Gönderen Konu: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.  (Okunma sayısı 48974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
Ynt: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.
« Yanıtla #40 : Ocak 17, 2010, 20:34:49 »
Benim arabam 2003 coroolla sol.Soğuk havalarda kasis geçerken ve bozuk yollarda sağ ön teker civarı lık lık ses geliyor.Sesin geldiği yeri tam testit edemedim.Sağ ön taraftan geliyor.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ocak 17, 2010, 20:34:49 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
« Yanıtla #41 : Şubat 26, 2010, 12:03:23 »
Bu ses beni baya rahatsız ediyor herhangi bir fikri olan arkadaş yok mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #42 : Şubat 26, 2010, 18:11:55 »
arkadaslar benzer bır sorun bende de olmaya basladı,şöyle ki; sabahları aracı ılk calıstırıp ılk kalkısımı yaptıgımda,ama sadece kalkıslarda gıcırtı sesı gelıyor ben on soldan duydugumu hıssedıyorum,sonra tuhaf bı sekılde bellı bır yol katettıkten sonra,atıyorum 10- 15 km gıbı,sonrakı kalkıslarımda bu sesı duymuyorum,bana sankı motor sogukken bıseyler gıcırtı yaptırıyor ama ısındıktan sonra kesıyoru  dusundurdu,aracı mothat usta ya da baktırdım,bana motor kulagı kopuk degıstırelım dedı,bılıyordum zaten kopuk oldugunu ama ılk zamanlar gıcırtı yoktu,neyse degıstırelım dedım,sonra cıktım gıttım ,tabı motor o arada yıne ısınmıstı,kalkıslarda ses yoktu ama sabah yıne yaptı.bu konuda fıkrı ya da benzer sekılde sıkayetı olan arkadaslar varsa yardımcı olur musunuz?
oto hamam kadıköy. tüm toyotacı arkadaşlarımı beklerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #43 : Mart 01, 2010, 12:53:41 »
önder arkadasım senın soruna tam bısey dıyemıyecegım ama sorun bırbırıne benzer dersek oncekı sayfada acıklamıstım o tarz bır ses.
ugur sen sorunu bıraz daha acsan arkadasım belkı yardımcı olunacak bılgı verırsın. sımdı tam cozemedım o sesı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #44 : Mart 01, 2010, 12:55:04 »
bıde su ses vardır sogukta genelde marsa bastıgında aslan kukremesı gıbı bır ses. :) evet gercektende o sese benzer bır sesw. varmı bu sorunla akarsılasan. cozum mars motoru bakımı. ama orjınalse elletmeyın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #45 : Mart 01, 2010, 23:18:54 »
sadece sabahları,15-20 sn motoru calıstırdıktan sonra yaptıgım kalkıslarda,ayagımı debrıyajdan cekerken sol onden bır ses gelıyor kapı gıcırtısı gıbı ama debrıyajtan cekıp gaza bastıgın anda kesılıyor,sadece ılk kalkıs anlarında gaza basana kadar ve bellı bır sure,o da ben motor ısınana kadar dıyorum,cunku motor ısındıktan sonrakı kalkıslarımda ses fılan kalmıyor,gece havanın sogumasıyla sertlesen,arac calıstıktan sonra da hareketıyle ya da motorun ısınmasıyla genlesen herhangı bır parcası var mıdır bu aracların(98 corolla tourıng)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #46 : Mart 01, 2010, 23:20:41 »
yazarken debrıya(j)tan    demısım,iğrenç! ;) ... debriyajdan ıste anlamıssınızdır ama ben okurken rahatsız oldum kımbılır sız ne dusundunuz... ,)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #47 : Mart 02, 2010, 12:51:07 »
ugur umarım aynı sorunla karsılasıp cozum bulan bırı okur ve cozum soyler. bılırım boyle ufak tefek sorunlar adamı tamamen sınır edıyor. bendekı sorunlarla alakalımı dıye baktım ama degıl.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Mart 02, 2010, 15:24:22 »
Benim arabam 2003 coroolla sol.Soğuk havalarda kasis geçerken ve bozuk yollarda sağ ön teker civarı lık lık ses geliyor.Sesin geldiği yeri tam testit edemedim.Sağ ön taraftan geliyor.
geçen arabayı bekir kardeşin (artıran) çalıştığı servise götürdüm. sağolsun çok ilgilendi. lifte kaldırdık.

benim rot kolları bozulmuş biraz. ön tekerleri sallayınca lık lık ses geliyor. usta yolda bırakmayacağını sadece çukurlarda veya kasislerde ses yapacağını söyledi. boşluk iyice çoğalınca değiştiririz dedi. sebep aynıdır belki...
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Mart 02, 2010, 16:26:13 »
Şu gıcırtı işini halledelim beyler bi el atın. Kasislerde gırçç ediyor kapı gıcırtısı gibi. Isınınca ve ıslanınca neredeyse tamamen kesiyor.
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #50 : Mart 02, 2010, 17:13:19 »
bendekı sorun sadece motor sogukken ve ılk kalkıs anında gelen bır gıcırtı sesı,motor ısındıktan sonra sorun kalmıyor ama kımse cozemedı henuz...  ,)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Mart 02, 2010, 18:01:49 »
başlığın asıl konusu ile sonradan bahsedilen sorunlar farklı, aslında yeni bir başlık açılması daha uygun olur.

Şu gıcırtı işini halledelim beyler bi el atın. Kasislerde gırçç ediyor kapı gıcırtısı gibi. Isınınca ve ıslanınca neredeyse tamamen kesiyor.

erhan senin aracdaki sorun benim aracda sol tarafda vardı, kalkışlarda ve sağ-sol manevralarda sola ağırlık geldiğinde yapıyordu artı olarak bozuk yolda yapıyordu... amartisöründen tut salıncak burclarına varana kadar baktırdım ve yağlama sonucu arada bi ses kesildiğinden salıncağın arka uzun somununun uzama veya gevşeme yapabileceği düşünülerek değiştirildi... sorunum kökden çözüldü

http://www.toyotaclubtr.com/mekanik-sohbet/gercekden-bizdeki-kronik-sorunmu/new/#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Mart 03, 2010, 13:52:07 »
Sabah Dörtnal'a bıraktım arabayı. Sadık Usta bir bakacak. Tabla fişeklerini yağlamamız gerekli dedi. Ayrıca arabanın altı bi yıkanırsa iyi olur. Yıkansın öyle yağlayalım dedi...

Ayrıca şöyle bişey düşündüm. Acaba havalar biraz düzelse yağmurlar azalsa öyle mi yıkatsam altını :) Mantıksız mı düşünüyorum ki :)
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Mart 03, 2010, 23:02:30 »
Sabah Dörtnal'a bıraktım arabayı. Sadık Usta bir bakacak.
   Ben de Crafter'ı götürdüm Pazartesi günü Sadık ustaya..Altına girdik ve aracın altını komple elden geçirdik.Makaslar,burçlar,falan filan işte adını bilmediğim bir çok şeyi elden geçirdi Sadık usta...Şimdi hiç bir gıcırtı falan kalmadı.
   Erhan arabanın altını yıkat mutlaka.Kış pisliği ile yağmur bir olmaz.Aracın altında tuz kalıntıları vardır muhakkak.Sadık usta ne diyorsa öyle yaparsın.
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Mart 03, 2010, 23:37:28 »
   Ben de Crafter'ı götürdüm Pazartesi günü Sadık ustaya..Altına girdik ve aracın altını komple elden geçirdik.Makaslar,burçlar,falan filan işte adını bilmediğim bir çok şeyi elden geçirdi Sadık usta...Şimdi hiç bir gıcırtı falan kalmadı.
   Erhan arabanın altını yıkat mutlaka.Kış pisliği ile yağmur bir olmaz.Aracın altında tuz kalıntıları vardır muhakkak.Sadık usta ne diyorsa öyle yaparsın.

Abi Sadık Ustayla akşam tekrar görüştüm o da benimle hemfikir. Havalar biraz daha düzelsin öyle yıkat madem dedi. Daha iyi olur dedi. Bakalım biraz daha dursun yıkatıp öyle gircez arabanın altına :)
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Mart 03, 2010, 23:48:43 »
   Şimdiden kolay gelsin...Kemal Aksüyek abimiz okusaydı sana "uğraşma araban değiştir" derdi :D :D
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #56 : Ocak 12, 2011, 02:52:21 »
arkadaşlar yağmurlu havalarda gıcırtı sesi kesiliyor diyen arkadaşlara katılıyorum çünkü benim aractaki gıcırtıda yağmurlu havalarda kesiliyor yağmurlu havalarda daha sessiz bir sürüş oluyor.o zaman egsoz ön keçesimi diyelim bu gıcırtıya""
1996 XEİ 1.6 105 bg 16 v / klimalı / km: 60.262 / sony usb mp3 teyp x-plod hoparlörler 190 w / anahtardan kumandalı inwells marka alarm / BRC MY 07 Sıralı LPG sistemi / değişen yok / servis bakımlı /

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Ocak 13, 2011, 08:38:08 »
arkadaşlar yağmurlu havalarda gıcırtı sesi kesiliyor diyen arkadaşlara katılıyorum çünkü benim aractaki gıcırtıda yağmurlu havalarda kesiliyor yağmurlu havalarda daha sessiz bir sürüş oluyor.o zaman egsoz ön keçesimi diyelim bu gıcırtıya""

egzoz manifoldunun toplanarak tek boru olduğu yer ile egzos borusunun sonuna doğru ayrı ayrı iki yayla birlikte bir takım oluşturan ekipman var... bunlar yağlama yapıldığında da ses belli bir dönem azalıyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #58 : Ocak 13, 2011, 11:17:36 »
Benim aracım 2011 model toyota dizel m/m. Aracım henüz 650 km de ve 1 haftadır kullanıyorum. Bendeki ses sanki arka taraftan geliyor gibi. Hafif fren yaptığımda daha çok geliyor. Ben bu sesi depodaki yakıtın çalkalanma sesine benzettim ama tam emin değilim. 1000 km bakımda bakılmasını isteyeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #59 : Ocak 13, 2011, 13:49:48 »

Merhaba arkadaşlar, AE101 de benimde bir süre çektiğim ve kurtulduğum gıcırtı sesi ise çözümü var.
geçtiğimiz günlerde aynı şekildeki problemim halledildi.Lifte kaldırıldı ön tekerler söküldü ismini doğru telaffuz edemiycem tarif edeyim,üçgen metal bir aksam var yere paralel ve tekerin alt/iç tarafında 20-30 cm büyüklüğünde.Parça yerinden çıkarıldı içindeki fişekler tornacıda değiştirildi.(parça presli olduğundan içi açılamıyor) sonuç mükemmel oldu gıcırtı falan yok artık.(üstteki eski tarihli mesajlarda tabla fişeği denmiş bu olabilir sanırım)
30 tl torna 15 tl fişek 50 tl işçilik

kazasız dertsiz sürüşler
hakan derviş

95 Gli