Gönderen Konu: E12 Corolla Yağ + Yağ filtresi + Bujiler değişti  (Okunma sayısı 15966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
E12 Corolla Yağ + Yağ filtresi + Bujiler değişti
« : Kasım 17, 2009, 14:10:43 »
Bugün işyerinde boş vaktimde Arabanın yağını ve Yağ filtresini değiştirdim , geçen haftada bujilerini değiştirmiştim

Şimdi bir maliyet planı çıkartalım :)

Yağ : FORMULA SHELL 10W 40 API SM SINIFI  46TL  Hepsiburada.com dan aldım ancak az önce baktımda fiyatı artmış :)  : http://www.hepsiburada.com/formula-shell-10w-40-api-sm-sinifi-5-litre-benzinli-motor-yagi/productDetails.aspx?categoryid=26005&productid=otbt10w40

Bujiler : Denso K16PR-U11 - tırnak aralığı 1.1 mm  16 TL (4 Adet)

Buji anahtarı : 7 TL

Yağ Filtresi : 14 TL serviste ( Ahmet abi sağolsun Amerikadan Yolladı  markası Puralator pureone yağı %99,9 temizliyor )

Karter Tapa Contası : 1,5 TL serviste (onuda Ahmet abi yoladı :) )

Not : Ahmet abiye yardımları ve ilgisi için çok teşekkür ederim, kendisine burdan teşekkür etmiş olayım ama TR ye geldiğinde yüzyüze teşekkür edicem birdaha :)

Yağ filtresi anahtarı : izeltaş marka 15TL

Toplam : 99,5 TL yapıyor , servis en az 330 TL fiyat veriyor bu uygulamaya,

ayrıca birdahaki yağ ve buji değişiminde buji ve yağ filtre anahtarı almıycağımız için 15 + 7 = 22TL

Toplamda : 99,5 - 22 = 77,5 TL ye maal edilebilirdi bu bakım :)

Burda kitapçığımdada zaten nasıl yağ kullanılması gerektiği yazılı :) Kitapçığın önerdiğinden bir üst seviye yağ koydum araca , yağ filtresi ile birlikte tam tamına 3.7LT yağ aldı (bu demektirki servis hep 4.2LT yazarak kazıklıyor bizleri) aldığım yağ 4,7LT lik içinde tam tamına 1LT yağ kaldı :)

# API motor yağı kalite sınıflandırılması, Amerikan Petroleum Institute (API), Amerikan Society for Testing Materials (ASTM) Society of Automotive Engineers (SAE)’nin 1960’lı yıllarda bir araya gelip çalışmalarının neticesi ortaya çıkmıştır.

# SM : ( MEVCUT EN SON MOTOR YAĞ TEKNOLOJİSİ) Kasım 2004 tarihinde çıkarılmış benzinli motor yağı kategorisi, SL’e göre daha üstün performans ve antioksidan özelliği taşır.

# SL : ( HALA KULLANILMAKTADIR) 1 Temmuz 2001 itibariyle yayınlanmıştır. 1 Nisan 2002 tarihinden itibaren üretilen motorlarda önerilecektir. Bu tarihten önce üretilmiş araçlarda da kullanılabilir. Yüksek sıcaklıklarda daha iyi depozit kontrolü ve düşük yağ tüketimi sağlayan yağlardır. En son ILSAC Şartnamesi'ni karşılayabilir ve/veya Energy Conserving Sınıflaması'na girebilir.

# SJ : ( HALA KULLANILMAKTADIR) 1997 Benzinli Motor Servis Kategorisi. API servis kategorisi SJ'yi karşılayan yağların, yüksek sıcaklıkta depozit oluşumu, aşınma, köpük ve alevlenme özellikleri geliştirilmiştir. Bu yağlar, CMA (Chemical Manufacturers Association) ürün onay kodlarına göre test edilmektedir. API SH, daha önceki API ve servis kategorilerini tavsiye eden motorlarda da kullanılabilirler.

Toyota Club Türkiye

E12 Corolla Yağ + Yağ filtresi + Bujiler değişti
« : Kasım 17, 2009, 14:10:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla GLI Otomatik Şanzıman
  • Araç: Corolla
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: E12 Corolla Yağ + Yağ filtresi + Bujiler değişti
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2009, 14:22:57 »
b]: Denso K16PR-U11 - tırnak aralığı 1.1 mm  16 TL (4 Adet)

Mesut bujileri ve buji anahtarını nerden aldın ?

İyi bir fiyata almışsın. Serviste 7 TL. Bosh marka olanlar ise 5 TL

Bu arada filtreler için ithalat yapmaya başlasak iyi olacak sanırım. :) Baya talep olacak gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 17, 2009, 14:40:33 »
eline sağlık kardeşim.
performans bujilerinden düşünmedinmi hiç? faydası varmı gerçekten acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2009, 15:17:23 »
Mesut bujileri ve buji anahtarını nerden aldın ?

İyi bir fiyata almışsın. Serviste 7 TL. Bosh marka olanlar ise 5 TL

Bu arada filtreler için ithalat yapmaya başlasak iyi olacak sanırım. :) Baya talep olacak gibi.

Pendik oto sanayiden aldım :) aslında o tarafta işim vardı gitmişken fiyat sorim dedim uygun gelince fiyatları aldım :)

eline sağlık kardeşim.
performans bujilerinden düşünmedinmi hiç? faydası varmı gerçekten acaba?

Eyvallah Oktay :) ilkdefa servis dışında yağ değişimi yaptım ama bundan sonra ağır bakımlar dışında servise uğramam, performans bujilerine gelince hiç düşünmedim , fazla yakıt yakması dışında hiçbir işe yaramıyor bizim araçlarda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 17, 2009, 15:25:55 »
Konuyu saptırmak gibi olmasında senin o tarafa doğru tuning mağazası açılmış cadde üstünde gördün mü onu baktın mı hiç?

Eyvallah Oktay :) ilkdefa servis dışında yağ değişimi yaptım ama bundan sonra ağır bakımlar dışında servise uğramam, performans bujilerine gelince hiç düşünmedim , fazla yakıt yakması dışında hiçbir işe yaramıyor bizim araçlarda

valla do it yourself olayına girmek lazım başkalarını boşu boşuna zengin ettiğimiz yeter.
bende perf. bujilerini ciddi ciddi düşünüyodum iyiki sormuşum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2009, 15:50:17 »
Konuyu saptırmak gibi olmasında senin o tarafa doğru tuning mağazası açılmış cadde üstünde gördün mü onu baktın mı hiç?

valla do it yourself olayına girmek lazım başkalarını boşu boşuna zengin ettiğimiz yeter.
bende perf. bujilerini ciddi ciddi düşünüyodum iyiki sormuşum.

Benim otarafta derken nereyi kastediyorsun Oktay hiç görmedim biraz daha dikkat ederim gidip gelirken :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2009, 15:57:02 »
Osman yılmaz mh oluyo sanırım oralar, yeşil kundura vardı kapanmış şimdi tam onun karşısında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 17, 2009, 16:14:11 »
Helal olsun mesut hocam benden 6,5 TL ucuza yapmışsın ben anahtarları amcamların tamir atölyesinden kullandım :) yağı da 50 TL ye Castrol 10/40 almıştım. Serviste de orjinal yağ filtresi + conta 18 TL ye aldım... Astronomik servis fiyatlarına Hayır... :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 17, 2009, 16:18:31 »
Osman yılmaz mh oluyo sanırım oralar, yeşil kundura vardı kapanmış şimdi tam onun karşısında.

Yok öyle bişey Oktay :) atintuning vardı nikah salonunun altında ordaki dükkandan taşındı senin bahsettiğin caddeye bi üst cadde zaten orası :D

Helal olsun mesut hocam benden 6,5 TL ucuza yapmışsın ben anahtarları amcamların tamir atölyesinden kullandım :) yağı da 50 TL ye Castrol 10/40 almıştım. Serviste de orjinal yağ filtresi + conta 18 TL ye aldım... Astronomik servis fiyatlarına Hayır... :D

Muhabbed aslında bidahaki servis daha ucuza gelicek :) montajı yaptıktan sonra 2 kere yarım saatte br aracı çalıştırıp sesini dinledim motor ısınana kadar :) daha sonrada ne olur ne olmaz diye altına beyaz karton koymuştum yağ damlatma varmı diye filtre veya contadan :) az önce inip baktım hiçbir yağ lekesi yok kartonda , bu değişimleri yapalı yaklaşık 6 saat oluyor , sızıntı olsaydı şimdiye kadar damlardı :)

Fahiş servis fiyatlarına hayır tabiki :D :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2009, 17:08:26 »
Ellerine ve emeğine sağlık Mesut. Kitapçıkda yağ kapasitesine hiç bakmadım. Serviste hep 4.2 lt derler. En son bakımda ben yağı dışardan aldım Castrol Magnatec 4lt + 1 lt aldım. Yeğenimde serviste çalıştığı için arabaya yapılan işlemler sırasında yanındaydım. 4 lt yağın tamamını motora boşalttı biraz da 1 lt likten boşalttı. Kafam iyice karıştı vallahi. Bu yakınlarda tekrar bakım zamanı geliyor o zaman daha detaylı konuyu takip edecğim.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2009, 17:37:18 »
Yok öyle bişey Oktay :) atintuning vardı nikah salonunun altında ordaki dükkandan taşındı senin bahsettiğin caddeye bi üst cadde zaten orası :D

tamam anladım şimdi. ne bileyim kardeşim bende yeni bir yer açıldı zannettim. bi uğrayacağım bakalım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 17, 2009, 18:06:09 »
Mesut bey,tasarruflu bakımınız hayırlı olsun.

Yetkili servise kaptırmadıgınız parayla bundan sonraki iki bakımı bedavaya getirmiş oluyorsunuz. :)

Becerisi olanlar yetkili servislere boşuna para kaptırmasın.

Formula yağın kutusunu atmadıysanız arka yüzündeki Api sınıfını kontrol etmeniz mümkün mü?Şayet Türkçe yazı yapıştırılmışsa,onun altında orijinal kağıdı vardır.Bir forumda shell'in yalnızca 5w-40 yağının M sınıfı oldugu yazılmış da.

Yakında ben de yağı değiştireceğim,maksimum çizgiye kadar aldıgı litre miktarını yazarım.
''Düşmanlarımız önce subayları öldürür''

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 17, 2009, 18:30:53 »
Ellerine sağlık Mesut hocam :)
İşçilik olarak kendine birşeyler ısmarlayabilirdin; mesela su, öğle yemeği, tatlı vs...
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 17, 2009, 18:38:36 »
shell amerika sayfasında formulashell'i buldum..SM sınıfı diyor.

Castrol 10w-40
40 santigarttaki viskozite: 103

Shell Formula 10w-40:
40 santigrattaki viskozite: 97

Motor ısınırken shell,castrole göre %5,8 daha ince bir özellik gösteriyor.Bu güzel, bu fiyata 4,7 litre oldugunu düşündüğümüzde fiyatı daha güzel. ;)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 17, 2009, 19:55:37 »
Ellerine ve emeğine sağlık Mesut. Kitapçıkda yağ kapasitesine hiç bakmadım. Serviste hep 4.2 lt derler. En son bakımda ben yağı dışardan aldım Castrol Magnatec 4lt + 1 lt aldım. Yeğenimde serviste çalıştığı için arabaya yapılan işlemler sırasında yanındaydım. 4 lt yağın tamamını motora boşalttı biraz da 1 lt likten boşalttı. Kafam iyice karıştı vallahi. Bu yakınlarda tekrar bakım zamanı geliyor o zaman daha detaylı konuyu takip edecğim.

Valla ben tam 3 litreyi doldurdum önce , sonra azar azar ekledim ve bidon 4,7LT içinde tam 1LT yağ kaldı :) bakımdan sonra detayları bekliyoruz ozaman abi :)

tamam anladım şimdi. ne bileyim kardeşim bende yeni bir yer açıldı zannettim. bi uğrayacağım bakalım

Aynı tas aynı hamam sadece taşındı içi boş ne tuningi :D

Mesut bey,tasarruflu bakımınız hayırlı olsun.

Yetkili servise kaptırmadıgınız parayla bundan sonraki iki bakımı bedavaya getirmiş oluyorsunuz. :)

Becerisi olanlar yetkili servislere boşuna para kaptırmasın.

Formula yağın kutusunu atmadıysanız arka yüzündeki Api sınıfını kontrol etmeniz mümkün mü?Şayet Türkçe yazı yapıştırılmışsa,onun altında orijinal kağıdı vardır.Bir forumda shell'in yalnızca 5w-40 yağının M sınıfı oldugu yazılmış da.

Yakında ben de yağı değiştireceğim,maksimum çizgiye kadar aldıgı litre miktarını yazarım.

shell amerika sayfasında formulashell'i buldum..SM sınıfı diyor.

Castrol 10w-40
40 santigarttaki viskozite: 103

Shell Formula 10w-40:
40 santigrattaki viskozite: 97

Motor ısınırken shell,castrole göre %5,8 daha ince bir özellik gösteriyor.Bu güzel, bu fiyata 4,7 litre oldugunu düşündüğümüzde fiyatı daha güzel. ;)

Sizin için Fotoğrafladım eve gelir gelmez :)  ve 70 KM yol yaptım az önce gayet sessiz çalışıyor motor ben yağı beyendim doğrusu :)

Ellerine sağlık Mesut hocam :)
İşçilik olarak kendine birşeyler ısmarlayabilirdin; mesela su, öğle yemeği, tatlı vs...

Ismarlamadım abi valla , arkadaşın sözü vardı dünden bugün için, laptopunun ekranın köşelerinden kırılmış onu tamir ettimde :) kendi ısmarlamamı yarın yaparım artık :D :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 17, 2009, 21:32:58 »
Fotoğraflar için teşekkür ederim.M sınıfı için fiyat çok iyi

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 17, 2009, 22:07:04 »
Valla ben tam 3 litreyi doldurdum önce , sonra azar azar ekledim ve bidon 4,7LT içinde tam 1LT yağ kaldı :) bakımdan sonra detayları bekliyoruz ozaman abi :)
Ben 3,7 dediğimde çok itiraz eden olmuştu.Gelecekte yapacağınız yağ kontrollerinide burada yazarsanız herşey aydınlanmış olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 18, 2009, 09:09:06 »
Ben 3,7 dediğimde çok itiraz eden olmuştu.Gelecekte yapacağınız yağ kontrollerinide burada yazarsanız herşey aydınlanmış olur.

Valla ben en başından beri 4.2LT ye itiraz ediyorum asıl :) kitapçığında bile 3,7 LT diye belirtmiş , ilk mesajımdaki scan edilmiş sayfadada belirtmiştim

cuma günü Sakaryaya gidip gelicem yaklaşık bi 300KM yol yapıcam o gün, bayramdada bursaya gidip gelicem  ozamanda 500 600KM rahat yol yapıcam , bu seyehatlerden sonra yağı kontrol edip burda paylaşırım son durumu :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 18, 2009, 19:24:23 »
Kendi yaptigin bakimin hayirli ugurlu olsun Mesut. Insallah diger arkadaslardan da 'kendin yap' grubuna eklenmeler olur :)
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 24, 2009, 21:09:40 »
Bu 2006 1,6 sedan düz vites corolla sol'ün kullanıcı kitabından;

Bugün filtre ve yağını değiştirdim.4 litre doldurdum,hava kapalı oldugundan yağ çubugundaki seviyeyi tam seçemesem de maksimum gibiydi.Açık havada kontrol eder yazarım buraya.

Mustafa Kemal ATATÜRK