Gönderen Konu: Klima Gazi Takviyesi  (Okunma sayısı 6149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Klima Gazi Takviyesi
« : Mayıs 29, 2010, 00:38:10 »
Selamlar,

Arabamin klimasi bu sene daha az sogutmaya basladi. Simdiye kadar hic gaz takviyesi yapilmamis.

Ben de burada satisi yasak olmasina ragmen baska bir eyalete gidip oradan klima gazi aldim.Bu hafta sonu islemi kendim yapmayi istiyorum.
Elimde isin nasil yapilacagini anlatan tamir kitabim var ama sizin tavsiyelerinizi, goruslerinizi de almak isterim musaadenizle...

Kolay bir is midir?
Fe... :-)

Toyota Club Türkiye

Klima Gazi Takviyesi
« : Mayıs 29, 2010, 00:38:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima Gazi Takviyesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2010, 01:08:05 »
Bizim sanayi ustaları yapabiliyorsa kolay bir iştir abi.. ALLAH yardımcın olsun şimdiden. Paylaşımlarını bekliyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hergün biraz daha fazla Toyota sevgisi... <3
    • JDM TÜRK
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2010, 02:15:34 »
Satışı neden yasakmış yaa , orada yaşayan bir insanın buzdolabı bozulsa direk çöpemi atması gerekecek? İlginçmiş...
klima gazı ilavesi hakkında hiç bilgim yok ama nasıl yapılacağını anlatan bir döküman elinizde mevcut ise sanırım fazla zor olmayacaktır.
Ben elektronik pompa gibi birşeyle doldurulduğunu zannediyordum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2010, 02:51:05 »
Bizim sanayi ustaları yapabiliyorsa kolay bir iştir abi.. ALLAH yardımcın olsun şimdiden. Paylaşımlarını bekliyoruz.

Amin, sagol Umit. :) Insallah elimize yuzumuze bulastirmadan yapabiliriz...

Satışı neden yasakmış yaa , orada yaşayan bir insanın buzdolabı bozulsa direk çöpemi atması gerekecek? İlginçmiş...
klima gazı ilavesi hakkında hiç bilgim yok ama nasıl yapılacağını anlatan bir döküman elinizde mevcut ise sanırım fazla zor olmayacaktır.
Ben elektronik pompa gibi birşeyle doldurulduğunu zannediyordum...

Erdem, Wisconsin, ABD'de bu gazin normal vatandasa satisinin yasaklandigi tek eyaletmis.Oto tamircileri para kazansin diye olsa gerek.Atmosfere zarari eski R12'ye gore cok dusuk deniyor.Ona ragmen yasak.Ben de ne yaptim? Illinois eyaleti sinirlari icindeki bir oto malzemeleri magazasina bizzat gidip oradan satin aldim.

Aerosol teneke kutularda satiliyormus...Insallah becerip isi tamamlayabilirsem resimleri de buraya ekleyecegim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2010, 05:50:38 »
Ahmet hocam, bunun için özel bir makine olursa daha verimli olur ancak bu yolda kısmi olarak fazyda sağlayabilir. Bu makine kutudaki gazı çekip, araca aktarıyor. Basınçlı kutularda doğrudan aktarma yapıldığı zaman araç ile kutudaki basınç dengelenince daha fazla aktarma yapılamıyor. Hatta aracındaki gazın basıncı kutudakinden fazla ise sonuç; ilave yapmanın tersine, araçtaki gazı boşaltma olarak da karşına çıkabilir ;)

Sonuç hakkında bizi bilgilendirirsen (fotoğraflarla birlikte) seviniriz :)
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2010, 09:51:53 »
Kliması olan bi aracım olmadı ya  :( keşke olsa da klima gazı koyamasam  :D
96 corolla xei

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2010, 10:00:08 »
Ahmet abi klimaya gaz koyman için sanırsam önce senin sistemin içerisindeki gazı ve yağı vakum yapman gerek ve bunu elektronik kontrollü bir cihaz ile sağlıyorlar daha sonra yağ ve gaz seviyesini tespit edip sisteme ekleniyor yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2010, 18:59:42 »
http://www.amazon.com/Arctic-Freeze-Trigger-Dispenser-14/dp/B000ALZDQK

http://www.amazon.com/gp/product/B001810SHA/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_2?pf_rd_p=486539851&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B000ALZDQK&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1CTZZK575EQRTB147Q18

Aldigim urun ilk linkteki urun.Bir de baska bir marka teneke kutu gaz aldim.
En ideali sistemi bosaltip yuklemek, dogru soyluyorsun Mehmet. Ama 160-170 dolar istiyorlar.Bence soygun.Eger bir gelisme olmazsa o zaman giderim tamirciye...Insallah gerek kalmaz. :)

Ali, yazin burasi cok nemli oluyor, Ankara sicagi gibi degil.Cok terletiyor. :)

Tolga, dedigin dogru.En ideali o olsa da, sadece gaz eksikligi oldugunu umdugum icin ve o kadar parayi ellerine saymak istemedigimden kendim denemeyi planliyorum. Bu arada bu gazi bulundurmanin cezasinin bin dolar oldugunu ogrendim.Gizli gizli yapacagiz anlasilan. :P

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 31, 2010, 10:46:57 »
Arkadaslar, dun (Pazar gunu) aksam 5-10 dk icinde gaz takviyesini yaptim, Allah'a sukur klima buz gibi hava uflemeye basladi.Islem tamam.Resim falan cekemedim, bu isin nasil yapildigini anlatan videolari izledim, orada emniyet gozlugu takin, eldiven giyin falan dedigi icin gazdan elimi/gozumu ayiramadim.Burada saat neredeyse sabah 3'e geliyor, Pazartesi gunu resmi tatil, ben de ayaktayim :)

Teneke kutu icinde gaz (R134A), tetigi var ve ucunda basinc gostergesi olan bir boru yardimiyla klimanin dusuk basinc portuna bagladim.Bu 'musluk' on yolcu kismina yakin, motorla sag amortisor takozu arasinda. L harfi ile belirtilen kapagi cikariyoruz tabii ilk once. Teneke kutuyu 12-3 yonunde 2-3 saniyede bir oynatiyoruz.Kutunun yonu hic bir sekilde yere bakmamasi gerekiyor, gaz yerine sivi halde sisteme dahil olursa kompresorde arizaya sebep olabiliyormus. Bir de dikkat edilmesi gereken baska bir nokta basincin 45-50psi'in uzerine cikmamasi. Fazla gaz yuklemek, sistemde az gaz olmasindan daha kotuymus. Kompresor devreye girmiyorsa, akuden akim alarak zorla da olsa devreye sokun deniyordu kitapta.Buna gerek kalmadi sukur, kompresor arada acilip kapansa da devredeydi, klima kayisi donuyordu.

Gazin icinde sizinti onleyici ve yag da varmis.

Bu islem sirasinda araba calisir durumda olacak, klima da acik ve en yuksek derecede uflemeye ayarli olacak.Videolarda kabin icine termometre koyun, uflenen havanin sicakligini olcun diyorlardi, ama ona gerek kalmadi.Hissedilir derecede soguk hava uflemeye basladi.Gaz doldururken sol elimle kontrol etmem yetti. :) Gaz tenekesinin agirligi yarim litreydi, ama demek ki klimanin ihtiyaci bu kadarmis.

Eldiven giyin denmesinin sebebi de gazin elimize bulasmasi durumunda donmaya sebep olmasi imis.Bir de teneke kutunun donma ihtimaline karsi sicak suyla islatilmis bir havlu ile sarilmasi oneriliyordu, ona da gerek yokmus.

Dedigim gibi islem, topu topu 10 dk surdu, arabayi calistirmamdan itibaren, sonuc alincaya kadar... 160-170 dolar yerine cebimden cikan para 25 dolar oldu.Onceden yazin surekli klimayi acik tutarken simdi bir-iki dakika acik kalinca hemen kapatmak gerekiyor, icerisi buz gibi oluyor :P Allah'a sukur, kendim pisirdim, kendim yedim. :)

Basinc gostergesi 'reusable dispenser' yazan yerin solunda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 31, 2010, 11:09:58 »
Ellerine sağlık Ahmet :alkis:
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2010, 11:31:34 »
eline sağlık ahmet hocam. biraz araştırma, biraz el becerisi ile birçok işimizi kendimiz yapabiliriz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 31, 2010, 11:46:59 »
Eline, emeğine sağlık Ahmet :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 31, 2010, 11:48:10 »
Helal olsun Ahmet abi şansında yaver gitmiş vakuma falan gerek kalmadan bu işi sonuçlandırmışsın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mayıs 31, 2010, 11:49:32 »
Sagolun Hakki, Murat. Cok basit bir ismis, bircok tamir/bakim isini kendimiz yapmiyoruz, yapamadigimizdan degil, baskalarinin kendilerinden menkul uzmanligina asiri guvendigimiz icin, elimizi kirletmeye degmeyecegini dusundugumuz icin ya da zamanimiz olmadigi icin.

Sagolun Mehmet, Tolga. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 31, 2010, 12:54:31 »
Arkadaslar, dun (Pazar gunu) aksam 5-10 dk icinde gaz takviyesini yaptim, Allah'a sukur klima buz gibi hava uflemeye basladi.Islem tamam.Resim falan cekemedim, bu isin nasil yapildigini anlatan videolari izledim, orada emniyet gozlugu takin, eldiven giyin falan dedigi icin gazdan elimi/gozumu ayiramadim.Burada saat neredeyse sabah 3'e geliyor, Pazartesi gunu resmi tatil, ben de ayaktayim :)

Teneke kutu icinde gaz (R134A), tetigi var ve ucunda basinc gostergesi olan bir boru yardimiyla klimanin dusuk basinc portuna bagladim.Bu 'musluk' on yolcu kismina yakin, motorla sag amortisor takozu arasinda. L harfi ile belirtilen kapagi cikariyoruz tabii ilk once. Teneke kutuyu 12-3 yonunde 2-3 saniyede bir oynatiyoruz.Kutunun yonu hic bir sekilde yere bakmamasi gerekiyor, gaz yerine sivi halde sisteme dahil olursa kompresorde arizaya sebep olabiliyormus. Bir de dikkat edilmesi gereken baska bir nokta basincin 45-50psi'in uzerine cikmamasi. Fazla gaz yuklemek, sistemde az gaz olmasindan daha kotuymus. Kompresor devreye girmiyorsa, akuden akim alarak zorla da olsa devreye sokun deniyordu kitapta.Buna gerek kalmadi sukur, kompresor arada acilip kapansa da devredeydi, klima kayisi donuyordu.

Gazin icinde sizinti onleyici ve yag da varmis.

Bu islem sirasinda araba calisir durumda olacak, klima da acik ve en yuksek derecede uflemeye ayarli olacak.Videolarda kabin icine termometre koyun, uflenen havanin sicakligini olcun diyorlardi, ama ona gerek kalmadi.Hissedilir derecede soguk hava uflemeye basladi.Gaz doldururken sol elimle kontrol etmem yetti. :) Gaz tenekesinin agirligi yarim litreydi, ama demek ki klimanin ihtiyaci bu kadarmis.

Eldiven giyin denmesinin sebebi de gazin elimize bulasmasi durumunda donmaya sebep olmasi imis.Bir de teneke kutunun donma ihtimaline karsi sicak suyla islatilmis bir havlu ile sarilmasi oneriliyordu, ona da gerek yokmus.

Dedigim gibi islem, topu topu 10 dk surdu, arabayi calistirmamdan itibaren, sonuc alincaya kadar... 160-170 dolar yerine cebimden cikan para 25 dolar oldu.Onceden yazin surekli klimayi acik tutarken simdi bir-iki dakika acik kalinca hemen kapatmak gerekiyor, icerisi buz gibi oluyor :P Allah'a sukur, kendim pisirdim, kendim yedim. :)

Basinc gostergesi 'reusable dispenser' yazan yerin solunda.

harika bir iş çıkarmışsınız... tebrikler.... kullandığınız aracın marka ve modeli ne.. öğenebilirmiyiz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 93 1.6 Corolla GLİ Bej
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 31, 2010, 12:58:58 »

harika bir iş çıkarmışsınız... tebrikler.... kullandığınız aracın marka ve modeli ne.. öğenebilirmiyiz...
sanırım camry idi, ben çok beğeniyorum ahmet hocamın aracını....
Sevgi nefiste  yaşanırsa  ihtiras, kalpte yaşanırsa Aşk olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 93 1.6 Corolla GLİ Bej
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 31, 2010, 13:07:13 »
sanırım camry idi, ben çok beğeniyorum ahmet hocamın aracını....
Pardan Camry Mehmet Kan hocamındı... :)
Sevgi nefiste  yaşanırsa  ihtiras, kalpte yaşanırsa Aşk olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 31, 2010, 13:16:40 »
Ellerinize sağlık ahmet abiy..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mayıs 31, 2010, 18:52:02 »
Sagolun arkadaslar,Serkan,Soner,Umit. Cok basit bir islemmis.Zor olsa yapamazdim.

Benim araba 1994 Geo Prizm, Soner.Ehliyet alali iki yilim dolmadi.Biraz ogreneyim bu sefer de '94 Camry alirim :D

Ben de begeniyorum Mehmet kardesin Camry'sini. Masallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 31, 2010, 19:01:53 »
Pardan Camry Mehmet Kan hocamındı... :)
Benim araba 1994 Geo Prizm, Soner.Ehliyet alali iki yilim dolmadi.Biraz ogreneyim bu sefer de '94 Camry alirim :D
Ben de begeniyorum Mehmet kardesin Camry'sini. Masallah.

Teşekkür ederim. İnşallah daha iyileri sizlerin olur :)