Gönderen Konu: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.  (Okunma sayısı 48744 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Türkçemize sahip çıkalım....
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Aracın altından gelen GICIRTI sesi.
« : Kasım 02, 2009, 10:02:21 »
Arkadaşlar uzun bir zamandır (Bir yıl kadar) aracımın altından daha çok ön taraftan gelen bir gıcırtı sesi vardı. Daha ziyade bir kasisten geçerken ya da araç esnerken, salınım yaparken sanki bir şey başka bir şeye sürtüyor ve gıcırtı sesi geliyor gibiydi. Bu şikayetimle alakalı iki kez yetkili servise gidip baştan aşağı çekap yaptırmıştım, aldığım cevap "sesi biz de duyuyor, ama kaynağını tespit edemiyoruz" demişlerdi. Tüm ön takımlar kontrol edilmiş sorun bulunamamıştı. Zaten servise bu sesin bir tıkırtı-lakırtı değil gıcırtı olduğunu belirtmişdim.

Taaa ki beni rahatsız eden bu sesi tamirci bir arkadaşıma bahsedene kadar çektim. Kendisininde duyduğu bu sesi, aracı kanala çekerek birlikte baştan aşağı aradık ve o mutlu ana ulaştık kaynağı bulduk "EGZOZ ÖN KEÇESİ". Kısaca egzoz manifoldunun toplanarak tek boru olduğu ve ondan sonra arkaya giden diğer egzoz borusuyla birleştiği yerde "egzoz ön keçesi" ve bunu sıkan iki yayla birlikte bir takım oluşturan ekipman olduğunu gördük. Hemen piyasa araştırması yaptık çin malı bulduk ve uzak durduk. Servisi aradık bu parçayı ellerinde bulundurmadıklarını ancak sipariş üzerine bir gün sonra getirttiklerini söylediler. Siparişi verdim ve cumartesi günü Sonkar'a gidip parçayı değiştirttim. Sonuç mükemmel oldu ses falan kalmadı şimdi kafam çok rahat. Hatta bir şey daha dikkatimi çekti sürekli hareket halindeki RÖLANTİ eskisine nazaran düzeldi.

Bu tecrübeyi yazmamda ki amaç bu tür kaynağı bulunamayan gıcırtı sesi belki sizin de egzoz ön keçesinden olabilir diyedir. Fiyata gelince parçalar dahil işçilik ve KDV ile birlikte 120TL.
Araç 2003 Corolla 1.6

Türkçemiz, parmak izi gibidir. Bizimle büyür bizimle ölür. O'nu korumazsak, yıpranır, yozlaşır ve bir MİLLET yok olur.

Toyota Club Türkiye

Aracın altından gelen GICIRTI sesi.
« : Kasım 02, 2009, 10:02:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Aracın altından gelen GICIRTI sesi.
« Yanıtla #1 : Kasım 02, 2009, 10:14:01 »
Paylaşım için teşekkürler Bilgihan Bey. Sorununuzun hallolduğuna da çok sevindim, geçmiş olsun. Servisin bu sesin kaynağını tespit edemesi de düşündürücü bence.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #2 : Kasım 02, 2009, 10:28:59 »
Hakkı bey, teşekkür ederim. Çok şükür kapı gıcırtısı gibi olan bu sesten kurtuldum. Gerçi beni yolda bırakacak bir şey değil ama sinir bozucu bir ses.
Fakat rölanti düzelmesi çok ilginç.
Türkçemiz, parmak izi gibidir. Bizimle büyür bizimle ölür. O'nu korumazsak, yıpranır, yozlaşır ve bir MİLLET yok olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 02, 2009, 11:47:09 »
Bilgehan Bey, benim Ae101'de de aynı olay var. Bazen kesiyor, bazen yapıyor, bazen çok şiddetli yapıyor, bazen hafif yapıyor. Ama var yani böyle bu olay.
Bu konuyla ilgili olarak danıştığım usta bir parçadan bahsetti, onu değiştirirsek düzelir ama bir süre sonra yine yapar dedi. Fakat egzoz sistemi ile alakalı birşey değildi, daha çok ön takımla ilgiliydi galiba. Acaba bende de mi aynı sorun var?
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 02, 2009, 11:48:58 »
Bilgehan abi bu değişimden önce rolantideki meşhur titreme sende de varmıydı. Varsa da bu değişimden sonra düzeldimi. Rolanti düzeldi demişsin o yüzden soruyorum.
Burak Tolga Erdoğan Kardeşimizi Saygıyla Anıyoruz.
Bir zamanlar Yaris i vardı :S

Artık Corolla sı var :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #5 : Kasım 02, 2009, 12:51:23 »
Ramazan, sesten sonraki en büyük şikayetim rölantideki titremeydi. Parça değişiminden sonra kısa bir kullanım tecrübemle şu ana kadar rölantide problem yaşamadım, hatta ilk dikkatimi çeken rölantinin resimde de görüldüğü gibi oracıkta sabit kalmasıydı. Aracı kullandıkça rölantiyle ilgili bilgileri burada paylaşırım.

Erhan kardeşim, yazımda da belirttiğim gibi daha çok kasislerden yavaş geçerken araç esnediğinde GICIRT sesi geliyordu. Yada şöyle söyleyeyim imkanınız varsa bir tamircide kanala girerek levyeyle belirttiğim yeri esnetmeye çalışın eğer ses buradan geliyorsa zaten duyacak hatta işte bu ses diyerek havaya fırlayacaksınız.
Parça fotoğraflarını ekte görmüşsünüzdür. Maliyet olarak çok bir şey tutmuyor parçaların tamamı 90 TL civarı işçiliği siz ne kadara yaptırırsınız bilemem.  

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 02, 2009, 13:31:12 »
öncelikle geçmiş olsun bilgihan bey,sorunu çözmenize sevindim, bende de bu sesin benzeri vardı, seyir halinde araca esnetme yaptığımda gıcırt sesi değilde ıslık sesi gibi birşey geliyordu boru sesine(Tİ) benzer bir sesdi...c.tesi günü kanala girip egzosu oynattığımızda da bu ses geliyordu fakat ekzosun arka bağlantı yerindendi, ufak bi sprey yağlama ve somunu biraz daha sıkarak geçici bi çözüm bulduk... araçımdaki 2 ses problemi gitti,sanki yeni alınmış gibi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #7 : Kasım 02, 2009, 14:21:04 »
Muhammet bey, gerçekten ses diyip geçmemek lazım kesilince araç yeni gibi oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2009, 14:30:29 »
Gicirtinin disinda büyük ihtimalle hafif bir kacakta yapiyordu. O yüzden rolanti su an düzelmistir.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #9 : Kasım 02, 2009, 14:44:09 »
Çok büyük bir ihtimalle kaçak vardı. Zira yayları söktüğümüzde sıcağında etkisiyle 7 yaşındaki yay özelliğini kaybedip, gerekli itme basıncını oluşturamadığından boğazda kaçak oluyordu.

Rölantide titreme şikayeti olan arkadaşların "egzoz ön keçesi" kaçağından da olabileceğini ihtimaller arasına almakta fayda var.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 02, 2009, 16:48:38 »
Aynen Bilgihan Abi, tam tarif ettiğin türden, kasislerden yavaşça geçerken gacırtt gırçç diye bir ses. Egzoz ön keçesine baktırayım ben de. :) İnşallah başka bişeyden değildir. Arka z rotları değiştirince arkadaki ses kesildi, sıra bunda bakalım :)
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 02, 2009, 20:01:04 »
Geçmiş olsun, aynı zamanda sorunun çözüldüğüne sevindim.

Bende Murat abi ve sizin düşünüyorum. Büyük ihtimalle kaçak vardı, ses ile birlikte o da kayboldu. Kullandıkça gözlemlerini yazarsan, bu sorunu yaşayan arkadaşlara çok yardımcı olacaktır
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #12 : Kasım 08, 2009, 22:38:01 »
Bir haftadır aracı kullanıyorum çok şükür rölantideki titreme kayboldu. Rölantiyle ilgili bir şikayetim YOK.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 08, 2009, 22:48:44 »
Evet Bilgehan abi baktırmadığım bir bu kalmıştı :) buna da baktıracağım... Benim araçta böyle bir ses yok ama rolanti için her şeyi denerim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #14 : Kasım 09, 2009, 09:41:38 »
İnşallah düzelir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No Stock+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 09, 2009, 16:25:32 »
Bilgihan abi bu ses böyle 5-7 cm yüksekliğindeki kasisten veya normal boyuttaki kasislerden geçerken bir nevi tekerin davlumbaza sürtmesi gibi çıkan bir ses miydi?
2005 Corolla 1.6 (2005 - 2018)
2013 Avensis 1.6 (2018 -         )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #16 : Kasım 09, 2009, 23:52:04 »
Emre, daha büyük kasislerden geçerken araç esnediğinde gıcırtı (bir sacın başda bir saca sürtme sesi gibi) sesi. Ses pek tarif edilecek bir şey değil duymadan anlamak zor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #17 : Aralık 02, 2009, 22:07:26 »
Bigihan hocam bende de 2004 corollo terra var. Sağa dönüşlerde kimi zaman rampadan aşağıya inerken frene bastığımda (sanki el frenini çekerken çıkan ses gibi bir ses) yada esnediği zamanlar arada sırada bir gırç sesi duyuyorum ama kasislerden geçerken böyle bir sorun olmuyor.Ankara'da bosh servisine götürdüm arabayı asansörle kaldırıp amartüsörlere baktılar sağa sola baktılar bişey bulamadılar sonrada sağ roddan olabilir diyerek değiştirmek istediler, bende kabul etmedim. Daha önceden egzozdan kaynaklanan ses vardı oradan olabilir mi diye sordum. Baktılar pekte bişey anlayamadılar. Aynı problem bende de olabilir diye düşünnüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No Stock+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Aralık 02, 2009, 23:08:59 »
Bigihan hocam bende de 2004 corollo terra var. Sağa dönüşlerde kimi zaman rampadan aşağıya inerken frene bastığımda (sanki el frenini çekerken çıkan ses gibi bir ses) yada esnediği zamanlar arada sırada bir gırç sesi duyuyorum ama kasislerden geçerken böyle bir sorun olmuyor.Ankara'da bosh servisine götürdüm arabayı asansörle kaldırıp amartüsörlere baktılar sağa sola baktılar bişey bulamadılar sonrada sağ roddan olabilir diyerek değiştirmek istediler, bende kabul etmedim. Daha önceden egzozdan kaynaklanan ses vardı oradan olabilir mi diye sordum. Baktılar pekte bişey anlayamadılar. Aynı problem bende de olabilir diye düşünnüyorum.
Efe bey önce "Tanışma" bölümünde ayrı başlık altında kendinizi tanıtırsanız seviniriz. :)
2005 Corolla 1.6 (2005 - 2018)
2013 Avensis 1.6 (2018 -         )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 02, 2009, 23:30:57 »
   Bizim 206'da da böyle ses geliyor.Bayram öncesi Sadık ustanın yaptığı 90 bin bakımında,aracın altında bulunan adını unuttum ama denge kolu lastiklerimi ne dedi(sonra adını tam öğreniri yazarım) onu yağlayınca geçer dedi.Yağlandı ve geçti.Bilgihan beyinde dediği gibi tümseklerde yada engebeli zeminlerde kasılma sesleriydi.Ama şimdi yok çok şükür
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR