Gönderen Konu: Klima soğutma problemi  (Okunma sayısı 16990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima soğutma problemi
« Yanıtla #40 : Ekim 09, 2012, 19:02:56 »
Yazın AC kullandığınızda iç sirkülasyon düğmenizide devreye sokarsanız araç içinde 17.5 derecede üşürsünüz,
Dolayısiyle AC+iç sirkülasyon düğmesi devrede dereceyi 22-23 gibi ayarlayarak 1 veya 2 fan hızında yakıtta da ekonomi sağlayabilirsiniz.

Kışın AC düğmesi kapalı, iç sirkülasyon düğmesi kesinlikle devre DIŞI, dereceyi tamamen kendi isteğinize göre ayarlayıp, ızgaralarıda başlangıçta ön cama, motor ısınmaya başladıktan sonrada ön ve ayak pozisyonuna getirip kullanabilirsiniz.
Tekin bey, verdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Dediklerinizi yarın deneyeceğim. İyi Akşamlar...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ekim 09, 2012, 19:02:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • necatialmaci@gmail.com
    • gmail
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 238000
  • Model Yılı: '07
  • 13 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Haziran 30, 2017, 19:29:53 »
bundan 15 gün önce (14.06.17)benim dizel 2007 yaris klima soğutmadığı için iskitler büyük sanayide bir  bir klimacı elektrikçi olan vatandaşa götürdüm hortum bağladı bir müttet bekledi sonra kaçmıyor dedi çalışınca kacıyor dedi bu klima komprasör de değişmesi gerekir dedi ama buna gerek yok her sene bir kez bastırırsan komprasör motorna vereceğin parayı 10 sene idare edersin gibi laflar etti beni ikna oldum sonuç bir hafta sonra hiç bir değişiklik yok soğutmuyor tekrar gittim bu kez aynı iş yerinde başka usta olduğunu söyleyen "sizin klima radyatörü arızalı değişmesi gerekir" dedi peki yine safça ikna oldum parçacıdan sordum 250 daha sonra peşin olursa 200 dedi neyse uzatmayım arkadaşa durumu anlatınca yav sakın alma dedi ve beni şaşmaz sanayisitesinde 2551cad no 29 da klimacı abdullah ustaya (tel 5466214589)gönderdi sonuç: rekor bağlantı borudaki gevşemesi ve conta dan gaz kaçırması sıkmak sureti ile  sonuç harika müthiş soğutuyor arkadaşlarla paylaşmak istedim usta seçerken seçici olmanın önemi herkese kolay gelsin
bizim içimizden geçeni bilen rabbimiz cc buradan yapmış olduğumuz güzel doğru yada yanlış beyanlarımızı bilmemesi mümkünmü? takip ediliyor kayda alınıyoruz....öbür tarafta kullanılmak üzere

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Temmuz 01, 2017, 12:16:23 »
Arkadaşlar klima konusunda Toyota çok başarılı mı bu tartışılır fakat yeterli düzeyde soğutma yapıyor ona bir şey diyemem . Ama üşütecek düzeyde soğutma yapmıyor . Ben yaza girerken ve yazın özellikle aracımı yıkarken ön paneldeki radyatör mazgallarına basınçlı su tutarım klima radyatörünü yıkarım bu klima soğutmasında çok büyük faktör .Ayrıca polen filtresini her bakımda değiştiriyorum ayda 1 kerede söküp süpürge ile aralarına giren pislikleri tozları çekerim . Bu sene ekstradan Tekin abinin başka konuda anlattığı gibi evapratör temizliği de uyguladım artık kötü klima kokusu da tarih oldu .Klima kullanımını da  şu şekilde yapıyorum aracın içi sıcaksa tüm camları açıp içerdeki sıcak havayı dışarı atıyorum daha sonra klimayı 3 kademe açıp içerdeki havayı bir miktar kırdıktan sonra iç sirkülasyon tuşuna basıyorum böylece dışardaki sıcak havayı soğutmak yerine aracın içindeki soğuk olan hava dolaşım yapıyor böylelikle klima en iyi performansını vermiş oluyor . Özellikle  2000-3000 devir  aralığında aracınızı kullanırsanız klima gerçekten güzel soğutuyor .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Temmuz 01, 2017, 13:26:34 »
Dediklerine katılıyorum yücel klima performansı iyi değil.Benim klimada yeterli soğutmayı yapmıyordu bir ay önce klima gazını kontrol ettirdiğimde eksik çıktı ve gaz tamamlandı.Buğünlerde havaların çok sıcak olmasındanda olabilir klima performansından memnun değilim elimi nozulların oraya koyduğumda buz gibi üflemiyor.Polen filtresi değişeli dörtbin km oldu aracı havalandırmadanda klimayı açmıyorum fakat yinede bana performansı yeterli gelmiyor. :(
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Temmuz 01, 2017, 23:00:39 »
Dediklerine katılıyorum yücel klima performansı iyi değil.Benim klimada yeterli soğutmayı yapmıyordu bir ay önce klima gazını kontrol ettirdiğimde eksik çıktı ve gaz tamamlandı.Buğünlerde havaların çok sıcak olmasındanda olabilir klima performansından memnun değilim elimi nozulların oraya koyduğumda buz gibi üflemiyor.Polen filtresi değişeli dörtbin km oldu aracı havalandırmadanda klimayı açmıyorum fakat yinede bana performansı yeterli gelmiyor. :(

Ben, Toyota markasının yada Toyotanın x modelinin Klima performansının yetersiz olduğunu düşünmüyorum, zira bu araçlar 0.km iken böyle sorunları yoktu değil mi?

Öncelikle, çok sıcak havalarda ilk binildiğinde klima bir yandan çalışırken bir yandan da camlar açık bırakılmalı.
Sonrasında ise iç sirkülasyon modunda, fan hızı en 2 veya araç içindeki insan sayısı 3 veya 4 kişi ise, en az 3. kademede kullanılmalıdır.
Klima sistemi otomatikse, 23 - 24.C civarında ayarlanmalıdır.

Şimdi şu örneği vermek istiyorum.
Apartmanımızda doğal gaz var ve tüm dairelerde aynı marka ve aynı güçte kombiler müteahhit tarafından kondu.
İnşaat aşamasında ben tabandan ısıtma yaptırdım.
Diğer dairelere, nasıl olsa burası Antalya denerek olması gerekenden daha küçük radyatörler kondu.
Kışın ben daha az yakıt harcayarak daha fazla ısınırken diğer daireler %50 daha fazla yakıt harcayıp hemde üşüyorlar.
Neden? (ısının tabandan çıkma avantajını saymazsak) benim kombide ısıtılan suyun tüm tabana yani çok daha geniş yüzeye yayılıp daha fazla oranda hava ile teması neticesinde performansta oluşan fazlalık nedenidir.

Otomobillerdeki klima performanslarıda aynı fiziksel sisteme ihtiyaçları vardır.
Performans üretebilmeleri için, içerdeki evaporatörün peteklerinin tam açık ve temiz olması neticesinde, içinden geçen havayı anında soğutabilir. Bu petekler ne kadar tıkalıysa o oranda içinden az hava geçecek, kendisi soğuk olduğu halde bunu içeri gönderemeyecektir.

Bu sebeple, her yıl muhakkak, eski polen filtresini çıkardığımızda klima iç sisteminin bir şekilde temizlenmesi sağlanmalıdır ve sonrasında yeni polen filtresi takılmalıdır.

Sanayinizde veya markette veya internetten, Würth'ün çok güzel, tek kullanımlık şu spreyinden kullanabilirsiniz.
Kullanma talimatı kutunun üstünde yazmaktadır ve youtube'da şöyle bir görsel anlatımınıda ileteyim..

https://www.youtube.com/watch?v=kUs7TQt8XyA

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)