Gönderen Konu: Trafik Yönü  (Okunma sayısı 11134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Trafik Yönü
« : Aralık 22, 2009, 18:59:14 »

''Bir zamanlar herkes İngilizler gibi yolun solundan gidiyordu. Bunun için de çok geçerli bir sebep vardı.
 Yüzyıllarca önce yolun karşısından gelenin dost mu, yoksa düşman mı olduğunu kestirmek mümkün değildi. İnsanların çoğu sağ ellerini kullandıkları için, yolun solundan, duvar dibinden (yaya veya atla) giderek sol taraflarını emniyete alır, sağ ellerini kılıçlarını hemen çekecek şekilde hazır bekletirlerdi.
 Yolun solundan seyahat, ilk defa 1300 yıllarında, papanın Roma'ya gelecek hacıların yolda karmaşaya sebep vermemeleri için, yolun solundan gitmelerini söylemesiyle resmileşti ve yüzyıllar boyu devam etti.
 18. yüzyılın sonlarında ABD'de birçok atın çektiği posta arabalarında, sürücü koltuğu yoktu ve sürücü en arkada ve soldaki atın üstünde oturuyordu. Bu da yolun solundan gidildiğinde karşıdan geleni ve yolun kontrolünü zorlaştırıyordu.
 Çok geçmeden ABD'de trafik sağdan işlemeye başladı. Fransız İhtilali sırasında, ihtilalin liderlerinden Maximilien Robespierre, büyük bir olasılıkla Katolik kiliseye meydan okuyanlara bir jest olsun diye, Parislilerden yolların sağından gitmelerini istedi.
 Bir süre sonra aslında kendisi de bir solak olan Napolyon, ordularındaki ikmal arabalarının yolların sağından gitmeleri emrini verdi ve zaptettiği her ülkede de bu uygulamayı hayata geçirdi.
 İngiltere hiçbir zaman Napolyon tarafından zapt edilemediğinden İngilizler yolun solundan gitme alışkanlıklarından vazgeçmediler. Avustralya, Hindistan gibi tüm eski sömürgelerinde de bu usulü devam ettirdiler. Zaten İngilizler'de Amerikalılardan farklı olarak sürücü arabanın üstünde ve sağında oturuyordu.
 Modern araba teknolojisinin gelişmesi ile bu gelişimin dünyada öncüsü olan ABD'de sürücü koltuğu ve direksiyon sağdan gidişe uygun olarak sola konuldu ve dünyanın birçok bölgesinde bu şekilde yaygınlaştı.
İngiltere'de ve eski sömürgelerinde, trafik akışını sağ şeride almanın faturası o kadar yüklüdür ki, artık isteseler de kolay kolay bunu yapamazlar.
 Hangi ülkede olursanız olun, trafiğin yönü ister sağdan olsun ister soldan, karşıdan karşıya geçmeden önce, siz yine de her iki yöne bakmayı ihmal etmeyin. ''

''Trafiğin hem sağdan aktığı hem soldan aktığı bölgelerde esas amaç trafiği bir düzene koymaktır. Trafik akışı çoğunlukla temel kurallara göre düzenlenir. Böylece birbirine çok uzak bölgelerde bile aynı kurallar geçerlidir. Buradaki niyet trafik kazalarının önüne geçebilmektir.
 Tüm bunlara rağmen bazı bölgelerde trafik aynı koldan akmaz. Dünyada insanların %66 'sı araçlarını sağdan akan trafikte sürerler, %34'ü ise soldan akan trafikte. Dünyada soldan akan trafik için yapılan yollar, tüm yolların %28 'ini oluştururken, sağdan akan trafik için yapılan yollar %72 'sini oluşturur.''
Alderney
ABD Virgin Adaları
Anguilla
Antigua ve Barbuda
Avusturalya
Bahamalar
Bangladesh
Barbados
Bermuda
Bhutan
Birleşik Krallık
Birleşik Krallık Virgin Adaları
Botsvana
Brunei
Cayman Adaları
Christmas Adası
Cocos Adaları
Cook Adaları
Doğu Timor (1928-1976 arası sağ)
Dominika
Endonezya
Falkland Adaları
Fiji
Grenada
Guernsey
Guyana
Güney Afrika
Kıbrıs Cumhuriyeti
Hindistan
Hong Kong
İrlanda
Jamaika
Japonya (Okinawa 1978)
Jersey
Kenya
Kiribati
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Lesoto
Makao
Malavi
Maldivler
Malezya
Malta
Man Adası
Mauritius
Montserrat
Mozambik
Namibya (1918)
Nauru (1918)
Nepal
Niue
Norfolk Adası
Pakistan
Papua Yeni Gine
Pitcairn Adası
Saint Helena
Saint Kitts ve Nevis
Saint Lucia
Saint Vincent ve Grenadinler
Samoa (2009)
Seyşel Adaları
Singapur
Solomon Adaları
Sri Lanka
Surinam
Svaziland
Tanzanya
Tayland
Tokelau
Tonga
Trinidad ve Tobago
Turks ve Caicos Adaları
Tuvalu
Uganda
Yeni Zelanda
Zambiya
Zimbabve

Alıntı adresleri: http://www.webbilisim.org/genel-kultur-vatandaslik/ingilteredeki-trafik-yonu-140720/
       http://tr.wikipedia.org/wiki/Sa%C4%9Fdan_ve_soldan_akan_trafik

Toyota Club Türkiye

Trafik Yönü
« : Aralık 22, 2009, 18:59:14 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • !!! YERDEN GİDEN TOYOTACI !!!
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 163000
  • Model Yılı: '98
  • 31 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
Ynt: Trafik Yönü
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2009, 19:12:40 »
Paylaşım için sağol abi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2009, 19:33:36 »
  Sende sağol Erdi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Avensis 1.6 Comfort
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 22, 2009, 20:19:55 »
Merak ederim neden diye, araştırmamıştım. Bu paylaşım güzel oldu.   :=)     Paylaşım için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 22, 2009, 20:33:37 »
Faydalı bir paylaşım olmuş Hakan, teşekkürler.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 22, 2009, 21:10:25 »
Bu ilginc paylasim icin tesekkurler Hakan.

Acaba Japonya'da neden trafik soldan akiyor?Ingiliz somurgesi olmamislar...
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2009, 00:23:01 »
Kuzey Kıbrıs'a gidip bir tecrübe etmek lazım. İlk başta garip geleceği kesin. Paylaşım için teşekkürler.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #7 : Aralık 23, 2009, 07:59:14 »
  Ben teşekkür ederim arkadaşlar.

Kıbrıs'da (Kıprıs) gerçekten ilginç geliyor ve soldan direksiyonlu araçlar (trafiğin sağdan aktığı ülkelerde de sağdan direksiyon)çok tehlikeli olabiliyor. Özellikle dönüşlerde de dikkat etmek gerekiyor (açıktan alma vs.). Birde Kıbrıs gibi yerlerde trafik yönünün dışında iklim şartlarına (sıcağa) uygun araçlar olmasıda önemli oluyor. :)

Ali, soruna cevap değil ama; Japonya'da soldan direksiyonlu araç (ithal) kullanmak bir prestij sembolü imiş. !!! :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2009, 09:51:00 »
Güzel faydalı bir paylaşım teşekürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 180
  • Model Yılı: '14
  • 175 kere teşekkür etti
  • 129 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2009, 15:36:12 »
...Acaba Japonya'da neden trafik soldan akiyor?Ingiliz somurgesi olmamislar...
Çevresinde bir çok İngiliz sömürgesi var. Onlara ayrı kendilerine ayrı üretim yapmamak için, onlar da soldan akan trafiği tercih etmek durumunda kalmışlardır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 02, 2016, 04:00:50 »
Vay be bizim sozde yavru vatan kibris bile sömürgeymis
O degilde bu ingilizler ne kadar yeri somurmusler boyle hele su ulkelere bak ya.
Hakan abi faydali bilgi icin tesekkurler.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 02, 2016, 09:47:45 »
Kuzey Kıbrıs'a gidip bir tecrübe etmek lazım. İlk başta garip geleceği kesin. Paylaşım için teşekkürler.

Vay be aradan geçen bu sürede ben birkaç defa KKTC'ye gidip tüm KKTC'yi araba ile dolaşmışım :) Hayat bize bunu da tecrübe ettirmiş :)

Kıbrıs'da kiralık araçlara farklı renk plaka veriyor olmaları orada yaşayanlar için bir tedbir olmuş. Bu ayırım sayesinde yabancı araçların olduğu yerlerde daha dikkatli oluyorlar :)
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 02, 2016, 11:12:20 »
Vay be aradan geçen bu sürede ben birkaç defa KKTC'ye gidip tüm KKTC'yi araba ile dolaşmışım :) Hayat bize bunu da tecrübe ettirmiş :)

Kıbrıs'da kiralık araçlara farklı renk plaka veriyor olmaları orada yaşayanlar için bir tedbir olmuş. Bu ayırım sayesinde yabancı araçların olduğu yerlerde daha dikkatli oluyorlar :)
Artik o kirmizi plaka olayi kaldirildi abi.
Normal de arka tarafa takilan plakamiz sari arka plan uzerine siyah yazi fm272 iken kiraliklarin arka plakasi beyaz arka plan uzerine siyah yazi ile fm272z oldu.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...