Gönderen Konu: kaloriferi açınca gelen benzin kokusu  (Okunma sayısı 34170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
kaloriferi açınca gelen benzin kokusu
« : Ocak 26, 2010, 08:25:41 »
arkadaşlar malum kış şartları akşam iş çıkışı ısınmak için klariferi açtığımda bir müddet sonra arabada müthiş bir benzin kokusu geldi arasıra geliyordu ama çok hafif  bir müddet sonra geçiyordu acaba bir benzin kaçağı falanmı vardır diye kaputu açtım sanki anlar gibi nedir bulamadım kokuyu neden neden yapar acaca bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim
Şeb-i hicran yanar canım, döker kan çeşmi giryanım
uyararır halkı efkanım,kara bahtım uyanmazmı

Toyota Club Türkiye

kaloriferi açınca gelen benzin kokusu
« : Ocak 26, 2010, 08:25:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: kaloriferi açınca gelen benzin kokusu
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2010, 08:36:39 »
Kaputu açtığınız zamanda benzin kokusu alıyormusunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2010, 11:24:12 »
ümit bey arabanın kaputunu açınca bir koku falan gelmedi yalnız motoru istop etmiştim ondan olabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2010, 11:25:47 »
Eger havalandırmanız havayı dışardan alan konumdaysa öndeki arabanın egzozundan benzin kokusu geliyor olabilir 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2010, 11:39:00 »
evet olabilir çünkü trafikteydim ama bu insanı harabanın içerisinde rahatsız edecek kadar olabilirmi?bu hava araç içine girerken filitre gibi bir şeyden geçmeyip direkmi dışardaki havayı alıyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2010, 11:53:41 »

resimde havayı içerde döndürme tuşuna basılı sizde arabanızda o tuşa basarsanız bu koku kesilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2010, 12:38:55 »
resimde havayı içerde döndürme tuşuna basılı sizde arabanızda o tuşa basarsanız bu koku kesilir

Oğuzhan iyi de İbrahim Bey sadece kokudan kurtulmak istemiyor. Acaba bir benzin kaçağı vs. mi var diye endişe ediyor anladığım kadarıyla.
 İbrahim Bey;
 Oğuzhan arkadaşımızın da söylediği gibi öndeki araçtan çiğ benzin kokusu gelmiş olabilir. Bence çok kafaya takmayın. Biraz dikkat edin bakalım. Tekerrür edecek mi koku?
 Havalar soğuduğundan dolayı motorlar epeyce geç ısınıyor. O yüzden motor soğuk olduğu müddetçe araçlar çiğ benzin yakacaktır. Bu olayı da göz önünden bulundurmanız gerekli.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 26, 2010, 13:31:56 »
evet olabilir çünkü trafikteydim ama bu insanı harabanın içerisinde rahatsız edecek kadar olabilirmi?bu hava araç içine girerken filitre gibi bir şeyden geçmeyip direkmi dışardaki havayı alıyor?
Polen filtresi küçük tozları falan tutar ama kokuyu engelleyemez

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 421000
  • Model Yılı: '05
  • 180 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 26, 2010, 13:38:34 »
kaloriferi iç sürkilasyon alınca araçın camları buhu yabar bunuda unutmayalım
2005 corolla 1.6 hb a/t
2002 corolla 2.0 d4d (Dsport)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Ocak 26, 2010, 14:15:49 »
arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim sizin önerilerinizi dikkate alarak bugün iş çıkışı arabayı test edeceğim yine benzin kokusu gelirse herhalde bir ustaya başvurmam gerekecek

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 27, 2010, 14:04:02 »
arabanızın 1 lt. yakıtla kaç kilometre gittiğine özellikle dikkat edin. bazı kişiler ben ne yaktığını hesap etmem diye hava yapar. ama bu hesap bence cimrilik göstergesi değil, aksine gerekli olan bişeydir. arabada oluşan sorunların habercisidir. sorun büyüyüp kendini göstermeden önlem almayı sağlar. mesela sizin arabada bi sızıntı veya çiğ yakıt atma v.b. bi durum varsa bu yakıt miktarını etkiler ve bu metodla rahatça anlarsınız.
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 31, 2012, 09:34:41 »
Bu eski bir konu fakat sorun aynı olduğu için yeni konu açmıyorum.

Ben de de kalorifer açık halde ve araba rolatide çalışırken fena benzin kokusu geliyor ancak hareket edince kısmen azalıyor.Cumartesi günü su bakımlar yapıldı
Benzin gaz kelebeği söküldü ve temizlendi.
Bujiler bosh marka ile sıfır alınıp takıldı
Eksoz da mevcut iki çatlak kaynak ile kapatıldı.
      Fakat dün akşam yine aynı koku.Ayrıca bu koku her zaman olmuyor. Yetkili servise gittimde bana saçma sapan bir liste çıkardı ve hesap 3000 euro :(
Fikirlerinizi almak isterim.
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2012, 10:37:37 »
Mekanik anlamda her şey yolunda iken bu tip kokunun gelmesinin 2 sebebi vardır, ya trafikte iken öndeki/çapraz yandaki aracın egzost gazı içeri alındığından ya da park halinde rüzgar arkadan geliyorsa kendi egzost gazınızı içeri aldığınızdan.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ocak 31, 2012, 10:45:14 »
Mekanik anlamda her şey yolunda iken bu tip kokunun gelmesinin 2 sebebi vardır, ya trafikte iken öndeki/çapraz yandaki aracın egzost gazı içeri alındığından ya da park halinde rüzgar arkadan geliyorsa kendi egzost gazınızı içeri aldığınızdan.
polen filitreside temizlendi ve bu gün iş çıkışı aracı kapalı devre havalandırma olarak kullanıp deneyeceğim.İfade yalnış olabilir.Demek istediğim içerdeki havayı devir daim etsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2012, 10:58:48 »
polen filitreside temizlendi ve bu gün iş çıkışı aracı kapalı devre havalandırma olarak kullanıp deneyeceğim.İfade yalnış olabilir.Demek istediğim içerdeki havayı devir daim etsin.

Soğuk havalarda dışardan taze hava alışını engellerseniz camlarınızdaki buharlaşmayı engelleyemezsiniz, hatta kısa bir süre sonra hiç bir tarafı göremez hale gelirsiniz,
O fonksiyonu sadece çok sıcak havalarda klimanızı çalıştırırken yada karlı bir yolda mahsur kalırsanız kullanmanız daha doğru olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ocak 31, 2012, 12:38:01 »
Soğuk havalarda dışardan taze hava alışını engellerseniz camlarınızdaki buharlaşmayı engelleyemezsiniz, hatta kısa bir süre sonra hiç bir tarafı göremez hale gelirsiniz,
O fonksiyonu sadece çok sıcak havalarda klimanızı çalıştırırken yada karlı bir yolda mahsur kalırsanız kullanmanız daha doğru olur.
Bilgilendirme için teşekkür ederim Tekin bey.Evet haklısınız bu ayrıntıyı biliyordum ama gözden kaçırmışım.Bugün kocaelide yogun kar var.
Mekanik açıdan farklı bir düşünceniz var mı ? Belki benim aklıma gelmeyen bir ayrıntı vardır ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #16 : Ocak 31, 2012, 13:11:41 »
Mehmet Ali bey,

Bildiğiniz gibi havalandırma kanallarını motor bölümünden izole eden tek şey, motor kaputu alt/arka tarafında bulunan lastik fitildir, yalnız güncel teknoloji motorlu araçların ön taraflarından artık bu oranlarda gaz çıkışı hemen hemen hiç yoktur.

Bu fitilin ezik yırtık olmamasına dikkat edilmelidir, özellikle LPG kullanıcıları tarafından.

Yakıt sıvı olduğundan ve son aşamalarında oldukça ince plastik hortumlardan geçtiğinden arada sırada motor kaputunu açıp, motor çalışır vaziyette göz ve burunla kontrol edilmelidir. Yakıt hortumları soğuktan sertleşerek çatlamalar olabilir.

Motor bölümünde hırıltılı ses varsa egzost manifoldu çatlağı yada egzost manifoldunun boruya girdiği yerde metal conta vardır, kontrol edilmesi gerekebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ocak 31, 2012, 13:24:06 »
Mehmet Ali bey,

Bildiğiniz gibi havalandırma kanallarını motor bölümünden izole eden tek şey, motor kaputu alt/arka tarafında bulunan lastik fitildir, yalnız güncel teknoloji motorlu araçların ön taraflarından artık bu oranlarda gaz çıkışı hemen hemen hiç yoktur.

Bu fitilin ezik yırtık olmamasına dikkat edilmelidir, özellikle LPG kullanıcıları tarafından.

Yakıt sıvı olduğundan ve son aşamalarında oldukça ince plastik hortumlardan geçtiğinden arada sırada motor kaputunu açıp, motor çalışır vaziyette göz ve burunla kontrol edilmelidir. Yakıt hortumları soğuktan sertleşerek çatlamalar olabilir.

Motor bölümünde hırıltılı ses varsa egzost manifoldu çatlağı yada egzost manifoldunun boruya girdiği yerde metal conta vardır, kontrol edilmesi gerekebilir.

Araç mercedec c 200 - 2001 model.  Yarın ustayla lifte kaldırıp tekrar bakalım o zaman işaret ettiğiniz yerlere.Zira eksozda altta çatlak vardı.Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 248000
  • Model Yılı: '98
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 10, 2017, 18:51:22 »
aynı sıkıntı bende de aksetti.
98 corolla xl aracımı alalı birkaç ay oldu. sürekli olarak lpg de kullandım. önceki sahibi arkadaşım olduğu için ara sıra rastlaşıyoruz. bir ara aracın benzinde çalışıp çalışmadığını sordum. oda bana muayeneye götürürken ustaya baktırdım benzin koyup denedik çalışıyor bir sıkıntı yok dedi. bende uzun yola çıkmadan lpg tankını fulledim ve ne olur ne olmaz diye bir miktar benzin koydurdum. sabah ilk çalıştırma da benzin ile çalıştırdım sonra lpg ye alıp yola çıktım. hava soğuk olduğundan kaloriferi açtım. içeriyi müthiş bir benzin kokusu sardı. sanırsınız benzin deposu aracın içinde. nefes alamaz hale getirdi mübarek. aracı sağa çektim kaputu açtım herhangi bir benzin kaçağı veya akıntı  görünmüyordu. kapattım kaputu kaloriferi de kapadım. yola devam ettim bir ara kaloriferi çalıştırdım bir süre sonra tekrar ağır bir benzin kokusu. bende sinirlendim artık aracı benzine alıp gidebildiğince verdim gazı. benzin bitince lpg ye alıp yola devam ettim. araçta şu aralar benzin yok ama kaloriferi açınca yine hafif bir benzin kokusu geliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 10, 2017, 19:16:19 »
aynı sıkıntı bende de aksetti.
98 corolla xl aracımı alalı birkaç ay oldu. sürekli olarak lpg de kullandım. önceki sahibi arkadaşım olduğu için ara sıra rastlaşıyoruz. bir ara aracın benzinde çalışıp çalışmadığını sordum. oda bana muayeneye götürürken ustaya baktırdım benzin koyup denedik çalışıyor bir sıkıntı yok dedi. bende uzun yola çıkmadan lpg tankını fulledim ve ne olur ne olmaz diye bir miktar benzin koydurdum. sabah ilk çalıştırma da benzin ile çalıştırdım sonra lpg ye alıp yola çıktım. hava soğuk olduğundan kaloriferi açtım. içeriyi müthiş bir benzin kokusu sardı. sanırsınız benzin deposu aracın içinde. nefes alamaz hale getirdi mübarek. aracı sağa çektim kaputu açtım herhangi bir benzin kaçağı veya akıntı  görünmüyordu. kapattım kaputu kaloriferi de kapadım. yola devam ettim bir ara kaloriferi çalıştırdım bir süre sonra tekrar ağır bir benzin kokusu. bende sinirlendim artık aracı benzine alıp gidebildiğince verdim gazı. benzin bitince lpg ye alıp yola devam ettim. araçta şu aralar benzin yok ama kaloriferi açınca yine hafif bir benzin kokusu geliyor.
Merhabalar, baba yadigarı 93 1.6 XL 4-5 ay kapı önünde yatmıştı babam vefat edince. Genelde lpg ile kullanılırdı. O süreden sonra çalışmayan aracın aküsünü değiştirince ilk çalıştırmayı benzinle yapmak istediğimde elektrikçi marş sırasında durdurdu. Karbüratöre gelen hortumdan benzin akıyordu. Tahminimce sizde de aynı tip bir durum var. Motor sıcak olduğundan damlayan benzin buharlaşmış olabilir. Koku da bu nedenle içeriye dolabilir. Bence iki kişi gözle kontrol ederek marş basarken durumu bir inceleyin. Allah korusun durum tehlikeli bir hal alabilir. Selamlar.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)