Gönderen Konu: Otomatik vites yağ değişimi  (Okunma sayısı 56874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik vites yağ değişimi
« Yanıtla #20 : Kasım 12, 2009, 00:03:44 »
Onur bey katkıdan bahsetmişsiniz de kullanıcı kitabında ATF tip T-IV yağ dışında yağ kullanmanın vites değişim kalitesi,titreşim hatta vites kilitlenmelerine sebebiyet verebileceğinden bahsediyor.

''Düşmanlarımız önce subayları öldürür''

Mustafa Kemal ATATÜRK

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 12, 2009, 00:03:44 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 12, 2009, 01:43:11 »
Yag tahliye ediliyorsa mutlaka filtre de degismeli. Olmazsa olmaz mi? Olur.Ama tam olmaz. Yine eskisinden daha iyi olur, cunku yagin bir kismi degistirilmis oluyor. Nasil motor yagi degisince filtre de degisiyorsa bu da onun gibi.Tabii daha masrafli.

Ben gecen sene degistirttim.Gerci servisin bu islemi yapmadan benden para aldigini dusunmeye basladim ya...Alt kapak vidalari hic anahtar degmemis gibi duruyor... Bir dahaki sefere kendim degistirecegim insallah.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 5 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Kasım 12, 2009, 09:10:54 »
toyota servisi filtre değişimi falan dememişti bana yağ değişimi dedi ve 200 tl gibi bir fiyat vermişti.
Ben servisi yedek parça alma haricinde kullanmıyorum.Piyasada orjinalini bulamadağım parçaları alıp ustama taktırıyorum.Bence böylesi daha uygun..
TOYOTA COROLLA 1. 6 GLİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #23 : Kasım 13, 2009, 09:12:31 »
Onur bey katkıdan bahsetmişsiniz de kullanıcı kitabında ATF tip T-IV yağ dışında yağ kullanmanın vites değişim kalitesi,titreşim hatta vites kilitlenmelerine sebebiyet verebileceğinden bahsediyor.

Yıldırım bey yazımda da belirttiğim gibi toyotasa.com.tr de D-III ve T-IV yağ tavsiyesinde bulunmuş.
Benim seçimim D-III olacak aynı zamanda bor katkılı ürünlerin doğru yağ seçimleri ile araca zarar vermeden başarılı oldukalrını düşünüyorum.

http://www.toyotasa.com.tr/turkey-local/yaglar.aspx
2005 Toyota Corolla 1.6 Sol HB A/T

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Kasım 13, 2009, 21:25:48 »
Katki kullanmak yerine Toyota'nin onerdigi turden tam sentetik ATF kullanilsa bence daha isabetli olur...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Kasım 13, 2009, 21:36:40 »
Ahmet bey burada toyota 3lt yağ için 160tl istiyor. sadece yağı değişiyor ve filtre değişimine ihtiyaç yoktur diyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Kasım 13, 2009, 21:40:35 »
Herhalde bir bildikleri var, ne diyeyim Kamil kardes :) Kitaplarda, fabrikanin tamir kataloglarinda filtre de degisir yaziyor. Yagi akitip,doldurmak kolay; sanzuman alt kapagini (pan) indirip, temizlemek, eski contayi kalintilariyla birlikte sokmek, yenisini takmak, bir duzineden fazla vidayi cevirmek daha zor tabii.Daha fazla zaman alir.Yagdan 160 lira kazaniyorlarsa zaten, ne luzum var daha fazla karistirmaya  ::)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #27 : Kasım 16, 2009, 09:16:13 »
Katki kullanmak yerine Toyota'nin onerdigi turden tam sentetik ATF kullanilsa bence daha isabetli olur...
Arkadaşlar bu konuyu biraz daha detaylı araştırdım. D3 kullanmamam gerektiğini söylediiler.
Sizinde dediğiniz gibi Toyota nın yetkili servisinde kullanılan ve satılan 5 Kg lık ATF otomatik şanzıman yağını satın alacağım. 110 TL yağın bedeli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Kasım 16, 2009, 19:33:07 »
Onur, araban 9. nesil Corolla, degil mi? Internette bir yerde okudum, 9. jenerasyon ATF olarak T-IV kullaniyormus.Degistirilebilecek filtre yerine sadece temizlenebilir bir daimi filtre de olabilir.Hangisi, bilemiyorum.

8. nesil ise DEXRON III kullaniyor. Bu yaglar birbiriyle uyumlu degil, biri digerinin yerine kesinlikle kullanilamiyor.
Yazinin bir yerinde mesaji atan kisi, 50bin km.de sanzuman yaginin (T-IV) gri/kahverengiye dondugunu soyluyor.

En iyisi kullanim kilavuzunuzda belirtilen yaga ve miktarina bakmak herhalde. 5litre gerekmeyebilir, cunku hepsi tahliye olmuyor yagin...

http://www.corolland.com/forums/index.php?/topic/19163-tranmission-fluid-change/

ATF kesin olarak T-IV ise Mobil'in uyumlu yaglari var. Servisten daha ucuza gelebilir. (Mobil ATF 3309)

https://www.mobiloil.com/USA-English/MotorOil/Other_Products/Mobil_ATF_3309.aspx

Bu da kendimiz degistirmek istersek izleyecegimiz yontem-i/adimlar:

http://www.ehow.com/how_4454079_change-automatic-transmission-fluid-toyota.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Kasım 16, 2009, 20:36:41 »
Bir çok marka periyodik bakım aralıklarını yükseltti bliyorsunuz
bazı markalatda 30 nim km. ye çıkmış
Honda(civic) normal bakım periyodunu 20 in km. olarak belirlemiş
ve bunu bakım kitapçığındada belirtmiş
ancak servisler asıl parayı bakımlarda kazandığı için bakımları 10 binde bir yaptırmak üzere
6 yıl garanti veriyor, arabayı satarkende sizden imza alarak her 10 binde (veya 1 yılda)
bakıma girmezseniz 6 yıl garantinizin uff olacağını belirliyor

aç gözlü utanmazlar bu bakım aralığını 6 ay da bir gibi çok kısa süreye çekmek istedler,
tabi çok fazla tepkiyle karşılaşınca geri adım atmak zorunda kaldılar adiler, şimdi japonyanın
20 binde bir olarak belirlediği periyodik bakımları, 10 binde bir gidip kazıklanarak yaptırmak zorundayım,
arabam toyota olsaydı hiç düşünmeden garantisini yakardım, ama hondada arabaya güvenemiyorum ,
bu yüzdende servise malesef bağımlıyım

bu ne demektir: servisler aç gözlü soygunculardır

işte sırf bu yüzden otm. şanzıman yağının değişmesi gerektiğini söyleyerek
sizleri yolmak istiyorlar; toyotalarda şanzıman yağı değişimine gerek yoktur
Türkiyedeki kullanım koşulları ağır olsada durum budur, eğerki bir şekilde viteste kavramama kaydırma vs gibi durumlarla karşılaşırsanız, gidip, uygun yağdan biraz ilave etmeniz yeterlidir, ben bu olayı bizzat yaşadım ve Dextron II marka yağın yarısı hala garajımda rafta duruyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #30 : Kasım 16, 2009, 22:51:47 »

Otomatik vites şanzıman arızalanırsa başına iş alırsın diyip  almayın diye akıl verirler.
Bir çoğumuzun kulağına gelmiştir böyle cümleler. Yolun çok başındayım biliyorum ama daha öncede yazdığım gibi. Şanzıman yağını kontrol ettiğimde siyaha çok yakın yoğun bir yağ gördüm. Uygulanan ya ise kırmızıya renge çok yakın kızıl gibi bir renk.Daha aracım 57 000 km de olmasına rağmen Nataş Toyota servisinden 110 TL na 4 taksitle 5 litrelik ATF T IV otomatik şanzıman yağı aldım. Bunun 3.2 litresini kullanacağım. Kalanına da ustada takviye isteyerek 3.2 ye tamamlatacağım. 120 000 Km leri görürüm inşallah.
Gitmişken bir de yağ Filtresi aldım (Motor Yağ)
Özetle ben bu yağ değişimin araca olumlu yönde katkı sağlayacağını  ileride doğa bilecek arızalara karşı da ciddi bir önlem olarak görüyüyorum.
Yarın öğlen değiştirteceğim inşallah. Sürüş, vites geçişleri ve muhtemel araçtaki rahatlamayı elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #31 : Kasım 16, 2009, 22:57:21 »
Eklemeden geçemeyeceğim.
Toyota bakım ve onarımda kampanya var dediler ordaki yetkililer. Bunun üzerine 60 000 bakım ücretini sordum. 350 TL olduğunu söylediler.
Motor yağ değişimi, yağ filtresi ve conta değişimi, Şanzıman yağ değişimi olarak sıraladılar. Ben sadece şanzıman yağı değişimi  istiyorum değimde ise 75 TL işcilik aldıklarını söylediler.  Kampanyalı işcilik fiyatı  ! Aldım 5 litrelik yağı attım kendimi dışarı.
Bilginiz olsun diye paylaşmak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Kasım 16, 2009, 23:45:32 »
size iyi fiyat vermişler bana 50.000 bakımına 250 tl vermişlerdi.(yağ-yağ filtresi)
işlem sonucunu belirtirseniz sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #33 : Kasım 16, 2009, 23:49:58 »
Yarın akşam kısmetse iş dönüşü değişiklikleri paylaşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Kasım 17, 2009, 01:02:05 »
Otomatik vites şanzıman arızalanırsa başına iş alırsın diyip  almayın diye akıl verirler.
Bir çoğumuzun kulağına gelmiştir böyle cümleler. Yolun çok başındayım biliyorum ama daha öncede yazdığım gibi. Şanzıman yağını kontrol ettiğimde siyaha çok yakın yoğun bir yağ gördüm. Uygulanan ya ise kırmızıya renge çok yakın kızıl gibi bir renk.Daha aracım 57 000 km de olmasına rağmen Nataş Toyota servisinden 110 TL na 4 taksitle 5 litrelik ATF T IV otomatik şanzıman yağı aldım. Bunun 3.2 litresini kullanacağım. Kalanına da ustada takviye isteyerek 3.2 ye tamamlatacağım. 120 000 Km leri görürüm inşallah.
Özetle ben bu yağ değişimin araca olumlu yönde katkı sağlayacağını  ileride doğa bilecek arızalara karşı da ciddi bir önlem olarak görüyüyorum.
Yarın öğlen değiştirteceğim inşallah. Sürüş, vites geçişleri ve muhtemel araçtaki rahatlamayı elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Eskidendi o kaygılar, geri kalmış ülkeler statüsünde olduğumuz zamanlardan kalma bir laf, artık gelişmekte olan ülkeler sınıfındayız ve otomatik şanzumanlar çok gelişti, arıza falan yapmıyorlar ::)

yağı nasıl değiştirmeyi düşünüyorsun, hatta motor yağ filitresinidemi kendin değiştireceksin, gerekli araç gerecin varmı, bir şeyleri berbat etmeyesin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Kasım 17, 2009, 02:05:31 »

T-IV imis. Hayirli olsun.Bakimi zamaninda duzenli olarak yapmak en iyisi.120,000'i de gorursun, 320,000'i de gorursun insallah :)
Ben 210,000'deyim simdi, sukur :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #36 : Kasım 17, 2009, 08:45:32 »
Eskidendi o kaygılar, geri kalmış ülkeler statüsünde olduğumuz zamanlardan kalma bir laf, artık gelişmekte olan ülkeler sınıfındayız ve otomatik şanzumanlar çok gelişti, arıza falan yapmıyorlar ::)

yağı nasıl değiştirmeyi düşünüyorsun, hatta motor yağ filitresinidemi kendin değiştireceksin, gerekli araç gerecin varmı, bir şeyleri berbat etmeyesin
Değiştireceğim derken, bostancı sanayii nin yanında ofisimiz. Ustaya değiştirteceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #37 : Kasım 17, 2009, 16:24:55 »
Şanzıman yağ değişminden sonra ilk izlenimler

Şanzıman yağ çubuğundan görerek, siyaha yakın yazmıştım. Haksızlık etmişim Simsiyah renkte bir yağ tahliye edildi.
Vites geçişleri çok daha yumuşak ve rahat.
Ani hızlanma isteklerime corolla daha kısa zamanda tepki veriyor.
Eskiye oranla hızlanma süresi azaldı. Araç sollamaları, trafik ışıklarından kalkış vs.
Corolla motor yağı değişmiş gibi  hafifledi diyebilirim.
Daha az zorlandığı bariz belli bu sebepden dolayı gaz pedalına daha fazla basma isteğini de yanında getiriyor.  ;)

İlk başta katkı maddesi düşünüyordum. Sonra tavsiyeler ve ve şanzıman ustalarıyla yaptığım muhabbetlerde bundan vazgeçtim.
Özetle içime sindi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Kasım 17, 2009, 16:38:31 »
benim araç 52.000 gibi yağ rengi hala kırmızı gibi bariz bir kararma yok.
Onur bey kaç lt yağ kullanıldı
işçilik ne kadar tuttu
şanzıman filtresi değişti mi?
Bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #39 : Kasım 17, 2009, 18:37:12 »
benim araç 52.000 gibi yağ rengi hala kırmızı gibi bariz bir kararma yok.
Onur bey kaç lt yağ kullanıldı
işçilik ne kadar tuttu
şanzıman filtresi değişti mi?
Bizi aydınlatırsanız sevinirim.
3.2 Litre Yağ kullandı. 5 litreden kalan yağı geri aldım.
Corolla da Şanzıman Yağ filtresi yok. Dolayısı ile herhangi bir işlem yapılmadı.
Ben Motor Yağ filtresini değişmesini istedim.
Şanzıman yağ değişimi yapıldı.Test sürüşü yaptı.
Genel kontrol yaptı.
Balata değişimi için tavsiyede bulundu. 5000 Km sonra ön setin değişmesi gerektiğini söyledi.
Balata fiyat söyledi ön set 45 TL arka set 60 TL. Orjinal toyota balataları olduğunu söyledi. 
Yetkili serviste balata sordum 160 TL dedi ! (Tane mi yoksa set olarakmı bilmiyorum )
Fiyatı çok yüksek bulduğum için detaykı soru sormadım.

Ben bu işlemleri yaptırdığım ustama 20 TL verdim. En fazla verilecek tutarda bu bence.
Umarım bu bilgileri işinize yarar.