Gönderen Konu: Otomatik vites ve LPG  (Okunma sayısı 11172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
Otomatik vites ve LPG
« : Ocak 30, 2010, 20:57:06 »
         Selamlar arkadaşlar. Uzun zaman 97 model 1.6 GLİ kullandıktan sonra 2005  model sıfır peugeot 307 aldım ve LPG taktırıp kullandım. sonra aile ve çocuk nedeniyle sedan bir araç alma ihtiyacı duydum ve 2008 model Corolla 1.6 benzinli elegant otomatik vites araç aldım. Önümüzdeki hafta aracı teslim alıcam.

Forumda bu başlıkla ilgili bir link bulamadım. bundan dolayı kendim bir başlık açmak istedim. Özellikle 4 ileri olan otomatik vites konusu beni biraz düşündürüyor. ikinci mevzu bu modele LPG uygun mu değil mi? Kullanan arkadaşlarımızın fikrini öğrenmek isterim. genellikle düz vitesle ilgili yorumlar ve fikirler var forumda. ne dersiniz? Otomatik vitesli araçlarda km başına yakıt hesaplayan var mı? Bu araçtaki 4 ileri vites sorun çıkarıyor mu sürüş zevkinde ve LPG ile ilgili ne düşünüyorsunuz??

Toyota Club Türkiye

Otomatik vites ve LPG
« : Ocak 30, 2010, 20:57:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik vites ve LPG
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2010, 21:07:16 »
Arabaniz simdiden hayirli olsun.

94 model otomatik vitesli (4 ileri)arac kullaniyorum. Duz vitesli arac kullanmadigim icin farki bilemem ama sehir ici kullanim icin bire bir. Yakit tuketimi de ayni motora sahip ayni kosullardaki duz vitesli araclarin tuketiminden farkedilir derecede yuksek olmaz.Gaz pedalina hakim olundugu surece...

Yeni aracinizi gule gule kullanin.

Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2010, 21:13:23 »
Ahmet bey çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. İlk aracım 97 model 1.6 GLi idi, 5 ileri düz. İkinci aracım  peugeot 307 idi, 5 ileri düz vites. 3. aracım Hyundai Santa Fe idi 5 ileri otomatik. Ama bu Corolla 4 ileri otomatik. Kız kardeşim 2010 model Ford Focus aldı, 4 ileri otomatik. eşi çok şikayetçi 4 ileri olduğu için. Ben ilk kez 4 ileri otomatik araç kullanıcam. bu konuda biraz tedirginim açıkçası.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2010, 21:33:12 »
Kafama takılan bir başka soru var. bunu bana söyleyen bir LPG montaj firması. Toyotanın bazı benzinli modellerine, VW nin FSI veTSI modellerine LPG takamıyoruz dediler. FSI ve TSI yı anlarım ama Toyotanın bazı benzinli modellerine takamıyoruz demelerini anlayamadım. Böyle bir şey var mı acaba arkadaşlar? Adam bana dediki; Motor numarası d4 ile başlayan benzinli motorlara LPG takamıyoruz dedi ?????

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2010, 01:32:53 »
Sanırsam 2001 2002 model avensis marka modellerde D4 benzinli motor var.Bunlara lpg montajı olmuyor.Ama toyotanın diger modellerine vvt i dual vvt i hattayeni aveniste kullanılan valvematic de bile kullanılıyor
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2010, 11:42:15 »
Arkadaşlar LPG sorununu çözdük gibi, şimdi yapılacak şey marka ve tabiki montaj yapacak firmanın seçimi. yalnız şu konuda pek yorum gelmiyor. Toyotanın 4 ileri olan otomatik vitesi ile ilgili yorum pek yok. kullanan arkadaşlar ne diyor, 4 ileri olması sıkıntı yaratıyor mu? Mesela 120 km nin üzerinde devir saati 4000- 5000 i buluyor mu?

Bir de bu 1.6 elegant modelindeki 4 ileri vites otomatik mi, tiptronik mi? yoksa her ikisi de opsiyonel olarak sunuluyor mu? ben uzun yıllardan sonra ilk kez Toyota kullanıcam, ondan dolayı bu soruları merak ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Free Life..., ;-))
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2010, 14:25:05 »
Tolga hocam yeni aracınız hayırlı olsun.
Bende 3 ileri otomatik corolla var (( Tüplü Zavoli ))
Şehir içi kullanım çok güzel ama biraz sabır istiyor tabi
Fazla yüklenirsen fazla yakıyor.
Sakin kullanımda düzden bir fark yok yakıt konusunda...
Toyota Corolla 1.3 Terra AT/AC
^^>> T.O.S.U.N.U.M <<^^

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 31, 2010, 17:07:04 »
Arkadaşlar LPG sorununu çözdük gibi, şimdi yapılacak şey marka ve tabiki montaj yapacak firmanın seçimi. yalnız şu konuda pek yorum gelmiyor. Toyotanın 4 ileri olan otomatik vitesi ile ilgili yorum pek yok. kullanan arkadaşlar ne diyor, 4 ileri olması sıkıntı yaratıyor mu? Mesela 120 km nin üzerinde devir saati 4000- 5000 i buluyor mu?

Bir de bu 1.6 elegant modelindeki 4 ileri vites otomatik mi, tiptronik mi? yoksa her ikisi de opsiyonel olarak sunuluyor mu? ben uzun yıllardan sonra ilk kez Toyota kullanıcam, ondan dolayı bu soruları merak ediyorum.

120-130km.de de gittik.Ama hicbir zaman devir saatinin 3000'in uzerine ciktigini gormedim.Endiseniz buysa rahat olun. :)

Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 185000
  • Model Yılı: '05
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 14, 2014, 18:09:25 »
otomatik vites lpg kullanan varmı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2014, 18:44:16 »
otomatik vites lpg kullanan varmı

Çok var.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 43 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 14, 2014, 21:35:44 »
 Tolga merhaba,

Ne hikmetse son zamanlarda sorduğum sorulara cevap alamıyorum ama ben sana yardımcı olayım. :)

Benimde tam otomatik aurisim var, 2010 1.6 DUAL  VVT-i. 
 10000 km oldu LPG taktıralı. Zavoli OBD'li kit kullandık. Gayet memnunum. Hiçbir sorun çıkarmadı.
 Şehiriçinde benzinde 50 kuruş, LPG'de de 25-27 kuruş yakıyor.

Vitese gelince, tabiki 5-6 ileri otomatiklerden eksik kaldığı anlar var ama öyle hayati durumlar değil.
 3000 devirde 120-122 km gibi gösteriyor göstergeler. Yani öyle çok yüksek devirler değil.
2010 Auris 1.6 VVT-i Otomatik, VSC, Navi, Sunroof, Xenon, Isıtmalı Deri Koltuk...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2014, 22:35:09 »
Merhaba arkadaşlar corolla 1995 gli otomatik atiker tek nokta  LPG sistemli aracimi yaklasık bir aydir benzinde marşina basmadim. Öncesi tek marş calisirdi. Aksilik ya  bu aksam babam yola cikiyor eve 1 km mesafede gaz bitiyor. Ne yaptiysa da Araci benzinde calistiramiyor. Beni aradi  gittim araci kenara alip birakip döndük eve. Sizlerin iki konuda bilginize ihtiyacim var. (1) otomatik gli araci benzinlige 2 km ceksem yağlama islevi görmez peki sanzumana zarar verir mi? (2) araç niçin yeterli benzin olmasına rağmen mars almiyor ? İlginize şimdiden tesekkur ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 14, 2014, 22:43:08 »
Sakın çekmeyin.
Şanzıman yagsız kalarak dagılır.

Neden çalışmaz bölümüne birşey diyemem ustanın incelemesi lazım.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 15, 2014, 23:53:19 »
ahmet bey  ben de otomatik 1.6 corollada ayarlama yaptırıyorum 2 aydır  lpg tankım 40 lt bununla kim nekadar km yapıyor  ben azmı çokmu yapıyorum karşılaştırmak istedim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Eylül 16, 2014, 00:48:36 »
1995 model 1.6 Gli benzinde calismamasinin nedeni yakit  depo içerisinde bulunan samandira teskilatinin motoru işlevini yitirmiş. Özel servisin 185 TL dediği motoru parcacidan 45 TL temin ettim bilgilerinize..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 16, 2014, 00:48:41 »
ahmet bey  ben de otomatik 1.6 corollada ayarlama yaptırıyorum 2 aydır  lpg tankım 40 lt bununla kim nekadar km yapıyor  ben azmı çokmu yapıyorum karşılaştırmak istedim
Aynı araca sahibiz. Benimki de 1.6 VVT-I otomatik.

Son ölçümlerime göre sıkışık ve rampalı bir trafikte, seri kullanımda 36 LT LPG ile 360 KM yol rahat yapıyorum.
Yol bilgisayarına inanmayın, çok yanıltıyor.
Benim yol bilgisayarı en son 13 LT gösteriyordu fakat kuruş hesabıyla LPG LT fiyatı 2.75 ve KM'de 0.27,5 kuruş gibi yakıyor.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 16, 2014, 10:16:21 »
yülsel bey  bende ugraşıyorum  şu anda 370 km görüyorum bir depo ile bu yazın klimada çalıştırdım 4 sefer oldu depoyu doldur boşalt 370  km  oldu sanki sınır gibi  bundan fazla olurmu bunu araştırıyorum bende  sizde ne kadar ayarlarda fark ettimi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Çıkarım senle her yola
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Eylül 17, 2014, 00:02:41 »
Arkadaşlar merhaba, bende üç yıl 2001 model vvt-i Corolla düz vites kullandıktan sonra geçen cuma yani 12 eylül 2014 te 2010 üretimi makyajlı kasa lpgli otomatik vites comfort extra aldım. Aracı Bursadan aldım. 41 litrelik silindir LPG tankı var. Bursa da tam depo doldurttum sanırım 33-34 litre civarı gaz aldı. O depoyla Bursadan Kütahyadaki evime geldim (208 km). Kütahyadan Eskişehire gittim geldim (yaklaşık 165 km) ve birazda şehir içinde (50km civarı) dolaştım. Toplam 420 km yaptım gaz ile, sonra gaz bittiğine dair alarm sesi verdi. BAna bu durum her ne kadar önceki arabamdan fazlada olsa uygun gibi geldi. Şehir içinde bir depo ile ne kadar gidecek şu an bilmiyorum. Deneme aşamasındayım. Önceki sahibi 200 km demişti. İnşallah yanılıyordur.
2010 Corolla 1.6 Comfort Extra OTM LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 17, 2014, 00:25:12 »
yülsel bey  bende ugraşıyorum  şu anda 370 km görüyorum bir depo ile bu yazın klimada çalıştırdım 4 sefer oldu depoyu doldur boşalt 370  km  oldu sanki sınır gibi  bundan fazla olurmu bunu araştırıyorum bende  sizde ne kadar ayarlarda fark ettimi
Benim depo 50 LT'lik fakat sıkı sıkıya 40 LT alıyor.
En son dolumda sıkı sıkıya doldurdum. Şu an gösterge sıfırladıktan sonra 380 KM'de olması lazım ve hala içerisinde gaz var.

Öncesinde böyle hesap yapmıyordum ve yanlış sonuçlara ulaşıyordum 35 kuruş gibi. Bu sonuçlar benim için gayet tatmin edici.
Yani 40 LT LPG, otomatik vitesli bir arabada şehir içi 400 KM yaptrıyorsa daha ne isterim ?

Ben aracıma komple motor rektefiyesi yaptırdım. O işlemden sonra ZAVOLI Yetkili Servisine ayar yaptırmıştım ve enjektör tamir takımlarını değiştirmiştim. O günden sonra araç çok yakıyor gibi geldi ve 20 gün kadar önce gittiğimde ayarlara bakıldı "Ayarlar süper, hiç dokunmayalım" dendi. Ben yanlış hesapladığım için daha doğrusu yol bilgisayarına güvendiğim için fazla yakıyor gibi hissediyordum.

Sizin de yakıtınız gayet iyi, hiç kafaya takmayın. Tankınız 40 LT'liktir fakat tankta hava boşluğu olduğu için tamamen 40 LT almaz. Bunu da hesaba katın.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 17, 2014, 00:28:14 »
agzına kadar doldurma o depoyu yüksel bak demedi deme ;) şamandıraya zararı oluyor sonra.ses gelmeye başlayınca çek gitsin derim ben.
2002 corolla sol vvt-i