Gönderen Konu: Toyota gaz pedalı ve pas pas sorunu  (Okunma sayısı 10334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Toyota gaz pedalı ve pas pas sorunu
« : Şubat 09, 2010, 20:19:50 »

Toyotanın son pedal sıkışma sorunundan önce bir de gaz pedalının pas pasa takılma sorunu vardı ve bunun için Amerikada pas paslar değiştirildi . Bu hatada bazı kazalar da olmuş ve ölenler olmuştu.  Bu pas pas sorunu Avrupada da vamıydı ve ve bir değişikliğe gidildi mi? Gerçi Amerikan karayolu güvenlik dairesi bu olay için sorun pas pas değil başka bir şey demiş ama kesin bulguya varamamıştı , sonra ne oldu bilmiyorum.

Benim dikkatimi çeken bir husus var. Corolla aracımı mart 2009 da aldım. Burada kullanılan pas pas bildiği kadarıyla orjinal değil. Zira orjinal paspasların üzerinde, pas pasın ayak altından kayıp ileriye gitmemesi için , döşemeye sabitleyen 2 adet sabitleme yuvaları var. yani pas pasın üzerinde olması gereken bir yekpare çıkıntı veya delik+pim ile pas pas döşemeye sabitlenmeli.  Kullanma kılavuzunda bu açık seçik yazılı. Ama bize teslim edilen araçlarda paspasta böyle bir şey yok. Ben de daha sonra satıcıya gidip , " bu paspasların sabitleme aparatı nerede bunları verin " dediğimde servis yöneticisi kişi , onlar bizde yok zaten bu pasaslar orjinal değil demişti.   Şu anda paspaslar zamanla ileriye kayıyor ve bu da istenmeyen bir durum tabii ki. geçen yıl araç almış olanlar paspaslarının nasıl olduğu ve sabitleme sisteminin olup olmadığını söyleyebilirler mi. Bu paspasların kaymaması için Toyota'nın yaptığı bir düzeltme var mı?

Toyota Club Türkiye

Toyota gaz pedalı ve pas pas sorunu
« : Şubat 09, 2010, 20:19:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota gaz pedalı ve pas pas sorunu
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2010, 20:31:12 »
Bu paspasların kaymaması için Toyota'nın yaptığı bir düzeltme var mı?

Var tabi Eftal Bey. Artık sıfır araçların üzerinde orijinal halı paspaslar geliyor...
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2010, 20:54:35 »
Ergün Bey iyi akşamlar,

Benim burada anlatmak istediğim biraz daha farklıydı. Amerika'da da iki ayrı paspas kullanılıyor  , ilki halı tip yani sizin söylediğiniz,  ikincisi tüm hava koşullarına uygun olan lastik tip yani bizim araçlarda verilmiş olan. Amerikadaki bu her iki orjinal paspasın üzerinde de döşemeye sabitleme mekanizması var ve sorunu gidermek için halı paspası lastikle değiştirmiş.  Fakat bizim araçlarda verilenlen lastik paspasta sabitleme yok , yani bunlar Toyota orjinal değil ve pas pas kayıyor ve tehlikeli şekilde pedalların altına giriyor , pedal altına giren paspasların pedala takılma problemleri ve kazaları var. Açıkçası Toyota burada satılan araçlarda güvenlik şartalrına uymayan bir pas pas vermiş. Bu Toyota zincirinde hengi kademenin kararı ve tüm Türkiye'de ve avrupada durum nasıl , anlaşılan bu konuyu şirketin  resmi olarak açıklaması  lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2010, 21:00:23 »
Benim aracım 2008 corolla, 2007 sonlarında almıştık. Paspaslar cırt cırtlı bende. Ama öyle olmasına rağmen aracı bir kez kullanan iri yapılı arkadaşım o paspası kaydırmayı başarmıştı.. Bu da var hani...
2008 Corolla D4D MMT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2010, 21:07:48 »
 Şimdi aslında durum şöyle...
 Halı paspaslar eğer sabitlenmezse kayabiliyor yada katlanabiliyor. Bahsettiğiniz sabitleme yuvalarından sabitlemek gerekli. Zaten orijinal halı paspaslarda bu sabitleme kanca ve delikleri mevcut.
 Orijinal kauçuk paspaslarda sabitleme kanca ve delikleri yok ancak gerek de yok. Çünkü paspasın ağırlığı zaten kaymasına ve dolayısıyla katlanmasına müsade etmiyor. Bu sebepten sorun olmuyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2010, 21:31:16 »
Amerikada yapılan işlemlerde lastik paspasların da delikleri var bunların da emniyet açısından sabitlenmesi gerekir deniyor müşterilere. anladığım kadarıyla , vatandaşın ve müşterinin sıkı korunduğu bu ülkelerde bu işle usulüne uygun yapılmış , belki oralarda değişiklikten dolayı paspaslar yetişmeyince bizim gibivatandaşını pek korumayan ülkelere yan sanayi bir şeyler uydurup vermişler, araç satışını paspas yüzünden durduracak değillerdi ya. fakat bu sıkışıklık gidince buradakilerini de halletmeleri gerekirdi.

pedalın takılmaması için paspasın katlanması gerekmiyor , bunların bir sürü videosu var , oradaki çeşitli araç test kuruluşları test yapmışlar ve pedalın nasıl takılabildiği lastikte de  açık seçik görülüyor.

Ben bu sabitleme aparatlarını istemiştim , paspası ben deler takarım diye , o bile yok dendi.  Maalesef sorun ayyuka çıkmadıkça değişim olmuyor ülkemizde.  İkinci sebepse insan hayatının ucuzluğu , mahkemece karara bağlanmış bir konu bu. Hatırlarsınız sanırım geçen seneydi, aynı olayda ölen turist ve Türk vatandaşlar için ödenen tazminatlar arasında uçurum vardı. Bir arkadaşın bu konuda yolladığı ,  Ford'un buna benzer bir olayda yaptığı gibi hesap yapılıyor anlaşılan.

sadece sol ön paspas değişecek , bunun ne maliyeti olacak 45 bin Tl de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #6 : Şubat 09, 2010, 21:35:50 »
benım 2010 corollamda böyle bir sorun yok cırtcırtlı gayette sağlam halı paspaslar var uzerınde hos ben paspaslarım kırlenıcek her zaman paspasların ustune kagıt koyuyorum :D Amaki paspaslar degılde yıkamacılardakı ve servıslerde kagıtlar cok kayıyor bu buyuk sorun bende bakkaldan kendım kalın  kese kagıdı seklınde kagıtlar aldım on ve arka tarafınlarını olcelere ona göre kesiyor ve paspaslarımın uzerıne koyuyorum servısten 80 tl e kaucuk paspasta aldım ama camurlu ayaklarla cok cırkın duruyor kagıtlar yırtıldımı yada kırlendımı sokup atıyorum paspaslarım yepyenı hala ama dıkkatımı ceken bı abımde benım arabamın aynısından var aynı zaman aldık onun halı paspaslarının koselerı bukulmus ve kayıyormus bence cok cabuk eskıdıgınden kayıyor paspaslarınız...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2010 Toyota Corolla Comfort 1.6 Benzinli
« Yanıtla #7 : Şubat 10, 2010, 00:26:27 »
Ben aracımı 2009 Ağustosta aldım ve halı paspasların üzerinde bu sabitleme kanca ve delikleri mevcut.
Dolaysıyla hiçbir kayma problemi de yok. Kauçuk paspas almadım, bunun yerine halı paspaslar kirlenir veya bir şey olursa, onların yenisini alırım diye düşünüyorum. Garajdan otoparka, otoparktan garaja kullandığım içinde genellikle, çok bir kirlilik sorunu da yaşamadım şu ana kadar.
http://www.toyotaclubtr.com/fotograflar-videolar/2010-corolla-comfort/
2010 TOYOTA COROLLA COMFORT 1.6 BENZİNLİ DÜZ VİTES

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2010, 00:34:29 »
Servisten aldığınız lauçuk paspasların kitlemesi yok ama alt tarfta yeri var..Toyota daki sorun döşeme değil ki gaz pedalının takılı kalması..Ayrıca kauçuk paspas pedalı engelleyecek şekilde kayma yapmıyorki.Sol ayak dayama eneglliyor zaten paspasın ileri gitmsini.Hafif içeri dogru oynuyor sadece..
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2010, 09:08:27 »
Şimdi aslında durum şöyle...
 Halı paspaslar eğer sabitlenmezse kayabiliyor yada katlanabiliyor. Bahsettiğiniz sabitleme yuvalarından sabitlemek gerekli. Zaten orijinal halı paspaslarda bu sabitleme kanca ve delikleri mevcut.

Ergün, haklısın kanca var ama sağolsun yıkamacılar öyle bir çekiyor ki paspasları, zavallı kancaların ömrü fazla olmuyordur Türkiye'de :D Benimkiler çoktan Hakk'ın rahmetine kavuştu :)
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2010, 09:55:35 »
mrblar benim aracımdada orjinal paspas ve kilitleme yerleri var bunları kilitlemek için aparatı servistenmi almak gerekiyor aracı 2.el aldığımdan dolayı satan bayan birşey söylemedi ,nasıl sabitleyebilirim arkadaşlar yardımlarınız lütfen !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2010, 16:18:34 »
Servisten aldığınız lauçuk paspasların kitlemesi yok ama alt tarfta yeri var..Toyota daki sorun döşeme değil ki gaz pedalının takılı kalması..Ayrıca kauçuk paspas pedalı engelleyecek şekilde kayma yapmıyorki.Sol ayak dayama eneglliyor zaten paspasın ileri gitmsini.Hafif içeri dogru oynuyor sadece..
Tuncay Bey ,
Yazılarımda belirtiliyor ama  tam anlamadınız sanırım,  ben aracı 0 km bayiiden aldım ve verilen orjinal paspaslardan söz ediyorum, servisten aldığım bir paspas yok.  Araçla verilen paspasların alt/üst/yanv.s.  herhangi bir kilit mekanizma yeri yok.  Ayrıca ayak dayama yeri bu ileriye doğru kaymayı önlemiyor , o kısımda braz yukarı kalkıp paspas yine ileri gidiyor.  Internette biraz araştırırsanız yurt dışında ayrı burada bazı araçlarda  ayrı  çifte standart uygulanmış olduğunu görebilirisiniz.

Bu gazın takılması olayı tek bir olay değil bunlar,  pedalın geri gelirken  paspasa takılması , pedalın kendi içinde sıkışıp geri gelmemesi (şu sıralar yapılacak olan değişiklik), ve henüz tam açıklığa kavuşturulamayan  gazın kendi başını alıp gitmesi gibi 3 farklı sorun var.  Bu iş Toyotanın epey başını ağırtacak ve maliyetli olacak.   

Bütün bunların sonunda , Toyotanın araçlarda gaz/ fren fonksiyonları ve güvenliği konusunda bir eksikliğini ortaya çıkarmış durumda , onu bir başka başlık altında tartışırız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Başka bir konu başlığı açmaktansa aynı başlık içinde konuyu biraz daha irdeleyelim.

Sadece otomobil alanında değil hayati tehlike arzeden veya orta önemli konularda bir tasarımda olması gereken en önemli şey şudur. İşler bir şekilde çok ters gittiğinde sistemin hayati koruma fonksiyonu nedir? ya da varmıdır? İşte deprem anında gaz valflerinin otomatik kesmesi , mesela fabrikalarda çalışan makinaların üzerindeki büyük ve herkesin basabileceği kırmızı büyük acil durdurma butonları v.s. 
Peki sürat limitleri yüksek olan bir otobanda 150-200 km hızla giden pedalı sıkışmış toyota marka bir aracı durdurmak için fren yapmak yeterlimi? Yetmemiş ve araç o hızla başka bir araca çarparak bir aile yok olmuş. Zira böyle bir durumda çalışacak bir acil durum fonksiyonu  içermiyor araba.

Bu olaydan sonra test yapmışlar , bir ayak gaza yükleniyor ve araç süratli ayak gazda sabit duruken diğer ayakla da frene yükleniliyor ve araç durmuyor(gaz kesilmiyor), frenler etkili değil.  Bazı Alman arabalarıyla test yapılmış , aynı durumda  gaz tam yüklüyken frene asılınca araç güvenlik yazılımı gazı , gaz pedalının durumuna bakmaksızın kesiyor ve normal frenleme konumuna girilmiş olduğu için araç normal şekilde duruyor. Gazla fren aynı anda kullanılmayacağına göre , frenin önceliği var ve önlem işe yarıyor.   Hele hele elektronik boğaz kelebeği sistemine geçmiş olan Toyota araçta böyle bir şeyin olmayacağının güvencesini gaipten mi aldı yahu!  Elektronik ve yazılım bu , sistem hata yapabilir , program bir şekilde döngüden çıkıp rastgele bir yerlere gidebilir.
Toyota mümkünse güvenlik yazılımını da  değiştirip  araç güvenlik kontrol sistemine eklemeli.
Bu iş inandırıcı olarak çözülene kadar  en iyisi otoyollarda fazla hız yapmamak , ve böyle bir durumda ne yapılacağını önceden bilmek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Two Brother One Fate (Babo'Leee And Toyota)
    • Otomobil'den Detay
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2010, 19:48:58 »
ya bence çok abartıyorsunuz tamam gaz pedalından dolayı hata olabillirde kardeşim paspas yahu  ne bekliyorsunuz.benim arabadaki paspas bütün pedalların altına toplanıyor ben  eğilip düzeltiyorum.tamam epimiz para verdikte biraz suyunu çıkamamak lazım.bence toyotada öyle yapıyor yahu kardeşim bir çok alman fransız markasında fren problemi oldu araçlar duramadı kaza yaptı bunlar basındada yer aldı adamlar bir şey yapmadı,toyota altı üstü bir paspas için araçları geri çağırdı.paspas sıkışıyorsa değiştirin he yok derseniz benim takdiği yapın.ama yazılım konusunda katılıyorum.
Bana saygı nutuğu atanlar.Önce kendi yaşınıza fiziki olarak değil,Beyin olarak gelin.....
http://fc04.deviantart.net/fs12/i/2006/301/c/5/Toyota_Trueno_AE86__by_AEvsFD.gif

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2010, 21:49:17 »
Eftal bey sizde beni anlamadınız bende kaucuk paspasın kaymadıgını söylüyorum.Tabiki halı paspas katlanacagından zorluk cıkartabilir bu konuda haklısınız.Üzerinde firma sonradan kendi yaptırmadıysa birebir uyumlu olacagını düşünüyorum.Bence aracı aldıgınız firma veya toyota türkiye kendi yaptırıp araçların içine yerleştirebiliyorlar.Ama halı paspas yerine kaucuk tercih ederdim.Katlanma koku falan olmas.
Ayrıca toyota genel bir acıklama yaptı aracınızda böyle bir durumla karsılasırsanız aracınızın vitesini boşa alıp aracınızı emniyetli yere alın diye.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Şubat 10, 2010, 22:50:15 »
Doğrudur  Tuncay Bey , bir şekilde anlaşamamışız işte :alkis:

Ben paspasların arka kısmına iki delik delip buradan ön koltuk ayaklarına kancalarla sabitleyeceğim , bu şekilde olursa ayakla itmeyle de kaymaz muhtemelen , temizlik için çıkarmak da sorun olmaz.. Elime zımba türü bir şey geçerse uygulayacağım.

Atakan Gürbüz küçük kardeşimle hiç olmazsa yazılım konusunda anlaşabildiğime sevindim ;)  Atakan kardeşim,  paspas konusunu geçip başka bir konu anlatmıştım son mesajımda.  Yaşamın kimseye yaşatarak acı dersler vermemesi dileğiyle.

Sevgi ve saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Two Brother One Fate (Babo'Leee And Toyota)
    • Otomobil'den Detay
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Şubat 10, 2010, 22:58:49 »
son dediklerine dediğim gibi katılıyorum abi fakat bir paspas içinde toyotadan başka marka araçlarını geri çağırmaz
Bana saygı nutuğu atanlar.Önce kendi yaşınıza fiziki olarak değil,Beyin olarak gelin.....
http://fc04.deviantart.net/fs12/i/2006/301/c/5/Toyota_Trueno_AE86__by_AEvsFD.gif

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Şubat 10, 2010, 23:04:46 »
Pedal zaman içinde aşındıgı için çagrılıyor.Bunlada ilgili sadece 26 şikayet varmıs.Kontrol amaçlı değişecekler.Ben toyotamdan memnunum.Benim aracımdaki pedalda eski sistem telli.Sizinkilerrdeki gibi sensör değil.Daha garanti.Kaucuk paspas kullanırsanız halıdan daha iyi eftal bey.Ayak dayama ileri geri kaymasına izin vermıyor.Hemde agır oldugu için halı gibi olmuyor...
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #18 : Şubat 11, 2010, 19:35:24 »
Arkadaslar pappas isine aciklik getirelim
1- Araclarin orjinalinde paspas yok Turkiye'de, showromlarda gorebilirsiniz
2- Sifir corolla alirken (9 ay once) ozellikle sordum, bana paspas hediye vereceklerini ama bunun Showrrom tarafindan musteriler icin ozel yaptirildigini soylediler
3- Arabayi teslim alirken hediye verdikleri paspasa baktim, paspas uzerinde Toyota falan yazan ama belli ki servis tarafindan ozel olarak bir firmaya siparis ettirilmis 3. sinif bir hali paspasti, sabitleme icin delik yeri falanda yoktu, zaten ben kaucuk paspasa alisik oldugumdan hemen degistirme karari aldim, orjinal corolla kaucuk paspas in fiyatini sordugumda 80 Tl dediler
4- once piyasayi arastirayim dedim, piyasada 50-60 Tl civari kaliteli kaucuk paspaslar vardi, ama standart olmadigindan corolla ya uymadi hicbiri
5-- Hemen orjinalini aldim, orjinali cok kaliteli, uzerinde orjinak corlla baskilari var, delik ve sabitleme yerleride var ve gercekten cok agirlar, ayrica bu orjinal paspaslarin gaz pedalina sikisma ihtimali yok, ozellikle test ettim
Ayrica paspas milimetrik olarak hem on hem arka tarafa cok iyi oturuyor 
6- ABD de kaucuk paspaslar nasil sikisiyor anlamadim, cunku bu paspasin gaz pedalinin oldugu yer zaten cok geride, yani paspas gaz pedalina kadar gitmiyor,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 11, 2010, 22:23:50 »
Arkadaslar pappas isine aciklik getirelim
1- Araclarin orjinalinde paspas yok Turkiye'de, showromlarda gorebilirsiniz
Artık sıfır araçlarda orijinal halı paspasla satışa sunuluyor. Eskisi gibi firmanın kendi yaptırdığı 2. yada daha kalitesiz paspaslarla satılmıyor...