Gönderen Konu: Hız ve Kaza  (Okunma sayısı 5651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Hız ve Kaza
« : Haziran 19, 2010, 20:21:49 »
Sürücüler olarak bizler bir çok trafik kuralı konusunda özenli, dikkatli olsak dahi en azından zaman zaman hız ihlali içine girdiğimiz bir gerçektir.
 Peki araçlarımıza ve kullandığımız güzergaha göre olması gereken azami hızımız ne olmalıdır?

*Hız
o Tüm trafik kazalarının yaklaşık 1/3’inin gerçekleşmesinde hızın katkısı vardır.
o Hızdaki % 5’lik artış, ölümlü kazaların % 20 artmasına neden olur.
o Hızdaki her 1 km/sa’lik artış; kaza riskini %3, ölümlü kaza riskini %5 arttırır.

*Emniyet kemeri ve çocuk koltuğu
o Emniyet kemeri kullanma, ölme veya ciddi yaralanma riskini % 40 ila %65 azaltır.
o Emniyet kemerine yapılacak 1 $ yatırım, 79 $’ı kurtarmamızı sağlar.
o Bebek ve çocuk koltukları bebek ölümlerini % 70’den fazla, 1 ila 4 yaşları arasındaki çocuk ölümlerini %54’e kadar azaltmaktadır.

*Yaya geçitleri
o Yayalar için yol ve geçit işaretleri yaya ölümlerini %60’dan daha fazla azaltmaktadır.

*Araç sürerken telefonla konuşma
o Araç sürerken telefonla konuşma trafik kazası riskini % 35’e kadar arttırır.

*Kask
o Kaskla ilgili yasal düzenlemeler yaptıktan sonra;
 Malazya; motosikletli ölümünü %30 azaltır.
 Tayland; motosikletli ölümünü %21, kafa yaralanmalarını % 41 azaltmaktadır.

*Acil sağlık hizmetleri
o Ülkelerin acil sağlık hizmetleri güçlendirilerek, trafik kazaları sonucu ciddi yaralanma ve ölüm oranları %30 ila %50 arasında azaltabilir.

Araç Hızı ve Enerji
- Trafik kaza riskini arttıran en önemli etkenlerden biri hız olarak görülmektedir. Bunun nedeni olarak da, hareket halindeki her aracın belli bir enerjisi olduğu, araç hızlandıkça enerjisinin de arttığı, ancak bu artışın doğru orantılı olmadığı, enerjinin hız karşısında katlanarak arttığı ifade edilmektedir. Örn: 50 km/sa hızla giden bir araç 20 birim enerjiye sahipken, aracın hızının 70 km/sa’e çıkması (%40 artması), enerjinin 40 birime çıkması (%100 artması) anlamına gelmektedir. Enerjideki bu artış durma mesafesine ve dolayısıyla da kaza olma riskinin artmasına da neden olmaktadır.

Yaya Kazaları
- Araçların yaya çarpma anındaki hızlarıyla yayanın ölme olasılığı arasındaki ilişkinin incelendiği çalışmada;
o Aracın 30 km/sa hızla gitmesi durumunda yayanın ölme olasılığının yaklaşık %10 olduğu,
o 50 km/sa hızla gitmesi durumunda yayanın ölme olasılığının %80’den fazla olduğu,
o 60 km/sa ve üzerinde hızla gitmesi durumunda yayanın ölme olasılığının %100 olduğu görülmüştür (Şekil 1).

- Şehir içi hız sınırları bu nedenle yaya hareketlerinin olduğu bölgelerde 30 km/sa, yaya hareketliliğinin olmadığı bölgelerde 50 km/sa olarak belirlenmiştir.

Çalışmayı yapan Ömür KAYGISIZ Komiser/Şehir Yüksek Plancısı 'na trafiğin üyeleri olarak teşekkürlerimizi sunarız.                                                  

Gerçek hayatı bilgisayar oyunları ile karıştırmayalım, trafikde malesef reset yoktur.

Detay bilgi: http://www.trafik.gov.tr/karayolu_trafik_guv/28_30_mart_2010_Abu_Dabi_Gorev_Donus_Raporu.pdf

Toyota Club Türkiye

Hız ve Kaza
« : Haziran 19, 2010, 20:21:49 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '07
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Hız ve Kaza
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2010, 21:31:27 »
Paylaşım için teşekkürler, Hakan Abi...  :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Yan cehennem yan, geliyorum yan yan..
  • 43 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2010, 21:38:12 »
suç ve ceza :)
2012 Auris - Beyaz- 06UZ 400- 1.4 D-4D- Dizel Comfort Plus
2013 Avensis - Füme - 06UZ 789 - 1.6 - Benzinli Elegant Ex.
2016 Auris - Açık Mavi  - 06 MBM 96 - 1.6 Benzinli Premium
2015 VW Passat Variant - Mavi - 06UZ 776 - 1.6 TDİ Comfortline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2010, 08:55:53 »
Yayalardn korkuyorum açıkçası, özellikle çocuklardan.
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Haziran 20, 2010, 10:57:52 »
  Evet, özellikle bu dönemde çok dalgın yayalar ile karşılaşılabiliyor, sakin, sabırlı ve hoşgörülü olmak daha doğrusu olabilmekte fayda var. Tabi bu sürekli sadece bizde olursa zamanla kaybedilebiliyorda, bu yüzden bunun yayılması ve herkesin birbirini teşvik etmesi çok önemli bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota is my life...
  • 3 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 20, 2010, 11:33:15 »
paylaşım için teşekkürler
2012 toyota corolla 1.33 comfort kar beyazı + LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 20, 2010, 12:02:38 »
yaya konusuna katılıyorum ancak çok dalgın araç sürücüleri de var..benim en kızdığım yola bakmadan çıkanlar..bir de bir kısmı yola çıkıyor hiç bakmadan yolun ortasında durup bakıyor çarpcak mı acaba biri diye..lan çık işte artık, ne duruyosun yolun ortasında..yayalardan da bunu yapan çok, sahilde gezintiye çıkmış gibi hiç bakmadan yola atlayıp yolun yarısında var mı acaba çarpacak biri diye lütfedip arkasına bakanlar..sinir oluyorum sinir..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 20, 2010, 14:48:08 »
ben encok yeterince kişiliğini almamış, egosunu tatmin edememiş kişilere kızıyorum.

otobüslerin benden yavaş gitmesi lazım ama yolda 120 ile gidiyorlar nedense ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2010, 15:12:39 »
Hız ve kaza.İlaveten hırs ve kaza.Hızlı gideyim.Arabam güçlü,donanımı yüksek.Vay beni solladı,şimdi görür psikolojisi.Sonuç;biten hayatlar,sönen ocaklar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2010, 15:15:55 »
Paylaşım için teşekkürler
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • auris d-4d elegant....
  • Araç: Auris
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 20, 2010, 16:25:03 »
güzel paylaşım, teşekkürler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #11 : Haziran 20, 2010, 17:31:46 »
  Ben teşekkür ederim.
 Otobüs ve ağır araçların fiili hızı (de facto) konusunda kesinlikle katılıyorum, üstelik otoyolda hiç çekinmeden her an en sol şeride çıkabiliyorlar. !!!
 Trafikde gaza gelmemek gerçekten çok büyük bir erdem artık. Yayalar konusunda da sana katılıyorum Türkay ama hangisinin nasıl bir psikolojik durumda yaya olarak yola çıktığını bilemiyoruz, bu yüzden yine sürücüler olarak dikkatli olmakda fayda var. Tabi böyle bozuk psikolojiler ile araç kullanmak ise çok daha tehlikeli olabiliyor, bizler, bizleri sevenler ve trafiği paylaştığımız diğer insanlar için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2010, 23:51:26 »
beni birde arabadaki kadınlar kızdırıyor sizdede olur mu ?
ben 80 90 km/h hızı ancak yaparım,yani son vites düşmeyecek şekilde gaza dokunarak gitmeyi severim ama işin içinde araba süremeyen ama bütün trafik kurallarını ezberlemiş bir bayan olunca sinirlerim kalkıyor !!  sinirimi yol kenarında biyerde durup atmaya çalışıyorum :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #13 : Haziran 21, 2010, 09:13:27 »
  :) Sinirinimi, sinirlendireni mi?
 Elbetkide sürücüye fazla karışılması sakıncalı olabilir ancak ben her zaman yanımda oturan kişiden co pilotluk yapmasını isterim, çünkü bunun önemi gerçekten çok büyüktür. Trafik kurallarını ezberlemek ise hepimizin görevi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 21, 2010, 09:55:48 »
Hakan Abi, co pilot iyide, herkesten co pilot olmuyor :D. Kimisi kov pilotluk yapıyor, mecburen indiriyosun arabadan :D.

Yaya konusunda, bence en tehlikeli hareket, karşıdan karşıya geçerken, sona doğru yavaşlayıp, kaldırıma daha paralel yürüyerek, yayaların yolda kalma sürelerini uzatmaları. Sanki kaldırıma ulaşmış gibi br rahatlama bir gevşeme geliyor yayaken insana.

Ehliyetimi yeni aldığım dönemler, bu hareketi gözümün içine baka baka yapan bir yayanın yanıdan geçerken 2 ye alıp patinaj yapıca, yaya kaldırıma hoplayıvermişti :D. Doğru mu? Yanlış! :D
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #15 : Temmuz 15, 2010, 00:48:51 »
Yayalar İnsanı Tedirginleştiriyor Bilgiler İçin sağol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #16 : Ağustos 14, 2010, 22:21:55 »
geçen gün tv de bir konuşmada şunu söylediler : bayanlara asansörde , dolmuşlarda , vapurda yer veririrz peki trafiğe çıkınca niçin onları sıkıştırırız?Direksiyona geçince herşey 180 derece değişiyormu yoksa?

Kurallar bizim hayatımız için yapılmış çok doğru bilgiler teşekkürler hakan bey
Tek kelime ile TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • henüz toyota kullanmıyorum ama sevdim buraları..
  • Kan Grubu: B-
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 15, 2010, 23:57:26 »
Yaya geçidinde ve sağa dönüşte yayaya yol verdiğimde  arkamdakinin korna çalmasına karşılık arkaya kocaman yazı yazdırmayı düşünüyorum, yaya geçitlerinde ve sağa dönüşlerde yayalara yol verilir diye. :alkis:
2001 vtec Civic-2000 vvt-i Corolla- 97 Efsane Kasa Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 16, 2010, 00:02:36 »
ben yol vermeme mantığını anlamıyorum..ben bolca yol veririm, nedir yani 3 saniye geç gitsem ne olcak..yol verince tebessümle teşekkür edilmesini çok seviyorum..ancak teşekkür etmeyenlere de ayrıca sinir oluyorum :) haa uyanıklık yapıp araya kaynamaya çalışan tiplere asla göz açtırmam, öndekinin tampona yapışır asla sokmam o ayrı konu
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #19 : Ağustos 16, 2010, 00:07:11 »
aslında son bır kac senedır olan sacma kazaların nedenı surucu kursları.Dıreksıyonu olmayan arabaya bındımı %100 heyecanlanan ınsanlara ehlıyet verıyorlar sebeb arabayı kaldırmayı becerıyor dıreksıyonu ogrenır nasılsa olayı