Gönderen Konu: Yağ Yakma ve Eksiltme Sorunları  (Okunma sayısı 198804 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Yağ Yakma ve Eksiltme Sorunları
« Yanıtla #20 : Ağustos 19, 2007, 10:15:22 »
Alıntı yapılan: cem_acar
arkadaslar  bende de 2001 1.4 terra spc var dün ankaraya giderken bi kontrol yaptırayım dedim yag teker vs... 1 hafta önce yag cubuguna baktıgımda yag vardı kontrolde yag cubuguna baktıgımızda hiç yag kalmamıştı acaba sorun ne olabilir ???(yag lambası yanmıyoırdu) suan araba 90 bin küsüürde önceki yag değişim kartını buldum 80 bin küsürde değişmiş araca bi zararı olmuşmudur ??

araca 10-40 castrol yag koydum(fiyatı:55 ytl) sizce bu yag nasıl ??
bi dahaki değişimi kaç km de yapayım vehangi yagı kullanayım ??
[/quote]

ben mobil kullanıyordum 10 40 . fena değildi şimdi akpet in yağını kullanıyorum oda güzel.
Allah’ın seçtiği kurtulmuş millet!
Güneşten başını göklere yükselt!
Avlanır, kim sana atarsa kement,
Ezel kuşatılmaz, çevrilmez ebed.....Şair

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ağustos 19, 2007, 10:15:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #21 : Ağustos 19, 2007, 10:35:20 »
eksiltir tabi ama 1000 km 0.5 lt eksiltir 100 000 deki bi araç fazlası bana abartı geldi.  yada çok devirli kullanmaktan eksiltme yapıyordur...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99270
  • Model Yılı: '97
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 15, 2007, 00:07:38 »
merhaba arkadslar kim ne derse desin kuru gürültü bence toyotanın en sorunsuz kasasıııııı AE101 kasasıdır bilmiyorum siz ne düsünüyorsunuz 200 binde motor üst kapagını bile sökmedik daha haberiniz olsun ama 2000 2002 arası toyotalarda yag hastalık diyorlar yakar diyorlar castrol magnatec 10-40 koyuyorum yanlız su var ustalar bu yagın 10 bin km de degisecegini söylüyorlar bakın siz arabanızı ısıtırken motor calısıyor dimi ama km yapmıyor yani yag asınıyor 10 binlik yagı 7500 8000 aralıgında degistirirseniz cok daha mükemmel olacagını düsünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Eylül 15, 2007, 00:37:50 »
merhaba senin aracını yag yakması imkansız sen ya cok hor kullandın yada yagsız bıraktın motoru asındırdın sekmanları yada cok yüksek devirli kullanıp asındırdın yag yakıyorsan bi kere senin aracın kac binde poli bende 94. 16 corlla var 200binde en ufak yag eksiltme yok abi sen ya sekman atacan yani yarı motor yada komple rektefiyeye girecen allah yardımcın olsun fiyat en assagı 1700 ytl den assagıya yapamazsın haberin olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Eylül 15, 2007, 00:48:17 »
ALINTI

öceden renault vardı. Kötü arabalar. 500 km gidince açıp bakıyodum yağ varmı diye.
1 lt yağ ekliyodum her seferinde:))[/quote]

hangi renoymuş bu?vallahi her modelini kullandık böyle bişey ilk defa görüyorum.. toyotadan da bi şikayet yok şimdilik..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #25 : Eylül 15, 2007, 01:43:22 »
ya bizde baya renault kullandık nasıl bi arabaymış nerdeyse benzinde fazla yakcakmış

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Eylül 15, 2007, 12:27:02 »
Alıntı yapılan: erdem yılmaz
merhaba arkadslar kim ne derse desin kuru gürültü bence toyotanın en sorunsuz kasasıııııı AE101 kasasıdır bilmiyorum siz ne düsünüyorsunuz 200 binde motor üst kapagını bile sökmedik daha haberiniz olsun ama 2000 2002 arası toyotalarda yag hastalık diyorlar yakar diyorlar castrol magnatec 10-40 koyuyorum yanlız su var ustalar bu yagın 10 bin km de degisecegini söylüyorlar bakın siz arabanızı ısıtırken motor calısıyor dimi ama km yapmıyor yani yag asınıyor 10 binlik yagı 7500 8000 aralıgında degistirirseniz cok daha mükemmel olacagını düsünüyorum
[/quote]

Triger de değişmemiş sanırım üst kapak açılmadığına göre.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Eylül 19, 2007, 17:44:43 »
arkadaslar bilmiyorum ama ustalara fazla güvenmeyin derim bence bu yetkili servis bile olsa bakın sorunsuz bir motor kesinlikle öle yarım lt. bir l.t yag yakmaz inanın size eski kasa corollam var 200 binde hic yag yakmıyo desem yeridir .  castrol magnatec kullanırım ama 10 binlik yagı 7 binde degisirim motorda yagın görevi parcaların birbirine sürtünmesini azaltmaktır mesela bazı arkadaslar diyorki yag cubugunu kaldırıyorum hic yag yok ama bir problem yaratmıyor . hayır arkadaslar kesinlikle öle bisey yok motorda yag yoksa bu daha cok sürtünme demek daha cok asınma demektir.
motor yag yakıyorsa sekmanlar rahatsızdır yanma odasına yag karısıyodur ve benzinle beraber yanıyodur. bi kere cevreyi kirletirsiniz. iki egzost muayenesinden gecemezsiniz 3 normal fenni muayeneden gecemezsiniz ama suda olabilir sibop kayıt lastikleri var onlardanda kacırabilir kecelerdende kacırabilir tabi bu yag yakma durumu sizin kullanımınıza görede degisir hic kusura bakmayın toyotanın 99 ve 22 arasındaki corollaları kof abi yaramaz bendede vardı 22 corlla araba cayır cayır yag yakıyodu garantide hallattim ve eski arabamı aldım ama eski kasaları daha saglam bi sey nekadar elektronige dönerse o kadar hassaslasıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 16000
  • Model Yılı: '11
  • 97 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Eylül 20, 2007, 12:24:45 »
Arkadaşlar arabanın kullanma kılavuzuna bakarsanız (2000 model ve altı EFI motorlar için ) orada 1000km 100mililitre ile 1litre arasında yağyakabilecegini ve bu iki değerin arasının normal old. sorun teşkil etmediğini kullanım şartları ve koşullarından kaynaklandığını yazıyor açıp bakın  Yani 10bin km de minimum 1 lt , max 10 lt arası yakabilir diyor isteyen açsın baksın
((2017  COROLL@...ADVANCE MDS    * 2018-         ))
(( 2011 COROLL@...ELEGANT  A/T    * 2015-2017 ))
(( 2006 COROLL@...SOL                        * 2009-2015))
(( 2000 COROLL@...TERRA SPECIAL  * 2006-2009))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #29 : Eylül 20, 2007, 13:08:06 »
arkadaşlar selam
yeni aldığım 2001 model terra 1.6 corolla  lpg li (castrol magnetec 10/40 yağ kullandım) malesef 4000 km de 2 lt yağ yakmış. ankara şaşmazdaki bir kaç özel servise götürdüm.  bu modellerde böyle oluyor malesef dediler.  kuzu kuzu 2 lt ilave ettik.  araç kontrol altında şimdilik.  yağ değişiminde farklı bir marka kullanacağım. bakalım ne olacak......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Eylül 20, 2007, 15:08:18 »
lütfen büyük harf kullanmayın, forumlarda bağırma ve dolayısıyla edepsizlik anlamına gelmektedir.

Castrol yağları hakkında pek iyi şeyler duymadım, ama kötüdür de demeyeceğim, her firma dedikodu yaymakta usta çünkü

Ben yıllardır Shell'in yağlarını kullanmaktayım. Özellikle 10bin km yerine 6bin km'lik yağları tercih ediyorum. Sık değiştirmek daha makbul çünkü.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Eylül 20, 2007, 16:33:30 »
Bende 2001 vvt-i var bildiğiniz üzere.39000km'de 40bin bakımına götürdüm.Aracım şuan 53000km'de ve hala servise gitmedi 50bin bakımı için.Uzun yola çıkacaktım geçenlerde bi yağına bakayım dedim.14bin km olmuş artık.Yağ çubugunu çektim bi baktım dolu çizgisinden birazcık aşşagı inmiş.Yağ vardı bagajımda elf 10-40 ondan ekledim üzerine tam 1lt yağ aldı ve ben bu arabayı ayda 50kere kesin limitöre sokuyom ve baya baya devirli kullanıyom ben şuan kadar rastlamadım yağ yakanına.
''Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #32 : Eylül 25, 2007, 16:45:00 »
ankara şaşmaz da uzmanlar toyota yı aradım toyandan ayrılmaymış ustamız. sağ olsun tane tane anlattı. 2001 model vvti corollaların bazıları fabrika çıkışından yağ yakma konusunda problemliymiş. garanti süresinde farkına varıp müracat edenlerin problemi garanti kapsamında çözülmüş. ama piyango bana vurdu  benim araç yağ yakanından çıktı. ya 1 küsür milyara yaptıracağım. yada eksiltme durumuna göre yağ ilave edip kullanacağım. mobil 20/50 5000 lik yağ kullanmamı ve takip etmemi önerdi. yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. aracım 70.500 km de ve sıralı sistem lpg li

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Eylül 25, 2007, 19:14:32 »
Zaten vvt-i motorun orjinal yagı 20W-50'dir.Servis ilk baş bu yağı koyar motora sonra yavaş yavaş inceltir.
''Toyota için kalite yalnızca bir vaat değil, bir yaşam biçimidir.''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
« Yanıtla #34 : Kasım 26, 2008, 17:33:07 »
arkadaşlar aracım tanışma alanında söylediğim gibi perte çıkmıştı,
tekrar araba arama sürecinde ise hep aynı kasa ve 2001 leri tercih etti babam neyse bir kaç araba bulduk hep motorlarında yağ yakma sıkıntısı vardı sekman atılması gerekiyormuş.. bu hastalık ise 2000-2001-2002 modellerinde var sadece, bilgisi olan arkadaşlar konu hakkında bilgi verebilirler mi?

şimdiden werdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Kasım 28, 2008, 12:05:42 »
Evet bu bilinen bir olay. Çift farlı olan kasalardı sanırım onların kronik sorunuymuş. Zamanında garanti kapsamında servise götürenlerin motorlarında gerekli düzenlemeler yapılmış, yapılmayanlarsa halen yağ yakmaya devam ediyor tabi :)
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #36 : Kasım 28, 2008, 17:19:12 »
ve bu yapılmazsa motor bloğunu çiziyormuş motoru at çöpe diyorlar , eğer sizinde öyle bir probleminiz warsa 1,300ytl ye bizim usta temiz bir şekilde yapıyor.

toyotronic mithat usta motor teknisyenliğinde 1. liği var. japonyada eğitim görmüş, arabayı çalıştırın yanında neyi var neyi yok hemen anlıyor bu tarz ustlara hayran kalıyorum....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Kasım 28, 2008, 17:35:37 »
ve bu yapılmazsa motor bloğunu çiziyormuş motoru at çöpe diyorlar , eğer sizinde öyle bir probleminiz warsa 1,300ytl ye bizim usta temiz bir şekilde yapıyor.

toyotronic mithat usta motor teknisyenliğinde 1. liği var. japonyada eğitim görmüş, arabayı çalıştırın yanında neyi var neyi yok hemen anlıyor bu tarz ustlara hayran kalıyorum....

bi de oğlu var di mi t-tep mezunu...
 Bu Mithat usta zamanında Topkapı Otomotiv servisinde çalışmış di mi?
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #38 : Kasım 28, 2008, 17:37:43 »
bi de oğlu var di mi t-tep mezunu...
 Bu Mithat usta zamanında Topkapı Otomotiv servisinde çalışmış di mi?

oğlu var  ama daha ufak, avrupa yakasında toyota sonkar (çobançeşme) de çalışmış.. şu anki yeri güngörende.

arkadaşlar tavsiye edebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '07
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Kasım 28, 2008, 18:41:18 »
bu kastettiğiniz kasa yuvarlak far olanlarmı yoksa vvt-i larmı ilk defa duyuyorum da ben bu yağ yakma sorununu