Gönderen Konu: Corolla 1.33 ilk izlenimler...  (Okunma sayısı 51586 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
Corolla 1.33 ilk izlenimler...
« : Şubat 15, 2010, 22:32:33 »
Merhaba değerli forumdaşlar,
Öncelikle belirtmeliyim ki aracı alırken öncelikli beklentim tasarruflu kullanıma eşlik eden makul bir performans idi...
1.33 lt.lik benzinli motorun dizel versiyonla olan büyük fiyat farkı nedeniyle tercih ettiğim araçla ilgili ilk izlenimleri sizlerle paylaşmak istedim...

Araç şu anda 2500 km.de...bu kullanım sürecinde 1 kez uzun yolda kullanma imkanı da buldum.(Ankara-İstanbul-Ankara)
Sözü fazla uzatmadan izlenimlere geçeyim;
Tüketim:
*Kar lastikleriyle sakin şehir içi kullanımında 7,6 lt./100 km.
*Normal kullanımda şehir içi 7,9 lt./100 km.
*Ankara-İstabul arası otobanda 130-150 arası,arada bir 160 km./s ile 8,3 litre.
Vaad edilen kadar düşük olmasa da yüksek de sayılmaz.
Performans:
Aracın asıl şaşırtıcı yönüne gelelim.Gerçekten motorundan beklenmeyecek kadar başarılı bir çekişe ve ataklığa sahip...
Bunun iki nedeni var.Birincisi 6 vitesli aktarma organının başarısı,diğeri ve asıl önemlisi dizel motorlara benzer bir tork/devir eğrisi sergileyen güç ünitesi.
(Bu eğriye "Corolla 1.33" şeklinde tarattığımda yurtdışı sitelerden birinde rastlamıştım.Tork eğrisi 2000 devir civarından 5000 lere kadar neredeyse yatay seyrediyor.Bu teorik olarak ivmelenme isteğinin sürekliliği ve bu güçteki bir motor için daha az vites değiştirme ihtiyacı anlamına gelecekti.Edindiğim izlenim bunun gerçekten de böyle olduğu...)
Biraz daha rakamla yazıyı bağlayalım...İstanbul-Ankara yönünde Bolu tüneli öncesindeki rampayı 6 ve son bölümde 5 le çıkabildim.Yolculuk boyunca düştüğüm min.vites 4 idi ve hızı en dik rampada 130 km./s e düşmek zorunda kaldım.Bu esnada araçta 3 kişi ve 2 orta boy valiz vardı.)
*Çok önemli bir diğer nokta;sessizlik...Corolla 1.33 inanılmaz sessizdi.İnsan özellikle yokuşlarda bağırmasını bekliyor ama şaşırtıcı şekilde düşük volümle MP3 dinleyebilidim.Özellikle 6.vites adeta ses duvarını geçmek gibi...Gelen sesler hafif bir rüzgar ve daha ziyade yol sesi.Yol sesi Kar lastiğinin etkisi de olabilir bilmiyorum.(Aracı kendi lastiğiyle kullanma şansım olmadı alır almaz kar lastiklerini taktım.)
*Yol tutuş ve yola oturuş gayet iyi,2 önceki aracım eski kasa Focus'a (ki yol tutuşta referanstır bu sınıfta.)yakın.Gerçi zorlamadım. O iş en iyi boş bir yolda,karlı zeminde yapılacak dikkatli frenler ve manevralar ile aracın çizgisini koruma kararlılığına bakarak belli olur benim standardımda ama buna imkan bulamadım henüz.
*Bu sınıfta koltuk ısıtma garip ama hoş bir donanım...Ankara'da yaşıyorsanız sabah -10 C de daha bir anlam kazanan bir özellik :)
Şimdilik izlenimlerim bunlar...perrmans-kalite / Fiyat kriterine göre alınabilecek en iyi araçlardan olduğunu düşünüyorum.Elbette zevkler ve kriterler kişiseldir.Benim beklenitlerimi performans yönünde çok aştığını,tüketim bağlamında ise yaz lastiği ve mevsimi ile rodaj sonrası karşılayacağını tahmin ediyorum.Karşılamasa bile sorun değil;Bu tüketim rakamları ile dahi benim kullanım şartlarımda dizel aracın farkını çıkarmam yıllar alacaktı. Selamlar,saygılar.

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım. Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Kanununa göre otomobiller için azami
 hız sınırları, eğer aksine bir işaret belirtilmemiş ise; şehiriçi 50Km/s., şehirlerarası 90Km/s., otoyol 120Km/s. dir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 1.33 ilk izlenimler...
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2010, 22:41:22 »
Paylaşım için teşekkürler Ahmet Bey.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2010, 00:53:11 »
Bir kişiye dahi fikir verebilir,yardımcı olabilirsem bundan mutluluk duyarım.
Sizler sayesinde bu imkanı bulabildiğim için ben teşekkür ederim Hakkı bey...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2010, 08:33:48 »
  Çok önemli ve detaylı bir paylaşım bencede. Eminim bir çok kişinin işine yarayacaktır.

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2010, 09:42:03 »
Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim. Özellikle fiyatıyla öne çıkan bu model biraz daha donanımla desteklense satış rakamları çok artar diye düşünüyorum. Ama sanırım bu aracı bulmak bile zor şu sıralar. Bir ara araştırmış ve bayilerde kalmadığını duymuştum. Reklamları bile yok değil mi modelin? Bende internetten öğrenmiştim böyle bir model çıktığını.
Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. Yeni paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 17, 2010, 00:30:13 »
Hakan bey,Ahmet bey;takdirleriniz paylaşım konusunda beni daha da motive etti.Teşekkür ederim...
Ahmet bey;Donanımla ilgili beni gerçekten rahatsız eden eksiklik yetersiz gözüken 4 hava yastığı...diğerleri -kendi adıma- pek de önemli değil.
Sanıyorum ki bu araç pazar yoklama kabilinden bir parti geldi.Ülkemizde vergi dilimi nedeniyle şansı az gibi görünse de pazarda uygun fiyatla yer edinmeye çalışacak.
Bu yazımda özetlemeye çalışacağım şu linkteki "www.toyotanutz.com/e107_files/public/1243806300_1_FT0_auris_and_corolla_2009_new_1.33-litre_dual_vvt-i_engine.pdf" bilgilere göre bu motor 1.4 lt.lik bir önceki motorun yerini alıyor.
Ben olsam o kadar motoru daralan dünya pazarında -geri çağırma filan- hidrofor da  :blink: yapamayacağıma göre iki ilave yastık,4 çelik jant ekler satmaya çalışırdım.(Forumu okuyan Toyota firma yöneticilerine bir nevi hizmetimiz olsun  ;)
---
Linkte yeni motor programı ile ilgili birçok bilgi olmakla beraber "iddia edilen" bazı geliştirmeler şöyle (önceki nesil 1.4 lt.motora göre);
*17% daha düşük tüketim ile birlikte %4 daha çok güç...Daha küçük boyutlarda ve güçlü motor (54mm daha dar,127mm.kısa ve 13 kg.hafif.)
*Tamamen yeni pistonlar ile daha düşük sürtünme,düşürülmüş piston ağırlığı ile daha az enerji ile hareket edebilme.(280g to 180g.)
*Yeni makine;çok katı (sürekli demek istiyor sanırım.) bir tork eğrisi (günlük kullanım açısından mükemmel.) sağlıyormuş.Böylece litre başına 100 Newtonmetre gibi bir motor kapasitesine öncülük ediyorken 3800 devirde 132Nm verebiliyormuş.
*Geliştirilmiş yakıt ekonomisi için bir şarj kontrol sistemi uygulandı.Böylece araç hızlanırken üretilen voltaj düşürülüyor,yavaşlarken şarj voltajı yükseltiliyor.Bu da motordaki alternatör yükünü azaltarak yakıt ekonomisine katkı sağlıyormuş.
*Toyota mühendisleri emiş kanalını optimize ederek,yumuşatılmış yüzeyler ile düşük türbülans ve sessizlik sağlamışlar.
*Epeyce anlatmış ama pek anlamadım.O yüzden atmayayım;bir şekilde;titreşim ve gürültüyü azaltmışlar.
*Viteskutusu boyutları %11,parça sayısı15 azaltılarak,torq kapasitesi artırılmış...Vites değiştirme hissi iyileştirilmiş.Vibrasyon ve sürtünme azaltılmış.
*Gaz emisyonu 158 gr.dan 136 gr.a indirgenmiş...
*Toyota bu motoru Ekim 2009 dan sonra Japonya da üretmeyi planlıyor.
---
Selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Mayıs 18, 2010, 12:08:41 »
motor gerçekten iyi çıktı.
örnekler vereyim
-araç 1. viteste kalkış yaparken gazı azda verseniz titremiyor torku düşük bir araçtan beklemiyordum açıkçası
-6 ileri vites cuk oturmuş vites oranları birbirine yakım 3000 devirde 6. viteste 116km/s gösteriyor kadran uzun yolda araba uyuyor
-iki kere istanbula gittim zonguldaktan ilki kar lastiği ve motor daha 300km deydi gidiş dönüş ve istanbul şehir trafiği(680km şehir dışı 170 km istanbul şehir içi) ışık zong döndüğümde yandı 850km 44,32 lt benzin ile.1250 kg benzinli bir araçtan bunu beklemiyordum
-sadece istanbul zonguldak arası yol bilgisayarı 4,9 ortalama gösterdi
-motor çok sessiz ve sarsıntısız
-aracı ekonomik kullanmayı çok seviyorum, araç üzerindeki lastikleri aracı alırken söktüm ve lastikçide kışlıklar ile değiştirdim, 195/65/15 olan lastiği yeni alacağım 205/55/16 lastiği takacaktım falkat 16 jant ve lastik 15 orjinal jant ve lastiğinden 2,5 ile 3 kilo ağırdı aracı yormamak için 15 jant cms ve energy saver lastik aldım. 5*114,3 oz jant lacaktım 17 den aşağısı ithal edilmiyor dediler.(oz 16 jant 6,5 kg)
-aracın orjinal yağı 0-20 diyor kitapçıkta bakımda ne koymak istiyecekler bilmiyorum
-auriste aynı motordan satışı başladı fakat motor gücü 99hp torku 128nm diyor bunu anlamadım corollada 101hp ve 132 nm torka sahip
-donanım olarak koltuk ısıtma var sürücü ve yolcu çok iyi olmuş fakat kolçak kızaklı değil bu hoşuma gitmedi
-aslında sedan arabalardan hoşlanmıyordum fakat sürtünme katsayısı hatchback aurise göre daha düşük. bunun sonucu son sürati auristen yüksek ve yüksek hızda yakıt tüketimi daha düşük

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • diyet ve diyet
« Yanıtla #7 : Ekim 09, 2010, 21:44:52 »
auris mi corolla mı diye sorsam size hangisini tercih edersiniz karar veremiyorum yol tutuşlarını kıyaslama şansı olan var mı ?
bi kaç güvenlik donanımı farklı
bide auris 1.33 te 8 yada 9 hava yastığı var
corollada sanırım 4
beklediğinizden iyi ama beklentimden kötüyüm
http://ackalmadanzayifla.blogspot.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 10, 2010, 00:57:42 »
auris te 9 demelerine bakmayın 7 hava yastığı var. ikisi önden ikisi ön koltuklarda ikisi arka yanlarda ve bi tanesi de sürücü diz kısmında. Aynı platform üzerine kurulmuş iki araç."muhterem aks kafasi" mesafeleri bile aynı.  Yol tutuşları da çok farklı değil. İkisini de kullandım.Evli ve çocukluysanız ve de uzun yolculuklarınız oluyorsa bagaj açısından corolla diğer türlü auris derim.
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 10, 2010, 00:58:46 »
Ya ben "muhterem aks kafası" yazmadım. ama neden öyle çıktı bu yazı???? neler oluyoruzzzzz
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 10, 2010, 01:24:29 »
ahmet bey öncelikle hayırlı uğurlu olsun. bu araçtan bende de var  aynı dediğiniz gibi bi araç bende çok memnunum bu lastik yol sesi geldiği söylenmiş bu lastikten olsa gerek bende öyle bi ses gelmiyor çünkü. benim aracım da ortalama 8.1 lt yakıyor.
Eray bey sizin araç nasıl 4.9 yakıyor ben anlamadım bunu ve daha hiç km yok ben de 3000deyim valla çok şaşırdım ben aracı her türlü kullandım agresif sakin hızlı yawaş ama hiç bi türlü 8 den aşağı düşemedim nedir bunun hikmeti kafama takıldı :)
bide şunu soracam bnm aracm 2011 model makyajlı kasa ancak bende koltuk ısıtma yok bu konu da bilginiz var  mı ?
2004 Ford Mondeo 2.0i Ghia X, G. Gri OV.
2011 Toyota Yaris 1,4 D4D Manuel...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2010, 01:05:48 »
arkadaşlar 133 benzinli araç 8 lt yakıyor ise yakıt tasarrufu iyimi sizce? 100 km de 29-30 tl çok değilmi banamı öyle geliyor!
bu değer dizel araçta aynıkullanım şeklinize göre kaç litre olurdu acaba? bilginiz varsa yazarmısınız? aracın kaporosunu verdim ama bu yazılanlardan sonra dizele dönmeyi düşünmeye başladım.
yılda 18000-20000 km yol yapıyorum. aradaki fiyat farkı dizel araçta yazdıklarınıza göre kaç yılda çıkar sizce? beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • diyet ve diyet
« Yanıtla #12 : Ekim 12, 2010, 15:08:37 »
bencede fazla eğer 7-8 litre oda hız yapmadan yakıyorsa kabaca km ye 300 bine yakınki bu da çok fazla
beklediğinizden iyi ama beklentimden kötüyüm
http://ackalmadanzayifla.blogspot.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ekim 12, 2010, 17:50:05 »
şöyle diyim benim kendi 97 corollam otobanda düz yolda yüksek hızlarda bnm yeni'den daha iyi his veriyor sarsılma ya nasıl anlatsam bilmiyorum abicim araba yerden kesilecek gibi oluyor umarım anlıyorsunuzdur hoşuma gitmiyor otobanda yüksek hızlarda iyi değil bu lastik savruluyor kayma hissi veriyor ama 97de bu yok rahatlıkla gidebiliyorum(özellikle bnm 97) hiç bişe yok yağ gibi gidiyor. aynı model 97 kasa babamda da var  ancak 130'dan sonra traktör moduna giriyor her bakıma.

özellikle diyorum yol tutuş derken otobanda ki yüksek hız değerlerini söylüyorum virajsız düz. o viraj mevzusuna su birikintisi falan konusuna değinirseniz mükemmel lastik yokohama hiç bi sarsma yapmıyor. bozuk satıhlı yollarda xxx hızlarında gidiyorum hiç bişe yok canavar gibi ama otobanda aynı hızda gittiğim zaman yok kötü savruluyor lastikler yerden kesilmişcesine ufak sirkilmeler yapıyor araç. bu beni çok olumsuz etkiledi ve etkiliyor. Olay budur...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ekim 12, 2010, 18:02:50 »
her türlü kullanımda aynı yaktı vallahi benm ki düşmedi daha 8den aşağı. bi 10 gün sonra deneyecem inşallah kısmet olursa ben daha hiç birini sıfırlamadım bide sıfırlayıp denicem.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 899 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 12, 2010, 19:00:41 »
arkadaşlar 133 benzinli araç 8 lt yakıyor ise yakıt tasarrufu iyimi sizce? 100 km de 29-30 tl çok değilmi banamı öyle geliyor!
bu değer dizel araçta aynıkullanım şeklinize göre kaç litre olurdu acaba? bilginiz varsa yazarmısınız? aracın kaporosunu verdim ama bu yazılanlardan sonra dizele dönmeyi düşünmeye başladım.
yılda 18000-20000 km yol yapıyorum. aradaki fiyat farkı dizel araçta yazdıklarınıza göre kaç yılda çıkar sizce? beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Ali bey benim araç dizel şehir içi sürekli klima açık 6.2 lt yakyor buda km de 19 krş geliyor.
benim size tavsiyem eğer imkan varsa dizel alın ben yılda 10000 en fazla 12000 km yapyorum ama seçimim dizel
sebebine gelince alırım 30 liralık mazot bana en az 1 hafta yeter.
benzinli olsaydı aracım her hafta en az 50 tl akaryakıta verirdim heralde.

bide aracı alırken vereceğiniz farkı satarken alacağınızı unutmayın çoğu kullanıcı dizel araca verdiği fazla parayı hibe etmiş gibi düşünüyor bu kesinlikle yanlış.
her türlü kullanımda aynı yaktı vallahi benm ki düşmedi daha 8den aşağı. bi 10 gün sonra deneyecem inşallah kısmet olursa ben daha hiç birini sıfırlamadım bide sıfırlayıp denicem.

Oğuz hatırlarsan daha önce benim yakıt 6.7 idi şu an 6.2 ye düştü aracım 3000 km de haberin olsun yavaş yavaş düşyor
8000km civarı 5.8 - 5.6 ya düşecektir.

seninkide düşecektir :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ekim 12, 2010, 19:14:33 »
mahmudum bilmem mi kardeşim düşecek tabi seninki de dizelin yeri ayrıdır her zaman benimki de düşecek tabii kalmaz böyle 8 de ama abi kullanım şeklini söyleyince benzinli alması daha makbul parası yönünden ben her türlü benzini seçerim ama şunu da atlayamam dizel araç kullanmak daha zevkli benm için o yüzden sırf dizel istiyorum ben yakıt ya da paradan değil hani :) mahmut ben yorumu kestim abi 8000 den sonra daha detaylı konuşacammmm :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2011 Corolla 1.33 Comfort
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 12, 2010, 22:52:13 »
  Öncelikler herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım. 2011 1.33 Comfort benzinli corolla aldım öncelliğim bagaj ve yakıt tasarrufu idi. Araç sürekli vites istiyor, basıp motoru kasmakta istemiyorum. yakıta gelince 230 km.de yaklaşık 7.7 yaktım bunun 60km si otobanda. 160 ı gördüm. 100Tl lik yakıt aldım yol bilgisayarına göre 145 ama 120 gitsem km.de ortalama 0.285 yakıyor. bende daha önce 1.4 tdci fiesta vardı ortalama 5.5 yakıyordu. 100kmde 0.16-0.18 arası düşünün motor 8000 den sonra tahminim 200-220 civarlarına düşerse ki; bu dizele bakınca benzinli motora göre gayet iyi bir rakam. Dizelin çekmedği noktalarda tık demiyor...

Koltuk ısıtmalarına gelince; hangi modelde var. 2011 1.33 te yok, ya da bizmi bulamadık yerini?
“Fırtına gibi esmek mi istersin yoksa Hızır gibi tam zamanında yetişmek mi? Çiçek gibi narin görünmek mi istersin yoksa kaya gibi sağlam durmak mı? Kılıç gibi keskin mi olmak istersin yoksa kalem gibi geleceği yazmak mı? Başkaları gibi olmaya çalışmak mı istersin, kendi yolunu kendin çizmek mi? Kim olmak istersin? Sıradan bir adam mı? Toyota gibi adam mı?”

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ekim 13, 2010, 20:38:13 »
ümit bey öncelikle sitemize hoş geldiniz aracınız hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın kazasız belasz inşallah bana da baya yakınsınız mevki olarak :) araç şu an normal yakıyor ileri ki km'lerde elbet düşecektir. bende şu an 8.0dan aşağı düşmedim inşallah düşecem :)

ümit bey aldığım bi duyuma göre 2010 1.33 comfort makyajsız kasalarda koltuk ısıtma warmış ancak bizim bu 2011 makyajlı 1.33'de koltuk ısıtma yokmuş bunu toyota bayisine sordum o da aynısını söyledi. tuşları da yok maalesef koltuk ısıtmasının ben olanlarda bakmıştım hani şu securty ekranı varya ufak klimanın altında o göstergenin yanında alt alta 3 tane tuş var  o koltuk ısıtması ama maalesef bizimkilerde yok yani tuşu yok şunu da söylemeden geçemicem ben geçen arabayı temizlerken sürücü koltuğunun altına baktım şans eseri böyle ufak motora benzer bişe wardı acayip motor demiyim de daha farklı demir bişe onun içinden de 2 tane tırtıklı boru çıkıyor yukarı doğru gidiyordu ne olduğunu çözemedim...

bu arada ümit bey yaşınızı da yazarsanız daha iyi olacaktır hitap bakımından.. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 899 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 13, 2010, 20:43:19 »
ben geçen arabayı temizlerken sürücü koltuğunun altına baktım şans eseri böyle ufak motora benzer bişe wardı acayip motor demiyim de daha farklı demir bişe onun içinden de 2 tane tırtıklı boru çıkıyor yukarı doğru gidiyordu ne olduğunu çözemedim...

bu arada ümit bey yaşınızı da yazarsanız daha iyi olacaktır hitap bakımından.. :)

Onların içinde büyük ihtimal hava yastığının kabloları var Oğuz

bide emniyet kemerinin o zırıltı :) kablolarıda olabilir. (Zırıltı yazdığıma bakma bence çok faydalı bişe)