Gönderen Konu: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.  (Okunma sayısı 49081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Ynt: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.
« Yanıtla #20 : Aralık 21, 2009, 23:30:47 »
arkadaşlar aynı ses benim aracımdanda geliyor ön sağdan geliyor  belkide altından geliyor ve benim aracıma lpg takıldı 20.00 tl lik gazla 85 km gidiyorum ama ikinci kez 20.00 tl lik gaz aldığımda ya 70 ya 60 km gidiyorum böyle bi dengesizlik var acaba bende egsoz ön keçesini değiştirtsem sorun düzelirmi ya bide benzine geçti araç sağa çekip kontağı tekrar aç kapa yapıyorum 5 km daha gazla gidiyorum acaba gaz bitmeden gazı bitti algıladığı içinmi benzine geçiyor yoksa bu ön keçeden gazmı kaçırıyor yine masraf çıktı heral yaaa :(
1996 XEİ 1.6 105 bg 16 v / klimalı / km: 60.262 / sony usb mp3 teyp x-plod hoparlörler 190 w / anahtardan kumandalı inwells marka alarm / BRC MY 07 Sıralı LPG sistemi / değişen yok / servis bakımlı /

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Aralık 21, 2009, 23:30:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #21 : Aralık 22, 2009, 18:09:47 »
arkadasım aracın ae 101 aynı arac bendede var. ben sana soyle bır acıklama yapayım.
onden ses gelıyordu soyle tıkırtı gıbı lık lık gelen bır ses bozuk yoldan gecınce olurdu. on z rot degısmesıyle sorun cozuldu. 15 erden 30 tl tutar.
daha sonra arkadan aynı tarzda br ses geldı gerızekalı bazı ustalar yok amortısor yok z rot vs dedı. allahtan hıcbırıne guvenmedım ( bu arada her elıne tornovıda alan usta sayılmaz gozumde) baska bır arkadasımın yanına gıttıgımde ıse arka denge kolu lastıklerının degısmesıyle Allaha sukur sorun cozuldu. Allaha sukur dıyorum cunku ınsan sınır oluyor resmen. sahsım adına nefret etmıstım artık o sesten.
baska aynı ses olana arkadaslarımda oldu sorun hemen hemen aynı ıdı. cozum bu oldu. hatta bır arkadasım 2 amortısor 2 zrot degısıp bı dunya para harcadı ama sorun bu 3 tl lık lastıkte cıktı.
bılgınıze arkadaslar.
hakan dogan \ niğde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #22 : Aralık 22, 2009, 18:11:39 »
bırde arkadasım tupun markası ne s.içi mı o km yı yapıyosun. gazdan benzıne gecıyor dıyosun nasıl oluyor sıralımı kı senın tup.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #23 : Aralık 28, 2009, 19:03:54 »
Bu gıcırtı konusunda tamircilerin genelde ortak söyledikleri sorun tabla fişeklerinden kaynaklandığı ve bu sesin yağmurlu havalrda da yani ön tafarı ıslattığında aynı sesi tekrar duymuyorsan  buradan kaynaklandığını başka bir tamirci ise roddan olabileceğini söylüyor.Şimdi ise psikolojik mi bilmem gıcırtı sesini yağmurlu havada sanki duymuyormuşum gibi geliyor bana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #24 : Aralık 29, 2009, 13:59:42 »
arkadaşlar benimde aracımda geri geri gelirken aracımın arka kısmından gıcırtı geliyo ne olabilir acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '19
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ocak 01, 2010, 16:08:30 »
Sn Corolla AE101 kullanıcıları. Bende GLİ var. Asfalttan yapılmış hız tümseklerinden 1. vitesde geçerken ön kısım esnemede konu edilen gıcırtı bende var. Hiç sorun değil arkadaşlar. Kışın romatizma azması gibi hortluyor işte. Süspansiyon sebepli bu. Lastik burçlardan geliyor. Bugüne kadar kokusu çıkardı zaten sorun yaratsaydı.
Haydi herkese selamlar. Mutlu seneler
Adnan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ocak 01, 2010, 16:50:28 »
Sn Corolla AE101 kullanıcıları. Bende GLİ var. Asfalttan yapılmış hız tümseklerinden 1. vitesde geçerken ön kısım esnemede konu edilen gıcırtı bende var. Hiç sorun değil arkadaşlar. Kışın romatizma azması gibi hortluyor işte. Süspansiyon sebepli bu. Lastik burçlardan geliyor. Bugüne kadar kokusu çıkardı zaten sorun yaratsaydı.
Haydi herkese selamlar. Mutlu seneler
Bende de var o ses ama gıcık veriyo insana. Sessizce, yağ gibi akıp gitse ya daha iyi olmaz mı.
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #27 : Ocak 02, 2010, 12:33:31 »
ae 101 ci arkadaşlar o gıcırtı sesı ( tumsekten gecerken) kısın gelen bır ses se ve 1-2 gecısten sonra yapmıyosa sorun yok dıyolar. ıyı bır usta takozların yaglanması vs burcların bakımı gerekır demıstı. ıyı bır usta yapmazsa daha beter olur dıye de eklemıstı. bendede gelıyor ama baktırmıcam bu soruna.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #28 : Ocak 02, 2010, 13:07:14 »
süper paylaşım bu tür paylaşımlar çok yararlı oluyor gerçekten teknoloji bir yere kadar bu tür sesleri böyle tecrübelerle çözebiliyoruz tekrar teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #29 : Ocak 03, 2010, 20:18:50 »
aynı gıcırtı sesini uzun bir süre ben de çekmiştim üç ay önceye kadar.sonunda buldum "EGZOZ ÖN KEÇESİ". civatalarını gevşetip tekrar sıktım, ses kyboldu.başka bir ses olayı daha paylaşmak istiyorum.yağmurdan sonra toprak bir yoldan geçmiştim,bir süre sonra tümsekten veya bozuk bir zeminden geçerken arkadan tıkırtı sesleri gelmeye başladı uzun bir arama sonucu sesin kaynağını tesadüfen buldum.arka amortisörlerin alt kısmında tabak şeklinde birer saç var,yayların oturduğu kısım.bunların içinde toprak ve küçük taşlardan oluşmuş topaçlar olduğunu gördüm,bunları oradan çıkardıktan sonra sesten kurtulmuş oldum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ocak 06, 2010, 23:14:57 »
kardeşim bendede aynı sorun vardı sağ alt  taraftan geliyordu
gittim boşu boşuna amortisör değiştirdik ses yine aynı duruyo amortisörde sağlammış zaten boşuna masraf ettik her ustaya güvenmemek lasım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ocak 06, 2010, 23:29:10 »
ae 101 ci arkadaşlar o gıcırtı sesı ( tumsekten gecerken) kısın gelen bır ses se ve 1-2 gecısten sonra yapmıyosa sorun yok dıyolar. ıyı bır usta takozların yaglanması vs burcların bakımı gerekır demıstı. ıyı bır usta yapmazsa daha beter olur dıye de eklemıstı. bendede gelıyor ama baktırmıcam bu soruna.

Bence lastik bir aksamı yağlamak yanlış. Sertleşip çatlama yapar. Bu benim şahsi düşüncem.
Selamlar
Adnan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #32 : Ocak 07, 2010, 17:29:01 »
kardeşim bendede aynı sorun vardı sağ alt  taraftan geliyordu
gittim boşu boşuna amortisör değiştirdik ses yine aynı duruyo amortisörde sağlammış zaten boşuna masraf ettik her ustaya güvenmemek lasım..

sayın sertaç bey, egzoz ön keçesi sizin söylediğiniz yerde, sağ alt tarafta bulunuyor.eğer sizin de ses, motor rölantide iken, özellikle frene bastığınızda ortaya çıkıyorsa.kesin bu keçeden geliyordur.lastiği kopuk deilse, bağlantı civatalarını gevşetip tekrar sıkmanız yeterli olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ocak 07, 2010, 17:36:18 »
tamm teşekkür ederim inş ordandırda sorun kalmaz en kısa zamanda denerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ....
« Yanıtla #34 : Ocak 07, 2010, 17:48:49 »
 arkadaşlar benimde buna benzer bir sorunum ae101; sağ alt taraftan kasisten geçerken veya aracın esneme yapabileceği yerlerde kapı gıcırtısı gibi bir ses geliyor. yaklasık 15-20 km. yol yaptıktan sonra kesiyor sesi. bende pek umursamadım sizce benim araçtaki sorundamı eksoz ön keçesidir?
1998-1.3-xe

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #35 : Ocak 11, 2010, 13:40:49 »
benım bahsettıgım de senın tarzda bır sestı . bır ıkı tumsekten sonra kesılıyor. yazın gelmıyor kısın gelıyor yada ben oyle zannedıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ....
« Yanıtla #36 : Ocak 11, 2010, 14:30:42 »
benım bahsettıgım de senın tarzda bır sestı . bır ıkı tumsekten sonra kesılıyor. yazın gelmıyor kısın gelıyor yada ben oyle zannedıyorum.
  hakan kardeş 1-2 gündür sol taraftan da gelmeye başladı bu ses. arabayı yazın almıştım böyle bir sorun yoktu kışın başladı. artık ben de senin gibi yaza kadar elletmiycem.. yazın da ses gelmeye devam ederse baktıracağız artık.
1998-1.3-xe

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • we'll wrench your heart out !
  • Araç: Başka Marka
  • 12 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ocak 11, 2010, 14:46:23 »
Benim aracımda da  aynı sorun var arkadaşlar sağ ön tarafta sanki bişey kopmuş gibi takırtı geliyor setlerden  geçerken  bunun sebebi  bu mudur ?

fakat  ayrıca araç 60km/h  sonrasında  gaza  yüklendiğimde  ön taraf  yolda  gezmeye  başladı yardımcı olursanız  sevinirim

teşekkürler...
Bizde  kabul görmez cahilden  gelen afra tafra !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ....
« Yanıtla #38 : Ocak 11, 2010, 14:56:54 »
Benim aracımda da  aynı sorun var arkadaşlar sağ ön tarafta sanki bişey kopmuş gibi takırtı geliyor setlerden  geçerken  bunun sebebi  bu mudur ?

fakat  ayrıca araç 60km/h  sonrasında  gaza  yüklendiğimde  ön taraf  yolda  gezmeye  başladı yardımcı olursanız  sevinirim

teşekkürler...
sizin sorunun bizim ki kadar basit birşey olduğunu zannetmiyorum. benimkinde öyle takırtı filan yok. sadece kapı gıcırtısı gibi bir ses. üstelik 60km. hızdan sonra gezinme yapıyor diyorsunuz ben ce acilen aracın ön takımlarına baktırın. çok tehlikeli sonuçlara yol acabilir.

1998-1.3-xe

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • efsane
« Yanıtla #39 : Ocak 13, 2010, 19:20:38 »
tunc arkadasım . bencede on takımlara bır baktır ama oncesınde bır balans ayarına baktır.
yasin benım aracımda godugum bır hafıf hızda gıderken bır lıkırtı. daha dogrusu kalkısta hemen ayagımı gazdan cekınce lık lık bır ses gelırdı ( on sagdan) sorun z rot degısımıyle halloldu. sonra arkada buna yakın bır ses geldı buna yakın dıyorum cunku bijon anahtarının sallandıgını bıle dusunduk , bu sorunsa arka denge kolu lastıklerının degısımıyle halloldu.
  şimdi ise sogukta tümsekten 1-2 gecıste gelen gıcırtı cıktı dedıgımm gıbı baktırmıyorum. nıye dersenız ???
arkadaslar her ustaya guvenılmıyo adamlar yap boz taktıgıyle araba ogrenıyolr. vede hıcbırı ( en azından buyuk ogunluk ) japondan akıllı degıl. ustekı anlattıgım sorunlar ıcın bır arkadasım 350 tl para harcamıs ve ısın kotusu ses hala devam etmıs.
ıyı bır usta cozum bulana kadar da her ustaya  soruna baktırmayın. ( sorun buyuk degılse tabııkı)