Gönderen Konu: Bölünmüş Yollarda Hız Sınırı Arttırıldı  (Okunma sayısı 15254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • ***AVENSIS***
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Bölünmüş Yollarda Hız Sınırı Arttırıldı
« : Haziran 25, 2010, 23:14:45 »
Hız sınırı arttı!
Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı
25 Haziran 2010 Cuma, 20:11:37

Bu düzenleme kapsamında, bölünmüş yollardaki hız sınırı 90 kilometreden 110 kilometreye çıkarılıyor.

Yasaya göre, Karayolları Genel Müdürlüğü özel bütçeli ''tüzel kişilik'' olacak. Görev ve yetkileriyle hizmet birimleri yeniden düzenlenen Karayolları Genel Müdürlüğü, gerektiğinde, yapılacak yatırım ve hizmetlerle ilgili görevlendirilen şirketlere ortak olabilecek.

http://ekonomi.haberturk.com/otomotiv/haber/526766-hiz-siniri-artti
2013 Avensis 1.6 Elegant Extra

Toyota Club Türkiye

Bölünmüş Yollarda Hız Sınırı Arttırıldı
« : Haziran 25, 2010, 23:14:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Ynt: Hız Sınırları artmış
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2010, 23:32:53 »
Daha yasalaşmamış. Henüz komisyonda. Basın çabuk  abartmış  bence. http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=81969
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2010, 23:43:53 »
90'la 110 arasındaki fark;yaşamla ölüm arasında ki kadardır,diyor du Trafikle ilgili tanıtım filmi.Araç kalitesi arttı,hızda artsın denebilir.Ama kayalar,dağlar,taşlar çok sert,büyük araçlar dağ gibi demir yığını,bunlarla muhatap olununca araç kalitesinin önemi yok.Trafikte envayi çeşit tehlike var.Yollarımız iyileştirildi ama ne derece iyi?Şöförlerimiz ne derece eğitimli?Araç kalitesi ölümü durdurmuyor.Hız ve hatalı sollama en büyük sorun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 26, 2010, 00:09:03 »
en azından yasal olarak gidilcek artık o hızlarda..çünkü zaten o hızlarda gidilmeme nedeni radardı..ben şahsen gece yolculuğu yapıyordum bu hızlarda sürebilmek için, radar olmasın da rahat gideyim diye
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 26, 2010, 00:43:11 »
ya bende pek uzun yolda (ailemde arabada olduğu için) hız yapmıyorum ama ayrılmış yol oluyor önüm arkam bomboş yol dümdüz virajsız hafif eğimli aracı birakıyorum kendi haline 110-120 lere çıkıyor eğim bitince yine 90lara iniyorum

fakat

polis amcalarımda nedense hep bu eğimlerin sonuna radar koyuyorlar e be kardeşim aracı salıyorum haa 150-160 geçsem oradan tamam yazsınlar ceza ama benimki tamamen tasarruf amaçlı :D

çok tanıdığım ceza yedi ilçelerin hatta kasaba gibi ufak yerlerin sınırlarından geçerken ş.içi limit geçerli oluyormuş 80le ceza yiyen hatta 70le 60la ceza yiyenler (mesela dayım) var. buda abartı kasaba 5km sağda yanii içinden geçsek tamam

konu açılmışken hız denemeleri drift vs için bi pist açsalar bence bu kadar kaza limit aşımı vs olmaz. giderim oraya aracımın son hızınada bakarım vites son hızınada bakarım 0-100 denemelerimide yaparım uzun yolda yapılacak bişey kalmaz her uzun yola çıkanın aklına geliyor işte dur bi bakıyım kaç basacak..motor açılsın diyo basıyorlar işte...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2010, 02:30:51 »
110 km /h hız beni sadece telaşlandırır, ben hatayı karşımdakinden bekliyorum.hız arttıkça kötüye kullanmada artacaktır.

çok düz , rahat, sessiz, trafiği az ve eğimi olmayan yol bulursam 90 dan 100 km hıza çıkıyorum. yani 110 benim için aslında anlamsız. altımda hummer olsa yine güvenmem trafiğe.. en pahalı benzini kullanıyoruz, yılda araba parasını benzine veriyoruz ama hızdan vazgeçmiyoruz. yolları bi görseniz köstebek yuvası gibi ve tuzaklarla dolu.. yasa çıkarsa araba geçtikten sonra biraz daha geç yavaşlarım başka değişen olmaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 26, 2010, 03:06:57 »
90 hız sınırına uymak işkence gibi bir şeydi, uymuyordumda zaten
onca para ver zehir gibi araba al ,  H a c ı murat gelsin sollasın seni... bumu yani..
çok iyi oldu bu kanun, sabırsızlıkla bekliyordum, artık tutmayın beni :zombi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2010, 08:10:46 »
onca para ver zehir gibi araba al ,  H a c ı murat gelsin sollasın seni... bumu yani..

Sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz :D
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2010, 09:54:27 »
  Uzun yollarda o kasaba geçişlerine konan radarlar bence de tamamen bir tuzak. Eğer o yol ilk yapıldığında kasabanın içinden geçiyorsa demekki yol yanlış yapılmış, yok yol yapıldığı için kasaba orada belirdi ise o zamanda iskan yanlış düzenlenmiş. Bunda sürücülerin suçu ne, onun yerine o yolu şehirler arası yol yapısına uygun hale getirmek gerekli değil mi ve bununda sorumlusu yasal otorite değil mi?

Amaç yüksek hıza mı ceza yazmak, yolun tehlikeli bölümlerinde hızın düşürülmesini mi sağlamak. !!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2010, 10:02:48 »
Kanunlaşması bir ayı bulabilir.
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #10 : Haziran 26, 2010, 11:05:36 »
inanamıyorum bu kanuna laf edilmesine..siz 90la giderken yanınızdan geçen olmuyor mu ? insanlar zaten uymuyor ki o kurala..bu hız limitlerinin belirlendiği zamanın yollarını da arabalarını da kullanmıyoruz..yıl 2010 yaaa..110 asla yüksek bir hız değil.
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 26, 2010, 11:13:28 »
inanamıyorum bu kanuna laf edilmesine..siz 90la giderken yanınızdan geçen olmuyor mu ? insanlar zaten uymuyor ki o kurala..bu hız limitlerinin belirlendiği zamanın yollarını da arabalarını da kullanmıyoruz..yıl 2010 yaaa..110 asla yüksek bir hız değil.

Türkaya katılıyorum bu konuda. Araba ile yapılacak hızı sürücü  kendisi  belirler, o yolda yapılabilecek maximum hızı da  devlet. Şimdi yurtdışında  bazı  yollarda  hız  sınırı  olmaması, o yoldaki  sürücülerin  araçları  ile son süratte gittiğini göstermez.  Bir  limit  belirlenir ister bu limiti  sonuna  kadar kullanırsınız  ister kullanmazsınız, bu tamamen size  kalmış bir  şey.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Haziran 26, 2010, 11:16:56 »
oh be benim gibi düşünen biri varmış..mesela otobanlarda 120 hız limiti olduğunu herkes biliyor, ben genelde yakıt tasarrufu içi 80 civarında gidiyorum; yakıtı düşünmüyorsam 120-130; acelem varsa, çok mutluysam, çok sinirliysem gibi uç duygulardaysa limitim olmuyor..hız limitinin kaç olduğu beni zerre kadar ilgilendirmiyor, tek ilgilendiren polis amcanın kaç km ile gidersem ne kadar ceza yazacağı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 93 1.6 Corolla GLİ Bej
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 26, 2010, 11:38:23 »
90 hız sınırına uymak işkence gibi bir şeydi, uymuyordumda zaten
çok iyi oldu bu kanun, sabırsızlıkla bekliyordum, artık tutmayın beni :zombi:

kemal abi, mesajın sonundaki zombiyi, mesajda anlatılmak istenen sonuçla ilişkilendirmeli miyiz...? :P
Sevgi nefiste  yaşanırsa  ihtiras, kalpte yaşanırsa Aşk olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • Araç: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 26, 2010, 13:31:51 »
 Uzun yollarda o kasaba geçişlerine konan radarlar bence de tamamen bir tuzak. Eğer o yol ilk yapıldığında kasabanın içinden geçiyorsa demekki yol yanlış yapılmış, yok yol yapıldığı için kasaba orada belirdi ise o zamanda iskan yanlış düzenlenmiş. Bunda sürücülerin suçu ne, onun yerine o yolu şehirler arası yol yapısına uygun hale getirmek gerekli değil mi ve bununda sorumlusu yasal otorite değil mi?

Amaç yüksek hıza mı ceza yazmak, yolun tehlikeli bölümlerinde hızın düşürülmesini mi sağlamak. !!!

evet işte hakan abi kaç defa böyle saçma sapan şeylerden ceza yenildi. tamamiyle tuzak. birde bursaya giderken mezitlinin oralarda biyerlerde (tam hatırlayamadım şimdi adını) müthiş bir eğim var ve çok uzun aracı bıraksanız 160-180 hiç gaza basmadan gider ve tam ucunda polis amcalar durduruyor radar ölçümünüde yukarıda bir tabelada hız gösteriyor yolun ortalarında dayımla beraber 2 araba gidiyorduk ben öndeydim baktım tabelada hızımı gösteriyor bu pek hayra alamet değil dedim yavaşladım hemen o yokuşta frene asılıyorum düşünün dayımda bşey oldu zannetti oda frene bastı aşağıda ne olduğunu gördü tabi :D böyle resmen bubi tuzaklarıda var maalesef. ve oradan ceza yemeden geçen çok az kişi vardır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 26, 2010, 14:40:38 »
sizler yüksek süratte rahatsız olmuyomusunuz? boş yol bile olsa genç, ihtiyar, bayan, dalgın, içkili birisinin yola dalması beni korkutuyor. etrafa çok fazla ilgi göstermeniz gerekiyor, insanı yoruyor..
özellikle şehir içinde endişeli sürüyorum.. heran biryerden çocuk fırlayabilir, ve çocuk ölürse hayatınızın hatasını yapmış olursunuz. otoban veya ş. içi fark etmez, trafikte hayatınızı söndürmemeniz için kural var.

ayrıca araba zevk için sürülmez, bir noktaya ulaşmak için sürülür. şimdi beni kötüleceksiniz ama oturun video sitelerinde kazaları izleyin bakalım ne hale geleceksiniz. herşey 1 anda olup bitiyor. sizce kurala uymayıp bu riske girmeye değermi?
isterse hacı murat olsun, kendine güvendiğinden değil cahilliğinden hız yapıyodur. ben onlara uymam,uyanada karışmam. kazasız günler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 26, 2010, 17:55:48 »
H a c ı murat yazınca hacı murat çıkıyor .. ilginç

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Haziran 26, 2010, 17:56:43 »
Sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz :D

Bana bütün yollar pist evel allah :zombi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 15 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Haziran 26, 2010, 17:58:09 »
kemal abi, mesajın sonundaki zombiyi, mesajda anlatılmak istenen sonuçla ilişkilendirmeli miyiz...? :P

o zombi benim ve pek çok sürücünün içindeki gizli hız tutkusunu sembolize ediyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Haziran 26, 2010, 18:48:41 »
90 km hızla yol gidilmiyordu... ancak denildiği gibi henüz yasalaşmamıştır... bu nedenle bu yasa tasarısına güvenerek 90 üstü hızlarda seyredipte boş yere cez yemeyelim.... emniyet gerekli duyuruyu radyo-tv aracılığıyla yasalaşınca duyurur...