Gönderen Konu: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.  (Okunma sayısı 49061 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
Ynt: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.
« Yanıtla #60 : Ocak 13, 2011, 18:10:02 »
Merhaba arkadaşlar, AE101 de benimde bir süre çektiğim ve kurtulduğum gıcırtı sesi ise çözümü var.
geçtiğimiz günlerde aynı şekildeki problemim halledildi.Lifte kaldırıldı ön tekerler söküldü ismini doğru telaffuz edemiycem tarif edeyim,üçgen metal bir aksam var yere paralel ve tekerin alt/iç tarafında 20-30 cm büyüklüğünde.Parça yerinden çıkarıldı içindeki fişekler tornacıda değiştirildi.(parça presli olduğundan içi açılamıyor) sonuç mükemmel oldu gıcırtı falan yok artık.(üstteki eski tarihli mesajlarda tabla fişeği denmiş bu olabilir sanırım)
30 tl torna 15 tl fişek 50 tl işçilik

kazasız dertsiz sürüşler
hakan derviş

sizinki gibi bir durumda da bu ses farklı gelir,sanırım burc başlarından gelen ses için sizin aracın salıncak başlarındaki pres edilmiş burclar sökülüp yerine yenisi preslenmiş...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Ocak 13, 2011, 18:10:02 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Ocak 13, 2011, 21:59:20 »
alt salıncak daymış sizin sorun..
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 37 yaşındayım.2012 mod. Auris D4d kullanıcısıyım
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Kasım 24, 2011, 22:59:52 »
Öncelikle herkese merhabalar. Aracım 2006 model Corolla D4D terra versiyonu. 127 000 km de.Aracımı 110 000 km de aldım. Yaklaşık son 2000 km dir hafif bombeli kasislerden yada çukurlardan fren ile birlikte geçerken yada kavşaklara frenle birlikte girerken ön takımlardan gıcırtı (cazt-cuzjt) şeklinde sesler geliyor. Aracımı seviyorum ve motoru çok diri durumda. Hızı sevmem ama moturu denemek için hızlandığımda 190 km hız yaptı. Ama bu sesler beni aracımdan soğutuyor. Servise götürdüm üç defa çözüm bulamadıkları için servis girişimi iptal ederek aracımı iade ettiler. Yaptıkları Z rotları ve viraj denge çubukları dediler yanlış hatırlamıyorsam bunları yağlamak oldu.Egzoz Ön Keçesini de değiştirttim ancak nafile.  Ses ilgili parçalar yağlandıktan sonra kısa bir süre için azalıyor ama 3-4 gün içerisinde tekrar yineliyor. Dikkatimi çeken bir diğer konu ise havalar soğuduktan sonra bu seslerin ortaya çıkmış olması. Sitedeki bu konuyla ilgili diğer başlıkları okuduğumda bir çoğunun sorunun çözülemediğini gördüm. Bu seslerin sebebi nedir? Arabamı yeni bir corolla d4d ile değiştirmeyi düşünüyorum ama hız sabitleyici yok dizel motorların versiyonlarında. En mantıklı çözüm nedir? Düşüncelerinizi ve çözüm önerilerinizi bekliyorum. Lütfen yardımcı olun. Herkese saygılarımla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Opel Insignia 1.4 Turbo
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #63 : Aralık 02, 2011, 11:22:56 »
Aynı sorunu aynı kasa araçta bende yaşadım. Ses tıpkı V kayışı gevşek arabaların çıkarttığı o basit sese benziyordu. Gaz verince ses kesiliyordu. ALJ'de bakıma gidince ustaya söyledim, adamda dur dur biliyorum ben sebebini dedi. Arkaya geçti egzozu bir sopayla yukarı doğru ittirince ses kesildi. Egzoz contalarını değiştirdiler ve sonuç mükemmel oldu. Arabanın sesi toklaştı sanki.

Birde kasisten geçerken tıpkı Candaş Bey'in yaşadığı gacırt gucurt sesi bende de geliyor. Kasisten geçerken, özellikle aracın amortisörlerinin farklı zamanlarda esnediğinde oluyor. Mesela kasisten hafif çapraz geçerken, bir teker kasiste, diğer yolda olduğu zaman oluyor. Servise bunu da söyledim ve şöyle bir sorun tespit ettiler. Ön salıncakların başlarında bulunan contalar eskimiş ve ufanmış. Bu contalar salıncaktan ayrı satılmıyormuş. Bütün salıncağı değişmek lazım dediler. Tanesi 750 liraymış. Sürüş emniyetine etki etmez ama ses yapar dediler. Bende dedim kalsın o zaman değiştirmeyin, belki özel servisler bir çözüm üretirler dedim. Şimdi çıkma parçalardan felan sadece o contaları bulabilirsem, sanayide bir yerde yaptırmayı düşünüyorum. Çözüm olur mu emin değilim. Belki de yanlış tespit yapmışlardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Aralık 02, 2011, 23:04:18 »
Bigihan hocam bende de 2004 corollo terra var. Sağa dönüşlerde kimi zaman rampadan aşağıya inerken frene bastığımda (sanki el frenini çekerken çıkan ses gibi bir ses) yada esnediği zamanlar arada sırada bir gırç sesi duyuyorum ama kasislerden geçerken böyle bir sorun olmuyor.Ankara'da bosh servisine götürdüm arabayı asansörle kaldırıp amartüsörlere baktılar sağa sola baktılar bişey bulamadılar sonrada sağ roddan olabilir diyerek değiştirmek istediler, bende kabul etmedim. Daha önceden egzozdan kaynaklanan ses vardı oradan olabilir mi diye sordum. Baktılar pekte bişey anlayamadılar. Aynı problem bende de olabilir diye düşünnüyorum.

Fren balataları bitmeye yakın, fren balatası ikaz çubuğu diske sürter.Virajlarda bahsettiğiniz sesi çıkarır.
Ön fren balata durumuna bakın
!!!
''Düşmanlarımız önce subayları öldürür''

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Aralık 03, 2011, 14:19:48 »
ben olsam satardım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Aralık 05, 2011, 14:26:55 »
banada çek kol lastiği yapar dediler levyeyle kanırttı ses geldi ama sonrasında değiştirdim çek kol lastiğini arka sadce iki tanesini öteki iki tanesine ihtiyaç duymadılar ss sabah soğuklarda daha çok yapıyor sonrada geçiyor ama kavislerde falan geçerken bariz belli oluyor deliricem ya

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Aralık 05, 2011, 14:28:54 »
eksozumu göstereyim ne diyorsunuz yoksa motor usatasıda anlarmı geçen vizedede eksoz içi kurumuş dediler değiştirttim herif doğan eksozunu takmış ortaya adama geri gidip sorduğumda abi bunlar takılır zaten dedi orjinali çok pahalı dedi kimseye güven yok bu sanayi ortamında birazda anlıcan bu işlerdede

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • 14 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #68 : Aralık 06, 2011, 22:39:45 »
Konuyu açan hocam,
Bu gıcırtı, araba çalışırken örneğin önüne geçince motorun alt taraflarındanmı geliyordu? böyle çok tiz kulak çırmalayan bir gıcırtı, ama çok sürmüyor 1 saniye falan bazen gıcırdıyor, bende merak ediyordum nerden geliyor diye.
2003 VVT-I Corolla Sol Sedan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1993 XL
« Yanıtla #69 : Nisan 22, 2013, 10:40:54 »
merhabalar herkese. 93 model xl kullanıcısıyım. ae101. arka sağ taraftan araç esneme yaptıkça ( durduğu yerde veya tümsekten çok yavaş geçerken) yay gıcırtısı gibi bir ses geliyor. sorun ne olabilir acaba.