Gönderen Konu: boğaz kelebeği temizliği...  (Okunma sayısı 21851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
boğaz kelebeği temizliği...
« : Aralık 04, 2009, 12:49:43 »
arkadaşlar az önce aracımın boğaz kelebeği temizliğini yaptım. uygulaması çok kolay. yağsız kontak temizleme spreyi ile temizledim. aracın çalışması ve gaz yemesi anında değişti. her 20.000 km de bir yapmak iyi olur. şiddetle tavsiye ederim.

Toyota Club Türkiye

boğaz kelebeği temizliği...
« : Aralık 04, 2009, 12:49:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: boğaz kelebeği temizliği...
« Yanıtla #1 : Aralık 04, 2009, 12:56:18 »
Hayırlı olsun :) Desenize benimkinin zamanı çoktan gelmiş :) Fotoğraflarınız varsa paylaşırmısınız ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2009, 15:02:34 »
Hayırlı olsun hocam fotograflar varsa bekliyoruz, birde zor degilse, anlatabilirseniz bizde deneriz.
TOYOTA COROLLA 1998 1.6 XEİ 267.000 KM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 04, 2009, 15:16:28 »
Temizlerken dikkat edin, sprey ve kirler içeri kaçmasın ;)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 04, 2009, 18:14:50 »
Boğaz kelebeğini temizlemek için karbüratör spreyi kullanılıyor genelde.Yağsız kontak spreyler elektronik aksamların iletkenliğini artırmak,temizlemek için kullanılıyor,maf sensörünü temizlemek için mesela.
''Düşmanlarımız önce subayları öldürür''

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #6 : Aralık 04, 2009, 18:25:18 »
Hiç fark göremedim.
Söylesem tesiri yok.sussam gönül razı değil,
                                                          FUZULİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 04, 2009, 22:54:33 »
Hiç fark göremedim.
Valla bende temizledimdi söküp yerinden balata spreyi ile hiç bişi fark etmedi ama temizlik temizliktir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 04, 2009, 22:57:11 »
Temizlik imandan gelir.Biz temizleyelim onun çekişi değişir değişmez arabaya kalmış |-\
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 07, 2009, 09:45:13 »
Boğaz kelebeğini temizlemek için karbüratör spreyi kullanılıyor genelde.Yağsız kontak spreyler elektronik aksamların iletkenliğini artırmak,temizlemek için kullanılıyor,maf sensörünü temizlemek için mesela.
yıdırım kardeş doğru söylüyor. karbüratör speryi bulamadım. yerine balata spreyi vereceklerdi. bende boğaz kelebeğine yakıştıramadım onu. bu yüzden yağsız kontak temizleme spreyi aldım.:)
Hayırlı olsun hocam fotograflar varsa bekliyoruz, birde zor degilse, anlatabilirseniz bizde deneriz.
arkadaşlar, hava filtresinin motor bloğuna giriş yerindeki kelepçeyi gevşetip plastik boruyu çıkarın. kenara çekin. daha sonra spreyinizi çalkalayıp kelebeğin heryerine gelecek şekilde sıkın. zaten oradaki kurum vs akmaya başlıyor. bu arada içeri kaçırmadan pamuklu kuru bir bezle silin. fark sadece aracın gaz yemesinde gözlemleniyor. araç pedalın hareketlerine daha çabuk tepki veriyor. yoksa patiyle gezecek kadar fark yok...:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 07, 2009, 14:53:02 »
kelebek üzerinde iken bu işlemi yapmak sağlıklı değil. çözülen pislikler olduğu gibi motorun içine siboplara gidiyor orda da yanma odasına. zararı olmaz diyorsanız, o zaman aracınızdaki hava filtresini sökün öyle kullanın.
2015 vw golf 7 1.4 comfortline (2018- ...)
2014 honda crv 1.6 elegant (2016- ... )
2011 toyota yaris 1.33 terra sporty (2012- 2018), 2011 toyota corolla comfort extra 1.6 d-vvti (2011- 2016), 2004 toyota corolla terra sedan 1.4 vvti (2007-2011)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Aralık 08, 2009, 09:03:13 »
bu kelebek AE 101 de varmı varsa tam olarak neresi fotoğraflar çok yakın çekilmiş pek anlamadım yardımcı olabilirmisiniz aracım karbüratörlü bu arada.
2007 Corolla 1.4 D-4D Comfort MMT
Yeni Kasa...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 08, 2009, 13:15:08 »
kelebek üzerinde iken bu işlemi yapmak sağlıklı değil. çözülen pislikler olduğu gibi motorun içine siboplara gidiyor orda da yanma odasına. zararı olmaz diyorsanız, o zaman aracınızdaki hava filtresini sökün öyle kullanın.
selam adaş, hava filtresini söküp nasıl kullanacağız. ben bunu anlamadım. yani hava filtresinin borusunun içine mi sıkacağız?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 08, 2009, 13:16:04 »
bu kelebek AE 101 de varmı varsa tam olarak neresi fotoğraflar çok yakın çekilmiş pek anlamadım yardımcı olabilirmisiniz aracım karbüratörlü bu arada.
hüseyin kardeş karbüratörlüde varmı bilmiyorum olsa da karbüratörün içerisindendir sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 08, 2009, 13:28:29 »
Murat bey kinayeli bir biçimde bu işlemin sonucunu anlatmaya çalışmış o cümlesinde ;) hava filtresiz kullanmak motora oldukça zararlıdır. Karburatörde de kelebek aynı yerdedir, hava girişinde ;)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 gl 1993 efsane kasa
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 08, 2009, 15:03:42 »
benim arabada hazır butunciğeri sokuldu.su karburatörü filan bi guzel yıkayım beninle.kelebek melebek,butunn ortu böceği bitsin gitsin bahaneyle.. :)
   murat sen sık karburatöre cıkar hava filtresini bas gitsin yaa. :) ne soruyon toyota bunlar :D
Bindiğiniz toyotalarınızın coğunu tanıyorum.
   Her sabah yeni doğanlara merhaba diyorum.
   Çünkü çoğu evimin arkasında dünyaya        geliyo.
    Bu kardeşiniz fabrikanın arkasında oturuyo...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Aralık 08, 2009, 15:19:15 »
arkadaşlar alper durumu anlatmış.

aracınızı hava filtresiz kullanmak ne kadar zararlı ise, boğaz kelebeğini söküp dışarı almadan üzerinde yapılan sprey ile temizlik aynı derecede zararlıdır.

ben aracınızı filtresiz kullanın demedim. sonra dava falan açılır.
2015 vw golf 7 1.4 comfortline (2018- ...)
2014 honda crv 1.6 elegant (2016- ... )
2011 toyota yaris 1.33 terra sporty (2012- 2018), 2011 toyota corolla comfort extra 1.6 d-vvti (2011- 2016), 2004 toyota corolla terra sedan 1.4 vvti (2007-2011)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2005 corolla hb sol A/T "CC" lü :D
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 20, 2010, 18:37:09 »
az önce  hararetli tartışmada orta yol bulmaya çalışırken ustam seslendi ve rutin bir bakım yaptık..bogaz kelebeğinden filtrelere kadar ..ben pis değilim arabamın filtresi nasıl pis olur ya..  polen filtrem leş gibi resimleyip göstersem yuh dersiniz..o saçlar yapraklar..kıllar otlar..böcek ölüleri.. bogaza kelebeğimin içini görseniz simsiyah koca bir sprey bitti..ama ses on numara..oldu devir saatim rolantide kendine geldi... klima buz gibi.. şanzıman yağı güzel yağ güzel.. sorun yok rolanti süper.. yanlız klima  çalışırken yani polen filtresinin takılı olduğu yerden gelen ses canımı sıktı..tık tık diye bir ses gelmektedir..sizce normal mi? ustam  ben buna taktım yarın detaylı bi bakalım diyor sizce nedendir..var mı fikri olan..
Benim pekmezim oldukça.. sineği bağdattan gelir..;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 20, 2010, 20:30:50 »
az önce  hararetli tartışmada orta yol bulmaya çalışırken ustam seslendi ve rutin bir bakım yaptık..bogaz kelebeğinden filtrelere kadar ..ben pis değilim arabamın filtresi nasıl pis olur ya..  polen filtrem leş gibi resimleyip göstersem yuh dersiniz..o saçlar yapraklar..kıllar otlar..böcek ölüleri.. bogaza kelebeğimin içini görseniz simsiyah koca bir sprey bitti..ama ses on numara..oldu devir saatim rolantide kendine geldi... klima buz gibi.. şanzıman yağı güzel yağ güzel.. sorun yok rolanti süper.. yanlız klima  çalışırken yani polen filtresinin takılı olduğu yerden gelen ses canımı sıktı..tık tık diye bir ses gelmektedir..sizce normal mi? ustam  ben buna taktım yarın detaylı bi bakalım diyor sizce nedendir..var mı fikri olan..

abi filitre tam oturmamıştır hava geldikçe vuruyordur tık tık tık diye Murat abi :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2005 corolla hb sol A/T "CC" lü :D
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ağustos 21, 2010, 09:20:03 »
baktım kardeşim yuvayada baktım..tabi bu ses çokta büyük bir ses değil ama..rölantide kulağını verdiğinde duyabilyorsun 2 dakika aralıklarla..bugün bakıcaz..ne olabilir diye.. ama dün değişimleri yaptıktan sonra arabanın seside çekişide klimasıda adam gibi çalışmaya başladı..aracıma rutin bakımlarını bayağı aksatmışım:(.. dün yolda özür diledim ondan hep... gittim benzinliğe doyurdum karnının kızımın bide serinlettim onu misler gibi...bugün inş. şile yollarına süreceğim.. ceylanımla bir şile turu yapacağım bugün nasipse...gezintimden kareler paylaşırım...;)
Benim pekmezim oldukça.. sineği bağdattan gelir..;)