Gönderen Konu: Lastik Testleri  (Okunma sayısı 28747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • MyLastik - Aracýnýza Uygun Lastik
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
Lastik Testleri
« : Kasım 17, 2009, 22:04:18 »
Lastik firmaları ürettikleri lastikleri belirli testlerden geçirip bir takım değerlendirmeler yaparlar. Bu testler zaman zaman bağımsız test kuruluşlarınca da yapılır ve sonuçları duyurulur.
Yapılan testler belirli standarlara bağlıdır. Fakat bu standartlar gündelik kullanımlarda kişinin araç kullanım alışkanlıklarına , iklime, cografi koşullarına, aracın mekanik ayarlarına ve kişisel beklentilere göre değişiklik gösterir.
Avrupa'da sürücülerin lastiklerine puanlama ,yorum ve şikayet yaptıkları sistemler mevcut. Bu yüzden Türkiye'nin ilk sürücü odaklı lastik yorumlarını raporlarını içeren bir çalışma sistemi artık mevcut.
Kullandığınız lastikler ile ilgili yorum puan ve değerlendirmeler yapabileceğiniz www.lastiktestleri.com adresine puanlamalarınız hem sürücüler hem de üretici firmalar için çok önemli olacaktır.
Tüm ToyotaClub ailesinin desteğini bekliyoruz.
Hayatınız 3 mm'ye bağlı . Sevdikleriniz ve kendiniz için lütfen 3 mm altına inmiş lastiklerinizi değiştirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Lastik Testleri
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2009, 14:39:38 »
  Bu çalışmalarda başarılar Salih. Umarım iyi bir veri alttabanı oluşturulur ve herkese faydalı olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 18, 2009, 14:54:42 »
Bir geridönümüm olsun site hakkında.

Öncelikle bir kaç tane rapor gönderdim, veri girişi vs çok güzel tasarlanmış, tebrikler.

Anladığım kadarıyla lastiklere puan verdikten sonra belli bir şekilde bu puanların averajı alınıyor. Tahmin ediyorum ki bazı kriterler daha önemli gibi, mesela kuru zemin frenlemesi.

Tavsiyem kış lastiklerinde kar frenleme ve karlı zemin performansının daha önemli olarak alınması. Galiba durum bu değil, çünkü mesela bir kış lastiğinin kuru zemin performansını düşük verdim, ve ortalamayı baya bi aşağı çekti. Yaz lastiğinin ise kar performansını çok düşük verdim, ama genel ortalamada çok bir etki olmadı.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 18, 2009, 18:18:29 »
Desteğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle. Veriler arttıkça bölgesel, araç bazında değişik istatistikler de ortaya çıkacak.
Genel puanlama hesaplama esasları şu şekilde

Yaz Lastikleri
Kuru Zemin Yol Tutuş  %15
Kuru Zemin Fren Mesafesi  %15
Islak Zemşn Yol Turuş %15
Islak Zemin Fren Mesafesi %15
Konfor % 10
Ses Seviyesi %10
Dayanıklılık %20

Kış Lastikleri
Kuru Zemin Yol Tutuş  %10
Kuru Zemin Fren Mesafesi  %10
Islak Zemşn Yol Turuş %10
Islak Zemin Fren Mesafesi %10
Karlı Zemin Yol Tutuş %20
Karlı Zemin Yol Tutuş %20
Konfor % 5
Ses Seviyesi %5
Dayanıklılık %10

Veriler girildikçe paylaşacağım bu başlık altında ..
Hayatınız 3 mm'ye bağlı . Sevdikleriniz ve kendiniz için lütfen 3 mm altına inmiş lastiklerinizi değiştirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 18, 2009, 18:41:46 »
Benim lastik listede yok :(
Toyo, Transas Teo, 215/60/16, yazlık lastik

Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2009, 10:21:16 »
Benim lastik listede yok :(
Toyo, Transas Teo, 215/60/16, yazlık lastik

Uyarınız için teşekkürler. Transas Teo sisteme dahil edilmiştir. Raporunuz bekliyoruz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2009, 11:33:42 »
ben de kullanmış olduğum üç lastik için yorum yapmak istedim, ikisini yaptım fakat kar lastiğim olan pirelli winter carving ile ilgimi yorum yapamıyorum
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2009, 11:38:10 »
Petlas Elegant ile Fulda Kristall de baya iyi lastikmiş :D :D
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Kasım 19, 2009, 11:48:20 »
Petlas Elegant ile Fulda Kristall de baya iyi lastikmiş :D :D
:) herkes kendi lastiğini övüyordur :) marangoni zeta linea için çok da hoş şeyler söylemedim ben :)
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 19, 2009, 12:54:49 »
evet, bizdeki o huyu mantıken anlamamışımdır hiç zaten :) Ben de yoko winter-t ve scudo hakkında pek iyi şeyler söylemedim. Ama eleman Kristall'in ıslak yol tutuşuna 10 mu 9 mu ne vermiş!? Sırf lastiğin resmine bakarak söyleyebilirim o kadar iyi ıslak yol tutuşu olamayacağını :)

Bu arada her lastiğin kendi resmi olması da süper olmuş. Birçok üreticinin bile sitesinde kendi lastiklerinin tamamının resmi yok :)
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #10 : Kasım 19, 2009, 13:08:33 »
kesinlikle..fanatiklikson noktada bizde..kendini iyi hissettiriyor o şekilde, o kadar para verdik kötü olur mu hiç şeklinde :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 19, 2009, 14:02:45 »
ben de kullanmış olduğum üç lastik için yorum yapmak istedim, ikisini yaptım fakat kar lastiğim olan pirelli winter carving ile ilgimi yorum yapamıyorum
şu an sistemde 55 marka 1260 desen ve 27911 ebat mevcut. Eksiklikler var. En yakın sürede onlarda tamamlanacak .Veriler tek tek girildiği için tamamlanması cok az daha zaman alacak. Destek veren herkese çok teşekkür ederim.
Raporlar daha çok yeni. Reklam olsun diye çok iyi puan verecekler de çıkacak muhtemelen. En sağlıklı verileri rapor sayısı arttıkça elde edeceğiz. Ayrıca yurt dışındaki kullanıcıların da rapor gönderebileceği İngilizce dil desteği ile cok daha sağlıklı verilere ulaşırız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 11, 2010, 22:07:10 »
ADAC firmasının Avrupa daki yeri ve güvenilirliği bilinmektedir, bu sitedeki test bilgilerinin tercümesi aşağıdadır:

Ucuz lastikler tasarruf sağlamaya yaramıyorlar. Bu en son yapmış olduğumuz yaz lastiği testinin en önemli sonucu. Bu test 17 güncel lastiğin, belki de dünyada yapılmış olan en zorlu testidir. En etkileyici sonuç, Michelin Primacy nin özellikle tavsiye edilir ibaresini alması. Bu Fransız, testteki en kötü lastiğe göre iki misli fazla ömre sahip ve 100km de 0.5 litre daha az tüketimi sağlıyor. Bu da şunu ispatlıyor ki: doğru lastik seçimi sadece cüzdanı değil, çevreyi de koruyor. İyi lastikler sadece az tüketen değil, aynı zamanda güvenli de olmalı. Bu kategoride de Michelin öne geçiyor. Mesela ıslak zeminde 100km/h den frenleme testinde 77 metrede dururken, Syron Race 1 bunun için 86 metreye ihtiyaç duyuyor (nerede ise 2.5 araba boyu fazla)Link
Bu yılda, kötü notlar almayan ve tavsiye edilir olarak listenin baş sıralarında yer alan lastikler, tanınmış markalardan çıkmıştır. Göze çarpan ucuz lastik markası gözlemlenmemiştir. Gerçekten tasarruf etmek isteyen, düşük yakıt tüketimine ve uzun ömüre sahip lastiği seçmelidir.

Detaylar:

Kuru Zemin:
Kuru zeminde hemen her lastik beklendiği gibi iyi sonuçlar verdi. Continental ve Bridgestone en üst düzeyde idi. Maloya, Syron, Mabor markaları zayıf kalmıştır.

Islak Zemin:
Bu disiplinde markaların sadece yarısı göz doldurucu başarı göstermiştir. En iyi notları alanlar, Goodyear Optigrip ve Maloya W dur. Dunlop ve Semperit bunları takip etmiş, Hankook ve Matador zayıflıklar göstermiştir. Avon da alt sıralara yerleşmiştir. Syron ve Mabor özellikle tavsiye edilmemektedir.

Hız Endeksi:
W sınıfındaki lastikler 270km/h hıza kadar çıkabilmelidir, ama biz bu sınırı 280km/h olarak test ettik. 5 lastikte daha 270km/h hızda hasarlar oluştu, Kumho ve Avon sonraki incelemede sınıfta kaldılar.

Yakıt tüketimi:
Düşük tüketim keseye ve çevreye yararlıdır. Goodyear Optigrip burada liderliği ele geçiriyor, sadece çok az düşük olarak Michelin Primacy HP onu takip ediyor. İlginçtir ki test sonuncusu ve birincisi arasında %5 lik bir fark var, en kötü tüketim değeri de Fulda Carat Exellero da.

Aşınma:
Lastiğin fiyatının en önemli anlamlarından biri de yıpranmadır. 5 lastik markası bu konuda zayıflık göstermiştir. Matador en hızlı aşınmış, Kumho,Avon,Mabor ve Uniroyal de geride fazlaca kauçuk bırakmıştır. En uzun süre kullanılabilecek lastik Michelin Primacy HP olarak ortaya çıkmıştır, ömrü Matadorun iki katıdır. Yola çok iyi tutunmanın, hızlı aşınma anlamına gelmeyeceğinin en iyi ispatını da Goodyear Optrigrip ortaya koymuştur. Islak zeminde en iyi yol tutuşa sahip olmuş ve aşınmada da oldukça iyi notlar almıştır.
Link

Karşılaştırmalı test sonuç tablosu

Tavsiyeye göre, ilk beş sıraya bakarsak: (Özet)
Michelin Pirmacy Hp: düşük yakıt tüketimi, uzun ömür, kuru zemin, sessiz
Goodyear Optigrip: ıslak zemin, düşük tüketim, uzun ömür
Continental P.C.2 : kuru zemin, ıslak zemin, ömrü nispeten kısa, biraz sesli
Nokian Z G2: kuru zemin , ıslak zemin
Bridgestone Turanza ER 300 : kuru zemin, biraz sesli

Listeye bakarak kullanıcı için önemsiz kriterleri atarak ta seçim yapılabilir, mesela erken aşınması önemsiz diyenler için Uniroyal de çok iyi bir seçim haline gelebilir.

Şahsen fiyat seviyesi de önemli olmak kaydı ile bu iki lastik öne çıkmakta:

Michelin:
Goodyear: 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 16, 2010, 18:54:54 »
2010 yılı lastik test sonuçlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.Bu link pirelli ye ait isede adac firmasının yapmış olduğu en son lastik test sonuçlarını aynen aksettirmiştir. 

http://www.pirelliotolastik.com/haberler.asp?nws=20

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 08, 2011, 16:50:35 »
Adac ın 2011 yaz lastik testleri yayınlandı. Yeri gelmişken sorayım bu Adac testlerine güveniyor musunuz?Aynı lastik farklı senelerde çok farklı sonuçlar verebiliyor.
175/65/14 testi
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_175_65_R14.aspx?ComponentId=63365&SourcePageId=31821
195/65/15 testi
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId=63377&SourcePageId=31821

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mart 08, 2011, 17:18:38 »
aynı lastiğin aynı sene farklı fabrikadaki üretimleri bile farklı olabiliyor

Ben ADAC'a güvenerek Ultragrip 7 almıştım, 4 senedir her sene "ne iyi yapmışım be" demişimdir :)
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 08, 2011, 17:22:52 »
aynı lastiğin aynı sene farklı fabrikadaki üretimleri bile farklı olabiliyor

Ben ADAC'a güvenerek Ultragrip 7 almıştım, 4 senedir her sene "ne iyi yapmışım be" demişimdir :)
Ultragrip gerçekten çok güzel performansı olan bir lastik sadece adac değil bütün testlerde.
Birde takıldığım bir nokta var testlerde. En kötü uzakdoğu lastiği bile ilk sene yada ilk 5-10 bin kilometre iyi oluyor.Lastik için esas bu  zamandan sonrası önemli bence.Öyle bir test bulamadım henüz; ancak kullanıcı yorumları var uzun zaman için onlarda çoğu zaman fanatiklikten öteye geçemiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Mart 08, 2011, 17:28:07 »
Evet haklısınız, Goodyear özellikle Optigrip serisi için zaman ve kullanım faktörünü öne çıkarmaya çalışıyordu. Ancak başka üreticilerden bu konuda test, veri veya reklam görmedim.

Bridgestone mesela, çok çabuk sertleşip özelliğini yitiriyor. Aşınma oranlarına bakabilirsiniz ancak onlarda çok yardımcı olmayacaktır, çünkü önemli olan aşınma değil aşındıkça değişen performans.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
« Yanıtla #18 : Mart 18, 2011, 09:59:30 »
Lassa ve Bridgestone hakkında dilediğiniz detaylı bilgiyi sizlere verebilirim.
Burdayım ==> http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=31839.msg431622#msg431622

Lastik + Jant + Hava Filtresi + Performans Kiti ve diğer araç içi konularda sınırsız destek verebilirim. Özel Mesaj Atmanız Yeterli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #19 : Mart 30, 2011, 19:27:22 »
geçen hafta continental ContiPremiumContact 2 aldım T  sınıfı şimdilik güzel eskiler lassa idi suda kızaklıyordu