlikle öyle..ben 98 corolla ile 90km hızda gidemiyorum..daha önce de yazdım, 600 km boyunca (izmir-ankara) gözüm ibrede yol alıyorum, bakmazsm ibreye 110-120 gibi hızlara çıkıyorum..2009 corolla ile ise hiç sorun yok, 80 ile hatta 60 ile bile giderim..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #74 : Haziran 29, 2010, 17:09:08 »
Çok hoşuma giden bi fıkra vardı;
Temel dursuna "ne olacak bu gidişatın sonu, benzine gene zam yapmışlar" der
Tursun hiç tınmaz ; "benim için farketmez uşağum, eskiden her gün 20 liralık benzin alıyordum, şimdi yine günde 20 liralık benzin alıyrum, zamlar beni etkilemiyor" :rofl:

BU yeni düzenlemede beni etkilemiyor, eskiden yolu buldummu basardım, şimdide yoluna göre gieceğum :rofl: :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • JDM TÜRK
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #75 : Haziran 29, 2010, 20:09:49 »
...........
yolun asfalt durumu ve trafiğin yoğunluk durumuna göre hızımızı güvenli sürüş yapabilecek  şekilde ayarlayabiliriz.
...........
Evet kesinlikle katılıyorum , yola göre hızlanılmalıdır sonuçta hız sınırının 90km/h olduğu bir yolda 50km/h'a düşmeniz gereken yerlerde olur. Bu nedenle o yolun tamamının 50km/h ile gidilmesimi gerekir? Hea yolun bazı yerlerindede 130km/h ile gitmek bile güven verir. Bende hızı seven biri değilim. Hızımı yükseltmeyi bir maharet olarak değil zorunluluk olarak görüyorum.

Vites aralıkları olarakda Mehmet abiye gönderdiğim mesajı kopyalıyorum.

Şimdi benim arabada şöyle bir durum var; motoru zorlanmadan hızlandırırken
25kmh-35kmh arasında ikinci vitese geçiyor
55kmh-65kmh arasında üçüncü vitese geçiyor(ve bahsettiğim gibi 3.viteste en rahat gidilebilecek hız 75 civarları oluyor)
Sanırım 85kmh-95kmh arasında dördüncü vitese geçiyor
İşte bütün sorunda burada , motoru zorlamadan vites atmasını istiyorsam 90km/h tam vites geçiş aralığına geliyor. Zaten gaza okşar gibi dokunmama rağmen araba düz bir yolda hiç motor sesini duymadan 130 kmh/a kadar çıkıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ....
« Yanıtla #76 : Haziran 30, 2010, 13:21:37 »
Evet kesinlikle katılıyorum , yola göre hızlanılmalıdır sonuçta hız sınırının 90km/h olduğu bir yolda 50km/h'a düşmeniz gereken yerlerde olur. Bu nedenle o yolun tamamının 50km/h ile gidilmesimi gerekir? Hea yolun bazı yerlerindede 130km/h ile gitmek bile güven verir. Bende hızı seven biri değilim. Hızımı yükseltmeyi bir maharet olarak değil zorunluluk olarak görüyorum.

Vites aralıkları olarakda Mehmet abiye gönderdiğim mesajı kopyalıyorum.

Şimdi benim arabada şöyle bir durum var; motoru zorlanmadan hızlandırırken
25kmh-35kmh arasında ikinci vitese geçiyor
55kmh-65kmh arasında üçüncü vitese geçiyor(ve bahsettiğim gibi 3.viteste en rahat gidilebilecek hız 75 civarları oluyor)
Sanırım 85kmh-95kmh arasında dördüncü vitese geçiyor
İşte bütün sorunda burada , motoru zorlamadan vites atmasını istiyorsam 90km/h tam vites geçiş aralığına geliyor. Zaten gaza okşar gibi dokunmama rağmen araba düz bir yolda hiç motor sesini duymadan 130 kmh/a kadar çıkıyor.

90km. hızda ve 130 km. hızda motor devriniz kaçı gösteriyor?
1998-1.3-xe

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #77 : Haziran 30, 2010, 14:04:31 »

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #78 : Haziran 30, 2010, 16:33:59 »
  :) Güzelmiş Mehmet, acaba bununla kesilen cezalar nasıl oluyor? :):):)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #79 : Haziran 30, 2010, 17:25:29 »
  :) Güzelmiş Mehmet, acaba bununla kesilen cezalar nasıl oluyor? :):):)
Abi tahminimce, %10 limit aşımında, araç yanına tek roketle takla. %20 aşınca ağır makineli ile aracı boydan ikiye bölerler. Alkollü iken yakalanırsa, çift roketle eşek cenneti :D.
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.