Gönderen Konu: motor neden hararet yapar..  (Okunma sayısı 25763 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: motor neden hararet yapar..
« Yanıtla #20 : Eylül 27, 2009, 00:21:51 »
bu güzel konu gerçekten açıklayıcı olmuş ve sizlerle burada gecen ay başıma gelen birseyi paylaşmak istiyorum,
97 xei.ac corolla sahibiyim, aydın otobanında sınava geç kalan kardeşimi yetiştirmek için baya bir hızlı gitmek zorunda kalmıştım belli bir zaman sonra, hararet ibresinde küçük bir oynama oldu klimamda açıktı  bu arada,daha sonra aynalarda sular farkettim ve dedim ki eyvah radyotör patladı farkettiğim gibi sağa çektim ki gişelere gelşimtim, kapağı kaldırdım şakır şakır su boşalıyordu aşağıya doğru, radyatör üst taraftan patlamıştı, en büyük korkum conta yakmasıydı,çok şükür bir radyatörle kurtuldum ama  hala bunun neden olduğu çözemedi ustalar, konu hararet olunca bende anlatmak istedim belki başına gelen vardır benim gibi. fakat hala süphe ediyorum acaba conta yada diğer motor aksamları zarar gördümü?
buna çok şaşırdım işte :blink: ben aydın otobanında aydın gişeden izmir narlıdere otoban çıkışına kadar çok ciddi bir hızda gittim, (o zamanlar radar yoktu şu an var, tam nerde hatırlayamıyorum ama söke çıkışından sonraydı sanırım) kaçla gittiğimi söylemeyim ama aydın otoban girişindeki BP'den benzin aldım depoyu fulledim, narlıdereden çıktığımda otobandan benzin bitti ışığı yanıyordu, durduğumda egzozdan çatır çutur sesler geliyordu ama hararet küçücük ufacık bile oynamadı yerinden
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 27, 2009, 00:21:51 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • toyota sahibi olmak ve besyo ayrıcalıktır,,,
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #21 : Eylül 27, 2009, 06:21:46 »
bende çok şaşırdım türkay ustalar bir sabep bulamadılar ama klimanın açık olması motor yükünü artırdığına yordular bir ağustos sıcağı üstüne tuz biber olsa gerek :D
toyota sahibi olmak ve besyo ayrıcalıktır,,,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 27, 2009, 10:17:41 »
benim anlattığım olay da temmuzdaydı, temmuz 25 civarı olması lazım, antalyadan dönüyordum, ama bende klima yok tabi onu bilemicem :)
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Eylül 27, 2009, 10:29:28 »
Türkay zaten normal şartlar altında, yüksek hızlarla gidilen araçlar hararet yapmaz. Çünkü radyatör sürekli kuvvetli rüzgar almaktadır ama dur-kalk veya dik rampayı düşük vites yüksek devirde çıkmak zorunda kalırsanız, bir ihtimal... Bunun en büyük nedeni ise fanlar uzun süre sürekli çalışma sonucunda zarar görebilir veya sigortası atabilir (vs. sebeplerle fanın yeteri kadar çalışmaması veya fan çalışsa da gücünün yeterli olmaması buna neden olabilir)

Mehmet Emin Deveci'nin problemine gelince; bazen diğer araçlardan sıçrayan küçük taş parçaları ön ızgaralardan geçip radyatör üzerinde hasarlara sebep olmaktadır. Bu durumda, normal şartlarda problem çıkarmayacak araba, radyatör içersindeki suyun ısınmasından dolayı basıncın artması ile zayıf olan noktadan (taş çarpan noktadan) radyatörün delinmesine (patlamasına) sebep olabilir.
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Eylül 27, 2009, 11:20:20 »
  Aynen Mehmet'e katılıyorum.
 Dİğer yandan zaten radyatör suyu çok ısınsa dahi ısınma ile basıncı artan sıvının fazlalığı radyatör su ekleme kabının kapağına ek halde bulunan tahliye hortumundan dışarı akması gerekirdi eğer sistem sağlıklı ise. Ayrıca hararetten şüphelendiğinizde asla motor kaputunu hemen açmayınız. Aracıda mümkün olduğunca hemen stop etmeyiniz, motordan güç alan cihazları kapatınız (klima vs.) ve düşük devirde ve aracı zorlamadan bir süre yol alınız. Asla direk soğuk su takviyesi yapmayınız. Motor yağı cinsi, bakımları vs. de motor sıcaklığında etkilidir. Ayrıca radyatör önünde biriken yaprak vs. engelleyicileride arada temizlemek gerekir. Doğru kullanılmış antifirizde donmanın yanında aşırı ve ani ısınmanında önüne geçmede yardımı olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Volkswagen.Aus liebe zum automobil
« Yanıtla #25 : Eylül 29, 2009, 18:15:00 »
Efsaneler hararet yapmaz :) Motor yağını soğutmak için bile radyatör koymuşlar + yağ soğutmalı motorlarda da var mesala eski woswos lar
Yapar esfane örnek bizim araba da efsane kasa corolla
Lord of the Passat :)
1999 Passat 1.8 20v Comfortline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • toyota sahibi olmak ve besyo ayrıcalıktır,,,
« Yanıtla #26 : Ekim 01, 2009, 04:25:52 »
dün muğladaki servisten arkadasla konuştuk ayak üstü biraz o çok şaşırmadı bu radyatörün patlama işene, hatta orada bir carina vardı onun aynı yerden ( üst kapağın yanı ) yarılmış radyatör, benimkide orjinal fabrika radyatörüdü 12 yıllık malzeme ve bunlar plastik olduğu için zamanla içeriden çürüme yapıp aşınıyormuş en çokta üst kapak bölgeleri, aynı yerden çok patlama şikayeti olmuş,
toyota sahibi olmak ve besyo ayrıcalıktır,,,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
« Yanıtla #27 : Ekim 01, 2009, 12:26:15 »
Benim sattığım 93 Corolla XL aracımında radyatör kapağının hemen sol tarafında kılcal çatlak oluşmuştu, sattığım gün farkettim ve alanı uyardım; bak bu dün yoktu bugün var tedbirini al diye....
Sonuçta metal yorgunluğu oluşuyordur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ekim 01, 2009, 14:31:29 »
Modern motorlarda asla aşırı ısınma sorunu olmaması gerekir. (Hele Japonsa) Radyatör patlayabilir tabi o ayrı.. Herşeyin bir ömrü var.. Ama normal çalışmada hararet ibresi yukarıya çıkmamalı.. Kırmızıya doğru şöyle küçük bir hareket bile yapsa suyu falan kontrol etmek ve izlemeye almak gerekir. düşmüyorsa da hemen tamirciye..
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ekim 01, 2009, 14:40:21 »
Çok şükür efsanemin hararet göstergesi ortaya geliyor orda kalıyor, yaz, kış, ağır ve hafif her şartta hararet yaptığını görmedim. Soğutma sistemi çok iyi. Acaba hararet ibremmi bozuk :D :D (biz insanoğlu yapsa yaptı deriz, yapmasa bozukmu deriz işte) :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ekim 01, 2009, 14:47:39 »
Çok şükür efsanemin hararet göstergesi ortaya geliyor orda kalıyor, yaz, kış, ağır ve hafif her şartta hararet yaptığını görmedim. Soğutma sistemi çok iyi. Acaba hararet ibremmi bozuk :D :D (biz insanoğlu yapsa yaptı deriz, yapmasa bozukmu deriz işte) :)
Sizin modellerde ibre var yine iyi, bizim Yaris'lerde hararet ibresi yok. Motor soğuk ışığı var ve hararet yapınca yanan ve henüz yandığını hiç görmediğim (aman görmeyeyim) hararet ışığı var, haliyle ibre yükseldi vb. anlama olanağımız yok, ancak bir sorun olur da hararet yaparsa olay olduktan sonra anlayabileceğiz.
All I ask is a tall ship and a star to steer her by...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ekim 01, 2009, 14:59:08 »
Modern motorlarda hararet olmaması gerekir dedik ya.. İşte o yüzden bazen yeni modellerde saatini de koymuyorlar. Sürekli olarak ortayı gösteren bir saat gereksiz geliyor olmalı :)
Ne zaman lazım oluyor biliyor musunuz.. Motorda su kaçağı olunca.. Bittikçe su koya koya tamirciye giderken. (Babamın arabasında bi hortum patlayınca başımıza geldi) Bir yandan da o ibreyi gözetliyorduk.
Kırmızıya yaklaştı- dur- dinlendir- su koy devam.. :)

Timuçin Kızılay : "ancak bir sorun olur da hararet yaparsa olay olduktan sonra anlayabileceğiz."

Ona bir pay bırakmışlardır.. :)
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ekim 01, 2009, 15:03:05 »
Modern motorlarda hararet olmaması gerekir dedik ya.. İşte o yüzden bazen yeni modellerde saatini de koymuyorlar. Sürekli olarak ortayı gösteren bir saat gereksiz geliyor olmalı :)
Ne zaman lazım oluyor biliyor musunuz.. Motorda su kaçağı olunca.. Bittikçe su koya koya tamirciye giderken. (Babamın arabasında bi hortum patlayınca başımıza geldi) Bir yandan da o ibreyi gözetliyorduk.
Kırmızıya yaklaştı- dur- dinlendir- su koy devam.. :)
Her gün olmasa da haftada bir kaputu açıp soğutma suyu deposunun seviyesi tamam mı, hortumlarda ve radyatörde görünür bir sorun var mı diye kontrol etmezsem içim rahat olmuyor. Fazladan pimpirikli olmak hiç umursamayıp sorun çıktığında daha çok uğraşmaktan iyidir diye düşünüyorum.
All I ask is a tall ship and a star to steer her by...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ekim 01, 2009, 15:09:19 »
en güzeli.. Madem dikkatlisiniz bir hususu daha arzedeyim. Radyatör kapağını ara sıra değiştirin. Ucuz bişeydir ve işlevi çok önemlidir.
 Basıncı ayarlayarak su kaynatmayı önler. Aşırı artarsa da buharı tahliye ederek radyatörü korur.

Küçük detaylar büyük farklar yaratabiliyor: İngilizce bilenler için bir yazı (Radyatör kapağı hakkında)
http://hubpages.com/hub/Why-its-important-to-change-your-Radiator-Cap
Bir başka güzel yazı
http://www.caradvice.com.au/156/radiator-cap-pressure-cap/
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #34 : Ağustos 10, 2010, 01:17:11 »
selam  arkadaşlar bende gli 98 special corolla var yaklaşık 5 ay önce aldım daha önce 97 gli toyotam vardı adanada havalar sıcak ama göstergesi yaz kış hiç yeriden oynamazdı bu arabamın 1.ve 2. viteste dik çıkışlarda gösterge yükseliyor su eksiltme yok termostat devirdaim radyatör degiştirdim düzelmedi ustalar üst kapak contasında olsa sürekli yapar diyor bunun başka sebebi ne olabilir yada böyle durumla karşılaşan varmı 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Birazda Alman takılalım :)
  • 2 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ağustos 10, 2010, 01:27:31 »
selam arkadaşlar bende gli 98 special corolla var yaklaşık 5 ay önce aldım daha önce 97 gli toyotam vardı adanada havalar sıcak ama göstergesi yaz kış hiç yeriden oynamazdı bu arabamın 1.ve 2. viteste dik çıkışlarda gösterge yükseliyor su eksiltme yok termostat devirdaim radyatör degiştirdim düzelmedi ustalar üst kapak contasında olsa sürekli yapar diyor bunun başka sebebi ne olabilir yada böyle durumla karşılaşan varmı 
nereye kadar yükseliyor gösterge yarıya gelip kalıyorsa b isorun yok toyotaların hepsi öyle eğer yukarı çıkıyorsa sorun var demektir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Şubat 19, 2019, 21:13:25 »

Aracınızın hararet yapması demek soğutma sisteminde yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu anlamına gelir. Bir aracın hararet yaptığını kullanıcı olarak sadece hararet göstergesine bakarak anlayabilirsiniz. Hareret göstergesi ile ilgili şu bilgiyi bilmenizde fayda var, ”Hararet göstergesi motor sıcaklığı değil, soğutma sıvısının sıcaklığını size gösterir” Aslına bakarsanız göstergede gözüken sıcaklık 80 90’ken motor sıcaklığı daha yüksek seviyelerdedir.

Ayrıca sağlıklı bir soğutma sisteminde % 50 su % 50 antifiriz olması gerekmektedir.

Arabanız Neden Hararet Yapabilir ?
1.) Soğutma Fanı Açmamış Olabilir

2.) Termostat açmamış olabilir

3.) Araçta su veya antifiriz kalmamış olabilir

4.) Silindir kapak contası yanmış olabilir

5.) Herhangi bir soğutma sıvı hortumlarında biri delinmiş olabilir

6.) Hararet göstergesi yanlış gösteriyor olabilir.

7.) Fan müşürü arızalanmış olabilr

8.) Elektronik bir arıza olabilir

9.) Su pompası ”devirdaim” arıza yapmış olabilir

Araçların Kışlık Bakımda Hangi Parçaları Kontrol Edilir ?

Sizin kullanıcı olarak bu arızların tespitin yapabilmeniz malesef mümkün değil. Fakat tabiki aracınız hararet yaptığında bir takım alabileceğiniz önlemler söz konusu.

Araba Hararet Yaptığında Neler Yapmak Gerekir ?
1.) Aracı gölge ve sakin bir yere çekin

2.) Aracınız hararet yapınca hemen stop etmeyin ( en az 30 saniye çalışsın )

3.) Aracınızı kontak yolu ile değilde, vitese takıp kalkış yaptırıyomuş gibi frene basarak stop ettirin

4.) Kaputu açın ve radyatör veya yedek su deposunu göz ile kontrol edin

5.) Eğer yoğun su buharı var ise kesinlikle radyatör veya su deposunun kapağını ”Açmayın”

6.) 15 – 20 dakika veya duruma göre 30 – 45 dakika bekleyin

7.) Elinizi büyük bir bez ile koruyarak soğutma deposu kapağını yavaşça açın

8.) Kapağı açtıktan sonra tekrar su ilave edin

9.) Aracı tekrar çalıştırın ve fanın açmasını bekleyin

10.) Eğer fan açmıyor ve yine hararet yapıyor ise aracı yerinden hareket ettirmeyin

Bu işlemlerden sonra fan açmıyorsa ilk başta bahsettiğim teknik parçalardan biri veya bir kaçı arıza yapmış olabilir.

Dizel Araçların Bakımı Nasıl Yapılır ?

Hararet Yapmış Araçla Yolda Gidilirmi ?
Hararet yapmış araçla devam etmek konusunda ısrar ederseniz, bir sonraki aşama silindir kapak conta yanması veya silindir kapağında ciddi arızalar hatta komple motor yaptırmaya kadar gidebilir. Çok küçük masraflarla bu süreçten kurtulabilmeniz söz konusu iken, size binlerce lira masraf açmasına sebeb olabilir. Siz siz olun kesinlikle hararet yapmış arabayı daha fazla zorlamayın ve trafikte kullanmayın.

kaynak ; https://arabanakit.com/arabalar-neden-hararet-yapar-cozumu-nedir/