Gönderen Konu: Araçlarda Çocuk Koltuğu  (Okunma sayısı 22649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Araçlarda Çocuk Koltuğu
« Yanıtla #20 : Mayıs 26, 2010, 10:33:29 »
bu arada bebek gelmeden koltuğu gelecek..:)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 26, 2010, 10:33:29 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Model Yılı: -
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 26, 2010, 10:53:13 »
Çocuk koltuğu hiç ihmal edilmemeli. Ben hemen hemen her zaman koltuğa oturuyorum. Hatta koltuğun altına yastık koydum, biraz yükselince dışarıyı rahat görebiliyor. Bu şekilde daha hoşuna gitti gibi. Yalnız, bazen arabada 5 kişi olunca koltuğu söküp çocuğu kucağa alıyoruz ama içim hiç rahat etmiyor. Mümkün mertebe yavaş ve dikkatli gitmeye çalışıyorum.

Ancak şunu unutmamak gerekli, Allah korusun bir kaza anında büyükler belki kendi eliyle koluyla koruyabilir ancak çocuklar hiç savunmasız. Elinizden, kucağınızdan fırlayıp etrafa çarpabilirler.

Bunu kendi rahatlığınız için değil, çocuğun güvenliği için düşünün.
2009 TOYOTA COROLLA, D-4D
1.6 Comfort Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #22 : Mayıs 26, 2010, 16:45:03 »
arkadaşlar önceki sayfada yazılan yazılarda standarttan bahsediyor.bence arkadaşlar haklı bu kanunu çıkaran TC yöneticileri önce kara yollarına bakacak , kale surlarının önündeki gibi çukurlar mı  ararsınız , araba yarışındaki gibi tümseklermi ararsınız , ehliyeti olmadan araç kullananmı ararsınız , alkollü araba kullananmı ararsınız , kırmızı ışık takmayan resmi araçmı ararsınız , kırmızı ışşığın milletin aslı için olduğunu düşünen yine kendini milleti için kırmızı ışşıkları takmayıp kara yollarına atan vekillermi ararsınız vs vs vs bu örnekleri sizde çoğaltabilirsiniz.merdiveni basamak basamak çıkmak gerekir.örnek verdiğiniz avrupada veya amerikada hayat standartları 30 yıl önce bizim 30 yıl sonra göreceğimiz standartlardaydı.yolları yapılı araçları güvenli ( düşünsenize 20 yıl boyunca tofaş kuş serisi ve renaultun modellerine konforlu diye bindi bu millet )dolayısı ile güvenlik ön planda idi.Şimdi türkiyede o kadar eksiklik ( özelliklede bilinçsizlik varken ) arçlara çocuk koltuğu zorunluluğu getirmek bence sadece ceza yazmak için emir almış memurların işini kolaylaştıracak.vatandaşın canını yakacak birkaç ithalatçı firmaya rant sağlayacak.bu demek değilki araçlarda çocuk koltuğu kullanımasını istemiyorum.ama daha önce halledilmesi gereken kanunlaşması gereken daha önemli konular olduğunu düşünüyorum.
1998 Corolla XEİ
Zaman Su Misali

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Bu dünya bana bilem kalmamış ki!
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 29, 2010, 00:34:16 »
standart hale getirmek bana göre mantıklı sebebi ise,
Herkes kendisinin en usta,en deneyimli şöför olduğunu düşünür.Karşıdakinin ise acemi.öyle olduğunu varsayalım.
Karşıdan gelen arabanın benim dışımda bana çarpması sonucunda arabanın içinde gülüşü,mutluluğu,sağlığı için değil tüm malımızı mülkümüzü canımızı vereceğimiz çocuğumuz ne hal alıyor görmek isterseniz çarpışma testlerine bakın.Bu testler 60-70 km hızlarla yapılıyor.Düşünün biz kaç km hızlarla gidiyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '95
  • 10 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Haziran 08, 2010, 22:26:54 »
Çocuklar 1 Haziran'dan itibaren zorunlu olarak otomobillerde "çocuk oto güvenlik koltuğu"nda seyahat edebilecek ve uygulamaya aykırı hareket edenlere 62 lira para cezası ve 15 ceza puanı uygulanacak.

9 Haziran 2008'de Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 150. maddesinde yapılan değişiklikle, boyu 135 santimetreden, kilosu 36 kilogramdan az çocuklar, "çocuk oto güvenlik koltuğu"nda yolculuk edebilecek.

Çocukların can güvenliğinin sağlanması, muhtemel trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaların azaltılması için hayata geçirilecek uygulama, 1 Haziran'dan itibaren zorunlu hale gelecek. Uygulamaya aykırı hareket edenlere, 62 lira para cezası ve 15 ceza puanı uygulanacak.

Para cezası almak istemeyen ve zorunlulukla da olsa çocuklarının güvenliğini sağlamak isteyenler, 1 Haziran öncesindeki hafta sonunda çocuk koltuğu almak için marketlere, bebek ve çocuk mağazalarına gitti.

Çocuk koltuğu kullanımının zorunlu hale getirilmesi, çocuk mağazalarında ve marketlerin ilgili reyonlarında canlılığa yol açtı. Bebek ve çocuk mağazaları, vitrinlerini çocuk koltuklarıyla doldururken, uyarı yazılarını da ihmal etmedi.

Birçok firma, bu dönemde pazardan daha fazla pay alabilmek, satış rakamlarını artırmak için kampanyalar düzenlerken, bazıları da hediyeli satışlara
yöneldi.

Euro NCAP testinden geçmiş koltuklar

Piyasada koltuk fiyatları oldukça değişkenlik gösteriyor. Avrupa standartlarında Euro NCAP testinden geçmiş bin 200 liralık koltuklar kadar çocuğa istenilen güvenliği sağlayamayan 100 liranın altında satılan koltuklar da bulunuyor.

Bursa'da kurulu bir mağazanın satış müdürü Erkan Kızılkaya, zorunluluğun 1 Haziran'dan itibaren başlayacağı yolundaki haberlerin geçen hafta gazete ve televizyonlarda yayımlanmasının ardından çocuk koltuğu satışlarının önemli oranda arttığını söyledi.

Talebin artması üzerine mağazalarındaki çeşitliliği artırdıklarını dile getiren Kızılkaya, şunları kaydetti:

"Çocuk oto koltuklarının fiyatları, güven ve konfor, kullanıldığı malzeme ve kumaşına göre 200 lira ile bin 200 lira arasında değişiyor. Bin 200 liralık koltuklar, üstün özellikleriyle çocuğa, güvenliğin yanı sıra konfor da sağlıyor. Otomobilin şasesine sabitlenebilen bu koltuklar, yerinden hiç oynamıyor. Özel malzeme kullanılan başlıkları, darbe emici özelliğiyle çocukların başını koruyor. Muhtemel kazalarda koltuğun öne doğru savrulmasını önleyen sisteme sahip bu koltuk, yanmaz, tutuşmaz, terletmez kumaşı, kademeli yatış pozisyonlarıyla çocuğa yüksek konfor da salıyor. Dalgalı köpük kullanılan kemerleri, omuz ve göğüs kısımlarına zarar vermiyor. Euro NCAP testinden geçen bu koltuk kadar daha ucuza satılanlar da bulunuyor. Ancak bunlarda güvenlik ve konfordan söz etmek biraz zor."

Kızılkaya, son günlerde genellikle 500 ile 750 lira arasında satılan koltuklara talep olduğunu belirterek, ailelerin de ucuz olanlarının yeterli güvenliği sağlamayacağını düşündüğünü anlattı.

250 liranın altında satılan koltuklar

Uygulamanın başlamasıyla emniyet güçlerinin ilk bakacakları şeyin seyir halindeki otomobilde bulunan çocuğun oto koltuğu kullanıp kullanmadığı olacağını dile getiren Ültanır, "Çocuğun boyu, kilosu ya da oto koltuğunun standartlara uyup uymadığını kontrol etmesi mümkün değildir. Bu durumda hayati görev, tabii ki ebeveynlere düşecek. Ebeveynler, herkesten önce ve yasaların yaptırımına ihtiyaç duymadan, çocuklarının boy ve kilolarına uygun ve Türkiye'de de uygulanacak standartlara göre bir oto koltuğu edinmelidirler" dedi.

Ültanır, Avrupa standartlarına uyan gerçek bir oto koltuğunun fiyatının 250 liradan başladığını belirterek, "250 liranın altında perakende satış fiyatı olan oto koltuklarının, Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmesi çok mümkün değil" diye konuştu.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2010/turkiye/06/01/cocuk.koltugu.zorunlulugu.geliyor/578315.0/index.html
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • türkayınki..
  • Model Yılı: '06
« Yanıtla #25 : Haziran 08, 2010, 22:34:52 »
kesinlikle gerekli bi uygulamaydı. fiyatlara gelince tabiiki dar gelirliler açısından sorun olacaktır, açıkçası fiyatlarının 500-700 lerde olduğunu hiç bilmiyordum, fiyat ciddi anlamda yüksekmiş. ama uygulama başlayacağına göre kullanım artacaktır, fiyatlar daha aşağılara düşer mutlaka. kaldı ki evladı için 500 lira harcayabilir insan, can bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Haziran 09, 2010, 09:21:49 »
kimisi için az,kimisi için çok para,hiç bir zaman bir candan daha değeri olmamıştır...ne yazıkki birden fazla çoçuklu olanlarda bu tutar sıkıntı olabiliyor... şuan 2 koltuk alamayacağım, mecburen 1 koltuk alacağım ve büyük olan çoçuğu ipe asıp boyunu 135 cm in üzerine çıkartmaya çalışmakdan başka çare yok :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Haziran 09, 2010, 11:57:13 »
Ben kullanmaya başladım kanklam Almanyadan gelirken birtane getirmiş kendi oğlu için gerçi benim arabayı kullanıyor şuan giderken koltuk araçta sabitlenecek ;)
yani beleşe hallettim :P
kimisi için az,kimisi için çok para,hiç bir zaman bir candan daha değeri olmamıştır...ne yazıkki birden fazla çoçuklu olanlarda bu tutar sıkıntı olabiliyor... şuan 2 koltuk alamayacağım, mecburen 1 koltuk alacağım ve büyük olan çoçuğu ipe asıp boyunu 135 cm in üzerine çıkartmaya çalışmakdan başka çare yok :)
güzel fikir her akşam karı-koca ufaklığın kollarından ve ayaklarından tutarak çekiniz :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Haziran 09, 2010, 13:24:56 »
Ben kullanmaya başladım kanklam Almanyadan gelirken birtane getirmiş kendi oğlu için gerçi benim arabayı kullanıyor şuan giderken koltuk araçta sabitlenecek ;)
yani beleşe hallettim :P
güzel fikir her akşam karı-koca ufaklığın kollarından ve ayaklarından tutarak çekiniz :D

çok akıllıca fikir takdir ettim  :D

ülkede fiyatlar uçtu gitti, ucuza bulmak zor... e-bay üzerinden bakıyorum olmadı almanyadaki teyzemden ptt kargosuna yada dhl-pts-ups kargolarından birine  vermesini isteyeceğim ama şu kargo fiyatı kafa bulandırıyor, ne kadar tutacağını bilemiyorum...

...güzel fikir her akşam karı-koca ufaklığın kollarından ve ayaklarından tutarak çekiniz :D

bunun yanında hergün banyo,çoçuğun ayaklarını suda bekletme,çiçek çoşturan tarzında uzamaya yarayan bitkisel ürünlerde kullanıyoruz  :P

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Haziran 09, 2010, 19:00:03 »
500-700 Lira mi? Bunlar delirmis arkadaslar.Bebek koltuklari 30-40 dolara bulunabiliyor burada. 5-6 yasindan itibaren cocuklarin oturacagi koltuklar da 10 dolardan basliyor.Fark zannetmiyorum vergi yuzunden olsun. Acgoz ithalatci ve saticilarin yuzunden...
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Haziran 09, 2010, 19:46:37 »
500-700 Lira mi? Bunlar delirmis arkadaslar.Bebek koltuklari 30-40 dolara bulunabiliyor burada. 5-6 yasindan itibaren cocuklarin oturacagi koltuklar da 10 dolardan basliyor.Fark zannetmiyorum vergi yuzunden olsun. Acgoz ithalatci ve saticilarin yuzunden...
+1
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Haziran 09, 2010, 21:39:53 »
Bu standardı avrupadan alıp basitçe tercüme edip öyle mi uyguladılar bilmiyorum ama her ülke kendi beden ortalamalarına göre bunu adapte etmeli. Boy ve kilo bizim ülkemiz  insanları için biraz fazla gibi geldi bana. Yani epeyce büyük insanlar bile çocuk koltuğunda oturmak zorunda kalacak, şöyle etrafınızdaki çoluk çocuğu bir izleyin bakalım. Aramızda öğretmeler varsa herhalde yaklaşık değerleri biliyorlardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Haziran 09, 2010, 21:50:33 »
özellikle isofix bağlantı sistemli oto koltuk fiyatları çok yüksek. Ben jane marka (ispanya malı) isofix li oto koltuğunu 4 ay önce 350 tl ye almıştım. Bu isofix olayı gerçekten güzel. Koltuğu araca monte etmek veya araçtan sökmek birkaç saniyelik iş. Aracınızda isofix bağlantı demirleri varsa bu tür bir koltuk almanızı öneririm. Öteki koltukları kemerle bağladığınız için hem sağlam durmuyor hemde bağlamak ve sökmek epey zaman alıyor.
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Haziran 09, 2010, 22:17:29 »
zühtü bey bende jane marka hoşuma gitmişti.Antepte bir bebek magazasında 450 tl fiyat istediler..Koltuk güzel isofix li bende almak istedim bu fiyatta bu koltuk hoşuma.Siz kullanmaktan memnunmusunuz bir şikayetiniz varmı ..
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bebek-tasima-oto-koltugu-jane-montekarlo-plus-isofix-15-36-kg-oto-koltugu/detay
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Haziran 10, 2010, 00:11:44 »
Koltuk güzel. Kaliteli. Tavsiye ederim. Bu kalitede başka marka koltuklar 600 tl den aşağıya değil.
Hatta araçta görenler çok beğeniyor. Diğer koltuklar gibi kaba değil çok yer kaplamıyor.
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Haziran 10, 2010, 00:48:30 »

Arkadaslar ilk resimdeki 15 ile 45 kg agirligindaki (3-10 yas arasi) cocuklar icin.Fiyatlari bebek koltuklarina gore daha ucuz.

Ikinci resimdeki ise bebekler icin ve daha pahali.

http://www.amazon.com/Cosco-Juvenile-Scenera-Medallion-Convertible/dp/B00313JBHQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1276119387&sr=1-1 bu ikinci tipteki koltuklarin ucuz bir ornegi.40kusur dolar.

http://www.evenflo.com/category.aspx?id=7&fid=197 bir markanin web sitesi.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Haziran 10, 2010, 09:35:02 »
resmen yasal soyguna maruz kalıyoruz..... memleket bizim, yönetenler kimin!!!!!.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Haziran 10, 2010, 09:36:24 »
e-bay den baktım biraz. Ya çin malı var yada usa gönderili var. Turkiyeye 800$ shipping yazıyor :D.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Haziran 10, 2010, 10:01:38 »
Arkadaşlar benim çocuklarım ikiside koltuk gerektirmiyor diye ben almıyacam. Ama ucuz olduğunda belki yükseltici alabilirim. Peki arabamıza herhangi bir yolculukta misafir olarak gelecek küçük çocuklu tanıdık yada akrabalarımıza ne diyecez. Yada arabası olmayan insanlar küçük çocukları varsa koltuk yada yükselticilerini yanlarındamı taşıyacaklar.Çünkü her zaman taksiye binecek(tabi taksiler bu koltuğu alacaklarmı daha) halleri yok yada her zaman çocuk koltuklu araç bulamayacaklar. Galiba bu iş biraz karışık, zaten ufak yerlerde kafasına pek takan yok sistemide cezayıda, hala kucağında torunuyla direksiyona geçen emekli dedeler görüyorum ben.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Haziran 10, 2010, 10:03:41 »
Arkadaşlar benim çocuklarım ikiside koltuk gerektirmiyor diye ben almıyacam. Ama ucuz olduğunda belki yükseltici alabilirim. Peki arabamıza herhangi bir yolculukta misafir olarak gelecek küçük çocuklu tanıdık yada akrabalarımıza ne diyecez. Yada arabası olmayan insanlar küçük çocukları varsa koltuk yada yükselticilerini yanlarındamı taşıyacaklar.Çünkü her zaman taksiye binecek(tabi taksiler bu koltuğu alacaklarmı daha) halleri yok yada her zaman çocuk koltuklu araç bulamayacaklar. Galiba bu iş biraz karışık, zaten ufak yerlerde kafasına pek takan yok sistemide cezayıda, hala kucağında torunuyla direksiyona geçen emekli dedeler görüyorum ben.
Katılıyorum işin o kısmı karışık. Benimki daha 1.5 yaşında mecburum almaya.