Gönderen Konu: Bu rolanti işi gerçekten Kronik Bir Sorun...  (Okunma sayısı 36781 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
Bu rolanti işi gerçekten Kronik Bir Sorun...
« : Ekim 18, 2009, 15:34:04 »
Daha önce de VVT-I motorların 600RPM değerinde rolanti seviyesinde titreme yaptığı ama bunun çok normal olduğu konusunda forum da konular açılmıştı. Kendi aracımda da bu kronik sorun mevcut uzunca bir süre araştırdım, (Özcan abi buna belki kızacak ama :) ) bu rolantinin 600RPM e düşmesi gerçekten kronik bir sorun 2003 model üstü yaklaşık 10-12 tane E12 kasa (80000KM üstü) aracı inceledim, araç sahiplerinin tamamı aracı ilk aldığımda böyle bir durum yoktu, 60-70 bin sonrası motor ısınınca rolanti 600RPM lere kadar düşüp araç tütremeye başladı diyor. Aracımda bu durumu ortadan kaldırmak için MAF sensör temizliği, Bujiler, Tüm filtreler, yağ değişimleri, her şeyi temizledik ama araç ısınınca yine 600rpm e düşüyor ve hissedilen bir titreme oluyor.(buda beni gerçekten rahatsız ediyor.) Kimi arkadaşlar motor kulakçıklarının bağlandı lastik yalıtımlar zamanla sertleştiği için bu titreme hissedilebilir diyor, kimi akıllı motor üzerinde yük yokken (Klima v.s.) az yakıt yakması nedeni ile bunu yapar diyor... :) Sonuç olarak bu durum bir çok araçta rastladım ama bunu Toyota ya yakıştıramıyorum.. :) Tüm bu sorunu yaşayan arkadaşlara burdan sesleniyorum :) Bu sorun için Toyota dan +100 RPM rolanti (yada 800 RPM stabil rolanti) istiyoruz diye grup kuralım... :)

Toyota Club Türkiye

Bu rolanti işi gerçekten Kronik Bir Sorun...
« : Ekim 18, 2009, 15:34:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 500
  • Model Yılı: '19
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Bu rolanti işi gerçekten Kronik Bir Sorun...
« Yanıtla #1 : Ekim 18, 2009, 16:10:44 »
muhammet bey demişsiniz 60-70 bin km civarı yapıyor ama benim 2007 corolla sol aracım 15 bin km de aynı durum benim aracımda da var yani düşük kmlide olsa var ama kronik bir sorunmu değilmi tartışılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 18, 2009, 16:16:17 »
Yunus hocam rolanti 600RPM iken araçta bir titreme var mı ???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 18, 2009, 18:29:54 »
Benim Yaris'in rölanti devri aldığımda beri 600 ve titreme gibi hiç bir problemim olmadı bugüne kadar.

Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 18, 2009, 18:36:54 »
Abi benimkide  60 binde ilk günden beri çalısırken 1100 1200 rpmden başlayım kademe kademe düşüyor.600 700 civarına geliyor.Titreme var ama okadar rahatsız edici degil.normal bence bu  bende şasırmıstım ama servis normal dedi..
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #5 : Ekim 18, 2009, 19:15:35 »
aynı durum benim aracımda da var. motor ısındıktan sonra 600-700 rpm lere kadar düşüyor. hafif bir titreme oluyor.
'' Yunus Emre Bektaş '' - '' 2004 Toyota Corolla Sol Hb '' - '' İstanbul-Kocaeli ''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 18, 2009, 19:22:50 »
işte bende bu hafif titremeden rahatsızım araçların belki motor takozlarındaki yalıtım yıllar geçtikçe özelliğini kaybediyor ve sarsıntıyı biraz daha hissettiriyor gibi geliyor banada aracım nerde ise 6 yaşına geldi ve hafif titreşimi direksiyonda hissedebiliyorum. Bu da hoşuma gitmiyor... :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 18, 2009, 19:48:12 »
Muhammet bey evet arcımda titreme oluyor, birde daha önceki iki aracımda 2006 corolla idi aynı durum onlardada vardı maalesef özellikle ışıklarda falan dururken titreme olayını çok hissediyorum. bu arada aracımı kullanırken çok dikkat etmeme rağmen yani aracını hor kullanmakla ilgisi yok yani kimine göre kronik kimine görede normal
Yunus hocam rolanti 600RPM iken araçta bir titreme var mı ???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 18, 2009, 19:57:03 »
Benim Yaris'in rölanti devri aldığımda beri 600 ve titreme gibi hiç bir problemim olmadı bugüne kadar.

Hakkı abi bizim ekranlar farklıymış :) bende yakıt göstergesi yumurta gibi :D
Burak Tolga Erdoğan Kardeşimizi Saygıyla Anıyoruz.
Bir zamanlar Yaris i vardı :S

Artık Corolla sı var :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 18, 2009, 20:50:54 »
Muhammet bey evet arcımda titreme oluyor, birde daha önceki iki aracımda 2006 corolla idi aynı durum onlardada vardı maalesef özellikle ışıklarda falan dururken titreme olayını çok hissediyorum. bu arada aracımı kullanırken çok dikkat etmeme rağmen yani aracını hor kullanmakla ilgisi yok yani kimine göre kronik kimine görede normal

Yunus Hocam işim gereği firmamın verdiği farklı araçları kullanıorum (Fiat Linea, Hyundai Era, Renault Clio) hiç birinde bu sorun yok kalite olarak Toyota ya yaklaşamayacak bu araçlarda bu sorunu hissetmezken bizim araçlarda bunun olması hiç ama hiç hoş değil bence...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 18, 2009, 22:54:34 »
muhammet hocam büyük bir sorun olmasada titreme olayı can sıkıyor tabi ama alışmak lazım artık

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB-
« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2009, 10:04:36 »
benim arabamdada aynı durum söz konusu ama artık alıştım ve kabullendim. titreme gerçekten can sıkıcı bence toyota bunu daha yukarı bi seviyeye sabitlesi 800-900 gibi mesela titreme olmasa daha iyi olur varsın biraz daha fazla yaksın ama titremesin araç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2009, 12:49:07 »
Bende bu fikirdeyim fakat bizim araçlarda rolanti ayarı yok deniliyor yani kendimizde bu ayarı yapamıyoruz acaba yazılımsal olarak bu rolanti değerini yükseltmek mümkün müdür merak ediyorum ???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B-
« Yanıtla #13 : Ekim 19, 2009, 13:13:29 »
Bundan önceki arabamızda rolanti sorunu yaşamıştık. Tek sorunu çözebildiğim yer servisi oldu. Eğer yazılımsal olarak değer artırabilecek yer varsa oda Toyota servisidir. Servise bir danışın derim. Benim 2004 Avensis'te böyle bir sıkıntı yok ya da ben hissedemiyorum.
2004-Avensis 1.6 comfort sis yeşili

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 19, 2009, 17:20:00 »
Tamam devirin 600e düşmesi doğru da bunun bir sorun olduğu doğru değil. Eğer 600'de aracınız titriyorsa bu sizin aracınızla ilgili bir problem, motor kulaklarını veya buna sebep olabilecek bağlantıları kontrol ettirin bence. Ben hiçbir şekilde titreme yaşamamıştım rolantiyi takip ederseniz hareket halinde boşa aldığınızda asla 600'e kadar düşmez eğer ki sorun olsaydı hareket halinde iken de o noktaya inerdi normal olan bu diye biliyorum.
..Tüplü ve Öfkeli..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #15 : Ekim 19, 2009, 20:17:52 »
bende de 2006 avensis var, aynı olayı ben de yaşıyorum. iki defa servise gittim sorun yok normal dediler. Bu durumu kabullenmekle birlikte hoşuma gitmediğini de belirtmek isterim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 19, 2009, 20:21:27 »
Ben gerçekten bu işe taktım :) kim ne derse desin 600RPM de sarsıntı olayını 15 üzerinde toyota da gördüm bir çok arkadaşta aynı konudan muzdarip alışırım dedim ama 2 yıldır alışamadım :) ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ekim 19, 2009, 23:26:07 »

Resimlerdede görüldügü gibi motor ısınmadan önce 1200 civarinda başlıyor.Hararet ortaya geldigi zamanda 600 rpm düşüyor.Serviste bunu aracın kendi ayarladığını söylediler.Böylelikle yakıttan tasarruf sağlandığını söylediler.Ancak deviri yüksek tutabilirmiyiz bilmiyorum açıkçası.Serviste racın en düşük devrini 800 yada 900 da sabitlenmesini isteyebilirmiyiz açıkcası bilmiyorum.Ama gerçekten çok rahatsız olmuyorum.Benim aracım 2004 6 yaşına girecek okadfar çok sallayıp rahatsız etmiyor.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 57500
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 20, 2009, 00:34:39 »
Arkadaşlar benim araçta ilk çalıştırmada 1300-1400 devirde çalışıyor.Sanki çırçır makinesi gibi.Ancak devir 600'ler civarındayken öyle belirgin bir titreme yok.Bu ilk çalışmadaki devir çok yüksek geliyor bana.Acaba bu bir sorun mudur?Araçtan araca farklı olması normalmidir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ekim 20, 2009, 01:22:51 »
Hepsi ordan başlıyor 1200 1400 arası.Sonra 600 de sabitleniyor.Bu normal hepsinde böle.
2011 d4d Corolla