Gönderen Konu: Dizel mi , lpg mi , benzin mi ?  (Okunma sayısı 7745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper T. Taşçı

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
Dizel mi , lpg mi , benzin mi ?
« : Eylül 24, 2009, 22:09:16 »
Öncelikle merhabalar.

Dizel bir araç düşünürken dizel motorların bakımının oldukça masraflı olduğu yönünde telkinlerle karşılaştım.Şimdi tereddütte kalmış durumdayım.Dizel bakım masraflı , benzin malum yakıt sorunu , lpg ise tehlikeli geliyor bana.

Bu konuda siz değerli toyota club dostlarımın görüşleri ve tavsiyeleri nelerdir.
Bana bir harf öğretenin , 40 (kırk) yıl kölesi olurum.  Hz. Ali

Toyota Club Türkiye

Dizel mi , lpg mi , benzin mi ?
« : Eylül 24, 2009, 22:09:16 »

Çevrimdışı Alper T. Taşçı

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Dizel mi , lpg mi , benzin mi ?
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2009, 22:13:33 »
Konuyu yanlış yere açtık.Hakan bey söylemeden ben söyleyim. :D Kendi mesajımı moderatörede bildiremiyorum , neyse.
Bana bir harf öğretenin , 40 (kırk) yıl kölesi olurum.  Hz. Ali

Çevrimdışı mustafa konyalı

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '95
  • Kan Grubu: AB+
  • 5 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2009, 22:29:39 »
Alper bey öncelikle aracınızı ne sıklıkla kullanacağınıza bağlı

1- dizel araba ekonomik yakıtta cimri fazla km yapanlar için ideal ama benzinliye göre bakımı pahalı ve yağ değişimi erken olur diye biliyorum

2- benzinli malum benzin fiyatları söylememe gerek yok gerisi süper zaten en azından dizele göre motoru traktör gibi çalışmaz ve daha sessiz

3- lpg li araba da ekonomiktir neredeyse benzinin yarı fiyatına yakar ama tehlikeli olabilir uzman biri tarafından takılmadıysa ve kapalı yerlere

park edemezsiniz hele metropol bir şehirdeyseniz park için çektiğiniz çilede çabası (uygun açık alanda park yeri bulmak) bu arada lpg dolum

ağzı yapılırken tamponunuza delik açılması

ben de 95 corolla var benzinli ve çok memnunum fazla kullanmadığım içinde lpg düşünmüyorum bana görede fazla yakmıyo kanaatindeyim
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı Serkan Keser

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Shooting Star
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2009, 23:08:18 »
Alper bey öncelikle aracınızı ne sıklıkla kullanacağınıza bağlı

1- dizel araba ekonomik yakıtta cimri fazla km yapanlar için ideal ama benzinliye göre bakımı pahalı ve yağ değişimi erken olur diye biliyorum

2- benzinli malum benzin fiyatları söylememe gerek yok gerisi süper zaten en azından dizele göre motoru traktör gibi çalışmaz ve daha sessiz

3- lpg li araba da ekonomiktir neredeyse benzinin yarı fiyatına yakar ama tehlikeli olabilir uzman biri tarafından takılmadıysa ve kapalı yerlere

park edemezsiniz hele metropol bir şehirdeyseniz park için çektiğiniz çilede çabası (uygun açık alanda park yeri bulmak) bu arada lpg dolum

ağzı yapılırken tamponunuza delik açılması

ben de 95 corolla var benzinli ve çok memnunum fazla kullanmadığım içinde lpg düşünmüyorum bana görede fazla yakmıyo kanaatindeyim

Mustafa'ya katılıyorum bende eğer dizel alacaksan yılda 50.000 yapcaksın ki arabaya verdğin parayı yakıttan amorti etsin + yönü motor tork yönüden oldukça fazla oldugu için sürüş konforu oldukça yüksek olucaktır. - Yönü ise hassas bir sistemdir kullanım olsun veya yanlış yakıt sana baya bi masraflı olucaktır.LPG ise pek sıcak baktğım bir yönem değil bilmiyorum sonucta aracın orjinalliği gitmiş oluyo orası burası kurcalanıyo.+ Yönü gercekten de tasarruflu bir sistem benzinle yarı yarıya daha ekonomik. - yönü ise heryere park edemiyosun,bagajın bir bölümü tüpe gidiyo yer bakımından sıkıntı yaşanıyo.Benim tercihim eger yılda 10.000km yapcaksan ne dizele o kadar para dök derim ne de LPG ile uraş derim en iyisi benzinli olacaktır.
ηєƒєѕ αℓмαк ∂єğιℓ∂ιя уαşαмαк !..
      5^ภ ๒เttเğเ אєг๔є 6 ๒คşlคг
              รђ๏๏tเภﻮ รtคг ©

Çevrimdışı ceyhun bostancı (6338)

• Efsane Toyotacı
  • "ne alırsan al japondan vazgeçme"
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 25, 2009, 00:15:03 »
en iyisi hiçbirini almamak.  :lol:
azıcık aşım ağrısız başım.
şuanki aracım "tabanvay"

Çevrimdışı Hakan Öztürk

• Site Yöneticisi
  • Ashes to ashes, dust to dust.
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • Kilometre: 40
  • 550 kere teşekkür etti
  • 608 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 25, 2009, 08:26:08 »
  :)
 Bende Lpg'ye sıcak bakamıyorum çeşitli nedenler ile. Bunlar arasında güvenlik, bagajın küçülmesi, orjinalliğin bozulması vs. sıralanabilir. Tabi kapalı otoparka girememe, feribotu kullanamama vs. de eklenebilir.
 Günümüz teknolojisinde benzinli araçlar ile dizel araçlar arasında önemli farklar kalmadı. Zaten farketmişsinizdir artık bir çok firma turbo benzinli araç çıkarma yarışında. Bundan bir kaç yıl önce bana sorsanız benzinli derdim sizlerinde saydığı nedenlerden ötürü. Yakıt kalitesi, bakım maliyetleri vs. Oysa günümüzde Türkiye'de de kaliteli yakıta rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bakım maliyetleri ise benzinli ile turbo dizelde önemli bir farka sahip değil. Hemen hemen aynı. Ayrıca günmüz benzinli araçlarında motor aksamları artık turbo dizeller gibi oldukça komplike yapıda. Yani güncel benzinli araçlarda oluşabilecek sorunlarda torbo dizelden çok büyük farklılıklar doğurmaz. Hatta piyasada satılan turbo dizel araç sayısının artması, bu araç motorlarının yedek parça ve işçiliğinde de ucuzlama getirdi. Ancak artık ister benzinli, ister dizel olsun 1980 ve 1990 ların başındaki sürücü odaklı, sadece olması gerektiği kadar elektronik araçları unutmak gerekir. Yani araçları artık bir ae92 ya da 101 gibi düşünmemek gerekir. Benzinlilerdeki supap zamanlaması bile ayrı bir teknolojidir.
 Turbo her türlü araçta turbo kullanım özelliklerine dikkat etmek gerekir. (genelde en çok ihmal edilen ve sorunların çıkmasına sebep olan etmendir) Bu kullanım ömrü ve kalitesini arttırır. Bir çok şirket aracının dizel olması bu genelde bu araçlrın kullanımlarına dikkat edilmemesi istatistiki açıdan arıza oranlarını arttırmaktadır. Ancak dikkatli sürücüler açısından kesinlikle sorun olmamaktadır heleki Euro Dizel kullanımı başladığından beri. Bunun yanında turbo bir aracın kullanım zevki yüksek torkundan dolayı kesinlikle çok keyiflidir ve özellikle sollamalarda bunu hissedebilirsiniz.
 Artık eskisi gibi dizel aracın kendini amorti etmesi için senede uzun km. ler yapmasınada gerek yoktur. Çünkü hem 2. el satış fiyatları yüksektir (şirket aracı değilse :) ), hem benzinliye nazaran daha az yakıt tüketir, hemde kullanım zevki iyidir. Eskisi gibide aynı model ve donanımdaki araçlardan benzinli ile dizel modelleri arasında büyük fiyat farkları azalmıştır. Artık dizel araçların ses yalıtımlarıda benzinli modellerine göre daha iyi yapıldığından kabin konforuda oldukça iyidir. Ayrıca düşük devir, düşük motor aşınması demektir.

Çevrimdışı HASAN sancı

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Eylül 25, 2009, 11:24:01 »
Dizel araçlar bakımları diğer araçlara göre yüksek olan araçlar, dizel araç kullanmadım ancak kullanan arkadaşlardan edindiğim bilgilere göre özellikle bakımlarının zamanın yapılmasının gerektiği söylerler. Yakıt tasarrufu açısından bakmak gerekirse mazot ile benzin arasında pek fark kalmadığını biliyoruz ancak yi ne de sene 10 bin ile 20 bin km yapanlar için yine de karlı gözüküyor ancak araç bakım masraflarının ağır olması gözönüne alındığında pek de fark etmiyor. LPG'ye gelince ben yaklaşık 10 yıldır LPG'li araç kullanıyorum. Aracım 2000 model Toyota Corolla, sıralı sistem zavoli marka otogaz monte edilmiş, tek nokta enjeksiyonlulara ve diğer motorlara nazaran benzini aratmıyor denebilir ancak LPG'li kullanımda aracın motor sesi benzine oranla daha fazla çıkıyor, yine de benzine göre performans düşüklüğü gözlenebilir. Ama bu kadar fark da olsun. Arkadaşlar yazılarında güvenlikten söz etmişler, şunu belirtmek isterim, muhakak LPG'li araçlarda güvenlik çok önemli, iyi bir ustaya monte ettirilmiş ve bakımları zamanında yaptırılmış olması gerekir, uzun zamandır LPG kullanıcısıyım ve hiç bir sorun yaşamadım, ayrıca içim de çok rahat, çünkü sistem eskisi gibi değil, kaza anında tank kendini kapatıyor ve otomatik gaz kesiliyor, ayrıca yapılan testlerde iyi bir gaz tankını G3 mermisi bile delemez. Şunu da unutmamak lazım bu kadar güvenliksiz olsa idi koca avrupa LPG kullanır mı? Siz tutup kenar mahallede esnafa monte ettirir bakımlarını zamanında yaptırmazsanız güvensizlikten bahsedebiliriz, otopark sorununa gelecek olursak otopark sorunu bence LPG'li araçların sorunu değil de belediyelerin sorunudur, madem azımsanamayacak kadar LPG'li araç var ozaman açık otopark alanlarını çoğaltsınlar, kısaca bir hesap çıkarmak isterim size. Manisa'da ikamet ediyorum, senede en az 2 kez memleketim olan samsuna gidiyorum. Manisa Samsun arası yaklaşık 1000 km.dir.  Aracım LPG'de km. başına 130 135 kuruş yakmıştır. Bu da 1000 km 135 TL yapar, ayrıca kilimayı Ankaradan sonra açtım ve kapatmadım, benzinde aracım yaklaşık km başına 220 250 kuruş yakmakta, 1000 220 TL yapar, yaklaşık 100 TL'lik bir kazanç söz kunusu. Gidiş geliş olarak hesapladıgımız 200 Tl yapar, ayrıca benzinde kulanırken aman hızlı gitmeyelim çok yakar falan filan deyip dururdum, LPG'de istediğim gibi gidiyorum benzine göre yakıtı fark etmiyorum bile. Birde bunun üstüne  TOYOTA'nın motor kalitesini ekleyin ve gerisini siz düşünün... İyi çalışmalar.

Çevrimdışı HASAN sancı

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Eylül 25, 2009, 11:27:41 »
Mustafa bey artık tamponlarda delik açmıyorlar LPG montajında belirtmek istedim..

Çevrimdışı mustafa timuçin

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
« Yanıtla #8 : Eylül 25, 2009, 12:42:18 »
ben olsam benzin alır sıralı sistem lpg yi de takar paşalar gibi binerim :D. hem alırken dizel diye fazla para veriyoruz hemde sürekli bakım yapıyoruz.turbo dizel alırsanız bakımı tüm artar türbin v.s soğuk iken basmıcan dengeli gaza basıcan stop etmeden evvel rölantide çalışacak falan hemde sürekli bakım.Ben olsam benzin derim kalitelide lpg taktırırsam tamamdır :)
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı Ali Rıza TEKSAN

• Fanatik Toyotacı
  • DEPREMDE ŞEHİT OLAN MESLEKTAŞLARIMA AÐLIYORUM...
  • 13 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 26, 2009, 02:22:54 »
Valla benzine verdiğim para içimi acıtıyor diyorsan dizel al... Şu kadar km de kendini amorti eder, bakımı şöyledir, masrafı böyledir bunlar zaten yazılmış... Yakıta verdiğin para azalınca psikolojisi düzeliyor insanın...
2013 TOYOTA COROLLA D4D ADVANCE MANUEL
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı Gökmen Elgün

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 26, 2009, 02:56:47 »
dizel araç alırken dürüst satıcılar senede en az 30.000 km yapacaksanız alın der ki bu da doğrudur, dizel ve benzinli araçlar arasındaki fiyat farkının kendini amorti etmesi bu durumda gerçekleşiyor. ama aynı fiyata aynı arabanın dizeli mi benzinlisi mi derseniz tercihim muhtemelen dizelden yana olacaktır, tabi performanstan biraz ödün vermeyi dert etmeyecekseniz. 2005-2009 arası dizel araç kullandım alırken tereddüt etmeme rağmen gayet memnundum kullandığım süre içinde, servis konusunda da çok fazla bir şikayetim olmadı fiyat konusunda, aracım hiç arıza yapmadığı için parça değiştirme gibi bir sorunum olmadı, periyodik bakımlarda da bence aman aman bir fark yok. ama tüm bunlara rağmen 1 sene önce benzinli auris aldım, sanırım dizelden sıkıldım ( en büyük sebebi devir )  biraz mola :)

Çevrimdışı Ahmet Ozkok

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '94
  • Kilometre: 317000
  • Kan Grubu: 0-
  • 14 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 26, 2009, 03:06:24 »
Mazotun litresi burada super benzinle ayni fiyat. Gecen sene mazot, benzinden yuzde 140 falan daha pahaliydi. :)
Fe... :-)

Çevrimdışı Gökmen Elgün

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 26, 2009, 03:10:05 »
orası kategori dısında abi :) Arabistan'da 45 kuruş benzinin litresi, 2.0 en küçük motor :)

Çevrimdışı mustafa konyalı

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Model Yılı: '95
  • 5 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2009, 10:03:49 »
Mustafa bey artık tamponlarda delik açmıyorlar LPG montajında belirtmek istedim..

Hasan bey lpg dolum ağzı nereye montaj ediliyor farklı bir yere mi uygulama yapılıyor?
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı mete güney

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
« Yanıtla #14 : Eylül 26, 2009, 10:06:06 »
vallahi yazılanları okuyunca biz dizelciler ne kadar sıkıntı içindeymişiz gibi geldi:))
dizelin sesli çalıştığını söyleyenler sanırım d-4d motorla tanışmamışlar. vwnin dizelleriyle karıştırmayalım lütfen:)
dizelin bakım masrafları benzinliden fazla değildir. fazla olsa bile bariz bir fark yoktur. aynı sürede bakıma giriyorlar.
dizel motorun ömrü daha uzundur.
benzinle mazot aynı fiyat olsa bile dizel daha az yakar.
2. elde fiyatı daha yüksektir.
performans istiyorsanız güç artırımı dizelden çok daha fazla güç alabilirsiniz.üstelik çok ucuza:)
yüksek torkun verdiği keyifde cabası.

Çevrimdışı ALİ KOÇ

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #15 : Eylül 26, 2009, 10:11:48 »
Valla ben olsam benzinli alırım bi güzel sıralı lpg taktırırım paşalar gibi binerim şimdiye kadar hiç bir olumsuzluğunu görmedim zaten her muayenede sızdırmazlığa girip ecini cücünü kontrol ediyorlar.Tehlike arzedecek bişey olsa onay vermiyorlar.
96 corolla xei

Çevrimdışı Ahmet Alegöz

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #16 : Eylül 26, 2009, 10:13:42 »
Tek çözüm: Hibrid. Biraz bekleyin derim.
Kahrolsun Fransız arabaları!....

Çevrimdışı Mehmet Altun

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #17 : Eylül 26, 2009, 20:34:58 »
şu an 4. arabamı kullanıyorum. hep dizel için yok bakımı pahalı yok başına iş açar yok pompası tıkanır diye diye ilk üç arabam benzinli oldu. sonunda bunlara kulak asmadan dizel bir araba aldım çok çok memmunum. bakım masrafı denildiği gibi değil herşey aynı kullanılıyor benzin filtresi yerine sadece mazot filtresi kullanılıyor ve fiyat olarak da aynı zaten. buji olayındada kızdırma bujileri kullanılıyor onunda her bakımda değişmesine gerek yok zaten sorun olduğu zaman ışığı yanıyor. yani benzinde de yılda bir bakım yaptırıyordum dizelde de yılda bir. yüksek tork ve turbo sayesinde uzun yolda 1.3 motor olmasına rağmen mükemmel performans sağlıyor. sollamalar ve yokuşlarda hiç sıkıntı yaşamadım. yakıt olarak da uzun yolda 110 kuruş şehir içinde de 165 kuruş yakıyor. bundan önceki 1.0 yaris de ise şi 260 şd 190 kuruş yakıyordu fark ortada. alacak olanlara kmsi az bir dizel bulursanız kesinlikle alın derim. yıllık yaptığım km öyle 40-50 binde değil en fazla 10 bin km.

Çevrimdışı Ahmet Egesoy

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 26, 2009, 21:10:57 »
LPG hakkındaki önyargılar doğru değil. Herhangi bir firmaya gidip danışın anlatsınlar.
Burada eski tartışmalarda da çok anlatıldı.
Gaz kötü bişey olsa millet hidrojenli araba için bu kadar uğraşmazdı.
 Bagaj sorunu simit depo ve lastik tamir köpüğü ile çözülür (veya yolda kalma yardımı servisi ile)
LPG günümüzün yakıtıdır. "State of the art" 'dır yani. Çünkü çevre dostudur.
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı Umut Çelikel

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Model Yılı: -
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 26, 2009, 21:51:08 »
Ben de kendime göre yazayım bari :)

-Şirket arabası ise kesinlikle benzinli:))) Opet Otobil ile ne kadara fullendiğinden bile haberim yok, doldur gazla:)))) (2006 Honda Civic 1.6 Vtec otomatik)
-Arazi aracı ise eski nesil düz dizel:))) Kırsal motorin, kaçak motorin, sulu motorin vs her şeyi yakar, sensör olmadığından ıslanmaz, bozulmaz, neredeyse masrafsızdır. (1987 Landcruiser 3.4 dizel)
-Bunun dışında hanımın arabası veya kendi arabanız ile yılda yaptığınız km düşük ise yine benzinli bence... (2001 Peugeot 206 1.4)
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #19 : Eylül 26, 2009, 21:51:08 »

Etiketler: