Gönderen Konu: Araç Muayene Detayları  (Okunma sayısı 8729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 300000
  • Model Yılı: '05
  • 8 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç Muayene Detayları
« Yanıtla #20 : Eylül 11, 2015, 10:46:16 »
Tuncay Bey, benim aracımda bugüne kadar 5 koltuk yazıyordu. bu nedenle sorun yaşadım. ruhsatında koltuk sayısı 5 olan araç sahipleri trafik tescilde düzeltme yaparlarsa benim yaşadığım sorunu yaşamazlar.
sevgi...saygı ve hoşgörü...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 11, 2015, 10:46:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Eylül 11, 2015, 12:59:07 »
O zaman 7 koltuğu olan bazı suvlarda var ,onlarda sorun olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 300000
  • 8 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 11, 2015, 21:19:45 »
Trafik Tescil Şube Müdürlüğündeki polis memuru ve Tuvtürk yetkilisi her ikiside geçen yıl değişen mevzuat sebebiyle 7 koltuklu olup ruhsatında 5 koltuk yazılı olan tüm araç sahiplerinin trafik tescil müdürlüğüne dilekçe ile müracaat etmeleri gerektiğini söylüyorlar. işlem yazdığım gibi uzun ve karmaşıkta değil. bir nüfus cüzdan fotokopisi ve bir dilekçeden ibaret. aksi takdirde sizlerinde benim yaşadığımı yaşamanız kaçınışmaz :) tam muayene işlemim tamamlandı derken saatlerce beklediğiniz sıradan çıkıp trafik tescil şubeye gidip oradan tekrar tuvtürke dönüp yeniden sıra ve yine saatlerce sırada bekle :)
sevgi...saygı ve hoşgörü...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 21000
  • Model Yılı: '11
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ekim 03, 2015, 21:39:40 »
aynı şey benim başımada geldi.vizeden geçmedi.bende 7 kişilik yaptırdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 21, 2016, 10:20:03 »
Selamlar...
Arac ve Egzoz Muayenesi ile ilgili tum bilgi ve tecrubeler bu baslik altinda paylasilabilir.

Arac muayenesine konu olan kontrol noktalarin listesi Tuv Turk sitesinde, excel formatinda mevcut.
Donem donem bazi degisiklikler yapiliyor ve sanirim en son 2015 de boyle bir degisiklik eklemesi olmus.

Ayrica egzoz muyenesi, arac  muayenesi gibi eskiden ilk 3 yil sonunda ve sonrasinda her 2 yilda birdi. Egzoz muayenesi ise 10 yasina gelen aracta her yildi. Sanirim yine 2 yilda bir, arac yas siniri olmadan (detayli ve guncel bilgisi olan duzeltme yapabilir). Ayrica Elektrikli, Hybrid vr 1980 oncesi dizel motorlu araclar bundan muaf. Ticari sinifta ise arac yasi gozetilmeksizin her yil.

Arac muayeneleri bitis tarihi, sonraki arac muayenesini cezasiz yapmak icin son muayene tarihini tabir ediyor ve eDevlet uzerinden sorgulanabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '16
  • 265 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ocak 19, 2019, 15:51:06 »
Merhabalar. 19.01.2019 cumartesi itibariyle aracımı Konya TÜVTÜRK'de muayene işlemlerini hallettim. 2 sene öncesiyle kıyaslayarak gördüğüm farkları sizlerle paylaşmak adına buraya yazmak istedim. Bilgi sahibi olmak isteyen, fikir/görüşlerini paylaşmak isteyen, ilave birşeyler söylemek isteyen olursa bu başlığın altına bekleriz :lol:

Gördüğüm ilk fark egzoz muayenesinde gerçekleşti. Geçmiş yıllarda "Motorlu Taşıtlar Egzoz Emisyon Ruhsatı" isimli belgeye bandrol yapıştırırlardı bu işlem sonucunda.Ancak bu sefer bu belgeye birşey yapılmadı. Bunun yerine Egzoz Gazı emisyon Ölçüm Raporu" isimli, sıradan A5 formatında siyah beyaz baskılı bir belge verdiler. Söz konusu belgede QR kod da bulunmakta ve QR okuyucuya okuttuğumda belgenin renkli halini gösteriyor yani orjinalliği teyit edilebiliyor.Ayrıca belgenin altında aracın egzoz muayenesi esnasındaki iki adet fotoğrafı da bulunuyor.

Gördüğüm ikinci fark araç muayenesi bitimi yine "Motorlu Araç Trafik Belgesi" isimli belgenin "Aracın Muayenesi" bölümüne bandrol yapıştırılır ve muayene tarihi falan yazılırdı. Bu belgeye de bir işlem yapılmadı. Onun yerine yine renki çıktı olan bir belge verildi ve bu belgenin bulundurulması gerektiği söylendi.

Son fark, 1 hafta arayla aynı TÜVTÜRK şubesinde bir arkadaşımla muayene yaptırmamıza rağmen onun kullanılmayan belgeler alınmış.Benden almadılar. Atıp atmamayı sorduğumda da "Siz saklayın ne olur ne olmaz" cevabını aldım.

Toyota Auris 2010 1.6 A/T Comfort Extra (2014-2019)
Toyota Auris 2016 1.6 MDS Active (2019-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ocak 19, 2019, 17:25:25 »
Bende geçen Kasım ayında girdim vizeye. Aracı kanala çıkartıp sadece lpg ile fotoğraflı eksoz muayenesi yaptılar. Muayene kağıdını verirken bu ruhsat yerinde geçiyor denildi.