Gönderen Konu: Hız Körlüğü  (Okunma sayısı 9961 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Hız Körlüğü
« : Nisan 19, 2010, 17:04:53 »
Hız Körlüğü diye adlandırılan bir tabir olduğunu eminim bir çok sürücü bilmiyordur. Bu konuda çeşitli temel araştırmalar mevcuttur.
 Peki nedir bu Hız Körlüğü?
 Hızlandıkça ve bu hızı hissettikçe insan metobolizmasında değişik hormonların salındığı bir gerçektir. Bu hormanlardan bazıları bizlerin daha iyi odaklanmamızı sağlarlar. Ancak bu odaklanma, bir kamera ekranında olduğu gibi ileriye doğru olur (hızla doğru orantılı olarak) ve o sırada daha yakındaki önümüz görüş alanımızın dışına çıkmaya başlar.
 Normal bir insanın görüş açısı yaklaşık,
 Yatay'da: 178º
 Dikey'de:  135º dir. (Dikey görüş açısının yaklaşık 60º si yukarı, 75º si aşağıya doğrudur.)
 Yani insanoğlu normalde üstten daha basık bir oval şekilde görür diyebiliriz.

İşte bu görüş açımıza (normalde olan) hız eklersek, 30Km/s.'de 104º gibi yaklaşık bir değer açığa çıkar. Bu 104º her açıdan ve özellikle yatayda normale (durağan) göre önemli bir alanın görüş alanımızdan çıktığı anlamına gelir. Eğer hızımızı 130Km/s.'e çıkarırsak o zaman görüş açımız yaklaşık 30º 'ye düşer. Bunun dışında kalan alanlarda olup biteni farkedemeyiz. İşte durağan durumumuza göre oluşan bu kayıp görme alanımız bize Hız Körlüğü sonucu oluşan alanı verir. Bu yüzdendir ki araçların sadece hızlı ve güvenli olması bizler için yeterli değildir. Görüldüğü gibi insanoğlunun fiziksel sınırları vardır. Daha da önemlisi yolların da bu fenomen çerçevesinde, hızlara uygun şekilde planlanması ve inşa edilmesi şarttır.

Hakan Öztürk

Toyota Club Türkiye

Hız Körlüğü
« : Nisan 19, 2010, 17:04:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Hız Körlüğü
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2010, 17:20:05 »
Çok faydalı bir konu, teşekkürler Hakan. Maalesef ölümcül pek çok kazanın nedeni aslında bu hız körlüğüdür.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2010, 17:47:17 »
bir şey söyleyeceğim, mesajım silinmesin, insan metabolizmasıyla ilgili çünkü..bir keresinde ufak modifiyeli, limitör iptalli bir m3 kullanmıştım (e46 kasa) araç 300km hızı görebiliyordu..270 km hızla giderken yol çizgileri düz bir çizgi haline gelmeye başlıyor, 300km hıza çıkınca sadece kendi şeridimi görebiliyordum, sadece kendi şeridimdeki bir koridorda gidiyor gibi..ancak o kadar yüksek hızla gidiyor gibi hissedilmiyor görüntü dışında, nasıl anlatayım, böyle sanki ilerdeki cisimler çok büyük hızla yaklaşmıyor gibi, sanki yavaş çekim görüyormuşum gibi..bir de bunların hepsi de sürücüyken oluyor, yolcuyken çok çok hızlı hissediliyor ve yol çizgisinin düz çizgi olarak görünmesi dışında bir durum gözlenmiyor..bununla mı alakalı?

karayolları yönetmeliğine göre hız limitleri şehir içinde 50km, şehir dışında 90km, bölünmüş yollarda 110km, otobanlarda 120 km ile belirtilmiştir..aksi belirtilmedikçe bu hız sınırlarının üzerine çıkmak yasaktır
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2010, 19:25:46 »
Türkay senin problemin açılarla ilgili değil sanırım :D
Hakan abi dalga geçiyoruz ama uyarı niteliğinde bir paylaşım teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2010, 19:50:47 »
  Türkay, yazının altına belirgin şekilde gerekli uyarıyı ekleyebilirmisin?
 Türkay'ın yaşadığı aynı durum.
 Olayı biraz açıklamaya çalışayım;
 Sabit bir noktada ve Aracın içinde durduğunuzu farzedin ve bu durumda makul uzaklıktaki bir direği görebilirsiniz. O direğin yanına kadar gidin ve durun, o direği yine görebilirsiniz. Ancak o ilk durduğunuz yere yüksek süratle gelirseniz, o direği muhtemelen yine aynı noktalarda (daha önce durduğunuz), çok net olmasada, flulaşmış şekilde görürsünüz. Ancak hızla orantılı olarak belli noktadan sonra o direği (direk istikametinde yola devam ettiğinizi düşünün) göremezsiniz. Dolayısı ile bu süre zarfında direğin hala orada mı olduğunu, yola mı düştüğünü vs. göremezsiniz. Yani buna bir çeşit Zamanda Yolculuk dahi diyebiliriz. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2010, 20:21:04 »
yazdım hakan abi. senin yazdığını ilk kez duydum, anlayamadım ama :blink:
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2010, 20:39:59 »
  :)
 Teşekkürler Türkay.

Konuya gelirsek;
 3 şeritli düz bir otoyol düşün ve sen hep bu otoyolun en ortadaki şeridindesin (A noktası). 1 Km. ileride de sağ yanda (emniyet şeridinde) bir yayanın durduğunu düşün (B noktası). Sende aracının içinden onu görebiliyorsun. Aynı zamanda kendi şeridini ve diğer yol güzergahınıda görebiliyorsundur. Doğal olarak o yayanın yanına gitsen, onu yine görebilirsin. Diğer taraftan B ye göre A 'nın daha gerisindeki bir noktadan hızlanmaya başladığını düşün (C noktası). O C noktasından A noktasına geldiğinde, B noktasındaki yayayı muhtemelen yine görürsün ancak artık o kadar net seçemezsin, flu halde görürsün. Çünkü hızın ile doğru orantılı olarak daha çok önüne odaklanman gerekecektir. A noktasını belli bir hızla geçtiğinde artık B noktasındaki yayayı göremezsin (direk oraya bakmazsan ki, böyle bir durumda da kendi şeridini göremezsin). Bu noktadan sonra yayanın yola çıkıp çıkmadığını, ne yaptığını algılayamazsın. Tabi yol üzerinde bunun gibi dikkat edilmesi gereken ve farklı noktalarda, açılarda birden çok obje olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2010, 20:45:52 »
şimdi daha net anladım..ancak "belli bir hız" kavramı nedir ? mesela günlük kullandığımız durumlarda da bu olay gerçekleşiyor mu? sonuçta göremeyeceğimiz için farkında değilizdir (direkt olarak bakmıyorsak)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2010, 21:03:34 »
  Evet, bakmak ve görmek de farklı şeylerdir.
 Hız ile artan oranlı bir eğride görme açımız azalmaktadır. Yani dolayısı ile nispeten düşük hızlarda da aynı şey, daha düşük oranlı olarak da olsa geçerlidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2010, 21:08:34 »
bende birkeresinde arkadaşımın sahibi olduğu bir Pro Cart kullandım gokart değil :) brigston yarış lastikleri 17 beygirlik motor , egzoz radyatör herşey var :D 0-100 hızlanması 3,4 saniye :D 160KM sürate sahip ilk kez kullandığımda 0-100 hızlanmada etrafımdaki herşey biranda sanki fluu oldu :D ellerim karıncalaşmaya başladı çok değişik bir duygu insan kilitleniyor resmen :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2010, 21:13:48 »
bende birkeresinde arkadaşımın sahibi olduğu bir Pro Cart kullandım gokart değil :) brigston yarış lastikleri 17 beygirlik motor , egzoz radyatör herşey var :D 0-100 hızlanması 3,4 saniye :D 160KM sürate sahip ilk kez kullandığımda 0-100 hızlanmada etrafımdaki herşey biranda sanki fluu oldu :D ellerim karıncalaşmaya başladı çok değişik bir duygu insan kilitleniyor resmen :)
of of of :) binmek isterdim :) patinaj da çeker o?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2010, 21:23:21 »
of of of :) binmek isterdim :) patinaj da çeker o?

Türkayım ben ilk 3 4 turda açıldım sonra baya bi zorlamaya çalıştım aracı zaten 3 4 turda ancak lastiklerin ısınır demişlerdi, neyse prokarttan indiğimde inan ellerim ayaklarım titriyor ve kas katı kesilmiştim tarifi imkansız bi haz veriyor insana :) patinajı hiç denemedim kaymak gibi asfaltta deli gibi yapışıyordu bridgestone Slick lastikler :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Nisan 19, 2010, 21:27:20 »
Türkayım ben ilk 3 4 turda açıldım sonra baya bi zorlamaya çalıştım aracı zaten 3 4 turda ancak lastiklerin ısınır demişlerdi, neyse prokarttan indiğimde inan ellerim ayaklarım titriyor ve kas katı kesilmiştim tarifi imkansız bi haz veriyor insana :) patinajı hiç denemedim kaymak gibi asfaltta deli gibi yapışıyordu bridgestone Slick lastikler :D
ben 12 yaşına kadar go-kart klübündeydim (atıldım, adam gibi tur yapmak yerine eğleniyorum diye :P ) atılmadan önce 12lik bir makina kullanmıştım, 2 gün kendime gelememiştim :D senin bahsettiğin aracı tahmin bile edemiyorum :) vitesli miydi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2010, 21:42:22 »
ben de kendimi hız delisi zannederdim. ne deliler varmış. ben masumum masum. özellikle geçen yıl yaptığım kazadan sonra kuzu oldum kuzu. hoş kazanın sebebi hız da değildi. bir anlık dalgınlık işte, iyiki biraz ileride radar vardı da 70 Km/s gibi bir hıza düşmüştüm.
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2010, 22:09:43 »
merhaba
hayati

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Nisan 19, 2010, 22:12:08 »
merhaba
hoşgeldin hayati abim ancak tanışma bölümüne yazacaksın abi tanışma mesajını..biraz da detaylı yazarsan seviniriz

not = tanımıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 19, 2010, 23:21:31 »
Racing tarzı motorlarda, Hakan abi, Mesut ve Türkayın dediklerini bizzat yaşıyorsunuz. Kilogram başına 1 hp den fazla bir güç 0 - 100 hızlanması 2,5 sn gibi değerlerde olunca, hayatınızda hiç yaşamadığınız bir ivmelenme ve bitmeyen bir hız. Azrail arkadan sizi çekiyormuş gibi hissediyorsunuz...İlk bindiğimde artçı olarak o zevki yaşamıştım bir hafta kadar kasıklarım ağrıdı diyebilirim abartısız. Ama motor çok tehlikeli bir icat doğrusu :)
İnsanın en büyük hatası sevmek değil, Sevmeye layık olmayan birinden sevilmeyi beklemektir !
[paul auster]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #17 : Nisan 19, 2010, 23:31:10 »
Racing tarzı motorlarda, Hakan abi, Mesut ve Türkayın dediklerini bizzat yaşıyorsunuz. Kilogram başına 1 hp den fazla bir güç 0 - 100 hızlanması 2,5 sn gibi değerlerde olunca, hayatınızda hiç yaşamadığınız bir ivmelenme ve bitmeyen bir hız. Azrail arkadan sizi çekiyormuş gibi hissediyorsunuz...İlk bindiğimde artçı olarak o zevki yaşamıştım bir hafta kadar kasıklarım ağrıdı diyebilirim abartısız. Ama motor çok tehlikeli bir icat doğrusu :)
hayatım boyunca hep korktum motordan yaa...küçükken bisikletle yaptığım kazaların 10da birini yapsam motorla, çoktaan ölmüştüm..bana araba bile tehlikeli, motor direk ölüm sebebi...ancak büyük merak var üzerimde..hız tutkusu iğrenç bir şey..aslında özü adrenalin bağımlılığı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 19, 2010, 23:36:37 »
Türkay bendede hastalık vardıda uzun sürmedi, ufak yollu atlattım şükür (2002 yılında) kalıcı birşey olmadı. Ama yinede görünce içim gidiyor. Adrenalin deposu resmen, bazı motosiklet otoriteleri orgazmdan daha zevkli diyebiliyorlar. Bacaklarının arasında 170 hp güç, sıralı 4 silindir,su soğutmalı, üstten çift egzantrik, dakikada 15 000 devir vs. vs. vs... Ancak yaşanınca anlaşılan bir olay...
İnsanın en büyük hatası sevmek değil, Sevmeye layık olmayan birinden sevilmeyi beklemektir !
[paul auster]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #19 : Nisan 19, 2010, 23:42:38 »
Türkay bendede hastalık vardıda uzun sürmedi, ufak yollu atlattım şükür (2002 yılında) kalıcı birşey olmadı. Ama yinede görünce içim gidiyor. Adrenalin deposu resmen, bazı motosiklet otoriteleri orgazmdan daha zevkli diyebiliyorlar. Bacaklarının arasında 170 hp güç, sıralı 4 silindir,su soğutmalı, üstten çift egzantrik, dakikada 15 000 devir vs. vs. vs... Ancak yaşanınca anlaşılan bir olay...
ailem sağolsun ben hiç bulaşamadım..küçükken hep motor isterdim, annem de hep "bir yazı kazasız geçir alcam" derdi..her yaz küçük büyük dağıttım kendimi..

mesela bu fotoğrafta bir arabaya çarpıp fırladım bisikletten..ne kadar hızlı çarptığım resimden belli oluyordur(yazdım ama baktım ellerim, bacaklarım falan belli değilmiş :) ) :)