Gönderen Konu: Adapazarı ’en Iyi Fabrika’ Seçildi, Yeni Verso’yu Kaptı.  (Okunma sayısı 8439 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Adapazarı ’en iyi fabrika’ seçildi, yeni Verso’yu kaptı.

--------------------------------------------------------------------------------

baştan sona okuyun lütfen...

Toyota’nın Adapazarı fabrikası, dünyanın en iyi Toyota fabrikası seçildi. Toyota Türkiye Üretim Genel Müdürü Tamer Ünlü, "Japon şirketin fabrikalar arasında yaptığı değerlendirmede en iyi ve en kaliteli üretim yapan fabrika biz çıktık" dedi.

Ünlü, Auris’in üretiminin Türkiye’ye verilmesinin bunun bir sonucu olduğunu belirterek, "2009’da yenilecek Verso’nun üretimini de yine bize verdiler" dedi.

2004, 2005 yıllarında Türkiye ihracat şampiyonu 2006 yılında ise ikincisi olan Toyota Adapazarı fabrikası, dünyanın en iyi Toyota fabrikası seçildi. Toyota Türkiye Üretim Genel Müdürü Tamer Ünlü, fabrikalarının dünyanın en iyisi olduğunu belirterek, "Japon şirketin fabrikalar arasında yaptığı değerlendirmede en iyi ve en kaliteli üretim yapan fabrika biz çıktık" dedi. Ünlü, Corolla Verso’nun ardından Avrupa için çok önemli bir model olan Auris’in üretiminin Türkiye’ye verilmesinin bunun bir sonucu olduğunu belirterek, "2009 yılında tamamen yenilecek Verso’nun üretimini de yine bize verdiler" dedi.

5 BİN AURIS ÜRETİP GÖNDERDİK: Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) 33’üncü Genel Kurulu’nda konuştuğumuz Ünlü, Adapazarı fabrikasının faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi verdi. 8 Mart’ta Toyota’nın Avrupa’daki en önemli kozu Auris’i üretmeye başladıklarını kaydeden Tamer Ünlü, "Şu ana kadar 5 bin Auris’i Avrupa’ya gönderdik bile" dedi. Auris modelinin 130 bin adedinin İngiltere’de 70 bin adedinin ise Türkiye’de üretildiğini hatırlatan Ünlü şöyle konuştu: "Şu anda gümbür gümbür otomobil üretiyoruz. Adapazarı fabrikamızın kapasitesi 160 bin adet. Biz fazla mesaiyle bunu yılda 175 bin adede çıkartıyoruz. Bu rakamın 70 bin adedi Auris’ten oluşacak. Yaklaşık 100 bin adette Verso üretiyoruz. Eğer Auris’in Avrupa’daki talebi 200 binden fazla olursa bizim kapımızı çalarlar. 70 bin adedin üstünde Auris için hemen yeni yatırım isterim. Umarım Auris’e talep çok olurda bizde yeni yatırım yaparız. Aksi halde şu anda başka bir model yatırımı yok.

TASARIMCIYI ÖPTÜM: Toyota Verso’yu dünyada sadece Adapazarı’nda üretiklerini hatırlatan Tamer Ünlü, 2009 yılında piyasa sunulacak yeni Verso’yu Japonya’da gördüğünü belirterek, "Aracı görünce dayanamadım Japon tasarımcısını alnından öptüm ve "Sen İtalyan Giugiaro’dan kat kat iyisin" dedim. Hakikaten yeni Verso çok muhteşem olmuş" diye konuştu. Her modelin olduğu gibi Verso’nun da 5 yıllık bir ömrü olduğunu kaydeden Ünlü konuşmasına şöyle devam etti: "Verso’yu 2003 yılında Türkiye’de üretmeye başladık. 5 yıl ömrü olduğu düşünülürse 2008 yılı sonunu kadar yaşamaya devam edecek. 2009 yılında tamemen yenilerek piyasaya çıkacak. Toyota, yeni Verso’nun üretimini başka hiç bir aday düşünmeden yine bize veriyor. Yeni Verso’nun da dünyada tek üretim merkezi Türkiye olacak."

EN KALİTELİ FABRİKA: Yeni modeller için Toyota’nın 49 fabrikasıyla rekabet ettiklerini söyleyen Ünlü, "Özellikle Doğu Avrupa ülkeleriyle maliyetler ve işçilik konusunda çok farkımız yok. Eşit şansa sahibiz. Ama biz kalite olarak hepsinden çok ileriyiz ve bu bizim için büyük avantaj" dedi. Şu anda Toyota’nın Japonya’dan sonra dünyadaki en iyi fabrikası olduklarını söyleyen Ünlü şöyle konuştu: "Toyota’nın fabrikalar arasında yaptığı değerlendirmeke Adapazarı en iyi sonuçları almış durumda. Tüm veriler ortaya konduğunda en kaliteli üretim yapan fabrika biziz. Ama Japonlar diğer markalar gibi bunu rekabet nedeniyle resmi olarak açıklamak istemiyor."

Toyotasa’nın yerli avantajı yok araçları Belçika üzerinden alıyorlar

TOYOTA Türkiye Üretim Genel Müdürü Tamer Ünlü, Türkiye’de üretim yapan diğer markaların iç pazarda avantajlı olduğunu belirterek, "Ama Toyota’nın Türkiye distribütörü Toyotasa’nın yerli üretimden dolayı bir avantajı yok. Diğer Avrupa ülkeleri gibi araçları Belçika üzerinde alıyorlar" dedi. "Türkiye’de ürettiğimiz araçların yüzde 96’sını ihraç ediyoruz" diye konuşan Tamer Ünlü, "Japonlar üretimin sadece yüzde 4’ünü Türkiye’de satıyor. Sadece yüzde 4’lük bir pay için Türkiye’ye özgü bir üretim yapmayı düşünmüyorlar. Toyotasa da diğer Avrupa ülkeleri gibi araçları Belçika’ya sipariş ediyor ve oradan alıyor. Bize ülkelere göre üretim rakamlarını söylüyorlar biz üretiyoruz. Ürettiğimiz her aracın nereye gideceği belli. Bizim yapacak birşeyimiz yok" açıklamasını yaptı. Adapazarı fabrikasında yerlilik oranın yüzde 46 olduğunu söyleyen Ünlü, "Parçaların yüzde 8’i Japonya’dan geliyor. Geri kalan yüzde 92’sinin ise yarısı Türkiye’de diğer yarısı ise Avrupa’dan geliyor" dedi. Ünlü, bu oranın hızla arttığını da sözlerine ekledi.

Fırtına çıktı, 26 Auris piyasaya çıkmadan fabrikada dümdüz oldu

GEÇTİĞİMİZ hafta Adapazarı’nda fırtına nedeniyle 26 Auris’in konteynerlerin altında kaldığını belirten Tamer Ünlü, "Toyotasa için üretilen araçlar fabrika parkında duruyordu. Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan fırtına nedeniyle boş konteynerler araçların üzerine devrildi. Önce 50 araç dediler ama sonra 26 aracın konteynerlerin altında dümdüz olduğunu öğrendik. Üzücü bir durum. Auris daha Türkiye’de piyasaya çıkmadan konteynerin altında kaldı" dedi.

Alıntı: Hurriyet

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
Adapazarı ’en Iyi Fabrika’ Seçildi, Yeni Verso’yu Kaptı.
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2007, 08:18:44 »
Toyota Türkiye Adapazarı fabrikasında üretilerek dünya pazarlarına ihraç edilecek Auris’le hedeflerini büyüttü. Şirket yıllık üretim kapasitesini 250 bin adede çıkartmak için 3 haneli yeni yatırıma imza atacak.

Geçen yıl 2 milyar 524 milyon dolarla ihracat şampiyonu olan Toyota Türkiye, yeni yatırım için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Şirket, Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) son açıkladığı verilere göre, kapasitesini 178 binden 250 bine çıkartacak. Toyota Türkiye İdari İşler Genel Müdürü Vahap Çoymak, Nisan ayı başında Avrupa’da satışa sunulacak Adapazarlı Auris’in başarısının yeni yatırımlara yön vereceğini belirterek, “3 ve 5 kapılı Auris modelinin ihracat performansı Toyota Türkiye’nin önünü açacak. Yeni modelin Avrupalı tüketiciler tarafından tutulması halinde hemen kapasitenin artırılmasını Japonya merkezden talep edeceğiz” dedi.
70 bin Auris üretilecek
Otomotiv yatırımlarının uzun dönemli olduğunu hatırlatan Çoymak, “Biz zaten her yıl yatırım yapıyoruz. Kapasite artışı için üç haneli yani 150 milyon euronun üzerine yatırım gündemde. Bu yıl Japonya’nın karar alıp, açıklayacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Toyota Türkiye, Nisan ayı başından itibaren Auris’i başta Batı Avrupa olmak üzere ihraç etmeye başlayacak. Otomobilin 5 kapılı versiyonu Adapazarı ve İngiltere’de, 3 kapılısı ise sadece Türkiye’de üretiliyor. Adapazarı fabrikasında 2007’de 60-70 bin adet Auris bantlardan çıkacak.. Bunun yanı sıra 110 bin adet Corolla Verso üretilecek. Toyota, 2007’de 150 bin Auris satmayı hedefliyor. 2008 yılında bu rakam 200 bin adede çıkacak.

Fabrikaya 850 milyon euro harcandı
Toyota Türkiye, 2006’da 177 bin araç üretti ve bu rakamın 160 binini Avrupa’daki 30’dan fazla ülkeye ihraç etti.

Şirket ihracatını yüzde 9 artırarak, 2.5 milyar dolara çıkardı ve ihracat rekortmeni oldu.
Bugüne kadar Adapazarı fabrikasında 850 milyon euro yatırım yapan Toyota Türkiye’de 3 bin 500 kişi çalışıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2007, 08:35:46 »
Yazık olmuş konteyner altına kalanlara. büyük dikkatsizlik. bize versinler bari biz düzeltiriz kaportacı osman amca ile.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Çakma Jaguarım :DD
    • AUTORALL
  • Kan Grubu: B-
« Yanıtla #3 : Mart 30, 2007, 22:30:20 »
Versonun 2009 modeli nasil olacak cok merak ediyorum ama herzamanki gibi Toyotada hedefler buyuk
(Volkswagen Transporter) {53} 240D MERCEDES (Toyota Corolla 00)
Sevdaluk ede ede       Ben daha dayanamam
Yandı yüreğim yandı    Can boğaza dayandı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2007, 09:20:54 »
Böyle haberleri okuyunca ülke adına insan mutlu oluyor. Her bir yatırım yeni yeni istihdam kapısı demek. Otomotiv sektöründe iyi bir kalite yakaladık inşaallah bu böyle devam eder de bir çok yatırımcı gelir Türkiye'de fabrika açar. Zira diğer sektörlerden özelliklede tekstilden umut yok ne yazıkki. Otomotiv Türkiye'nin ekonomideki amiral gemisi olursa düze çıkarız bir ihtimal.
2006 Corolla Sedan Terra 1.4 D-4D
15" CMS Scimitar