Gönderen Konu: Bölünmüş Yollarda Hız Sınırı Arttırıldı  (Okunma sayısı 9338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tayfun akan

• Aktif Toyotacı
  • **
  • değişmeyen tek şey değişimdir
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
Ynt: Hız Sınırları artmış
« Yanıtla #40 : Haziran 27, 2010, 17:52:38 »
tamam anıl bey

teşekkür ederim

fikrinizi paylaştığınız için...

yeterli mi  ?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Haziran 27, 2010, 17:52:38 »

Çevrimdışı ANIL KÖK

• Hiperaktif Toyotacı
  • __DEVLET BABADA MÜHENDİZZ TOYOTACI__
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #41 : Haziran 27, 2010, 17:53:38 »
tamam şimdi oldu arkadaşım
a_m_k        2009 model, siyah, benzinli, COMFORT  1.6 motor, M/M ve tabiki COROLLA

Çevrimdışı Hakan Öztürk

• Site Yöneticisi
  • Ashes to ashes, dust to dust.
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kilometre: 40
  • Kan Grubu: A+
  • 570 kere teşekkür etti
  • 638 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Haziran 27, 2010, 19:34:38 »
  Tayfun, Anıl arkadaşımız kötü birşey söylememiş. Burada hepimizin doğru ve güzel örnek olması gerekmektedir.
 Hiçbirimizin sınırsız özgürlüğü yok, zaten böyle olsaydı dünya çekilmez bir hal alırdı, kurallar hepimiz için. Umarım asıl söylemeye çalıştığımı anlarsınız. Teşekkürler.

Asıl konuya gelirsek; güzergaha göre hız sınırı belirlemek daha mantıklı olur bence, ancak şu kasaba geçişlerine çözüm bulmaları şart.

Bence; yüksek hız kaza riskini arttırır demek için yeterli veri mevcut değil, hatta bunu kanıtlayanda birşey yok, ancak kurallara uymamak kaza riskini arttırır. !!!
 Yüksek hız, kazada yaralanma ve hayat kaybetme riskini arttır dersek bu anlamlı olur.

Çevrimdışı ANIL KÖK

• Hiperaktif Toyotacı
  • __DEVLET BABADA MÜHENDİZZ TOYOTACI__
« Yanıtla #43 : Haziran 27, 2010, 19:35:59 »
  Tayfun, Anıl arkadaşımız kötü birşey söylememiş. Burada hepimizin doğru ve güzel örnek olması gerekmektedir.
 Hiçbirimizin sınırsız özgürlüğü yok, zaten böyle olsaydı dünya çekilmez bir hal alırdı, kurallar hepimiz için. Umarım asıl söylemeye çalıştığımı anlarsınız. Teşekkürler.

Asıl konuya gelirsek; güzergaha göre hız sınırı belirlemek daha mantıklı olur bence, ancak şu kasaba geçişlerine çözüm bulmaları şart.

Bence; yüksek hız kaza riskini arttırır demek için yeterli veri mevcut değil, hatta bunu kanıtlayanda birşey yok, ancak kurallara uymamak kaza riskini arttırır. !!!
 Yüksek hız, kazada yaralanma ve hayat kaybetme riskini arttır dersek bu anlamlı olur.

Aynen katılıyorum Hakan abime
a_m_k        2009 model, siyah, benzinli, COMFORT  1.6 motor, M/M ve tabiki COROLLA

Çevrimdışı Kemal Aksüyek (857)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 80 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Haziran 27, 2010, 20:24:12 »
Arkadaşlar,hız limitlerinden,hızdan bahsederken bir araçl hangi hızda, kaç metre mesafede durabileceğinizin de hesabını bilin.Hız ecele giden en kestirme yoldur.Allah korusun otobanda bile karşınıza kedi,köpek v.b.g. canlılar çıkabilir.200 km hızla giden biri kediye çarpsa duvara çarpmış gibi olur.Sonra gençsen cesedi yakışıklı bile olmaz.Otobandan Allah korusun jiletle kazırlar o kişiyi.Hız limitleri artınca yaşamak isteyen ben, tedirgin oluyorum.Kazasız günler herkese.......
TV reklamlarında bile vardı 90 la gidersen durursun, 110 la gidersen duramazsın falan gibi bi reklamdı, ama o zamanlar baz alınan yaygın araçlar H a c ı murat , reno 12 falandı, bu araçlar 90 sonrası durma özürlüler; oysaki şimdi en yaygın araba toyota, durmasınıda biliyor :dans3:

Çevrimdışı Vedat Nurkan GÜLEN

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 22 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Haziran 28, 2010, 09:07:38 »
TV reklamlarında bile vardı 90 la gidersen durursun, 110 la gidersen duramazsın falan gibi bi reklamdı, ama o zamanlar baz alınan yaygın araçlar H a c ı murat , reno 12 falandı, bu araçlar 90 sonrası durma özürlüler; oysaki şimdi en yaygın araba toyota, durmasınıda biliyor :dans3:
Abi honda nasıl :D.
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı yasin aydogdu

• Hiperaktif Toyotacı
  • ....
« Yanıtla #46 : Haziran 28, 2010, 10:05:57 »
hız limiti 90 dan 110 a çıkarıldı diye; artık yollarınmız eskisinden daha güvenli değil, bu bundan sonra 90 la değil de 110 la gitmemiz gerektiği anlamına gelmiyor, ben ce biz yine hız limiti 90 mış gibi davranalım, ancak aracımız yokus aşağı giderken veya araç solladımız da 110 lara çıktığında radar korkumuz olmaz..
1998-1.3-xe

Çevrimdışı Soner Çeliktaş

• Hiperaktif Toyotacı
  • 93 1.6 Corolla GLİ Bej
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Haziran 28, 2010, 10:13:54 »
dün, köyden dönerken şehir merkezine 6-7 km kala 85 - 90 km ile seyrediyordum, ard arda 2 tane reno 77-82 modellerden, hızla beni solladılar, istifimi bozmadım, arka koltuktan eşim; nereye yetişecekler acaba dedi, kısa bir konusma yaptıktan sonra, organize sanayi bölgesi girişinde, trafik çevirme yapıyor, bizi sollayan renoları çekmiş kenara, bana geç geç yaptı.:) Eşim arka koltuktan cevabı verdi; bu da size kapak olsun... :)

max: 90 km her açıdan güvenli...
Sevgi nefiste  yaşanırsa  ihtiras, kalpte yaşanırsa Aşk olur.

Çevrimdışı Ahmet Can DiL

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Model Yılı: -
  • Kilometre: 327000
  • 144 kere teşekkür etti
  • 327 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Haziran 28, 2010, 10:18:54 »
yazımı silme ve değiştirme amacım  ;     forumda yorumumu özgür ce yazamıyormuşum

Ozgurluk dediginiz baskalarinin huzuruna sagligina fikirlerine vs dokunup onlari rahatsiz ediyorsa bu ozgurluk degildir Tayfun dostum... Kurallara uymayip hizli gitmek ozgurlukmudur hayir tabikide ayni sekilde trafik kurallarina aykiri davranis ve tutumlari diger arkadaslara kotu ornek olmamasi icin burada dile getirmenizde yasaktir...
♠  A.C.D.ᵀᴴᴱ'ᴼᴿᴵᴳᴵNAᴸ ♠  Back In Town! 
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz. (Hz. Muhammed)
Haklı olduğunda mücadeleden korkma! Bilesin atın iyisine Doru, Yiğidin iyisine DELİ derler...
Bakılacak Yüze, Utanılacak Söz Söyleme!

Çevrimdışı ahmet ümit baştepe

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #49 : Haziran 28, 2010, 11:02:57 »
hız limiti 90 dan 110 a çıkarıldı diye; artık yollarınmız eskisinden daha güvenli değil, bu bundan sonra 90 la değil de 110 la gitmemiz gerektiği anlamına gelmiyor, ben ce biz yine hız limiti 90 mış gibi davranalım, ancak aracımız yokus aşağı giderken veya araç solladımız da 110 lara çıktığında radar korkumuz olmaz..
Yasin Bey'e katılıyorum. Yeri geldiğinde korkmadan 110 yapabiliriz ancak genelde hız limti 90'mış gibi kullanmakta fayda var bencede. Hız limiti 90 km/h iken yollar neyse şimdide aynı. Ben yol kalitesinin arttığını düşünmüyorum şahsen. Örneğin bölünmüş yollarda asfalt kalitesi nedeniyle durma mesafesimi kısaldı? Veya otobanlarda olduğu gibi olumsuz faktörlerin(evcil veya yabani hayvanlar, yayalar, tarımsal araçlar gibi) yola girmesini engelleyen bir şeylermi yapıldı?
2010 Verso

Çevrimdışı türkay sarıkaya

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Haziran 28, 2010, 11:16:35 »
ya valla inanamıyorum yorumlara :)

son yıllarda uzun yola çıkmadınız mı ? kaldı ki bütün şehirler arası yollar değil, bölünmüş yol diye tabir edilen yollarda hız 110kmye çıkarılıyor..eskiden 2 şerit biri gidiş biri geliş olan yollardahız sınırı 90km idi..o zaman hiç ses etmiyordunuz ? şimdi yollar genişletildi, yeni asfaltlar döküldü (kalitesini zamanla görcez) genişletilmekle kalmadı, ortaya bariyerler, refüjler yapıldı..gidiş ve dönüş şeklinde bölündü yollar..eskiden gidiş geliş 2 şerit olan o yollardaki 90 hız limiti şimdi bu yeni yollarla 120 bile olması gerekirdi..

90 hız limiti konduğundaki arabalar şu an altınızda olan arabalar mıydı ? tüvtürk geldi mesela, artık frenleri zayıf araçlar yollarda salınamıyor..hurda indirimleri yapıldı mesela, eski araç sayısı oldukça azaltıldı..

yollara hayvanların girme riski azaltılmadı evet ancak hız limitinin 110 olduğu yerler düz olan veya geniş açılı virajları olan yollar..yani çok ileriyi görebildiğiniz yollar, hayvan dibinizden atlamayacak yola..görceksiniz heralde..
dar virajlarda ise hız sınırı şu an 90 bile değil, 50, bazılarında ise 30!

ancak hiç sanmıyorum bu forumda bile viraja geldim aman 50 ile döneyim dendiğini..hız limitinin 110 yapılması sizin 110 ile gitmeniz gerekliliği de değil ayrıca.otobana girince 120 sabitleyip öyle mi gidiyorsunuz ?

burada erkek gibi söyleyin..otobana girince sürekli 120 ile mi gidiyorsunuz ? ben gitmiyorum! 80le de gittiğim oluyor, 2 ile başlayan rakamlarla da..kaçla gitceğinizi hız limitleri belirlemiyor..konan radarlar caydırıyor onun dışında hıza şöför karar veriyor..

ben 3 yıldır ankarada okuyorum, 3 yıldır ankara-izmir arası gidip geliyorum..o efsane yolun ne kadar değiştiğini, düzeldiğini ben kendim görüyorum..asfalt kalitesinin arttığını buram buram hissediyorum (sizin gibi yumuşak ve konforlu yaylarla gezmiyorum, en sert ve 5 cm indiren yaylarla geziyorum..küçücük bir çakılı bile hissediyorum)
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı Seçkin ÜNLÜSOY

• Efsane Toyotacı
  • 2005 civic ls manuel
  • Model Yılı: '05
  • Kilometre: 142000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Haziran 28, 2010, 11:28:31 »
haklısın türkay abi katılıyorum sana
96 tipo 1.6 - 94 corsa 1.4 swing - 99 astra gl/ac - 2006 corolla terra hb otm. - 2005 avensis 1.6 comfort - 99 BMW 3.20 i.A - 2006 sw megane authentique - 99 passat 1.8 comfortline - 2008 astra 1.3 cdti essentia - 2005 civic ls manuel

Çevrimdışı Anıl Köksal Bayburt

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '91
  • Kilometre: 245000
  • 55 kere teşekkür etti
  • 171 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Haziran 28, 2010, 11:41:22 »
ankara - izmir you güzel olmuş olabilir ;) Türkiyenin geri kalanını gördün mü Türkay kardeşim ?  bazen 70 le giderken bile bölünmüş yoldan tek şeride düşerken zorlanıyosun ? 110la gittiğimi düşünemiyorum bile. kaldıki bu ayrımı genç olduğun için sen yaparsın, yavaşlarsın ama trafik herkes için.

katılıyorum 110 a kadar ceza yazılmasın, ama bu son hız limitinin nasıl kullanılması gerektiğide insanlara güzelce anlatılsın. özellikle anlamayanlara ;)
AE92

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #53 : Haziran 28, 2010, 11:46:20 »
ya valla inanamıyorum yorumlara :)

son yıllarda uzun yola çıkmadınız mı ? kaldı ki bütün şehirler arası yollar değil, bölünmüş yol diye tabir edilen yollarda hız 110kmye çıkarılıyor..eskiden 2 şerit biri gidiş biri geliş olan yollardahız sınırı 90km idi..o zaman hiç ses etmiyordunuz ? şimdi yollar genişletildi, yeni asfaltlar döküldü (kalitesini zamanla görcez) genişletilmekle kalmadı, ortaya bariyerler, refüjler yapıldı..gidiş ve dönüş şeklinde bölündü yollar..eskiden gidiş geliş 2 şerit olan o yollardaki 90 hız limiti şimdi bu yeni yollarla 120 bile olması gerekirdi..

90 hız limiti konduğundaki arabalar şu an altınızda olan arabalar mıydı ? tüvtürk geldi mesela, artık frenleri zayıf araçlar yollarda salınamıyor..hurda indirimleri yapıldı mesela, eski araç sayısı oldukça azaltıldı..

yollara hayvanların girme riski azaltılmadı evet ancak hız limitinin 110 olduğu yerler düz olan veya geniş açılı virajları olan yollar..yani çok ileriyi görebildiğiniz yollar, hayvan dibinizden atlamayacak yola..görceksiniz heralde..
dar virajlarda ise hız sınırı şu an 90 bile değil, 50, bazılarında ise 30!

ancak hiç sanmıyorum bu forumda bile viraja geldim aman 50 ile döneyim dendiğini..hız limitinin 110 yapılması sizin 110 ile gitmeniz gerekliliği de değil ayrıca.otobana girince 120 sabitleyip öyle mi gidiyorsunuz ?

burada erkek gibi söyleyin..otobana girince sürekli 120 ile mi gidiyorsunuz ? ben gitmiyorum! 80le de gittiğim oluyor, 2 ile başlayan rakamlarla da..kaçla gitceğinizi hız limitleri belirlemiyor..konan radarlar caydırıyor onun dışında hıza şöför karar veriyor..

ben 3 yıldır ankarada okuyorum, 3 yıldır ankara-izmir arası gidip geliyorum..o efsane yolun ne kadar değiştiğini, düzeldiğini ben kendim görüyorum..asfalt kalitesinin arttığını buram buram hissediyorum (sizin gibi yumuşak ve konforlu yaylarla gezmiyorum, en sert ve 5 cm indiren yaylarla geziyorum..küçücük bir çakılı bile hissediyorum)
Türkay Bey belki sizin görmüş olduğunuz yollarda değişim olmuş olabilir ancak bölünmüş yollar yapılırken bir çok eski yol gidiş veya dönüş şeridi olarak aynen kullanıldı. Ayrıca bu yollarda sadece gündüz değil geceleride yolculuk yapılacağını göz önüne alırsak bu hızda yolun dış etkenlerden daha çok korunması gerekliliğine sizde hak verirsiniz. Hem hayvanların nereden, yani tam önünüzden mi yoksa görüp önlem alabileceğiniz bir mesafedenmi yola çakacağını hiç kimse kestiremez öyle değilmi?
Ben sadece fikrimi söyledim. Kimseye 110 km/h hızla gitmeyin demedim, daha dikkatli olmak gerekliliğini vurguladım sadece.
2010 Verso

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Haziran 28, 2010, 11:53:03 »
anıl bey siz haberi anlamadınız heralde..ya da basının abartmasına kandınız..bu haber eski sayılabilcek bir haber, hız limit artıyor derken bütün şehirlerarası yollarda hız limitleri artmıyor..bölünmüş yollarda artıyor..bu tasarıya göre şehir içinde de hız limiti 70 olacaktı, otobanlarda 140 olacaktı..fazlasıyla gerekliydi bence..ama sadece bölünmüş yollarda 110 kısmı sunuldu ya da onaylandı bilemiyorum..yani sizin belirttiğiniz yolun elverişli olmadığı yerlerde zaten 110 olmayacak..türkiyenin geri kalanını derken tamamını görmedim tabii ki ancak benim kullandığım bütün yollar gerçekten de harikaydı..izmir-antalya arası %80-90 civarı bölünmüş yol, ankara-izmir tamamı bölünmüş yol, istanbul-izmir neredeyse tamamı bölünmüş yol, hatta edirne-izmir arası diyebilirim..türkiyenin batı kısmını biliyor sayılırım, ve bölünmüş yollar (siyasetçilerin  ağzıyla duble yollar) arttı çokça..bu yollarda 90la gitmek işkence..ben ankaraya gidene kadar gözüm ibrede gidiyorum..çünkü 90la gidilmiyor, ayağım gazın hemen üstüne duruyor öyle gidiyorum, basamıyorum gaza..
Türkay Bey belki sizin görmüş olduğunuz yollarda değişim olmuş olabilir ancak bölünmüş yollar yapılırken bir çok eski yol gidiş veya dönüş şeridi olarak aynen kullanıldı. Ayrıca bu yollarda sadece gündüz değil geceleride yolculuk yapılacağını göz önüne alırsak bu hızda yolun dış etkenlerden daha çok korunması gerekliliğine sizde hak verirsiniz. Hem hayvanların nereden, yani tam önünüzden mi yoksa görüp önlem alabileceğiniz bir mesafedenmi yola çakacağını hiç kimse kestiremez öyle değilmi?
Ben sadece fikrimi söyledim. Kimseye 110 km/h hızla gitmeyin demedim, daha dikkatli olmak gerekliliğini vurguladım sadece.
ahmet bey gece yolculuğu yapıyor musunuz ? ben hep gece yapıyorum radar olmasın diye.. hız sınırına da uymuyorum zaten o yüzden gece çıkıyorum..ve gece solladığım araçlar sadece kamyonlar ve otobüsler oluyor, beni ise bir sürü araç solluyor..110 ile gitmek zannettiğiniz kadar korkutucu bir şey değil..kaldı ki söylediğiniz cümleye katılmıyorum, bahsettiğiniz aynen kalma olayı geçen sene vardı evet, ama yine ankara-izmir için konuşuyorum, bu yaz dönüşünde eski yolların da yeni asfaltla kaplandığını gördüm..hayvanların nerden nasıl çıkacağını kestirebilirsiniz ahmet bey, zaten kestiremediğiniz yerde hız sınırı 110 olmayacak merak etmeyin, kafadan bütün şehirlerarası yollar 110 denmiyor
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #55 : Haziran 28, 2010, 12:28:44 »
ahmet bey gece yolculuğu yapıyor musunuz ? ben hep gece yapıyorum radar olmasın diye.. hız sınırına da uymuyorum zaten o yüzden gece çıkıyorum..ve gece solladığım araçlar sadece kamyonlar ve otobüsler oluyor, beni ise bir sürü araç solluyor..110 ile gitmek zannettiğiniz kadar korkutucu bir şey değil..kaldı ki söylediğiniz cümleye katılmıyorum, bahsettiğiniz aynen kalma olayı geçen sene vardı evet, ama yine ankara-izmir için konuşuyorum, bu yaz dönüşünde eski yolların da yeni asfaltla kaplandığını gördüm..hayvanların nerden nasıl çıkacağını kestirebilirsiniz ahmet bey, zaten kestiremediğiniz yerde hız sınırı 110 olmayacak merak etmeyin, kafadan bütün şehirlerarası yollar 110 denmiyor
Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, amacım sizinle atışmak veya sizi kırmak değil. Ancak tartışarak hep birlikte bir doğruya ulaşacağımız inancını taşıdığım içinde tekrar cevap verme ihtiyacı hissediyorum.
Evet gece yolculuğu yaparım zaman zaman. Hatta ömrümün yaklaşık 10 yılını her gün ve günün her saatinde yolculuk yaparak geçirmiş birisiyim. Bu yüzdendir her an yolunuza bir yabani hayvanın çıkma ihtimalinden ısrarla bahsetmem. Sizin kullandığınız yolu çok iyi biliyorum, çünkü bahsettiğiniz yolun tam ortasında yaşıyorum ve bende sıklıkla Ankara'ya gider gelirim. Sizin söz ettiğiniz yolda da yani Ankara-İzmir arasında da, yol üzerinde araçlar tarafından ezilmiş bolca hayvan ölüsü ile karşılaştığımızı şöyle bir düşünürseniz sizde hatırlayacaksınız. Düşük hızlarda bu tür olaylar belki çarpan araçlara çok fazla zarar vermiyor olabilir ancak daha yüksek hızlarda ne gibi sonuçlar doğuracağını tam olarak kestiremeyiz.
Belki haklısınız eski yolların yeni asfaltla kaplanması yolda istenilen iyileşmeyi sağlayacaktır.
2010 Verso

Çevrimdışı İLYAS ÖKSÜZ

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Haziran 28, 2010, 14:19:26 »
hız merakı olanlar, sizin kaza yapmadığınız belli....inşallah da yapmazsınız.kaza yapılınca 5-10 km/saat hızların hesabı o zaman yapılıyor.tabii ki iş işten geçmiş oluyor.unutmayın trafikte herkes aynı aractan kullanmıyor.90 km/saat hız limiti araçlara göre değil fizik kurallarına göre belirlenmiştir.eğer fizik kuralı diye bir olguya inanıyorsanız.kaza sonrası hayatta kalma adına...bu kurallar sağlam yaşamak isteyenler içindir.selamlar....saygılar....sevgiler....
hayat 3 ile 4 arasındadır.ya 3,5 atarsın ya da 4 4 lük yaşarsın......

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Haziran 28, 2010, 14:45:17 »
almanyada hız limiti olmayan otobanlarda da ösym tarzı soru gibi fizik kuralları "ihmal edilecektir" o zaman..güzelmiş

Çevrimdışı Kemal Karaca

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '10
  • Kilometre: 36000
  • 14 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Haziran 28, 2010, 15:00:59 »
oooooo konu baya uzamış bakmayalı:) Toyotacılardan da bu beklenirdi. Yorumlar genelde olaya mantıklı yaklaşımlar içeriyor. Daha genç arkadaşlarda zaten bilmediğinden basarım gaza demiyor bence, olayı bilerek kızıştırıyor:)
Bir araç A kentinden B kentine 90 km hızla 3 saatte gidiyorsa, aynı araç 110 km ile kaç saatte gider:) cevap basit demi? Yani 15- 20 dakika için değmez arkadaşlar..Hız ölüm getirir. Yollarda terörden bile fazla kan aktı.
Toyota Corolla 2001 1.6 Terra Special
Toyota Corolla 2010 1.6 Elegant

Çevrimdışı özer öztürk

• Fanatik Toyotacı
  • 59 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Haziran 28, 2010, 15:13:21 »
HIZ SINIRLARI ARTTIRILMADI
Sadece Trafik Komisyonuna  hız sınırlarını YOLUN DURUM VE ÖZELLİĞİNE GÖRE arttırılması için yetki verildi.
Ve bu daha yayınlanmadığı için yürürlüğe girmedi. Girince de hemen uygulanmaya başlanmayacak.
Komisyonlar yolun durumuna göre her yol için uygulanacak sız sınırını tespit edecek (ki bölünmüş yol için en fazla 110km/h) sonra bunu yol levhaları ile belirleyecek.
Ondan sonra uygulanacak.
Bunun bence en önemli sakıncası yol geçişlerinde hız değişikliklerinin takip edilememesi sonucu düşülecek hatalardır.
Şu anda bile karayollarının en zayıf yönlerinin başında yol işaret ve çizgilerinin eksikliği ve yetersizliğidir.
İşaret ve bilgi levhalarını ekonomik değeri olmayan maddelerden yapmadıkları sürece hız levhaları kavurma sacı yapımında kullanılmaya devam edilecek, biz de 110 sandığımız yerde 90 radarına yakalanacağız.

(Bu arada hız sınırlarına uymamak trafik kazalarında TALİ kusurdur. Aynen alkollu araç kullanmak gibi. Bunları nedense bir türlü ASLİ kusur kapsamına almıyorlar.)
Ford Focus 3 Titanium Smart TECHNO...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #59 : Haziran 28, 2010, 15:13:21 »

Etiketler: